פקק בבטן: מטפלים בעצירות אצל ילדים

עצירות הינה תופעה שכיחה בילדים, נגרמת לרוב מהרגלים לא נכונים ונחשבת לקלה לטיפול. מדוע זה קורה, כיצד ניתן להקל על המצב ומתי מדובר בתמרור אזהרה לבעיה רצינית?
כתבה פרסומית כתבת חסות


עצירות הינה תופעה שכיחה בילדים, נגרמת לרוב מהרגלים לא נכונים ונחשבת לקלה לטיפול. מדוע זה קורה, כיצד ניתן להקל על המצב ומתי מדובר בתמרור אזהרה לבעיה רצינית?


אחד מכל עשרה ילדים סובלים מעצירות במהלך גיל הילדות. השכיחות הגבוהה ביותר היא בתקופת הגמילה מחיתולים, בערך בגיל שנתיים וכן בגיל בית הספר,  בעיקר בשנים הראשונות ללימודים.


כמה פעמים זה נורמלי? 


התדירות של מתן הצואה משתנה לפי הגיל: לתינוקות הניזונים מהנקה בלבד תיתכן יציאה לאחר כל הנקה ולעיתים רק אחתלשבוע או שבועיים. עובדה זו איננה מהווה בעיה כל עוד התינוק נינוח ואינו מראה קושי במתן צואה. אצל תינוקות הניזונים מתחליף חלב, התדירות הנורמלית הינה עד ארבע פעמים ביום בגיל שבוע והיא יורדת עם הגיל לממוצע של שתי יציאות בגיל שנה.  מגיל ארבע – רק פעם אחת ביממה.


מה גורם לעצירות?


ברוב המקרים, הרקע לעצירות הוא "פונקציונלי", כלומר, ללא רקע אורגני. הסיבה השכיחה ביותר אצל ילדים היא פשוט התאפקות. ילדים רבים מתאפקים מסיבות שונות, ביניהן מקום זר שמעורר דחייה אצל הילד או קושי בהתמודדות עם תנאי היגיינה לא נאותים בבית הספר כמו שירותים מזוהמים והיעדר נייר טואלט.  גם העובדה שהילד אינו חופשי ללכת לשירותים בכל עת, יכולה ליצור בעיה. כמו כן תיתכן דחיית הליכה לשירותים עקב עניין במשהו אחר כמו משחק וצפייה בטלוויזיה. מצב כזה של התאפקות , יביא לספיגה של נוזלים מהצואה בחזרה למעי והצואה תתקשה ותגדל.


כיצד מטפלים בעצירות בילדים

עצירות. ברוב המקרים הסיבה היא התאפקות


בקרב ילדים קורה שאירוע בודד של יציאה קשה מביא לחשש מיציאות נוספות ולהתאפקות, דבר המגביר את העצירות וחוזר חלילה. כשהילד מתאפק למשך שעות ארוכות, המעיים מתרגלים לכך ומתרחבים, לוחצים על הבטן וגורמים לאי נוחות, לתחושת כובד ולמצב רוח רע. כאשר כבר תהיה יציאה במצב זה היא תגרום לכאב רב יותר ובנוסף עלולה להיווצר פיסורה, מעין פצע קטן בפי הטבעת, הגורמת אף היא לכאבים ומחמירה את הנטייה להתאפקות.


סיבה נוספת לעצירות אצל ילדים הינה גמילה מחיתולים. ילד שניסו לגמול אותו מוקדם מדי ואינו בשל לכך, חש לעתים שאין הוא עומד בציפיות, אינו נקי מספיק ולכן הוא מנסה לעצור את מתן הצואה.  וכמו אצל מבוגרים, אם כי בשיעור נמוך יותר, גם הרגלי אכילה לקויים עלולים לגרום לעצירות.


כיצד מטפלים?


הטיפול בעצירות בילדים, תלוי בגיל: לתינוקות נהוג לתת מרככי צואה, אך רצוי, שלא לתת משלשלים על מנת שהתינוק לא יתמכר אליהם. לגבי הילדים הגדולים יותר, להם יש להקנות הרגלים ולעודד אותם ללכת לשירותים אחרי הארוחה, באותה שעה כל יום. טיפול זה מצליח ב-90% מהמקרים. בנוסף, ממליצים תזונאים על אכילת פירות וירקות על קליפתם, דגנים מלאים ועשירים בסיבים ועל שתייה מרובה.


כל האמור עד כאן יעיל לגבי ילדים בריאים, אולם באחוז קטן ביותר של הילדים, הרקע לעצירות עלול להיות מחלה כלשהי, מדובר בעיקר בילדים שהעצירות שלהם קשה מהרגיל והטיפול המקובל אינו מועיל להם. בין המחלות הגורמות לעצירות אצל ילדים: בעיות בעמוד השדרה, מחלה ע"ש הירשפרונג – במהלכה ישנו פגם בהיווצרות חלק מהמערכת העצבית במעי עצמו ותת פעילות של בלוטת התריס. לכן, במקרה של עצירות קשה, יציע הרופא בדיקות לשם אבחון מחלות רקע.  


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שמעון רייף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין יציאות 5 ימים אחרי בדיקת גסטרו+קולונוסקופיה טל 03/06/2016 19:06
 • לפני 5 וחצי ימים עברתי בדיקת קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה (נמצאו תקינות). עוד בזמן ההכנה הרגשתי רע מאוד, קיבה ריקה גורמת לי לכאבים חזקים, וסבלתי מכאבים עוד כיומיים אחרי הבדיקה. כשעתיים אחרי הבדיקה היתה לי יציאה נוזלית לגמרי, ומציינת שישר אחרי הבדיקה הרשיתי לעצמי לאכול ירקות, גלידה,ביצים, אך לאחר שחויתי התקפי כאבים חזקים, עם הקרנות לגב, המשכתי בכלכלה קלה לעיכול - אורז לבן, מים, לחם לבן וביצים. הכאבים לא חזרו, אך מאז לא היתה לי יציאה, וגם לא מרגישה שום צורך ליציאה. גם לגבי גזים - משמעותית פחות נפיחות מהיומיום. האם עליי לדאוג? האם התרופות המרוקנות והמשלשלות גרמו למעיים שלי להפסיק לעבוד?

 • + הוסף תגובה
עצירות אחרי קולונוסקופיה ד"ר אייל גל 05/06/2016 17:24
 • זהו מצס שכיח לאחר הבדיקה מאחר והמעי מרוקן מתוכנו וגם חסרים חיידקי המעי העוזרים בעיכול. ממליץ להתחיל תזונה עשירה בסיבים ולהוסיף פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
עצירות לאחר בדיקת קולונוסקופיה אני 24/11/2020 21:21
 • ערב טוב, כמה ימים לאחר הבדיקה סביר שלא יהיו יציאות? אני 3 ימים לאחר הבדיקה ללא יציאות.האם עליי להשתמש בנרות או משהו אחא או לנסות להמשיך עם תזונה עשירת סיבים וכ"ו? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
עזרה דחופה!כלו כל הקיצין תמר 20/04/2014 17:02
 • שלום רב. אני בת 24, בריאה בדרך כלל מלבד הקיבה שמשגעת אותי. לאבי יש בעיות בקיבה, אינו אובחן כחולה אולקוס אולם קיבתו רגיזה (וזאת לאחת היוועצות ברופא) ונאמר לו שזה תורשתי. לדעתי ולדעת כולם קיבלתי את.זה ממנו לצערי ומאז שאני זוכרת את עצמי אני סובלת מהקיבה. מגיל 12 בערך התחילו לי צרבות מהן אני סובלת עד היום. בגיל 14 סבלתי כמעט יום יום מהתכווצויות בקיבה שניטרלו אותי מכל פעולות היום יום עד שרופאת המשפחה אמרה שכנראה מדובר באולקוס ובמשך חצי שנה (באותו גיל) נטלתי אנטיביוטיקה מדי בוקר שאיני זוכרת את שמה וזה המעיט בהתקפות ההתכווצויות בקיבה. אולם עד היום אני סובלת מהן מדי פעם אך יודעת איך להתמודד. בזמנו רופאת המשפחה הפנתה אותי לבדיקת גסטרו אך מכיוון שאמרו לי שהיא כרוכה בכאבים ובהחדרת צינור לגרון הזנחתי את זה ועד היום לא ביצעתי אותה.בשנתיים האחרונות התחלתי לסבול מתופעה שפשוט שברה את גב הגמל והחלטתי להתייעץ כאן בטרם אני פונה לבדיקת גסטרו. בכל סוף שבוע שאני נמצאת בבית ואוכלת טיפה יותר מהכמות שאני אוכלת בימי חול עולים לי גרפסים של ביצה סרוחה מהקיבה, ואני מרגישה כמו מן מערבולת בבטן, התנפחות של הבטן ותחושת בחילה שעד שאני לא משלשלת את החיים שלי זה לא עובר. כשזה קורה אני צריכה לחכות לפחות יממה שלמה בלי אוכל על מנת שהריח והטעם הדוחים של הביצה הזו (למרות שאיני אוכלת ביצים) יעלמו. זה מונע ממני לאכול, לבלות, לישון, לעבוד או לעשות כל דבר אחר שאינו ישיבה מעל האסלה וסבל מכאבי בטן נוראיים שמלווים בתחושת סירחון בתוך הגוף ומערבולות בקיבה. אציין כי אבי סובל שנים מתופעה זו אולם מלבדו נדמה כי אין איש בעולם שמכיר או שמע על זה..ושאלתי הרבה אנשים..אין לי ספק שיש לי משהו בתוך הקיבה או המעי או מה שזה לא יהיה. תוכל להגיד לי ממה זה נובע? ומה אני יכולה לעשות כדי שזה ייפסק? בחג לדוגמה כמעט ולא אכלתי, במצות לא נגעתי בכלל ועדיין בצאת החג סבלתי מהביצה הזאת לילה שלם...

 • + הוסף תגובה
עזרה ד"ר יורם רוזנבך 25/04/2014 16:58
תמר-עזרה דחופה-גרפסים בריח ביצה קרן 17/11/2020 13:05
 • היי תמר, מקווה שאולי תראי את זה. האם מישהו ענה לך? עזר לך? מצאת פתרון לבעיה? התיאורים שלך הם אחד לאחד של מה שאני עובדת פעמיים בחודש.. ללא קשר לכלום, ללא קשר לאכילה כזו או אחרת, פתאום זה מתחיל הסיוט ונמשך 3 ימים של ערבולי בטן, וגרפסים בלתי נסבלים. גם אני מתרחקת מאנשים מילדיי, ממגשים, זה פשוט בלתי נסבל.

 • + הוסף תגובה
סודה לשתיה יעל 11/11/2020 14:50
 • מתי צריך לשתות סודה לשתיה על כאבה רקה או אפשאר מתי שרוצים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!