פקק בבטן: מטפלים בעצירות אצל ילדים

עצירות הינה תופעה שכיחה בילדים, נגרמת לרוב מהרגלים לא נכונים ונחשבת לקלה לטיפול. מדוע זה קורה, כיצד ניתן להקל על המצב ומתי מדובר בתמרור אזהרה לבעיה רצינית?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 04/03/2015

עצירות הינה תופעה שכיחה בילדים, נגרמת לרוב מהרגלים לא נכונים ונחשבת לקלה לטיפול. מדוע זה קורה, כיצד ניתן להקל על המצב ומתי מדובר בתמרור אזהרה לבעיה רצינית?


אחד מכל עשרה ילדים סובלים מעצירות במהלך גיל הילדות. השכיחות הגבוהה ביותר היא בתקופת הגמילה מחיתולים, בערך בגיל שנתיים וכן בגיל בית הספר,  בעיקר בשנים הראשונות ללימודים.


כמה פעמים זה נורמלי? 


התדירות של מתן הצואה משתנה לפי הגיל: לתינוקות הניזונים מהנקה בלבד תיתכן יציאה לאחר כל הנקה ולעיתים רק אחתלשבוע או שבועיים. עובדה זו איננה מהווה בעיה כל עוד התינוק נינוח ואינו מראה קושי במתן צואה. אצל תינוקות הניזונים מתחליף חלב, התדירות הנורמלית הינה עד ארבע פעמים ביום בגיל שבוע והיא יורדת עם הגיל לממוצע של שתי יציאות בגיל שנה.  מגיל ארבע – רק פעם אחת ביממה.


מה גורם לעצירות?


ברוב המקרים, הרקע לעצירות הוא "פונקציונלי", כלומר, ללא רקע אורגני. הסיבה השכיחה ביותר אצל ילדים היא פשוט התאפקות. ילדים רבים מתאפקים מסיבות שונות, ביניהן מקום זר שמעורר דחייה אצל הילד או קושי בהתמודדות עם תנאי היגיינה לא נאותים בבית הספר כמו שירותים מזוהמים והיעדר נייר טואלט.  גם העובדה שהילד אינו חופשי ללכת לשירותים בכל עת, יכולה ליצור בעיה. כמו כן תיתכן דחיית הליכה לשירותים עקב עניין במשהו אחר כמו משחק וצפייה בטלוויזיה. מצב כזה של התאפקות , יביא לספיגה של נוזלים מהצואה בחזרה למעי והצואה תתקשה ותגדל.


כיצד מטפלים בעצירות בילדים

עצירות. ברוב המקרים הסיבה היא התאפקות


בקרב ילדים קורה שאירוע בודד של יציאה קשה מביא לחשש מיציאות נוספות ולהתאפקות, דבר המגביר את העצירות וחוזר חלילה. כשהילד מתאפק למשך שעות ארוכות, המעיים מתרגלים לכך ומתרחבים, לוחצים על הבטן וגורמים לאי נוחות, לתחושת כובד ולמצב רוח רע. כאשר כבר תהיה יציאה במצב זה היא תגרום לכאב רב יותר ובנוסף עלולה להיווצר פיסורה, מעין פצע קטן בפי הטבעת, הגורמת אף היא לכאבים ומחמירה את הנטייה להתאפקות.


סיבה נוספת לעצירות אצל ילדים הינה גמילה מחיתולים. ילד שניסו לגמול אותו מוקדם מדי ואינו בשל לכך, חש לעתים שאין הוא עומד בציפיות, אינו נקי מספיק ולכן הוא מנסה לעצור את מתן הצואה.  וכמו אצל מבוגרים, אם כי בשיעור נמוך יותר, גם הרגלי אכילה לקויים עלולים לגרום לעצירות.


כיצד מטפלים?


הטיפול בעצירות בילדים, תלוי בגיל: לתינוקות נהוג לתת מרככי צואה, אך רצוי, שלא לתת משלשלים על מנת שהתינוק לא יתמכר אליהם. לגבי הילדים הגדולים יותר, להם יש להקנות הרגלים ולעודד אותם ללכת לשירותים אחרי הארוחה, באותה שעה כל יום. טיפול זה מצליח ב-90% מהמקרים. בנוסף, ממליצים תזונאים על אכילת פירות וירקות על קליפתם, דגנים מלאים ועשירים בסיבים ועל שתייה מרובה.


כל האמור עד כאן יעיל לגבי ילדים בריאים, אולם באחוז קטן ביותר של הילדים, הרקע לעצירות עלול להיות מחלה כלשהי, מדובר בעיקר בילדים שהעצירות שלהם קשה מהרגיל והטיפול המקובל אינו מועיל להם. בין המחלות הגורמות לעצירות אצל ילדים: בעיות בעמוד השדרה, מחלה ע"ש הירשפרונג – במהלכה ישנו פגם בהיווצרות חלק מהמערכת העצבית במעי עצמו ותת פעילות של בלוטת התריס. לכן, במקרה של עצירות קשה, יציע הרופא בדיקות לשם אבחון מחלות רקע.  


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שמעון רייף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בטן אריה 20/10/2019 22:49
  • סובל מיזה מספר חודשים מתחושת כאב בטן כאילו צריך ללכת לשירותים לא יציאה. בבוקר יציאה כרגיל אבל כל היום תחושה של כאב וצורך לשירותים. עשיתי רקטוסקופייה, קולונסקפיה CT אולטרה סאונד הכל תקין. יש הרגשה של בטן נפוחה תודה אריה בן ישראל

  • + הוסף תגובה
GGT גבוה אליס 12/10/2019 17:07
  • שלום דוקטור, ב-20.8.19 עשיתי בדיקת דם שהראתה את הממצאים הבאים: AST-20 ALT-15 GGT-51 ערך נמוך הכדוריות הדם הלבנות וזרחן גבוה (4.71) ביום 2.10.19 עשיתי שוב בדיקות דם ויצא: AST-14 ALT-9 GTT-55 אני בת 33, רזה מאוד, נמוכה (שוקלת 41) בחצי שנה האחרונה סובלת מכאבי עצמות ואלרגיות שלא היו לפני כן. בנוסף ירדתי במשקל. האם זה יכול להיות קשור לערכי ה-GGT? אני רזה מאוד ולא צורכת אלכוהול בכלל. לפני חודש היו לי כאבים ורגישות למגע בבטן העליונה בצד ימין, אך זה עבר. עשיתי אולטרסאונד בטן והיה תקין. עשיתי בדיקות הפטיטיס ואין לי את הנגיף. מה יכול להסביר את הכאבים וערך ה-GGT שגדל מ51 ל-55 בתוך כחודש? האם זה יכול להיות קשור לטפילי מעיים? לאחרונה שמתי לב שנקודות לבנות בצואה, האם זה יכול להסביר את תוצאות בדיקות הדם והירידה במשקל?

  • + הוסף תגובה
גרפסים של ביצה סרוחה שירה 11/10/2019 07:57
  • מאתמול אני משלשלת מרגישה חולשה ויש לי גרפסים של ביצה סרוחה ושילשום היה יום הכיפורים כלומר לא אכלתי כלום ובמיוחד לא ביצים וגם אתמול לא אכלתי כלום חוץ מחתיכת שניצל כי כאבה לי הבטן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!