//

הריון בקלות: עוד 3 דרכים לעודד פוריות

מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה


הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות שונות, ביניהן סיבות גופניות, כמו חסימה בחצוצרות או ספירת זרע נמוכה, הניתנות לטיפול בעזרת תרופות, למשל. אך אצל שליש מהזוגות לא יימצא הגורם לאי הפוריות.


אי פוריות מוגדרת כקושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים או לאחר שישה חודשים, אם האישה מעל גיל 35. בכתבה הקודמת בסדרה הצגנו לכם שלוש דרכים שיעזרו לכם לעודד פוריות: אכילה בריאה, שמירה על משקל תקין והפגת מתחים. בכתבה זו נציג שלוש נוספות.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


1. אקופונקטורה 

מחקרים רבים מצאו שדיקור סיני (אקופונקטורה), שהוא חלק מהרפואה הסינית המסורתית, עשוי לעזור לנשים בטיפולי פוריות ולפוריות באופן כללי, וכמובן גם למי שמנסים להיכנס להריון באופן טבעי.


"לעיתים אני ממליצה על דיקור סיני בשילוב עם פעילות להפחתת לחצים, כמו יוגה למשל, כדי לעודד פוריות", אומרת ד"ר סטייסי פולק, אנדוקרינולוגית מתחום הפריון מהמכון הרפואי לפריון ובריאות מונטפויר. "לא אמליץ לזוג לסמוך רק על הדיקור, אבל אם כל הבדיקות מצביעות על היעדר בעיות רפואיות, הדיקור יכול לעזור בהחלט".


2. ביוץ 

"קיום יחסי מין בזמן הנכון בחודש יגביר את הסיכויים להיכנס להריון", אומרת ד"ר פולק. "תזמון הוא דבר מכריע, משום שביצית חיה בין 24 ל-36 שעות, אך זרע יכול לחיות בתוך איברי הרבייה של האישה זמן רב יותר, לעיתים עד חמישה ימים". לכן, כדי להגביר את הסיכוי להיכנס להריון כדאי לקיים יחסי מין שלושה-ארבעה ימים לפני הביוץ ולהמשיך עד 24 שעות לאחריו.


אי פריון. קושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים 


איך יודעים מתי אמור להתרחש הביוץ? ישנן מספר שיטות בהן ניתן להשתמש כדי להעריך זאת:


מדידת חום הגוף: חום הגוף מושפע מהורמונים הקשורים לביוץ. ממש לפני שחרור הביצית חום הגוף יורד בערך בחצי מעלה, ואז עולה שוב ברגע שהביצית משתחררת מהשחלה לרחם. אפשר למצוא את דפוס השינויים בטמפרטורת הגוף על ידי מעקב במשך חודשיים-שלושה. קיום יחסי מין בימים בהם טמפרטורת הגוף יורדת, משפרת את סיכויי ההפריה. 


קראו עוד: החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להריון


הפרשה רירית: יחד עם שינויי טמפרטורת הגוף מופיעים גם שינויים בהפרשה הרירית מהרחם. ממש לפני הביוץ הריר יהיה שופע יותר, שקוף וצמיגי יותר מאשר בימים אחרים. בדיקת ריר הרחם עם מדידת חום הגוף משפרת את הסיכויים "לתפוס" את הגוף במצב הפורה ביותר.


ערכת ביוץ: ערכות אלו בודקות את השינויים ההורמונליים בשתן לפני הביוץ. חלקן עושות זאת בעזרת מקל המשנה את צבעו ואחרות בעזרת מד דיגיטלי. הן יכולות לחזות את הביוץ כיומיים לפני הופעתו. לדברי ד"ר פולק, ברגע שהערכה מראה תוצאה חיובית כדאי לקיים יחסי מין באותו היום ובמהלך שלושת הימים שאחריו, וכך להגדיל את הסיכוי להיכנס להריון.


מחשבון ביוץ: מחשבון ביוץ עשוי לחזות שישה עד שבעה ימי פוריות בכל מחזור. תוצאה זו עשויה לתת מושג טוב יותר לגבי חלון הפוריות ולהגדיל את הסיכויים להיכנס להריון.


3. הפסקת עישון

אם עדיין לא הפסקתם לעשן מהסיבות הידועות, כדאי לדעת שהרגל מגונה זה עלול לפגוע גם בסיכויים שלכם להיכנס להריון. בנוסף לניקוטין ורעלים אחרים, הטבק מכיל גם מספר חומרים מוטגניים, שגורמים לשינויים בחומר התורשתי ובמרכיבים אחרים בתאים בכלל ובביצית בפרט.


"קיימות עדויות מדעיות לכך שעישון פוגע בדרכים שונות כמעט בכל התהליכים הקשורים להפריה תקינה ולכניסה להריון, כגון הבשלת הביצית והביוץ, שחרור הביצית מהשחלה ומעבר שלה בחצוצרות, הפריה עצמה וההתפתחות המוקדמת של העובר", מסביר פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, סגן מנהל היחידה לפריון והפריה חוץ גופית במרכז רבין וממנהלי בנק הזרע הפרטי SUPERM, מחלוצי תחום הפריה החוץ גופית בישראל. "גם יכולת הרחם לקלוט הריון נפגעת אצל נשים מעשנות.


"גם גברים צריכים להפסיק לעשן אם הם רוצים לשפר את הפוריות שלהם, כי חומרים שונים בטבק גורמים לנזק בחומר הגנטי בתאי הזרע ופוגעים באיכות הזרע ובסיכויים להרות".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מועד ביצוע בדיקת דם בטא מילה 07/08/2020 11:57
  • שלום רב, מהו המועד המומלץ לביצוע בדיקת דם בטא לאחר החזרת בלטוציט (מוקפא). מהו הערך המינימלי של בטא לזיהוי הריון? האם יש השפעה של היות הבלטוציט מוקפא על ערך הבטא? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אפשר לבצע בטא 9-10 ימים לאחר ההחזרה ד"ר אמיר רבהון 07/08/2020 12:36
ערך בטא בלטוציסט מילה 07/08/2020 12:47
  • שלום,מהו הערך המינימלי של בטא לזיהוי הריון? האם יש השפעה של היות הבלטוציט מוקפא על ערך הבטא? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
שלום אשמח למענה מירי 03/08/2020 10:14
  • היי בוקר טוב בהמשך למה שכתבתי לך אשמח לעוד שאלה . אני בת 29. על פניו הכל ניראה תקין אצלי.. התחלתי טיפול של 200 פרגבוריס ,אחרי 4 ימים הזרקות: אסטרדיול -1900 ,pmol פרוגסטרון -פחות משתיים , lh -3. 60 iul יש 7 זקיקים בגודל 10-12 אחרי 4 ימים הרופא ביקש להוריד מינון של 125 פרגבוריס בטענה שההורמונים קפצו וצריך לאזן אותם.. (ואני מרגישה שזה ממש כמות קטנה שאפילו בשאיבה ראשונה הביאו לי יותר , -גונל. גם שאיבה שניה קיבלתי 300 גונל) כמובן אקשיב להנחיות שקיבלתי אבל רציתי להתייעץ האם מבחינת תוצאות באמת יש קפיצה מבחינת הורמונים ? או שיכלתי להמשיך להזריק 200 עם תוצאות טובות ? (יש לציין ש2 השאיבות שעשיתי עוברים לא טובים ולא הניבו הריון,למרות שהיו 2 החזרות,שאיבה אחת היה 20 ביציות שאיבה שנייה 8 ביציות ) תודה רבה רבה

  • + הוסף תגובה
מירי שלום. צר לי אבל איני נוהג לחוות דעה על טפול שניתן עי רופא אחר. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 07/08/2020 12:39
Us לאחר שאיבת ביציות רוני 05/08/2020 21:15
  • ד״ר שלום, לפני כשלושה שבועות עברתי הליך של שאיבת ביציות (לצורך הקפאה) ויש לי עדיין רגישות באיזור. מעין צריבה באיזור הבטן וצד הבטן (איזור המותן). עשיתי בדיקות דם שיצאו תקינות. לפני הליך השאיבה רופאת הנשים נתנה לי הפניה ל us אגן קטן בגישה וגינאלית וטרם ביצעתי בדיקה זו (ההפניה ניתנה ללא קשר להליך השאיבה). האם אתה ממליץ לבצע את הבדיקה בשלב הזה כשיש רגישות? והאם בדיקת ה us יכולה לעזור באבחנה האם הכל תקין לאחר השאיבה? תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
אם יש עדיין כאב או רגישות כדאי לעשות US ד"ר אמיר רבהון 07/08/2020 12:37

הצטרפו לאינדקס הרופאים!