הריון בקלות: עוד 3 דרכים לעודד פוריות

מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה


הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות שונות, ביניהן סיבות גופניות, כמו חסימה בחצוצרות או ספירת זרע נמוכה, הניתנות לטיפול בעזרת תרופות, למשל. אך אצל שליש מהזוגות לא יימצא הגורם לאי הפוריות.


אי פוריות מוגדרת כקושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים או לאחר שישה חודשים, אם האישה מעל גיל 35. בכתבה הקודמת בסדרה הצגנו לכם שלוש דרכים שיעזרו לכם לעודד פוריות: אכילה בריאה, שמירה על משקל תקין והפגת מתחים. בכתבה זו נציג שלוש נוספות.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


1. אקופונקטורה 

מחקרים רבים מצאו שדיקור סיני (אקופונקטורה), שהוא חלק מהרפואה הסינית המסורתית, עשוי לעזור לנשים בטיפולי פוריות ולפוריות באופן כללי, וכמובן גם למי שמנסים להיכנס להריון באופן טבעי.


"לעיתים אני ממליצה על דיקור סיני בשילוב עם פעילות להפחתת לחצים, כמו יוגה למשל, כדי לעודד פוריות", אומרת ד"ר סטייסי פולק, אנדוקרינולוגית מתחום הפריון מהמכון הרפואי לפריון ובריאות מונטפויר. "לא אמליץ לזוג לסמוך רק על הדיקור, אבל אם כל הבדיקות מצביעות על היעדר בעיות רפואיות, הדיקור יכול לעזור בהחלט".


2. ביוץ 

"קיום יחסי מין בזמן הנכון בחודש יגביר את הסיכויים להיכנס להריון", אומרת ד"ר פולק. "תזמון הוא דבר מכריע, משום שביצית חיה בין 24 ל-36 שעות, אך זרע יכול לחיות בתוך איברי הרבייה של האישה זמן רב יותר, לעיתים עד חמישה ימים". לכן, כדי להגביר את הסיכוי להיכנס להריון כדאי לקיים יחסי מין שלושה-ארבעה ימים לפני הביוץ ולהמשיך עד 24 שעות לאחריו.


אי פריון. קושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים 


איך יודעים מתי אמור להתרחש הביוץ? ישנן מספר שיטות בהן ניתן להשתמש כדי להעריך זאת:


מדידת חום הגוף: חום הגוף מושפע מהורמונים הקשורים לביוץ. ממש לפני שחרור הביצית חום הגוף יורד בערך בחצי מעלה, ואז עולה שוב ברגע שהביצית משתחררת מהשחלה לרחם. אפשר למצוא את דפוס השינויים בטמפרטורת הגוף על ידי מעקב במשך חודשיים-שלושה. קיום יחסי מין בימים בהם טמפרטורת הגוף יורדת, משפרת את סיכויי ההפריה. 


קראו עוד: החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להריון


הפרשה רירית: יחד עם שינויי טמפרטורת הגוף מופיעים גם שינויים בהפרשה הרירית מהרחם. ממש לפני הביוץ הריר יהיה שופע יותר, שקוף וצמיגי יותר מאשר בימים אחרים. בדיקת ריר הרחם עם מדידת חום הגוף משפרת את הסיכויים "לתפוס" את הגוף במצב הפורה ביותר.


ערכת ביוץ: ערכות אלו בודקות את השינויים ההורמונליים בשתן לפני הביוץ. חלקן עושות זאת בעזרת מקל המשנה את צבעו ואחרות בעזרת מד דיגיטלי. הן יכולות לחזות את הביוץ כיומיים לפני הופעתו. לדברי ד"ר פולק, ברגע שהערכה מראה תוצאה חיובית כדאי לקיים יחסי מין באותו היום ובמהלך שלושת הימים שאחריו, וכך להגדיל את הסיכוי להיכנס להריון.


מחשבון ביוץ: מחשבון ביוץ עשוי לחזות שישה עד שבעה ימי פוריות בכל מחזור. תוצאה זו עשויה לתת מושג טוב יותר לגבי חלון הפוריות ולהגדיל את הסיכויים להיכנס להריון.


3. הפסקת עישון

אם עדיין לא הפסקתם לעשן מהסיבות הידועות, כדאי לדעת שהרגל מגונה זה עלול לפגוע גם בסיכויים שלכם להיכנס להריון. בנוסף לניקוטין ורעלים אחרים, הטבק מכיל גם מספר חומרים מוטגניים, שגורמים לשינויים בחומר התורשתי ובמרכיבים אחרים בתאים בכלל ובביצית בפרט.


"קיימות עדויות מדעיות לכך שעישון פוגע בדרכים שונות כמעט בכל התהליכים הקשורים להפריה תקינה ולכניסה להריון, כגון הבשלת הביצית והביוץ, שחרור הביצית מהשחלה ומעבר שלה בחצוצרות, הפריה עצמה וההתפתחות המוקדמת של העובר", מסביר פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, סגן מנהל היחידה לפריון והפריה חוץ גופית במרכז רבין וממנהלי בנק הזרע הפרטי SUPERM, מחלוצי תחום הפריה החוץ גופית בישראל. "גם יכולת הרחם לקלוט הריון נפגעת אצל נשים מעשנות.


"גם גברים צריכים להפסיק לעשן אם הם רוצים לשפר את הפוריות שלהם, כי חומרים שונים בטבק גורמים לנזק בחומר הגנטי בתאי הזרע ופוגעים באיכות הזרע ובסיכויים להרות".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איקסי יום אחרי שאיבה Mini 10/01/2020 11:32
  • ביום רביעי נשאבו 5 ביציות בשלות. ביום חמישי התקשרו להודיע שלא הייתה הפריה כלל וינסו להציל על ידי פעולת איקסי. ורק בראשון נדע. שאלתי כמה הטיפול נפוץ? מה הסיכוי שהפריה תתרחש אחרי שהביצית כבר 24 שעות בחוץ. יש למה להיות אופטימיים?

  • + הוסף תגובה
לעתים רואים הפריות והתפתחות עוברים בפעולה שבוצעה. צריך להמתין לתוצאות. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 11/01/2020 19:38
בטא איטית Mini 28/01/2020 18:42
  • אז היו הפריות והחזרו 2 עוברים. יום 11 להחזרה בטא 80 יום 14 להחזרה בטא 103 היום 16 להחזרה בטא 150. אסטרוגן ופרוגסטרון כל הזמן בעליה. היום עשו אולטרסאונד ולא ראו כלום, בתוך או מחוץ לרחם. שאלתי האם סטטיסטית יש סיכוי לסוף טוב?

  • + הוסף תגובה
עוברים מוקפאים איילה 17/01/2020 16:27
  • לפני 5 שנים עשיתי טיפולי ivf שבמהלכם הוצאו 5 עוברים בריאים שמהם החזירו לי 2 כיום רציתי לחזור לטיפולים בידיעה שיש לי עוברים מוקפאים יצרתי קשר עם המעבדה והם טוענים שלא נותרו עוברים מוקפאים זה הגיוני?

  • + הוסף תגובה
בהחלט אפשרי. לא כל עובר שלא מחזירים אותו אכן מתאים להקפאה. ד"ר אמיר רבהון 26/01/2020 21:51
שאלה בנוגע לivf אנונינמת 19/01/2020 22:53
  • שלום, עברתי טיפול ivf במהלכו שאיבת הביציות נעשתה באסותא רמת החייל ואילו את הזרע בעלי הביא למעבדת אנדריולוגיה מד לצורך ביצוע imsi ולאחר מכן, הביא אותו למזכירה באסותא. על הזרע לא היו הפרטים שלי אלא רק של בעלי, בשונה מפעמים אחרות בהן על הזרע היו גם הפרטים שלי. לא מזמן ילדתי תאומים שלא דומים לי בכלל אלא רק לבעלי. האם יש סיכוי שבטעות הזריקו את הזרע של בעלי לביצית שהיא לא שלי וככה הוחזרו לי עוברים שהם לא מהביציות שלי? אני מאוד חוששת כי גם הדברים שלא דומים לבעלי אצל התינוקות לא דומים לי או למשפחתי. דבר שגורם לי לחשוב שהביציות לא היו שלי

  • + הוסף תגובה
הסבירות לטעות כזו קלושה ביותר. בטפול בביציות ובזרע קיימת הקפדה רבה ביותר על זהוי ברור של הביציות והזרע והקשר הנדרש ביניהם. מציע לך לחשוב על ילדים רבים שכאשר מסתכלים על הוריהם לא רואים כל דמיון - כך שהעדר דמיון שכיח מאד ולא אומר דבר. ד"ר אמיר רבהון 26/01/2020 21:50

הצטרפו לאינדקס הרופאים!