הריון בקלות: עוד 3 דרכים לעודד פוריות

מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/04/2015

מנסים להיכנס להריון? ישנן דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמות הפוריות - ובקלות. כתבה שנייה בסדרה


הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות שונות, ביניהן סיבות גופניות, כמו חסימה בחצוצרות או ספירת זרע נמוכה, הניתנות לטיפול בעזרת תרופות, למשל. אך אצל שליש מהזוגות לא יימצא הגורם לאי הפוריות.


אי פוריות מוגדרת כקושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים או לאחר שישה חודשים, אם האישה מעל גיל 35. בכתבה הקודמת בסדרה הצגנו לכם שלוש דרכים שיעזרו לכם לעודד פוריות: אכילה בריאה, שמירה על משקל תקין והפגת מתחים. בכתבה זו נציג שלוש נוספות.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


1. אקופונקטורה 

מחקרים רבים מצאו שדיקור סיני (אקופונקטורה), שהוא חלק מהרפואה הסינית המסורתית, עשוי לעזור לנשים בטיפולי פוריות ולפוריות באופן כללי, וכמובן גם למי שמנסים להיכנס להריון באופן טבעי.


"לעיתים אני ממליצה על דיקור סיני בשילוב עם פעילות להפחתת לחצים, כמו יוגה למשל, כדי לעודד פוריות", אומרת ד"ר סטייסי פולק, אנדוקרינולוגית מתחום הפריון מהמכון הרפואי לפריון ובריאות מונטפויר. "לא אמליץ לזוג לסמוך רק על הדיקור, אבל אם כל הבדיקות מצביעות על היעדר בעיות רפואיות, הדיקור יכול לעזור בהחלט".


2. ביוץ 

"קיום יחסי מין בזמן הנכון בחודש יגביר את הסיכויים להיכנס להריון", אומרת ד"ר פולק. "תזמון הוא דבר מכריע, משום שביצית חיה בין 24 ל-36 שעות, אך זרע יכול לחיות בתוך איברי הרבייה של האישה זמן רב יותר, לעיתים עד חמישה ימים". לכן, כדי להגביר את הסיכוי להיכנס להריון כדאי לקיים יחסי מין שלושה-ארבעה ימים לפני הביוץ ולהמשיך עד 24 שעות לאחריו.


אי פריון. קושי בקליטת הריון בתוך 12 חודשים 


איך יודעים מתי אמור להתרחש הביוץ? ישנן מספר שיטות בהן ניתן להשתמש כדי להעריך זאת:


מדידת חום הגוף: חום הגוף מושפע מהורמונים הקשורים לביוץ. ממש לפני שחרור הביצית חום הגוף יורד בערך בחצי מעלה, ואז עולה שוב ברגע שהביצית משתחררת מהשחלה לרחם. אפשר למצוא את דפוס השינויים בטמפרטורת הגוף על ידי מעקב במשך חודשיים-שלושה. קיום יחסי מין בימים בהם טמפרטורת הגוף יורדת, משפרת את סיכויי ההפריה. 


קראו עוד: החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להריון


הפרשה רירית: יחד עם שינויי טמפרטורת הגוף מופיעים גם שינויים בהפרשה הרירית מהרחם. ממש לפני הביוץ הריר יהיה שופע יותר, שקוף וצמיגי יותר מאשר בימים אחרים. בדיקת ריר הרחם עם מדידת חום הגוף משפרת את הסיכויים "לתפוס" את הגוף במצב הפורה ביותר.


ערכת ביוץ: ערכות אלו בודקות את השינויים ההורמונליים בשתן לפני הביוץ. חלקן עושות זאת בעזרת מקל המשנה את צבעו ואחרות בעזרת מד דיגיטלי. הן יכולות לחזות את הביוץ כיומיים לפני הופעתו. לדברי ד"ר פולק, ברגע שהערכה מראה תוצאה חיובית כדאי לקיים יחסי מין באותו היום ובמהלך שלושת הימים שאחריו, וכך להגדיל את הסיכוי להיכנס להריון.


מחשבון ביוץ: מחשבון ביוץ עשוי לחזות שישה עד שבעה ימי פוריות בכל מחזור. תוצאה זו עשויה לתת מושג טוב יותר לגבי חלון הפוריות ולהגדיל את הסיכויים להיכנס להריון.


3. הפסקת עישון

אם עדיין לא הפסקתם לעשן מהסיבות הידועות, כדאי לדעת שהרגל מגונה זה עלול לפגוע גם בסיכויים שלכם להיכנס להריון. בנוסף לניקוטין ורעלים אחרים, הטבק מכיל גם מספר חומרים מוטגניים, שגורמים לשינויים בחומר התורשתי ובמרכיבים אחרים בתאים בכלל ובביצית בפרט.


"קיימות עדויות מדעיות לכך שעישון פוגע בדרכים שונות כמעט בכל התהליכים הקשורים להפריה תקינה ולכניסה להריון, כגון הבשלת הביצית והביוץ, שחרור הביצית מהשחלה ומעבר שלה בחצוצרות, הפריה עצמה וההתפתחות המוקדמת של העובר", מסביר פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, סגן מנהל היחידה לפריון והפריה חוץ גופית במרכז רבין וממנהלי בנק הזרע הפרטי SUPERM, מחלוצי תחום הפריה החוץ גופית בישראל. "גם יכולת הרחם לקלוט הריון נפגעת אצל נשים מעשנות.


"גם גברים צריכים להפסיק לעשן אם הם רוצים לשפר את הפוריות שלהם, כי חומרים שונים בטבק גורמים לנזק בחומר הגנטי בתאי הזרע ופוגעים באיכות הזרע ובסיכויים להרות".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדומטרין או אוביטרל מרב 05/12/2019 14:39
  • שלום, בעבר נעשו הזרעות וניתן טיפול תומך (ללא תמיכה 11 יום בין ביוץ למחזור), בפעם השניה בה ניתן האנדומטרין (2 ביום) הגיע מחזור לפני הזמן( יום 11), יש לציין שלקראת סוף הסבב נר אחד נפל כשהלכתי לשירותים מיד אחרי ששמתי אותו. אני צריכה לעבור החזרת מוקפאים על מחזור טבעי(גירוי יתר אחרי שאיבה לכן נעשתה הפסקה של חודש),החשש הוא שהגוף שלי לא מקבל מספיק פרוגסטרון מהאנדומטרין. אמרו שניתן לנסות שוב אנדומטרין או לקחת אוביטרל כל שלושה ימים במקום האנדומטרין. אני גם חוששת שהאנדומטרין גם גורם לי לנשירת שיער חזקה. האם יש חסרונות לאוביטרל, האם כמות ההורומנים גדולה משמעותית מהאנדומטרין, והאם זה בכלל הכרח לקחת תמיכה או שאם יקלט הריון הגוף ייצר מספיק פרוגסטרון תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
נוזל ברחם שרית 04/12/2019 21:45
  • לפני שנתיים בדיוק עברתי לידה שקטה בחודש תשיעי, לפני כמה חודשים עברתי תיקון נישה היסטרוסקופיה,מנסה להכנס שוב להריון, בבדיקת אולטרסאונד הרופא גילה שיש נוזל ברחם,מה שמפריע להיכנס שוב להריון, בלידה השקטה עברתי ניתוח קיסרי, יש לציין שיש לי שני ילדים בריאים ברוך השם, אני ממש חסרת אונים ,מצד אחד לא רוצה לעבור שוב ניתוח ומצד שני רוצה עוד ילדים,האם ידוע לך דרך לספוג את הנוזל ללא ניתוח נוסף? אני בת 30, תודה מראש על התיחסותך

  • + הוסף תגובה
שבוע 6.0 ללא שק חלמון ליטל 03/12/2019 21:41
  • שלום הגעתי היום לאולטראסאונד בשבוע 6.0 לאחר החזרה של עובר מוקפא באיכות לא ככ טובה. האם זה שלא נצפה שק חלמון עדיין מותיר מקום לתקווה נוכח זה שאולי לקח לעובר קצת זמן להתפתח (גם קפוא וגם באיכות לא טובה)? בדקתי הכפלות של בטא פעמיים והן יותר מהוכפלו, אגב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!