//

זה אפשרי: כך תכנסי להריון אחרי גיל 40

מדוע הסיכויים להשיג הריון אחרי גיל 40 פוחתים דרמטית? מתי מומלץ לפנות לטיפולי פוריות? ובאיזה שלב כדאי לחשוב על תרומת ביצית? המדריך המלא שיעזור לך להשיג הריון אחרי גיל 40
כתבה פרסומית כתבת חסות


כבר בגיל 33 לערך מתחילה אצל נשים ירידה בפוריות, אך כאשר אישה עוברת את גיל 40 הירידה הופכת מהירה יותר. הסיבה: כמות הביציות בשחלות קטנה ואיכותן נמוכה יותר. בנוסף, ככל שהגיל עולה אחוז הביציות הלא תקינות גדל גם כן, וכתוצאה מכך נפגע הסיכוי להשיג הריון ולידה בהמשכו. כך, לדוגמה, שיעור הלידות בארצות הברית לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית עומד על כ-35% בגיל 33, יורד ל-17% בגיל 40, 9% בגיל 42 ורק 3% בגיל 44.


מעבר לקושי בהשגת הריון לאחר גיל 40, ניתן גם לראות עלייה רצינית ביותר במספר ההפלות שמתרחשות לאחר גיל זה. כתוצאה מכך נוצרת לנשים בגיל זה בעיה כפולה: גם קשה להן יותר להרות, וגם אם מתרחש הריון - הסיכוי להגיע ללידה קטן יותר. האם הקושי להרות אחרי גיל 40 דומה אצל כל הנשים?

ביולוגיה זה לא מתמטיקה וישנם הבדלים ניכרים בין נשים. בדיוק כמו שישנם הבדלים במראה, ואישה אחת יכולה להיראות צעירה מרעותה, למרות ששתיהן בנות 40, באותה מידה גם השחלות יכולות להתנהג כ"צעירות" או "מבוגרות" יותר. לכן בהחלט ייתכן שאישה אחת תהרה בקלות יחסית, גם אחרי גיל 40, ואילו אחרת, גם אם היא באותו הגיל, ואפילו צעירה יותר, תתקשה להרות. כמה זמן צריך להמתין לפני הפנייה לרופא, במקרה שלא מושג הריון?

עם העלייה בגיל ההמלצה היא לפנות לעזרה רפואית אצל מומחה לפוריות במהירות רבה יותר. מתחת לגיל 35 מקובל להמתין שנה (במידה וכמובן אין חשד גבוה לבעיית פוריות) ומעל גיל 35 אנחנו ממליצים להמתין רק חצי שנה. מעבר לגיל 38-40 ההמלצה היא לפנות לקבלת יעוץ כבר לאחר שלושה-ארבעה חודשים של ניסיונות לא מוצלחים. 


הריון אחרי גיל 40


האם פרוטוקול הטיפול שונה אצל נשים בגילאים הללו?

בנשים בנות 40 ומעלה מתחילים את הטיפול מהר יותר וכן הטיפולים עצמם אקטיביים יותר, לעומת הגילאים הצעירים יותר. המלצת משרד הבריאות כיום היא לשקול הפניה ישירה להפריה חוץ גופית כאשר קיימת בעיית פריון מעבר לגיל 39. המטרה של ההמלצה היא להציע כבר בשלב מוקדם את הטיפול, וכך להביא למקסימום את הסיכויים להרות. מהם אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות אצל נשים מעל גיל 40?

שיעורי ההצלחה בטיפולי פוריות אצל נשים בנות 40 ומעלה נמוכים בהרבה מאשר בגילאים צעירים יותר. בנוסף, בכל שנה מעבר לגיל 40  יש ירידה משמעותית בסיכויי ההצלחה, ולכן חשוב בגילאים אלו לא לאבד זמן. אם בגיל 30 אין כמעט משמעות להמתנה של חצי שנה או שנה בטיפול, מעבר לגיל 40 המשמעות היא גדולה, ויכולה אף להיות הרת גורל. מהו הגיל בו ימליץ הרופא המטפל על תרומת ביצית, ומדוע?

הרופא ימליץ על תרומת ביצית כאשר הנתונים הקיימים יצביעו על כך שהסיכוי להשגת הריון מביציות האישה מאוד מאוד נמוך. הוא יתבסס על תוצאות בדיקות ובחלק מהמקרים על היסטורית הטיפולים אותם האישה ביצעה עד כה.


מעבר לגיל 45 השגת לידה מביציות האישה עצמה מאוד נדירה ומקובל להציע תרומת ביצית כבר מההתחלה. גם מתחת לגיל 45 במקרים רבים הבדיקות וההיסטוריה הטיפולית יצביעו על סיכויי הצלחה מזעריים בשימוש בביציות האישה, ולכן במקרים כאלה יש מקום להמליץ על תרומת ביציות. 


ההחלטה מתי לפנות לתרומת ביציות צריכה להתבצע תוך שיתוף פעולה הדוק בין הרופא למטופלת. יש מטופלות שיהיו מעוניינות בטיפול כזה בשלב מוקדם יחסית, ואילו אחרות רק כאשר אפסו הסיכויים והן נכשלו באין ספור ניסיונות. מה יכולות נשים מעל גיל 40 לעשות על מנת לתרום להצלחת הטיפול?

הדבר החשוב ביותר להצלחת הטיפול הוא לא לדחות את הניסיון להרות. טעות נפוצה בקרב נשים היא לחשוב שאם המחזור ממשיך להגיע באופן סדיר ורגיל, אז הפוריות גם היא בסדר ואין מה למהר. כמובן שזו עלולה להיות טעות חמורה. בנוסף, חשוב לפנות לרופא נשים אשר מתמחה ספציפית בתחום הפוריות כבר עם ההחלטה להרות, על מנת שהוא ינחה את האישה בצורה הנכונה ביותר. ד"ר אמיר רבהון, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר רבהון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטוקול ארוך ברזרבה נמוכה אלה 06/08/2020 21:12
  • ערב טוב,אני לקראת סבב שישי של ivf כשבכל הסבבים עד כה הושגו 1-2 הפריות. כמו כן כל השאיבות נעשו ביום 10 למחזור שכן יש לי תגובה מהירה. מכיוון שאני מבינה שאנחנו הולכים פה על איכות ולא על כמות של ביציות האם לדעתך יש מקום לנסות פרוטוקול ארוך? והאם יש דרך כלשהי להאט את קצב התפתחות הזקיקים בכדי להגיע לשאיבה ביום מאוחר יותר? לפי הבנתי יום 10 הוא גבולי מבחינת תוצאות של ביוץ/ שאיבה? מודה לך על תשובתך

  • + הוסף תגובה
נראה שלרופא מטפל יכולת תמרון מצוינת באמצעות הפרוטוקול הייעודי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 07/08/2020 18:47
לא בטוחה שמבינה את כוונתך אלה 07/08/2020 19:44
  • האם כדאי לבקש לנסות פרוטוקול ארוך או להמשיך בפלייר אפ שעד כה הביא לאותה תוצאה?

  • + הוסף תגובה
טיפול הזרעה ליאל 06/08/2020 20:33
  • היי , רציתי לשאול מתי הכי נכון לבצע את זריקת גונאל אף ? בתשע בערב, זה בסדר?

  • + הוסף תגובה
אין מניעה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 07/08/2020 18:48
Pgs רונית 06/08/2020 22:29
  • בגדול זוג צעיר מהלא מוסברים בת 28. שאיבה ראשונה 9 הפריות בלסטו רק הראשון נלקט עם חוץ רחמי כל השאר שלילים. שאיבה שניה 3 הפריות בלסטו נקלט הראשון אך שק ריק שאר 2 העוברים שלילים. שאיבה שלישית 6 הפריות מתוכם רק 4 התקדמו לשלב בלסטו הוחלט לשלוח 2 עוברים להדיקת pgs. הגיעה תשובה ששני העוברים לא תקינים גנטית! השאלה שלי היא מה הסיכויים שכננראה כל העוברים עד היום לא היו תקינים גנטית?? מה הסיכויים שעדיין יש סיכוי שמתוך כל ההפריות כן יצא עובר תקין גם לאחר כל הנסיונות? אני שבורה מרוסקת לחלוטין ממש לא ציפיתי לתשובה כזו. תודה

  • + הוסף תגובה
אצל כל המטופלים חלק גדול מהעוברים פגום גנטית וזו הסיבה ששיעור הכניסה בטיפול הפריה נמוך יחסית וישנו שיעור הפלות גבוה,הסיכוי לעוברים תקינים בגילך גבוה,צריך חביון גם את האיכות ה-DNA של הזרע פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 07/08/2020 18:46

הצטרפו לאינדקס הרופאים!