זה אפשרי: כך תכנסי להריון אחרי גיל 40

מדוע הסיכויים להשיג הריון אחרי גיל 40 פוחתים דרמטית? מתי מומלץ לפנות לטיפולי פוריות? ובאיזה שלב כדאי לחשוב על תרומת ביצית? המדריך המלא שיעזור לך להשיג הריון אחרי גיל 40
כתבה פרסומית כתבת חסות


כבר בגיל 33 לערך מתחילה אצל נשים ירידה בפוריות, אך כאשר אישה עוברת את גיל 40 הירידה הופכת מהירה יותר. הסיבה: כמות הביציות בשחלות קטנה ואיכותן נמוכה יותר. בנוסף, ככל שהגיל עולה אחוז הביציות הלא תקינות גדל גם כן, וכתוצאה מכך נפגע הסיכוי להשיג הריון ולידה בהמשכו. כך, לדוגמה, שיעור הלידות בארצות הברית לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית עומד על כ-35% בגיל 33, יורד ל-17% בגיל 40, 9% בגיל 42 ורק 3% בגיל 44.


מעבר לקושי בהשגת הריון לאחר גיל 40, ניתן גם לראות עלייה רצינית ביותר במספר ההפלות שמתרחשות לאחר גיל זה. כתוצאה מכך נוצרת לנשים בגיל זה בעיה כפולה: גם קשה להן יותר להרות, וגם אם מתרחש הריון - הסיכוי להגיע ללידה קטן יותר. האם הקושי להרות אחרי גיל 40 דומה אצל כל הנשים?

ביולוגיה זה לא מתמטיקה וישנם הבדלים ניכרים בין נשים. בדיוק כמו שישנם הבדלים במראה, ואישה אחת יכולה להיראות צעירה מרעותה, למרות ששתיהן בנות 40, באותה מידה גם השחלות יכולות להתנהג כ"צעירות" או "מבוגרות" יותר. לכן בהחלט ייתכן שאישה אחת תהרה בקלות יחסית, גם אחרי גיל 40, ואילו אחרת, גם אם היא באותו הגיל, ואפילו צעירה יותר, תתקשה להרות. כמה זמן צריך להמתין לפני הפנייה לרופא, במקרה שלא מושג הריון?

עם העלייה בגיל ההמלצה היא לפנות לעזרה רפואית אצל מומחה לפוריות במהירות רבה יותר. מתחת לגיל 35 מקובל להמתין שנה (במידה וכמובן אין חשד גבוה לבעיית פוריות) ומעל גיל 35 אנחנו ממליצים להמתין רק חצי שנה. מעבר לגיל 38-40 ההמלצה היא לפנות לקבלת יעוץ כבר לאחר שלושה-ארבעה חודשים של ניסיונות לא מוצלחים. 


הריון אחרי גיל 40


האם פרוטוקול הטיפול שונה אצל נשים בגילאים הללו?

בנשים בנות 40 ומעלה מתחילים את הטיפול מהר יותר וכן הטיפולים עצמם אקטיביים יותר, לעומת הגילאים הצעירים יותר. המלצת משרד הבריאות כיום היא לשקול הפניה ישירה להפריה חוץ גופית כאשר קיימת בעיית פריון מעבר לגיל 39. המטרה של ההמלצה היא להציע כבר בשלב מוקדם את הטיפול, וכך להביא למקסימום את הסיכויים להרות. מהם אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות אצל נשים מעל גיל 40?

שיעורי ההצלחה בטיפולי פוריות אצל נשים בנות 40 ומעלה נמוכים בהרבה מאשר בגילאים צעירים יותר. בנוסף, בכל שנה מעבר לגיל 40  יש ירידה משמעותית בסיכויי ההצלחה, ולכן חשוב בגילאים אלו לא לאבד זמן. אם בגיל 30 אין כמעט משמעות להמתנה של חצי שנה או שנה בטיפול, מעבר לגיל 40 המשמעות היא גדולה, ויכולה אף להיות הרת גורל. מהו הגיל בו ימליץ הרופא המטפל על תרומת ביצית, ומדוע?

הרופא ימליץ על תרומת ביצית כאשר הנתונים הקיימים יצביעו על כך שהסיכוי להשגת הריון מביציות האישה מאוד מאוד נמוך. הוא יתבסס על תוצאות בדיקות ובחלק מהמקרים על היסטורית הטיפולים אותם האישה ביצעה עד כה.


מעבר לגיל 45 השגת לידה מביציות האישה עצמה מאוד נדירה ומקובל להציע תרומת ביצית כבר מההתחלה. גם מתחת לגיל 45 במקרים רבים הבדיקות וההיסטוריה הטיפולית יצביעו על סיכויי הצלחה מזעריים בשימוש בביציות האישה, ולכן במקרים כאלה יש מקום להמליץ על תרומת ביציות. 


ההחלטה מתי לפנות לתרומת ביציות צריכה להתבצע תוך שיתוף פעולה הדוק בין הרופא למטופלת. יש מטופלות שיהיו מעוניינות בטיפול כזה בשלב מוקדם יחסית, ואילו אחרות רק כאשר אפסו הסיכויים והן נכשלו באין ספור ניסיונות. מה יכולות נשים מעל גיל 40 לעשות על מנת לתרום להצלחת הטיפול?

הדבר החשוב ביותר להצלחת הטיפול הוא לא לדחות את הניסיון להרות. טעות נפוצה בקרב נשים היא לחשוב שאם המחזור ממשיך להגיע באופן סדיר ורגיל, אז הפוריות גם היא בסדר ואין מה למהר. כמובן שזו עלולה להיות טעות חמורה. בנוסף, חשוב לפנות לרופא נשים אשר מתמחה ספציפית בתחום הפוריות כבר עם ההחלטה להרות, על מנת שהוא ינחה את האישה בצורה הנכונה ביותר. ד"ר אמיר רבהון, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר רבהון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוביטרל ללא הזרעה דנה 25/02/2020 13:34
 • היי פרופ׳, יש לי שאלה לגבי אוביטרל. אני כבר 11 חודשים מנסה להיכנס להריון. היה ניסיון של חודש אחד עם לטרוזול לא הלך, חודש אחרי זה רק עם קרינון אחרי הביוץ (בגלל דימום טרום וסתי) שזה עזר לדימומים אך לא להריון. החודש הרופא הציע לעבור להזרעה. התהליך הזה קשה לי נפשית יותר מפיזית ותהיתי אם יש כזה דבר לקחת את זריקת האוביטרל ולקיים יחסים טבעי (מאחר ואין בעיות זרע) האם זה משהו שאפשרי לעשות וזה יכול לעזור ל״תהליך הטבעי״? או שברגע שלוקחים אוביטרל כדאי ורצוי לשלב את זה עם הזרעה. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
כל האופציות פתוחות,יחד עם זאת תיזמון הביוץ באמצעות האוביטרל והזרעה עשוי להניב תוצאה טובה יותר,ועוד יותר אם היית מקבלת טיפול להשריית הביוץ פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 25/02/2020 22:07
תגובה דנה 25/02/2020 22:25
 • כן האמת שרציתי אך מכיוון שנצפה כבר זקיק בגודל 14 ממ ביום החמישי (יש לי ביוץ מוקדם) הרופא החליט שאפשר לוותר על הלטרוזול. תודה רבה על התשובה 🙏

 • + הוסף תגובה
בהצלחה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 26/02/2020 11:26
הריון אל 24/02/2020 21:36
 • פרופ שלום. אשמח לקבל שאלה לתשובה בבקשה: שבוע 22, כרגע אכלתי גבינה ואז ראיתי שהיא מקולקלת עם עובש (כנראה מדובר בגבינת עזים מקיבוץ). עד כמה זה יכול לסכן את ההריון /עובר? תודה מראש על התשובה

 • + הוסף תגובה
הריון אל 25/02/2020 00:15
 • דבר נוסף: אך אני יכולה לדעת שהגבינה מפוסטרת כי הבנתי שגבינה לא מפוסטרת לא מומלצת בהריון? מאוד חוששת. תודה

 • + הוסף תגובה
אם הגבינה הייתה מפוסטרת אין סכנה -העובש כמו פניצילין פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 25/02/2020 22:10
הריון אל 25/02/2020 22:52
 • תודה על התשובה. יש לי דרך לדעת אם הגבינה מפוסטרת? האם לפי החוק כל הגבינות צריכות להיות מפוסטרות (גם במושבים וקיבוצים)? האם העובדה שצמח אליה עובש זה לא אומר שהיא עברה פיסטוק? תודה על התשובה

 • + הוסף תגובה
תבררי בחברה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 26/02/2020 11:25
הפריה ללא הורמונים ורד 26/02/2020 06:24
 • בת 42 עושה הפרייה ללא הורמונים. תרומת זרע. באיזה שיטה מפרים את הביצית - האם באיקסי? האם אני יכולה לבקש שיפרו בשיטה זו?

 • + הוסף תגובה
בתרומת זרע(לכאורה זרע פורה ואיכותי)לא נדרש ביצוע ICSI פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 26/02/2020 11:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!