"משבר הזרע": 4 סיבות לכך שפוריות הגברים יורדת מדי שנה

ייצור תאי הזרע בגברים יורד בכ-2% בכל שנה. אחת הסיבות המרכזיות לבעיה המדאיגה הינה חימום האשכים, שמקורה בגורמים חיצוניים רבים. אספנו עבורכם את 4 הגורמים המרכזיים לתופעה המדאיגה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/03/2017
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע
הצג טלפון מספר מקשר
i

בכל שנה, מסתמנת ירידה של כ-2% בייצור תאי זרע בקרב גברים. התופעה הדרמטית הזאת אף סווגה על ידי חוקרים בתחום  "כמשבר הזרע". מצב זה עשוי לגרום לירידה משמעותית בפוריות של זוגות שונים ברחבי העולם.


 אחת מהסיבות החשובות לפגיעה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים. למעשה, תהליך ייצור הזרע, מושפע מטמפרטורות גבוהות. מעצם מיקומם האנטומי, מכוונים האשכים לטמפרטורה הנמוכה מטמפרטורת הגוף ומחקרים שביצענו בבעלי חיים מצאו כי חימום האשכים לתקופות זמן ארוכות הביא אף למצב של אזואוספרמיה (חוסר בתאי זרע). הסיבות להתחממות האשכים הינן מגוונות, והירידה באיכות הזרע המיוצר נקשרת פעמים רבות לגורמים חיצוניים. מהם הגורמים להתחממות האשכים?

1. השמנת יתר

השמנת יתר מסתמנת כאחד מהגורמים המרכזיים ביותר לירידה בפוריות הגבר. בשל ייצור מוגבר של שומן בגוף נוצרת שכבה מבודדת סביב איברים שונים, בניהם גם האשכים. השומן מביא לבידוד טמפרטורה וכתוצאה מכך גם למצב של ירידה באיכות הזרע. סיבה זו נבחנה גם במחקרים שונים: כך לדוגמה מחקר שבוצע באוניברסיטת אברדין בסקוטלנד, ובו השתתפו 2000 גברים שסבלו מבעיות פוריות מצא כי הנבדקים אשר סבלו מהשמנת יתר היו בסיכון גבוה יותר לסבול ממצבים אלה. 


2. התחממות גלובלית

תהליכים גלובליים עשויים לגרום לירידה בכמות תאי הזרע המיוצרים: אפקט החממה ושינויים באקלים בכדור הארץ גורמים לחימום אזור האשכים ולירידה בפוריות הגבר.קראו עוד: מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי3. שימוש במכשירים הפולטים קרינה אלקטרו מגנטית

הקדמה והטכנולוגיה נמצאה גם היא כגורם פוגע באיכות הזרע. שימוש במכשירים המייצרים קרינה, כמו טלפונים סלולריים בסמוך לאזור החלציים, גורם להמרת האנרגיה הנפלטת מהם לאנרגיית חום ולהשפעה על איכות הזרע. 


4. בגדים צמודים לגוף

נראה כי גם לאופנה יש השפעה על איכות הזרע: שק האשכים אשר נמצא מחוץ לחלל הבטן, מצוי בטמפרטורה נמוכה יותר מטמפרטורת הגוף ולבישת בגדים צמודים גורמת להתחממות האזור ולהעלאת הטמפרטורה המצויה בו. מחקר מ-1996 מצא לדוגמה כי לסוג התחתונים קיימת השפעה על מצב הזרע: לבישת תחתונים שאינם צמודים לגוף משפרת את ריכוז ותנועתיות הזרע. 
אחת הסיבות המרכזיות לירידה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים מהן דרכי הטיפול הקיימות בירידה באיכות תאי הזרע?

בדומה לתופעות פיזיולוגיות רבות הנגרמות עקב שינוי הקדמה, הירידה באיכות הזרע ניתנת למיגור על ידי ביצוע שינויים באורח החיים, כמו הקפדה על צריכת מזון שאינו מעובד, שימוש במכשירים הפולטים קרינה רחוק מהגוף ועוד. 


בנוסף, מעבר לביצוע שינויים מהותיים באורח החיים, קיימים טיפולים שונים המשמשים כפתרון לבעיה ואלה נבחרים בהתייחס לדרגת החומרה של הירידה באיכות הזרע.


במצבים בהם מאובחנת תת פוריות קלה, תיבחר לרוב הזרעה תוך רחמית. טרם להחדרת הזרע לרחם האישה עובר הוא הליכים של העשרה והשבחה, כדי להבטיח הליך הפרייה מוצלח. 


במקרים בהם מאובחנת ירידה משמעותית באיכות התאים, ייבחרו טיפולי הפרייה חוץ גופית. קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את תאי הזרע? 6 מיתוסים - והאמתכאשר מבצעים הפריה חוץ גופית ניתן לבודד את תאי הזרע התקינים ביותר ואותם להזריק לביציות האישה בשיטה שנקראת שיטת ברטוב או IMSI , שיטה זו מתבצעת בעזרת שימוש במיקרוסקופים בהגדלה גדולה שמאפשרים אבחון של מבנה הזרע לפרטי פרטים ובחירה של תאי הזרע המיטביים לשם ביצוע ההפריה. 


הטיפול בשיטת ברטוב או בשמה המקצועי שיטת IMSI מהווה את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום פוריות הגבר , את הבדיקה מבצעים במרכז המקיף לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב , ביום שאיבת הביציות מהאישה , בתהליך ההפריה החוץ גופית, הגבר מביא את הזרע למרכז ושם מבצעים בדיקת מיון IMSI שבמהלכה בוחנים את תאי הזרע תחת הגדלה  וממיינים את תאי הזרע התקינים ביותר שניתן למצוא . את תאי הזרע שנבחרו, מחזירים ליחידת ההפריה החוץ גופית (IVF) בבית החולים, שם מזריקים אותם לביציות האישה. את הטיפול הנ"ל ניתן לבצע ביחידות ה- IVF המובילות בישראל.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
פרופ' בנימין ברטוב הוא מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה של תאי הזרע ועוסק למעלה מ-40 שנה במחקר תיאורטי ויישומי בתחום איכות הזרע. עומד בראש המרכז "פרופ' ברטוב" – המרכז המקיף לפוריות הגבר הפועל למעלה מ-35 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מוטרדת מתשובות בדיקות הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 21:33
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0. האם זה נירא תקין.? גוגל הצליח להלחיץ רותי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היי דנה, כפי שוודאי שמת לב, הפורום עוסק במחסור בתאי זרע, איני מומחה בנושא ולצערי לא אוכל לעזור לך במסגרת פורום זה. כדאי לקבוע תור לגניקולוג ולהתייעץ איתו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בזמן השבחת זרע נמצאו 0 תאי זרע
 • מיכאל
 • 29/03/2019 07:41
 • שלום, נשלחנו להשבחה לפני שעשיתי בדיקה, בהשבחה אמרה שלא נמצאו תאי זרע, האם ייתכן שהייתי בלחץ ולא יצא זרע אלא יצא רק נוזל? למיטב זכרוני הנוזל שונה ממה שאני מכיר. אנחנו מאד רוצים ילדים וזה ממש מרסק אותנו. בעבר אני זוכר צמיגיות בנוזל הזה שלי, זה אומר שהיה זרע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גנטיקה ופוריות הגבר
 • הורים למתבגר
 • 22/03/2019 00:06
 • שלוום רב, בננו מתקרב לגיל 18. בשתי בדיקות זרע לא נמצאו כלל זרעים. בדיקת הורמון FSH גבוה. בדיקות גנטיות תסמונת קליינפלטר ובנוסף בבדיקת כרומוזום Y חוסר באזור AZF-b ו AZF-c. הוסבר לנו שאין סיכוי כלל. האם יש לכם ניסיון כלשהו במצב מורכב כ"כ!!??

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לכם, ניתן לבצע בדיקת חיפוש תאי זרע ע"י סריקה של כל הדגימה במיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאוד, ובכך ניתן לראות תאי זרע, אם ישנם, שיכולים להתפספס במיקרוסקופ אור רגיל. במעבדתנו יש מטופלים אשר הצלחנו למצוא להם תאי זרע בגיל צעיר והועברו לבנק זרע לשימוש עתידי, כאשר המטופל ירצה בילדים. כדאי להתייעץ בנושא זה עם המומחים בברטוב. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ