"משבר הזרע": 4 סיבות לכך שפוריות הגברים יורדת מדי שנה

ייצור תאי הזרע בגברים יורד בכ-2% בכל שנה. אחת הסיבות המרכזיות לבעיה המדאיגה הינה חימום האשכים, שמקורה בגורמים חיצוניים רבים. אספנו עבורכם את 4 הגורמים המרכזיים לתופעה המדאיגה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכל שנה, מסתמנת ירידה של כ-2% בייצור תאי זרע בקרב גברים. התופעה הדרמטית הזאת אף סווגה על ידי חוקרים בתחום  "כמשבר הזרע". מצב זה עשוי לגרום לירידה משמעותית בפוריות של זוגות שונים ברחבי העולם.


 אחת מהסיבות החשובות לפגיעה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים. למעשה, תהליך ייצור הזרע, מושפע מטמפרטורות גבוהות. מעצם מיקומם האנטומי, מכוונים האשכים לטמפרטורה הנמוכה מטמפרטורת הגוף ומחקרים שביצענו בבעלי חיים מצאו כי חימום האשכים לתקופות זמן ארוכות הביא אף למצב של אזואוספרמיה (חוסר בתאי זרע). הסיבות להתחממות האשכים הינן מגוונות, והירידה באיכות הזרע המיוצר נקשרת פעמים רבות לגורמים חיצוניים. מהם הגורמים להתחממות האשכים?

1. השמנת יתר

השמנת יתר מסתמנת כאחד מהגורמים המרכזיים ביותר לירידה בפוריות הגבר. בשל ייצור מוגבר של שומן בגוף נוצרת שכבה מבודדת סביב איברים שונים, בניהם גם האשכים. השומן מביא לבידוד טמפרטורה וכתוצאה מכך גם למצב של ירידה באיכות הזרע. סיבה זו נבחנה גם במחקרים שונים: כך לדוגמה מחקר שבוצע באוניברסיטת אברדין בסקוטלנד, ובו השתתפו 2000 גברים שסבלו מבעיות פוריות מצא כי הנבדקים אשר סבלו מהשמנת יתר היו בסיכון גבוה יותר לסבול ממצבים אלה. 


2. התחממות גלובלית

תהליכים גלובליים עשויים לגרום לירידה בכמות תאי הזרע המיוצרים: אפקט החממה ושינויים באקלים בכדור הארץ גורמים לחימום אזור האשכים ולירידה בפוריות הגבר.קראו עוד: מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי3. שימוש במכשירים הפולטים קרינה אלקטרו מגנטית

הקדמה והטכנולוגיה נמצאה גם היא כגורם פוגע באיכות הזרע. שימוש במכשירים המייצרים קרינה, כמו טלפונים סלולריים בסמוך לאזור החלציים, גורם להמרת האנרגיה הנפלטת מהם לאנרגיית חום ולהשפעה על איכות הזרע. 


4. בגדים צמודים לגוף

נראה כי גם לאופנה יש השפעה על איכות הזרע: שק האשכים אשר נמצא מחוץ לחלל הבטן, מצוי בטמפרטורה נמוכה יותר מטמפרטורת הגוף ולבישת בגדים צמודים גורמת להתחממות האזור ולהעלאת הטמפרטורה המצויה בו. מחקר מ-1996 מצא לדוגמה כי לסוג התחתונים קיימת השפעה על מצב הזרע: לבישת תחתונים שאינם צמודים לגוף משפרת את ריכוז ותנועתיות הזרע. 
אחת הסיבות המרכזיות לירידה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים מהן דרכי הטיפול הקיימות בירידה באיכות תאי הזרע?

בדומה לתופעות פיזיולוגיות רבות הנגרמות עקב שינוי הקדמה, הירידה באיכות הזרע ניתנת למיגור על ידי ביצוע שינויים באורח החיים, כמו הקפדה על צריכת מזון שאינו מעובד, שימוש במכשירים הפולטים קרינה רחוק מהגוף ועוד. 


בנוסף, מעבר לביצוע שינויים מהותיים באורח החיים, קיימים טיפולים שונים המשמשים כפתרון לבעיה ואלה נבחרים בהתייחס לדרגת החומרה של הירידה באיכות הזרע.


במצבים בהם מאובחנת תת פוריות קלה, תיבחר לרוב הזרעה תוך רחמית. טרם להחדרת הזרע לרחם האישה עובר הוא הליכים של העשרה והשבחה, כדי להבטיח הליך הפרייה מוצלח. 


במקרים בהם מאובחנת ירידה משמעותית באיכות התאים, ייבחרו טיפולי הפרייה חוץ גופית. קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את תאי הזרע? 6 מיתוסים - והאמתכאשר מבצעים הפריה חוץ גופית ניתן לבודד את תאי הזרע התקינים ביותר ואותם להזריק לביציות האישה בשיטה שנקראת שיטת ברטוב או IMSI , שיטה זו מתבצעת בעזרת שימוש במיקרוסקופים בהגדלה גדולה שמאפשרים אבחון של מבנה הזרע לפרטי פרטים ובחירה של תאי הזרע המיטביים לשם ביצוע ההפריה. 


הטיפול בשיטת ברטוב או בשמה המקצועי שיטת IMSI מהווה את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום פוריות הגבר , את הבדיקה מבצעים במרכז המקיף לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב , ביום שאיבת הביציות מהאישה , בתהליך ההפריה החוץ גופית, הגבר מביא את הזרע למרכז ושם מבצעים בדיקת מיון IMSI שבמהלכה בוחנים את תאי הזרע תחת הגדלה  וממיינים את תאי הזרע התקינים ביותר שניתן למצוא . את תאי הזרע שנבחרו, מחזירים ליחידת ההפריה החוץ גופית (IVF) בבית החולים, שם מזריקים אותם לביציות האישה. את הטיפול הנ"ל ניתן לבצע ביחידות ה- IVF המובילות בישראל.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בוריקוצלה קטן אריה 26/01/2020 11:13
  • שלום רב. אובחנתי לפני כ6 שנים עם וריקוצלה 4.4 ממ. עברתי צנתור לתיקון. עכשיו אני שוב בטיפולי פוריות ובסונר הודמם וריקוצלה קטן 3 ממ עם ריפלוקס. בבדיקת זרע VITALITY 84%. T.COUNT 715 MOTILITY 84%. MORPHOLOGY 12% מנסים כבר שנתיים להיכנס להריון וללא הצלחה, האם יש צורך בטיפול תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אין זרע גם לאחר בדיקת מיקרו טסה האם ניתן לעשות עוד משהו דוד 02/01/2020 21:05
  • אין זרע גם לאחר בדיקת מיקרו טסה , מה ניתן למען השם עוד לעשות

  • + הוסף תגובה
חוסר בתאי זרע פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 05/01/2020 07:50
  • שלום דוד, יהיה זה לא מקצועי לייעץ דרך פורום זה . כדאי לבוא למרכז ברטוב עם כל התיק הרפואי שלכם, בכדי שנוכל לעבור עליו יחד ולראות איך ניתן להתקדם.

  • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע ניסן 05/12/2019 09:33
  • בדיקה שעשיתי מצאה שיש לי מחסור בתאי זרע. יש אפשרות תזונתית/תרופתית להגדיל מספרם? מודה לך. אני בן 32

  • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 16/12/2019 11:09
  • שלום ניסן, יש הבדל בין כמות מועטה של תאי זרע לבין מחסור בתאי זרע. כדאי להתייעץ עם המומחים במרכז ברטוב כדי שיוכלו להפנות אותך לבדיקות הנכונות ולרופאים המתמחים בתחום.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!