//

"משבר הזרע": 4 סיבות לכך שפוריות הגברים יורדת מדי שנה

ייצור תאי הזרע בגברים יורד בכ-2% בכל שנה. אחת הסיבות המרכזיות לבעיה המדאיגה הינה חימום האשכים, שמקורה בגורמים חיצוניים רבים. אספנו עבורכם את 4 הגורמים המרכזיים לתופעה המדאיגה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכל שנה, מסתמנת ירידה של כ-2% בייצור תאי זרע בקרב גברים. התופעה הדרמטית הזאת אף סווגה על ידי חוקרים בתחום  "כמשבר הזרע". מצב זה עשוי לגרום לירידה משמעותית בפוריות של זוגות שונים ברחבי העולם.


 אחת מהסיבות החשובות לפגיעה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים. למעשה, תהליך ייצור הזרע, מושפע מטמפרטורות גבוהות. מעצם מיקומם האנטומי, מכוונים האשכים לטמפרטורה הנמוכה מטמפרטורת הגוף ומחקרים שביצענו בבעלי חיים מצאו כי חימום האשכים לתקופות זמן ארוכות הביא אף למצב של אזואוספרמיה (חוסר בתאי זרע). הסיבות להתחממות האשכים הינן מגוונות, והירידה באיכות הזרע המיוצר נקשרת פעמים רבות לגורמים חיצוניים. מהם הגורמים להתחממות האשכים?

1. השמנת יתר

השמנת יתר מסתמנת כאחד מהגורמים המרכזיים ביותר לירידה בפוריות הגבר. בשל ייצור מוגבר של שומן בגוף נוצרת שכבה מבודדת סביב איברים שונים, בניהם גם האשכים. השומן מביא לבידוד טמפרטורה וכתוצאה מכך גם למצב של ירידה באיכות הזרע. סיבה זו נבחנה גם במחקרים שונים: כך לדוגמה מחקר שבוצע באוניברסיטת אברדין בסקוטלנד, ובו השתתפו 2000 גברים שסבלו מבעיות פוריות מצא כי הנבדקים אשר סבלו מהשמנת יתר היו בסיכון גבוה יותר לסבול ממצבים אלה. 


2. התחממות גלובלית

תהליכים גלובליים עשויים לגרום לירידה בכמות תאי הזרע המיוצרים: אפקט החממה ושינויים באקלים בכדור הארץ גורמים לחימום אזור האשכים ולירידה בפוריות הגבר.קראו עוד: מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי3. שימוש במכשירים הפולטים קרינה אלקטרו מגנטית

הקדמה והטכנולוגיה נמצאה גם היא כגורם פוגע באיכות הזרע. שימוש במכשירים המייצרים קרינה, כמו טלפונים סלולריים בסמוך לאזור החלציים, גורם להמרת האנרגיה הנפלטת מהם לאנרגיית חום ולהשפעה על איכות הזרע. 


4. בגדים צמודים לגוף

נראה כי גם לאופנה יש השפעה על איכות הזרע: שק האשכים אשר נמצא מחוץ לחלל הבטן, מצוי בטמפרטורה נמוכה יותר מטמפרטורת הגוף ולבישת בגדים צמודים גורמת להתחממות האזור ולהעלאת הטמפרטורה המצויה בו. מחקר מ-1996 מצא לדוגמה כי לסוג התחתונים קיימת השפעה על מצב הזרע: לבישת תחתונים שאינם צמודים לגוף משפרת את ריכוז ותנועתיות הזרע. 
אחת הסיבות המרכזיות לירידה באיכות וכמות תאי הזרע הינה חימום האשכים מהן דרכי הטיפול הקיימות בירידה באיכות תאי הזרע?

בדומה לתופעות פיזיולוגיות רבות הנגרמות עקב שינוי הקדמה, הירידה באיכות הזרע ניתנת למיגור על ידי ביצוע שינויים באורח החיים, כמו הקפדה על צריכת מזון שאינו מעובד, שימוש במכשירים הפולטים קרינה רחוק מהגוף ועוד. 


בנוסף, מעבר לביצוע שינויים מהותיים באורח החיים, קיימים טיפולים שונים המשמשים כפתרון לבעיה ואלה נבחרים בהתייחס לדרגת החומרה של הירידה באיכות הזרע.


במצבים בהם מאובחנת תת פוריות קלה, תיבחר לרוב הזרעה תוך רחמית. טרם להחדרת הזרע לרחם האישה עובר הוא הליכים של העשרה והשבחה, כדי להבטיח הליך הפרייה מוצלח. 


במקרים בהם מאובחנת ירידה משמעותית באיכות התאים, ייבחרו טיפולי הפרייה חוץ גופית. קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את תאי הזרע? 6 מיתוסים - והאמתכאשר מבצעים הפריה חוץ גופית ניתן לבודד את תאי הזרע התקינים ביותר ואותם להזריק לביציות האישה בשיטה שנקראת שיטת ברטוב או IMSI , שיטה זו מתבצעת בעזרת שימוש במיקרוסקופים בהגדלה גדולה שמאפשרים אבחון של מבנה הזרע לפרטי פרטים ובחירה של תאי הזרע המיטביים לשם ביצוע ההפריה. 


הטיפול בשיטת ברטוב או בשמה המקצועי שיטת IMSI מהווה את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום פוריות הגבר , את הבדיקה מבצעים במרכז המקיף לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב , ביום שאיבת הביציות מהאישה , בתהליך ההפריה החוץ גופית, הגבר מביא את הזרע למרכז ושם מבצעים בדיקת מיון IMSI שבמהלכה בוחנים את תאי הזרע תחת הגדלה  וממיינים את תאי הזרע התקינים ביותר שניתן למצוא . את תאי הזרע שנבחרו, מחזירים ליחידת ההפריה החוץ גופית (IVF) בבית החולים, שם מזריקים אותם לביציות האישה. את הטיפול הנ"ל ניתן לבצע ביחידות ה- IVF המובילות בישראל.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת קליינפילטר צחי 27/07/2020 20:07
 • איך הסיכונים בניתוח ומה המרגש אחרי הניתוח ומה עושים אם לא מוצאים זרע בניתוח אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
ניתוח פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 02/08/2020 09:02
 • כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הסיכון הכרוך בניתוח זה. כדי למקסם את האפשרות למציאת תאי זרע בניתוח, כדאי לעבוד בשיתוף פעולה עם מרכז ברטוב. הדוגמא מהניתוח תועבר למרכז, שם יסרקו את כולה, בסבלנות רבה, בהגדלה מאוד גדולה- פי 6000, דבר שלא נעשה בבית החולים. באם לא נמצאו תאי זרע בניתוח, ניתן לחשוב יחד עם הרופא המטפל על דרכים יצירתיות נוספות בהתאם למצב הרפואי של כל מטופל.

 • + הוסף תגובה
תסמונת קליפנטר אדיר 05/07/2020 20:18
 • נעשה מיקרו טסה ולא נימצאו זרעים האם יש סיכוי אחרי זה לימצאו או טיpול אחרבאחד לא מצאו ובשני מצאו רקמות אבל זרע לא הבקש אם תוכלו להגיד לי מה לעשות

 • + הוסף תגובה
קליינפלטר פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 15/07/2020 09:45
 • שלום אדיר, קשה לענות על שאלה זו דרך פורום זה. כדאי להתייעץ עם המומחים במרכז ברטוב בכדי שנוכל לעזור לך על הצד הטוב ביותר.

 • + הוסף תגובה
ניתוח טסה צחי 27/07/2020 19:26
 • איך המרגש בניתוח ואחרי הניתוח ומה עושים אם לא מוצאים זרע בניתוח אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
מה ניתן לעשות מוש 29/06/2020 12:28
 • בבדיקת זרע שעשיתי עלה כי - כמות הזרע 7מיל' , 25% תנועה, וללא תאים תקינים מורפולוגית. רופא הפוריות דוחף רק ל IVF . לי חשוב מאד!!! לעשות כל שניתן כדי לטפל בזה ולא להגיע ל-IVF הן מבחינה רגשית הן מבחינה דתית ולכך שאלתי היא מה בכל זאת ניתן לעשות יצוין שכבר ביקשתי הפניה לאולטרסאונד אשכים ופרופיל הורמונלי תודה רבה מאד !!!!

 • + הוסף תגובה
תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 30/06/2020 11:13
 • שלום לך, יש לנו במרכז ברטוב המון מטופלים עם נתונים דומים לשלך. במקרה זה כדאי לפנות למרכז ברטוב כדי שהמומחים יוכלו לכוון אותך אל הבדיקה המתאימה לך ביותר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!