50% מהחולים הם ילדים: כל הגורמים למחלת הנשיקה

למרות שמה, במחלת הנשיקה ניתן להידבק לא רק על ידי נשיקות אלא או בכל דרך בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם והיא פוגעת לרב בילדים וצעירים. מהם הגורמים לה וכיצד מזהים? כתבה ראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/12/2017


מחלת הנשיקה או בשמה הרפואי, מונונוקלאוזיס זיהומי היא מחלה ויראלית (שמקורה בווירוס) נפוצה, אשר יכולה להיות מועברת בכל דרך, בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם, למשל על ידי אכילה מכלי אוכל משותפים, חשיפה לשיעול או עיטוש וכיוצא בכך, ולאו דווקא על ידי נשיקה (אם כי זהו גורם מרכזי לכך בקרב מתבגרים). מקור המחלה הינו זיהום בווירוס ה-EBV או בווירוס ה-CMV (הגורם למחלה בעלת מאפיינים דומים למחלת הנשיקה, אך בסיכון מוגבר לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה). ההידבקות בווירוסים אלו, ממשפחת "מחוללי ההרפס" נפוצה מאד, אך לא כל מי שנדבק בהם, יחלה במחלת הנשיקה. במקרים רבים, המחלה תחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול. בתוך כך, יש לציין כי היא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, ובמקרים אלו יידרש מעקב וטיפול.
       מחלת הנשיקה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נוטה להופיע בגילאי בית הספר ושיא נוסף שלה הוא סביב גיל 25. המחלה לרוב איננה מסוכנת, אך החולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה שבועות ארוכים, מה שעלול להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חייהם. 


על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בקרב בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים. השאר יעברו את המחלה כמחלת חום סתמית או באופן בלתי מורגש.מהם התסמינים למחלת הנשיקה?

מחלת הנשיקה נוטה להופיע בקרב ילדים וצעירים, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים כגון: עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון ותחושה כללית רעה. היא נמשכת בממוצע בין שבוע לחודש, אך לעיתים חלק מהתסמינים, כגון כאבים, עייפות וחולשה, עלולים להימשך תקופה ארוכה ביותר ולפגוע באיכות חייהם ותפקודם היומיומי של החולים. 
חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים שימשכו זמן רבמהו המקור לה?

מקור המחלה הינו זיהום בווירוס אפשטיין-בר או בקיצור EBV, שהינו אחד הווירוסים הנפוצים ביותר בעולם, כאשר מעל 90% מבני האדם נחשפו ונדבקו ממנו, בכל חתך הגילאים. וירוס ה-EBV מועבר מאדם לאדם באמצעות רוק, נשיקה עם אדם הנושא את הווירוס, לחיצת ידו לאחר שהשתעל, שתייה מהכוס שלו, חשיפה לשיעול או עיטוש שלו או בכל דרך, בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם. רוב ההדבקות בווירוס בתקופת הילדות חולפות בלא שנדע ומבלי להשאיר סימן כלשהו. 


מחלה דומה למחלת הנשיקה הנגרמת על ידי נגיף Herpes נוסף, היא מחלת ה"ציטומגלו-וירוס" או ה-CMV. זהו נגיף נפוץ שיכול להדביק כל אדם. הוא מועבר דרך נוזלי הגוף כמו חלב אם, רוק, שתן, דם וזרע. ברב המקרים, ההדבקה אינה מלווה בתסמינים מורגשים, כאשר הנגיף הוא נשאר בגוף למשך כל החיים, לרוב בצורה רדומה.


כמו מחלת הנשיקה בחלק נכבד מהמקרים מדובר במחלה קלה, המתבטאת בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה ועוד. המחלה חולפת ללא צורך בטיפול תוך מספר שבועות. 


המוניטין הרע של מחלת ה-CMV נובע מהשפעתה המסוכנת על אוכלוסיות שונות הנמצאות בסיכון, כגון נשים הרות, העלולות להעביר את הנגיף גם אל העובר, דבר שיכול לגרום לסיבוכים שונים, לרבות פגיעה בשמיעה ובראיה. על כן, מומלץ לנשים שנדבקו בוירוס ה-CMV לפני ההריון, להמתין חצי שנה מההידבקות עד לכניסה להריון. הוירוס עלול לסכן גם את אלו שמערכת החיסון שלהם חלשה במיוחד כמו חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. בקרב אוכלוסיות אלו ההידבקות בנגיף עלולה לגרום למחלה קשה, ולכן הן נדרשות לשימת לב מיוחדת, מעקב וטיפול אנטי ויראלי מתאים.


חשוב לציין שלהבדיל ממחלה שמקורה בנגיף ה-CMV, מחלת הנשיקה הנגרמת כתוצאה מנגיף ה- EBV אינה מסוכנת לנשים הרות או למדוכאי חיסון. מבחינת התסמינים שתי המחלות דומות, אך ניתן להבדיל ביניהן על ידי בדיקת דם.


ההידבקות בווירוסים אלו, ממשפחת "מחוללי ההרפס" נפוצה מאד, ונראה כי רוב האנשים עלולים להידבק ולשאת בגופם את אחד מהם. אך כאמור, לא כל מי שנדבק בהם, יחלה במחלת הנשיקה. מכיוון שבמקרים רבים ההדבקה אינה מלווה בסימפטומים, בהחלט ייתכן שמטופלים אינם מודעים לכך שחלו בו בעבר, אך אפשר לזהות הדבקה קודמת על ידי בדיקות דם. 


הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפסקות נשימה אלינה 05/12/2019 20:48
 • שלום, הבת שלי בת שנה וחודשיים. מגיל 5 חודשים עושה הפסקות נשימה בזמן בכי, קרו 4 התקפים כאלה בשנה האחרונה. ביולי פתאום הופיעו לה רעשי סטרידור, בזמן שאיפה חזקה. זה קורה בעיקר בזמן זחילה, בכי, לא מתוך שינה, הגענו לאשפוז בגלל חשש לגוף זר, לאחר בירור שיחררו אותנו והרופא ריאות טען שהרעש שהיא עושה של הסטרידור הוא התנהגותי. לאחר כמה שבועות הרעש פסק. כמה חודשים אחרי היא חלתה, קצת שיעול ליחה וצרידות, והרעשים הופיעו שוב, טיפלנו באנלציות ואחרי סיום המחלה הקולות נעלמו שוב. לפני חודש היא חלתה בדלקת אוזן שטופלה באנטיביוטיקה כמה ימים אחרי תחילת המחלה הקולות הופיעו שוב, ונמשכים עד היום. אציין שמידי פעם היא קצת משתנקת מאוכל או רוק או מים, שמתי לב שהיא משתנקת ככה כשהיא קצת מקוררת ויש לה ליחה וחירחורים וצרידות. לא יודעת אם יש קשר לקולות הסטרידור לבין ההשתנקות וההפסקות נשימה. מציינת את כל הדברים שקשורים לריאות לדעתי, מה לדעתך אנחנו צריכים לעשות?

 • + הוסף תגובה
הפסקות נשימה, סטרידור, שיעול ותסמינים נוספים דר גיא 06/12/2019 17:38
 • בהנתן כלל התסמינים הנ"ל מציע לגשת להערכת רופא הריאות שכבר ראה אותה. לא ניתן לבצע הערכה רצינית של כלל התסמינים הללו במסגרת פורום אינטרנטי

 • + הוסף תגובה
אלינה אלינה 06/12/2019 19:29
 • הרופא ריאות שראה אותה חושד שיש לה חיבור של קנה וושת, ורוצה לעשות ברונכוסקופיה אף אוזן גרון שבדק אותה חושב שאין סיכוי שזה חיבור הקנה וושת וחושב שיש לה לרינגומלציה ואנחנו עושים בדיקת סיב שבוע הבא רציתי אולי לדעת לפי התסמינים האלה זה מה לדעתך זה יכול להיות

 • + הוסף תגובה
תינוק משתעל במשך חודש וחצי משה 12/11/2019 12:12
 • שלום רב תינוק כבן שנה וחודשיים נולד פג, משתעל במשך חודש וחצי, לקחנו פעמיים לרופא שהאזין לריאות ואמר שהכל נשמע תקין, בפעם השניה הפנה לצילום וזה מה שכתוב בפיענוח:צלום בית חזה AP שכיבה, מסובב          ניפוח יתר בראיות. הצללה פריהלרית ­ התעבות דפנות הברונכים סובהלריים במידה קלה מימין. ללא תפליט. צל קרדיוטימי תקין. לדעת הרופא נראה תקין , אבל אמר לחזור אליו עוד כמה ימים שאז יהיה לו עם מי להתייעץ, רציתי לדעת מה זה אומר לדעתך?תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שיעול כרוני וצילום חזה לא תקין דר גיא 06/12/2019 17:40
 • התסמינים והצילום אינם תקינים ויש לשקול הערכה מחודשת

 • + הוסף תגובה
זיהום פטרייתי בציפורן ושאיפה לריאות אלי 05/12/2019 23:57
 • שלום רב. אני בן 19. במהלך השנה האחרונה סבלתי מספר פעמיים ממקרים של שיעול סטרידור ללא חום עם תסמינים של ברונכיטיס. כל מקרה ארך כשבוע וחצי ולאחר מכן עם ירידה בחומרת התסמינים. לקחתי מידי פעם גם אנטיביוטיקה אזניל מהרופאה שלי אך אני לא יודע במאה אחוז אם היא עזרה או לא. בשבוע האחרון שוב סבלתי מהתופעה המתוארת אבל פתאום נזכרתי שהיא קרתה לאחר שהתעסקתי עם הציפורן שלי. אני סובל כשנה מפטרת קשה בציפורניים - ומאז אני מרבה לגזור עם קאטר את הקצוות החדים של הציפורן ו״לגרד״ את הפטריה מהציפורן אבל כשאני עושה את זה אני מקרב את הראש שלי קרוב לאצבע עם הפטריה ולפעמים יוצא לי לשאוף כמה חלקיקים. מאז אותה מחשבה אני סבור שהמקרים של הברונכיטיס שהיה לי בשנה האחרונה הייתה בעצם זיהום קל בדרכי הנשימה מהפטרייה בציפורן. האם זה סביר? האם קיים טיפול אנטי פטרייתי שאני יוכל לקחת בשביל להחלים אחת ולתמיד? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
זיהום פטרייתי של הריאה מציפורן נגועה דר גיא 06/12/2019 17:36
 • למרות שברפואה כל דבר אפשרי הרי שהסבירות לכך נמוכה ביותר. במידה ואתה חושש מציע לגשת להערכת רופא המשפחה להערכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!