50% מהחולים הם ילדים: כל הגורמים למחלת הנשיקה

למרות שמה, במחלת הנשיקה ניתן להידבק לא רק על ידי נשיקות אלא או בכל דרך בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם והיא פוגעת לרב בילדים וצעירים. מהם הגורמים לה וכיצד מזהים? כתבה ראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/12/2017


מחלת הנשיקה או בשמה הרפואי, מונונוקלאוזיס זיהומי היא מחלה ויראלית (שמקורה בווירוס) נפוצה, אשר יכולה להיות מועברת בכל דרך, בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם, למשל על ידי אכילה מכלי אוכל משותפים, חשיפה לשיעול או עיטוש וכיוצא בכך, ולאו דווקא על ידי נשיקה (אם כי זהו גורם מרכזי לכך בקרב מתבגרים). מקור המחלה הינו זיהום בווירוס ה-EBV או בווירוס ה-CMV (הגורם למחלה בעלת מאפיינים דומים למחלת הנשיקה, אך בסיכון מוגבר לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה). ההידבקות בווירוסים אלו, ממשפחת "מחוללי ההרפס" נפוצה מאד, אך לא כל מי שנדבק בהם, יחלה במחלת הנשיקה. במקרים רבים, המחלה תחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול. בתוך כך, יש לציין כי היא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, ובמקרים אלו יידרש מעקב וטיפול.
       מחלת הנשיקה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נוטה להופיע בגילאי בית הספר ושיא נוסף שלה הוא סביב גיל 25. המחלה לרוב איננה מסוכנת, אך החולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה שבועות ארוכים, מה שעלול להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חייהם. 


על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בקרב בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים. השאר יעברו את המחלה כמחלת חום סתמית או באופן בלתי מורגש.מהם התסמינים למחלת הנשיקה?

מחלת הנשיקה נוטה להופיע בקרב ילדים וצעירים, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים כגון: עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון ותחושה כללית רעה. היא נמשכת בממוצע בין שבוע לחודש, אך לעיתים חלק מהתסמינים, כגון כאבים, עייפות וחולשה, עלולים להימשך תקופה ארוכה ביותר ולפגוע באיכות חייהם ותפקודם היומיומי של החולים. 
חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים שימשכו זמן רבמהו המקור לה?

מקור המחלה הינו זיהום בווירוס אפשטיין-בר או בקיצור EBV, שהינו אחד הווירוסים הנפוצים ביותר בעולם, כאשר מעל 90% מבני האדם נחשפו ונדבקו ממנו, בכל חתך הגילאים. וירוס ה-EBV מועבר מאדם לאדם באמצעות רוק, נשיקה עם אדם הנושא את הווירוס, לחיצת ידו לאחר שהשתעל, שתייה מהכוס שלו, חשיפה לשיעול או עיטוש שלו או בכל דרך, בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם. רוב ההדבקות בווירוס בתקופת הילדות חולפות בלא שנדע ומבלי להשאיר סימן כלשהו. 


מחלה דומה למחלת הנשיקה הנגרמת על ידי נגיף Herpes נוסף, היא מחלת ה"ציטומגלו-וירוס" או ה-CMV. זהו נגיף נפוץ שיכול להדביק כל אדם. הוא מועבר דרך נוזלי הגוף כמו חלב אם, רוק, שתן, דם וזרע. ברב המקרים, ההדבקה אינה מלווה בתסמינים מורגשים, כאשר הנגיף הוא נשאר בגוף למשך כל החיים, לרוב בצורה רדומה.


כמו מחלת הנשיקה בחלק נכבד מהמקרים מדובר במחלה קלה, המתבטאת בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה ועוד. המחלה חולפת ללא צורך בטיפול תוך מספר שבועות. 


המוניטין הרע של מחלת ה-CMV נובע מהשפעתה המסוכנת על אוכלוסיות שונות הנמצאות בסיכון, כגון נשים הרות, העלולות להעביר את הנגיף גם אל העובר, דבר שיכול לגרום לסיבוכים שונים, לרבות פגיעה בשמיעה ובראיה. על כן, מומלץ לנשים שנדבקו בוירוס ה-CMV לפני ההריון, להמתין חצי שנה מההידבקות עד לכניסה להריון. הוירוס עלול לסכן גם את אלו שמערכת החיסון שלהם חלשה במיוחד כמו חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. בקרב אוכלוסיות אלו ההידבקות בנגיף עלולה לגרום למחלה קשה, ולכן הן נדרשות לשימת לב מיוחדת, מעקב וטיפול אנטי ויראלי מתאים.


חשוב לציין שלהבדיל ממחלה שמקורה בנגיף ה-CMV, מחלת הנשיקה הנגרמת כתוצאה מנגיף ה- EBV אינה מסוכנת לנשים הרות או למדוכאי חיסון. מבחינת התסמינים שתי המחלות דומות, אך ניתן להבדיל ביניהן על ידי בדיקת דם.


ההידבקות בווירוסים אלו, ממשפחת "מחוללי ההרפס" נפוצה מאד, ונראה כי רוב האנשים עלולים להידבק ולשאת בגופם את אחד מהם. אך כאמור, לא כל מי שנדבק בהם, יחלה במחלת הנשיקה. מכיוון שבמקרים רבים ההדבקה אינה מלווה בסימפטומים, בהחלט ייתכן שמטופלים אינם מודעים לכך שחלו בו בעבר, אך אפשר לזהות הדבקה קודמת על ידי בדיקות דם. 


הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

ד"ר דרור לוין

ד"ר דרור לוין מנהל מרפאה המטואונקולוגיה ילדים איכלוב
ד"ר דרור לוין, רופא ילדים בכיר ב"דנה"-ביה"ח לילדים, מנהל המרפאה להמטו-אונקולוגית ילדים בביה"ח "סוראסקי" (ת"א) ומרכז את תחום הטיפול האונקולוגי בגידולי עצם ורקמה רכה (סרקומה) בילדים, זאת בשיתוף המחלקה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עירוי פרינג'קט לברזל נמוך
 • מיכל
 • 20/05/2019 11:48
 • שלום, אני צריכה לעבור זריקת פרינג'קט לאנמיה. בעלון כתוב שתופעות לוואי נפוצה עלולה להיות הורדה של רמות הזרחן. רוקח אמר לי לעשות את העירוי אם רמות הזזרחן והויטמין די טובות. יש לי ויטמין די 22 זרחן לא בדקו לי לאחרונה. לפני שנה וחודשיים יצא 4.6 כאשר הנורמה היא עד 4.5 האם במצב כזה עדיף לחכות ולא לעשות את העירוי עוד שבוע ולחכות עד שעלה עוד את הויטמין די? או ש 22 זה ערך מספק? ואחרי העירוי, האם מומלתץ לקחת תוסף זרחן? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Plt
 • Perach
 • 19/05/2019 22:04
 • שלום לבתי בת ה -5 קיים חיידק סטרפטוקוקוס קיימת פריחה קלה בגב כפות היד Plt 116 המוגבלין 13 האם plt הינו ברמת נמוגה מאוד ? האם החריגה מהנורמה כתוצאה ה סטרפטוקוקוס ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Plt
 • Perach
 • 20/05/2019 07:38
 • טיפול במינוציקלין ורואוקוטן
 • אמא מודאגת
 • 13/05/2019 11:20
 • ביתי בת ה-17 טופלה במינוציקלין 50מג פעמיים ביום למשך חודש ,אז הופסק המינוציקלין והותחל טיפול ברואוקוטן 20מג פעם ביום ,אחרי 3 שבועות של טיפול ברואוקוטן בוצע ספירת דם שם נמצא כי לויקוציטים 3.2 וניוטרופילים 0.3 ,הרופא המליץ להפסיק במיידי את הרואוקוטן ולבצע ספירה חוזרת אחרי שבוע , אחרי הפסקה של שבוע ברואוקוטן לויקוציטים 4 נויטרופילים 1.4 ,הומלץ להמשיך כל שבוע ספירת דם ,שבוע אחכ שוב לויקוציטים 3.5 ונויטרופילים 0.3 מאז ומזה חודש וחצי הערכים לא עלו משמעותית , ספירת דם אחרונה לפני יומיים לויקוציטים 3.76 ונויטרופילים 0.57 הילדה בריאה למעט כאבי ראש מידי פעם , רופא הילדים ממליץ להמשיך רק מעקב ספירת דם ... האם התרופות שלקחה משפיעות כך על ספירת הדם? ואם כן תוך כמה זמן אמור להיות שיפור וחזרה לערכים רגילים? התחילה לפני שבוע וחצי גלולות דיאנה בהמלצת גיניקולוג האם יש מניעה לקחת גלולות אלו במצב זה ? אשמח לתשובה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
דר' אירית אייזן דר' אירית אייזן
מומחית ברפואת תינוקות ופגים קרא עוד
דר' קרן גבע דר' קרן גבע
מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, מנהלת את ה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ