דלג לתוכן

דלקת חדה בסינוסים (Acute sinusitis)

3 דקות קריאה
ארבעה זוגות של מערות האף (סינוסים) מתנקזים אל חלל האף דרך מערכת פתחים ותעלות. הסינוסים הם חללים בעלי דופן גרמי דק מצופים ברקמת ציפוי (אפיתל) נשימתי. הסינוס הפרונטלי והתאים האתמואידיים הקדמיים מתנקזים אל מערכת הקרויה Ostiomeatal complex. למערכת זו תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת מערות האף (סינוסיטיס). הסינוסים האתמואידי האחורי והספנואידי מתנקזים אל פתח הנקרא המיאטוס העליון בחלל האף. אפיתל הנשימה מאופיין בתאי שערה שעליהם ריסים, ותאים בלוטיים יוצרי ריר. הריר יוצר שכבה הנמצאת בתנועה מתמדת הודות לתנועתיות של הריסים. הריר מתנקז דרך פתחי הסינוסים אל הלוע האפי ומשם לקיבה. תפקידי הסינוסים הם קרוב לוודאי בנשימה, בלחלוח ובחימום האוויר הנשאף, בהפחתת משקל הגולגולת, בבלימת זעזועים בחבלות ראש, בהרחה ובתהודה של הקול.
שלושה גורמים משפיעים על התפתחות דלקת הסינוסים: חסימה של פתחי הסינוסים, פגיעה בתאים נושאי שערות ובתנועתיות השערות ושינוי באיכות ההפרשה של הריר. פגיעה באחד הגורמים או יותר גורמת להתפתחות דלקת הסינוסים (סינוסיטיס). דלקת סינוסים חדה היא מחלה זיהומית של הריריות הנמשכת 4-1 שבועות. שכיחותה גבוהה והיא מתבטאת במספר תסמינים: בכאבי ראש ופנים, התסמין השכיח ביותר, לרוב מעל הסינוס המעורב, והם משתנים בשינויי תנוחה. נזלת או ליחה מוגלתיים ולפעמים שיעול עקב ליחה. סימנים מערכתיים כוללים חום, חולשה ועלייה תלולה במספר הליקוציטים. בבדיקה הגופנית ניתן להדגים רגישות לנקישות על המצח (המייצג את הסינוס הפרונטלי), על הלחיים (סינוסים מקסילריים) ורגישות בזווית העין הפנימית (סינוסים אתמואידיים קדמיים). בדיקה של חלל האף, מתבצעת על ידי רופא אא"ג בעזרת אנדוסקופ קשיח או גמיש. הממצאים הצפויים הם ריריות של חלל האף אדומות ובצקתיות, והפרשה מוגלתית שמיקומה בחלל האף מעיד על הסינוסים המעורבים: מוגלה שמקורה מהמיאטוס התיכון, מעיד על מעורבות אפשרית של הסינוסים המקסילרי, האתמואידי הקדמי והפרונטלי מאותו הצד. הפרשה מוגלתית אחורית יותר שמקורה מהמיאטוס העליון, מעידה על מעורבות אפשרית של הסינוסים האתמואידי האחורי והספנואידי. בבדיקה ניתן להדגים חסימות ב-Ostiomeatal complex כגון סטייה של מחיצת האף, פוליפים באף, קונכיות תיכונות ותחתונות מעובות ואפילו גידולים. נזלת אלרגית ונזלת כתוצאה מזיהום נגיפי של האף והסינוסים, עלולים להוות גורם להתפתחות דלקת הסינוסים.
חיידקים טיפוסיים בדלקת סינוסים חדה הם סטרפטוקוקוס פנימוניה, המופילוס אינפלואנזה ומורקסלה קטרליס.

ד"ר אפרים אביתר

אבחון ובדיקות

אבחון סינוסיטיס מתבסס על היסטורית המחלה, על בדיקה גופנית, ועל ממצאים בצילומי רנטגן. בשנים האחרונות יש העדפה ברורה לביצוע טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים המספקת תמונה מפורטת של כל הסינוסים והאף ומידת מעורבותם בדלקת.

טיפולים ותרופות

טיפול בדלקת סינוסים חדה באמצעות אנטיביוטיקה במתן פומי. אמוקסיצילין (Amoxillin) (מוקסיפן) היא תרופת הבחירה הראשונה. אם הטיפול נכשל יש להחליף לאמוקסיצילין-קלבולנט (Amoxicillin-clavulanate) (אוגמנטין), או לצפורוקסים (Cefuroxime) (זינט), היעילים נגד קבוצת החיידקים העמידים לאמוקסיצילין. אם מתפתחים סיבוכים של המחלה הטיפול האנטיביוטי מתבצע לתוך הווריד בתנאי אשפוז בבית חולים.
יש הממליצים לתת גם מכווצי ריריות מקומי (טיפות אף) או מערכתי (טבליות) כדי לשפר את הניקוז והחמצון של הסינוסים. טיפול ממושך בטיפות אלו גורם נזק לתאים נושאי השערות של רירית האף, ובעקבות כך לקיפאון בתנועת הנזלת. מצב זה מעודד צמיחת חיידקים וזיהום.
תרופות אנטי-היסטמיניות מומלצות רק אם יש נזלת אלרגית. במקרים מיוחדים וקשים יש הממליצים לטפל באמצעות סטרואידים במתן פומי, כדי להפחית את התהליך הדלקתי והבצקת, ולשפר את הניקוז והאיוורור של הסינוסים. יש לזכור את הסיבוכים האפשריים הכרוכים במתן סטרואידים ולהביא זאת לידיעת החולה. אפשר להמליץ על תרופות נוגדות כאב ושאיפות (אינהלציות) ללחלוח האף והסינוסים כדי לשפר את הרגשתו של החולה.
משך הטיפול בין 10 ל-14 יום. אם לא חלפו כל הסימנים כי אז יש להמשיך בטיפול שבוע נוסף.
שטיפת הסינוס המקסילרי מומלצת אם הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה נכשל, אם כאבי הראש חזקים וכן בחולים שהמערכת החיסונית שלהם מוחלשת. השטיפה מתבצעת באילחוש מקומי על ידי החדרת מזרק אל הסינוס המקסילרי מתחת לקונכייה התחתונה. נדיר שיש צורך בניתוח בדלקת סינוסים חדה והוא ייעשה אם יש כאבים עזים שאינם מגיבים לטיפול או לשם מניעת התפתחות סיבוכים.
סיבוכים אפשריים בדלקת סינוסים חדה: דלקת מעטפות המוח ומורסות במוח. בצקות סביב העין או אפילו יצירת מורסות בארובת העין (תמונה 1). סיבוכים אלו אופייניים יותר בילדים קטנים ושכיחותם נמוכה מאוד. הטיפול בהם מתבצע בהשגחה צמודה בבית החולים, טיפול אנטיביוטי רחב טווח בהזלפה לתוך הווריד ואפילו ניתוח לניקוז המורסות, לסילוק המוקד הזיהומי בסינוסים. הנטייה כיום לבצע את הניתוח לשם ניקוז בגישה אנדוסקופית דרך האף, ללא צלקות חיצוניות.
רופאים בתחום
ד"ר גולדה גרינבלט
ד"ר גולדה גרינבלט אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר ערן אלון
ד"ר ערן אלון אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר באסל ג'בארין
ד"ר באסל ג'בארין אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו