דלג לתוכן

אילמות סלקטיבית

Selective Mutism
המומחים של Infomed מסבירים:

אילמות סלקטיבית היא סוג של חרדה קשה שמובילה לחוסר יכולת לדבר במצבים חברתיים מסוימים כמו בבית הספר או במפגש עם אנשים לא מוכרים. הבעיה בדרך כלל מופיעה בילדות, ובמידה ואינה מטופלת, היא עשויה להמשך לגילאים מבוגרים יותר[1].

הסובלים.ות מהבעיה, מסוגלים.ות לדבר באופן חופשי עם א.נשים קרובים.ות, כאשר אין אף אחד בסביבה1.

התופעה יותר שחיכה בקרב בנות, ומשפיעה על 1 מכל 40 ילדים. כמו כן, הבעיה נפוצה יותר בקרב ילדים הלומדים שפה שנייה, כמו ילדים שמהגרים ממקום הולדתם1.

ילד הסובל מאילמות סלקטיבית מתחבא בביישנות מאחורי המחברת

shutterstock

 • סימפטומים

  התופעה לרוב מתחילה בין גיל שנתיים לארבע שנים, ולרוב ניתן להבחין בה כאשר מתחילה לראשונה אינטראקציה עם אנשים מחוץ למשפחה הקרובה[1].

  ילדים.ות הסובלים.ות מאילמות סלקטיבית לא ידברו במצבים מסוימים בהם מצופה מהם לדבר כמו בבית בספר. מדובר במצב קבוע, בו הם אינם מסוגלים לדבר בסיטואציה הזאת במשך לפחות חודש, בעוד שבזמנים שונים ובמקומות אחרים הם מסוגלים לדבר באופן חופשי[1].

  ניתן להבחין בתופעה כאשר הילד פתאום קופא במצבים בו הם מצופים לנהל שיחה עם מישהו שאינו מוכר להם. הם ימנעו מיצירת קשר עיין ויראו מתוחים, מסוגרים, מבוישים. ההתנהגות יכולה להתפרש כעקשנות, חוצפה או אגרסיביות. כמו כן, הם עלולים לפתח התקפי זעם לאחר החזרה מבית הספר או כאשר ההורים מנסים לשאול אותם על היום שלהם[1].

  ילדים בעלי ביטחון עצמי הסובלים מהבעיה, עשויים להצליח להגיב במספר מילים, תוך שינוי הקול שלהם או בלחישה, או שהם עשויים להצליח לתקשר על ידי הנדת הראש או תנועות ידיים[1].

  הבעיה יכולה להישלל בילדים.ות הסובלים מהפרעות אחרות בדיבור או כמובן כאשר אינם דוברים את השפה[2].

המומחים שלנו לאבחון ואימון

פסיכולוגיה התפתחותית
נורית שמיט קלנדרוב פסיכולוגית התפתחותית מומחית
קראו עליי עוד
נוירוכירורגיה
ד"ר שאדי חאיכ נוירוכירורג בכיר במחלקה הנוירוכירורגית - ב״ח רמב״ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאבחון ואימון>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו