דלג לתוכן

נוירובלסטומה (Neuroblastoma)

2 דקות קריאה
נוירובלסטומה (Neuroblastoma) היא ממאירות של מערכת העצבים הסימפתטית שמתפתחת בבלוטת יותרת הכליה ובצידי עמוד השדרה עוד בעובר ובגיל הילדות.
נוירובלסטומה (Neuroblastoma) יכולה להיות ממוקמת או להתפשט לכבד, העצמות, לשד העצם, קישריות לימפה והעור. בצורה נדירה של נוירובלסטומה בעלת מאפיינים ביולוגיים מיוחדים המופיעה בתינוקות מתחת לגיל שנה, הגידול נעלם עצמונית.

ד"ר יצחק יניב

סימפטומים

נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מתבטאת בהופעת גוש בבטן, דימומים סביב העיניים או בכאבי עצמות.

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) נקבעת על פי ביופסיה ובדיקת מוח עצם.
רוב החולים מפרישים בשתן חומרים בשם VMA או HVA שמקורם בתאי הגידול, ריכוזם יורד עם הצלחת הטיפול. הערכת היקף וחומרת נוירובלסטומה (Neuroblastoma) כוללת בדיקת על-שמע, צילומים וסריקות CT או MRI. 

 מיפוי באמצעות MIBG, חומר שמצטבר בתוך תאי נוירובלסטומה לאחר הזרקה דרך הווריד, מסייע בגילוי תאי נוירובלסטומה באיברים שונים.
מכיוון שנירובלסטומה נוטה להתפזר במוח העצם, החולים עוברים ביופסיה של מוח העצם בעצם האגן.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירובלסטומה (Neuroblastoma) תלוי במידת התפשטות הגידול ובמדדים ביולוגיים הכוללים שינויים בכרומוזומים ובגנים בתאי הגידול, שמנבאים את מידת אלימותו.

כשהמנתח מצליח לכרות את הגוש ואין עדות להתפשטות נוירובלסטומה (Neuroblastoma), הטיפול מסתיים בניתוח. כשלא ניתן לכרות את הגידול או כשנוירובלסטומה מפושטת, סכויי ההחלמה קטנים יותר.
המרכיב העיקרי בטיפול הוא הכימותרפיה במספר תרופות, בסבבים. הטיפול אורך חודשים אחדים ואז נעשה ניסיון לכרות את הגידול הראשוני, אם הדבר לא נעשה בעת האבחון.


בחלק מהמקרים של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מבצעים השתלת מוח עצם עצמית. טיפול זה כולל מתן כימותרפיה במינון מאוד גבוה כדי להכחיד את שרידי המחלה. מכיוון שהטיפול גורם לפגיעה בלתי הפיכה במערכת ייצור הדם, תאי הנבט (תאי אב) שהוקפאו בסוף הטיפול הראשוני יוזרמו לדם החולה ויביאו לשיקום מערכת ייצור הדם. טיפול זה, כרוך באשפוז של כחודש, ביחידה מיוחדת. משום מורכבותו, עומדים לרשות החולה צוות ותנאים מיוחדים.

בחלק מהמקרים, יתווספו גם טיפולי הקרנות למוקד הראשוני של נוירובלסטומה (Neuroblastoma).
חלק נוסף בתהליך הטיפול הוא מתן ויטמין A המביא להבשלת תאי הגידול וטיפול בנוגדנים ספציפיים כנגד תאי נוירובלסטומה.
רופאים בתחום
ד"ר שולים שפיגל
ד"ר שולים שפיגל אונקולוגיה
פרופ' אילן רון
פרופ' אילן רון אונקולוגיה
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו