דלג לתוכן

הסתיידות כליה (Nephrocalcinosis)

1 דקות קריאה
שקיעת מלחי סידן במשתית הכליה גורמת להסתיידות הכליה. הסיבה השכיחה, לשקיעת סידן בכליה, היא הפרשת סידן עודפת בשתן (היפרקלציאוריה). היפרקלציאוריה עשויה לנבוע מעלייה ברמת הסידן בדם, כתוצאה מפעילות עודפת של בלוטת יותרת התריס (הפאראתירואיד), עודף ויטמין D, חסר תנועה ממושך, מחלות ממאירות, יתר-פעילות בלוטת התריס, נמק שומני תת-עורי, שחפת ועוד.
היפרקלציאוריה יכולה להתקיים גם כאשר רמת הסידן בדם תקינה. הגורם השכיח ביותר לכך הוא היפרקלציאוריה אידיופתית (שאין יודעים את סיבתה). גורמים אחרים הם טיפול במשתנים (כמו פורוסמיד Furosemide) או הפרעה בהחמצת השתן ועוד.
הסתיידות כליה תיתכן גם בנוכחות ערכי סידן תקינים בשתן. דוגמה לכך, היא שקיעת סידן באזור שבו היתה פגיעה קודמת בכליה. שקיעת הסידן, במקרה זה, תהיה ממוקמת ולא מפושטת.

ד"ר גולדמן מיכאל

אבחון ובדיקות

אבחנת שקיעת הסידן בכליה נקבעת באמצעות דימות הכליות בבדיקת על-שמע (אולטרסאונד). לעיתים האבחנה נקבעת בעת ביצוע צילום סקירה של הבטן, או טומוגרפיה מחשבית (CT). חשוב למנוע שקיעת סידן נוספת העלולה להוביל ליצירת אבני כליה ולפגיעה כרונית בכליה.

טיפולים ותרופות

בהתאם למחלת הרקע - בהיפרקלציאוריה אידיופתית, מומלצת שתייה מרובה ודיאטה דלת מלח, יש המוסיפים דיאטה דלת חלבון מן החי. דיאטה דלת סידן אינה מומלצת. במידה ואמצעים אלו אינם מספיקים, השלב הטיפולי הבא, יהיה באמצעות חומרים משתנים ממשפחת התיאזידים, המפחיתים את הפרשת הסידן בשתן.
רופאים בתחום
פרופ' יוסף חביב
פרופ' יוסף חביב נפרולוגיה
ד"ר אורי רוביו
ד"ר אורי רוביו המטולוגיה
ד"ר ונסה רואש
ד"ר ונסה רואש אנדוקרינולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום נפרולוגיה

בניהולו של פרופ' יוסף חביב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו