תסמונת השחלה הפוליציסטית: האם תוכלי להיכנס להיריון?

נשים רבות מאובחנות כסובלות מתסמונת השחלה הפוליציסטית. למה זה קורה, מהן ההשלכות הרפואיות והאם תוכלי להיכנס להיריון? פרופ' אילנה בלום לובל, רופאה מומחית לאנדוקרינולוגיה, עונה על השאלות הבוערות
כתבה פרסומית כתבת חסותתסמונת השחלה הפוליציסטית היא הפרעה הורמונאלית בעלת מאפיינים שונים. התסמונת יכולה להופיע בצורה קלה יותר, שלרוב תופיע מרגע הופעת הווסת הראשונה ועד לגיל המעבר, או בצורה קשה יותר, שלרוב תימשך גם לאחר גיל המעבר. 


אישה שמה את ידיה על גבי הבטן התחתונה, באזור השחלות. על גבי התמונה איור המדגים שחלה תקינה אל מול שחלה פוליציסטית
Albina Glisic | Shutterstock


מה התסמינים של תסמונת השחלה הפוליציסטית?

הביטוי הקליני של התסמונת הוא השמנה, שיעור יתר, אקנה, מחזור לא סדיר, הפרעות בפוריות ומצב רוח דיכאוני. 

בצורה קשה של המחלה הנלווית לתנגודת מוגברת לאינסולין, יכולה להתפתח הפרעה בעור (אקנתוזיס ניגריקנס) - פיגמנטציה חומה וקטיפתית בכפלי העור. כל התסמינים הבולטים קשורים להפרשה מוגברת של הורמוני מין זכריים מהשחלה או מבלוטת יותרת הכליה. 

מהם הגורמים האפשריים להתפתחות התסמונת?

תסמונת השחלה הפוליציסטית היא מצב בריאותי הקשור למחלה ראשונית של השחלה או מצב משני להפרעות אחרות,  כגון מחלה שמתפתחת באזור במוח הנקרא היפותלמוס, הפרשה מוגברת של הורמון זכרי מבלוטת יותרת הכליה, או כתוצאה מתנגודת לאינסולין. המחלה יכולה להיות על רקע גנטי או נרכשת.


מהן ההשלכות הרפואיות של התסמונת?

התסמונת מתבטאת בפגיעה בפוריות, הן בצורתה הקלה והן בצורתה הקשה. במחלה קשה יותר עלולים להופיע סיבוכים כמו סוכרת, יתר לחץ דם ותסמונת דום נשימה בשינה. במקרים בהם יש שגשוג של תאי רירית הרחם, קיים סיכון מוגבר להתפתחות של סרטן רירית הרחם.


כיצד מאבחנים תסמונת השחלה הפוליציסטית?

בראש ובראשונה ייעשה אבחון קליני, הכולל תשאול לגבי סדירות המחזור ולגבי המראה החיצוני (אקנה, שיעור יתר). בנוסף, יתבצעו בדיקות דם לבחינת רמות ה-FSH (הורמון מעורר זקיק) ו-LH (הורמון ההצהבה), כמו גם בדיקה לבחינת רמות ההורמונים האנדרוגנים. מעבר לכך, יתבצעו בדיקות לבחינת תנגודת לאינסולין (בדיקת היחס בין סוכר לאינסולין בצום) ובדיקות שומני הדם. 


מהם הטיפולים האפשריים והאם ניתן להיכנס להיריון?

בצורה הקלה הטיפול כרוך בדרך-כלל בדיאטה ובנטילת תרופות המעלות את הרגישות לאינסולין. במקרים קשים יותר יינתן טיפול אנטי-אנדרוגני, שמטרתו להפחית את הפרשת ההורמונים הזכריים או לחסום את הקולטנים של אותם הורמונים ולשפר את המראה. בצורה הקשה יותר של התסמונת לעיתים יהיה צורך בכריתת השחלות. לנשים המעוניינות להרות, הטיפול הקל לרוב יספיק כדי להיכנס להריון. בצורות הקשות יותר ייתכן ויהיה צורך בטיפול הפריה חוץ גופית. הכתבה בשיתוף עם פרופ' אילנה בלום לובל, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אילנה בלום לובל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רירית רחם עבה, זקיקים וציסטות מיקה 02/07/2020 12:44
  • שלום רב בבדיקת אולטרסאונד שעשיתי היום, ביום השישי למחזור. רירית הרחם עבה כאילו לקראת מחזור, בשחלה נימנית היה מה שנראה כמו זקיק, כאילו לקראת מחזור כלומר אין התאמה בין מה שנראה לבין העובדה שאני לקראת סוף מחזור ואילו בשחלה השמאלית 3 ציסטות אחת גדולה ו2 קטנות. ראוי לציין שהמחזור הזה הגיע לאחר חודשיים שלא קיבלתי, לכן פניתי לגניקלוג ונשלחתי לאולטרסאונד ביום השישי למחזור הנוכחי.

  • + הוסף תגובה
דרמואיד בשחלה ים 10/06/2020 10:29
  • שלום אני בת 23 ללא הריונות, בינואר 18 אובחנתי עם דרמואיד בגודל 2 סמ בשחלה הימנית , נאמר לי שאין ממה לדאוג ויש לבצע בדיקות אלוטראסאונד מפעם לפעם לביקורת , כעבור שנה בדקתי שוב ולא היה שינוי , אתמול נבדקתי אצל רופא הנשים שלי והדרמואיד גדל ל3.5 ס"מ , הופניתי לעוד אולטראסאונד ובדיקות דם ל CEA ו alpha feto protein , המצב גרם לי להרבה מועקה ולחץ נפשי והייתי שמחה לדעת האם זה מוצדק .. האם קצב הגדילה הוא אכן מדאיג והאם כריתה של השחלה היא תוצאה אפשרית של המצב ? בתודה מראש

  • + הוסף תגובה
ציסטה בשחלה ומחזור לא סדיר שרית 27/05/2020 10:00
  • האם ציסטה בשחלה יכולה לגרום למחזור להיות לא סדיר או שלחפש סיבה אחרת? אודה לתשןבתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!