דלג לתוכן

המדריך השלם לכאבי ראש ומיגרנה

המדריך השלם לכאבי ראש ומיגרנה

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 27/04/2010 תאריך עדכון: 24/11/2020
4 דקות קריאה
כאב ראש הוא מנת חלקם של רוב בני האדם: כ-80% מכלל האוכלוסייה לוקים בכאב ראש לפחות אחת לשנה. בקרב רבע מהאוכלוסייה הכאב מטריד מספיק כדי ליטול תרופה, אך רק אצל מעטים הסבל מוביל לפנייה לרופא. לא כל כאבי הראש דומים: המקור, העוצמה ודרך הטיפול משתנים. להלן מורה נבוכים לעולם כאבי הראש.

מה בעצם כואב?
נדמה כי זה המוח שכואב, אך למעשה, מעטפותיו וכלי הדם הגדולים המזינים אותו מכילים קולטני כאב רבים. וכך, כאב שמקורו בתוך הגולגולת נובע מגירוי מעטפות המוח או שמקורו בכלי הדם או בלחץ עליהם. מוקדי כאב אפשריים נוספים הם כל האזורים החיצוניים לגולגולת, כמו העיניים, השרירים, הסינוסים ומפרקי הלסת.

מהם סוגי הכאב?
ישנם שני סוגי כאב: כאבי ראש ראשוניים הם כאבים שמופיעים מעצמם ולא כתוצאה ממחלה, ובהם מתמקד מדריך זה. בנוסף להם יש גם כאבי ראש משניים, שהם תופעת לוואי של מחלה, והטיפול בהם הוא בעצם הטיפול במחלה עצמה, שיכולה להיות סינוסיטיס, בעיית שיניים ועוד.

הגורמים לכאבי ראש ראשוניים אינם ידועים והם אינם נובעים משינויים אנטומיים ידועים. לכן, בניגוד לכאבים משניים, במקרים אלה אי אפשר לטפל ב"גורם". כאבי הראש הראשוניים עלולים להיות קשים וממושכים ויכולים להיות מלווים בבחילות ובהקאות. הם אמנם לא מאיימים על תוחלת החיים, אך הם פוגעים קשות באיכות החיים.

כאב ראש שנובע ממתח (Tension Type Headache)
כאב זה הוא למעשה "כאב ראש רגיל" ורוב האנשים שחשים בו אינם פונים לרופא, היות שהם יודעים שכאשר שיפוג המתחף או כשייטלו משכך כאבים, הבעיה תיפתר. זהו כאב ראש חולף (אפיזודי). אולם ישנם מצבים שבהם כאבים אלה הופכים לסיוט, ולהיות כאב ראש כרוני. הכאב עלול להמשך שעות ואף ימים ונעשה תכוף יותר, החל בשלוש-ארבע פעמים בשבוע וכלה בכאב ראש יום-יומי מטריד. כאב הראש שנובע ממתח הוא כאב מפושט. לעתים הוא מתואר כמעין מטפחת-ראש ("בנדנה"), העוטפת את הראש, לעתים כקסדה ולעיתים כמשקל כבד המונח עליו. הוא יכול להיות מלווה בבחילה, אך אינו מלווה בהקאות ובאי-סבילות לאור ולרעש.

הגורם לכאב ראש כזה עדיין אינו ידוע. מניחים שהוא נעוץ במערכת העצבים, ואילו מתח השרירים, אם נוצר, הוא משני. הטיפול בו לרוב משולב: מצד אחד ניתן לו טיפול שנועד לאפשר לחולה להתמודד עם מתח וחרדה (תרופתי, פסיכולוגי או אחר), וכן טיפול פיזיותרפי לשחרור שרירי הצוואר; ומצד שני ניתן לו טיפול לכאב החולף בתרופות נוגדות כאב כגון אקמול ואופטלגין ובתרופות נוגדות דלקת פשוטות כמו אדויל ונורופן. לטיפול בכאב כרוני נותנים נוגדי דיכאון (המעלים את רמת הסרוטונין במוח).

מיגרנה
זהו הסוג המוכר ביותר של כאבי הראש הראשוניים. השם נגזר מיוונית: Hemicrania ('חצי ראש'), ואכן רוב הסובלים ממגרנה מתלוננים על כאב ראש חד-צדי. המיגרנה נפוצה מאוד: בארץ סובלים ממנה 23%-21% מהנשים ו-10%-12% מהגברים. בקרב ילדים שיעור הסובלים ממיגרנה מגיע לכ-4%, אך בגיל זה עדיין אין הבדל בין בנים ובנות. עלייה בשכיחות המיגרנה בקרב בנות מתחילה על רקע הורמונלי עם תחילת גיל הבשלות המינית, סמוך לווסת הראשונה.

המיגרנה היא ככל הנראה מחלה גנטית, ולאחרונה נמצא כי בצורה הספציפית של המחלה
(Hemiplegic Migraine), במחצית מהחולים ישנו ליקוי בכרומוזום מספר 19, וישנן עדויות נוספות לליקויים גנטיים הגורמים למיגרנה. כיום אבחנת המיגרנה עדיין קלינית, כלומר על הרופא להסתמך על דברי החולה ותיאורו, ואין בידינו סמן ביולוגי ספציפי למחלה זו.

מיגרנה מוגדרת ככאב ראש התקפי, בדרך כלל פועם וחד-צדי, שנמשך 4 עד 72 שעות, ומלווה בבחילה או בהקאה או באי-סבילות לאור היום, לרעש ולעיתים גם לריח. לרוב הכאב בינוני עד חזק ומוחמר על ידי מאמץ פיזי. ב-10% עד 20% מהמקרים קודמים לכאב הראש סימני חסר נוירולוגי, בעיקר הפרעות ראייה (אורות בוהקים, קווי זיגזג, "כתמים" ואפילו עיוורון מלא, תחושת נימול, חולשה, הפרעת דיבור או הפרעה בשיווי משקל. תופעה זו קרויה אאורה (Aura) והיא נמשכת לרוב כ-20 דקות.

ישנם גורמים שונים העשויים לזרז הופעה של התקף מיגרנה. הם כוללים מתח, חוסר או עודף שינה, מחזור חודשי, מזונות שונים (יין אדום, גבינה צהובה, שוקולד ועוד) ויש אף קשר בין מיגרנה לבין שינויים במזג האוויר. הטיפול במיגרנה הוא לרוב תרופתי, וחשוב מאוד שלתרופה שניתנת תהיה התוויה ספציפית למיגרנה. מבחינים בין טיפול בעת התקף ובין הטיפול המונע.

מיגרנה קלה עד בינונית - רוב הסובלים ממיגרנה, סובלים ממיגרנה המוגדרת קלה עד בינונית. כיום ישנן בישראל תרופות למיגרנה ללא מרשם רופא, כגון אקסידול. בתרופות אלו יש הרכב ייחודי של חומרים פעילים הכוללים אספירין, פאראצטמול ותוספת קופאין, המגביר את יעילותן. תרופות אלו נמכרות כבר שנים רבות בארצות הברית ובאירופה, ומומלצות לטיפול במיגרנה קלה עד בינונית בעדיפות ראשונית (טיפול קו ראשון) על ידי גופים קליניים מובילים בעולם. התרופות יעילות יותר כאשר נוטלים אותן בתחילת ההתקף, מוקדם ככל שניתן.

מיגרנה קשה - לטיפול בזמן התקף יש חמש תרופות מסוג טריפטנים: רילרט, נרמיג, זומיג, ריזאלט, אימיטרקס. הן פועלות על הקולטנים לסרוטונין בדופן כלי הדם ובקצות העצבים. הטיפול בהם יעיל ב70%-80% מן המקרים. ניתן ליטול חלק מן התרופות בצורת זריקה, תרסיס או טבליה נמסה. יש חולים שאף נאלצים לפנות לחדר מיון, ושם הם מטופלים בהזרקת אחת התרופות כמו וולטרן.

טיפול מונע ניתן כאשר תדירות ההתקפים גדולה (מעל 4 בחודש), כשההתקפים ממושכים, כשההתקפים אינם מגיבים לטיפול תרופתי או כאשר אסור ליטול תרופות מסוג טריפטנים. למניעה ישנן כמה תרופות, ביניהן תרופות להורדת לחץ דם, נוגדות דיכאון, נוגדות אפילפסיה ואף הזרקה של לידוקאין או בוטוקס לנקודות מסוימות באזור הראש והצוואר.

כאב ראש מצררי (Cluster Headache) - זהו אחד מכאבי הראש הקשים ביותר. הכאב תמיד חד-צדי, סביב העין, באזור הרקה, ולעתים בלסת העליונה או בזווית הלסת התחתונה. הכאב נמשך בין 30 דקות ל-3 שעות (בממוצע 45 דקות) ומלווה בדמעת, באודם בלחמית, בצניחת העפעף ובנזילה או בתחושת סתימה בנחיר בצד הכואב. הכאב מופיע במשך תקופה, ואז נעלם וחוזר לאחר חצי שנה, שנה או כמה שנים, ומכאן שמו. בתקופת הכאב ההתקפים עשויים להיות יום-יומיים ולהופיע עד חמש פעמים ביממה, לרוב פעם אחת עד 3 פעמים ביום, ואופייני שהם מעירים את החולה משנתו כשעה וחצי לאחר שנרדם או בשעות הקטנות של הלילה, בעת שנת רע"מ (ריצוד עניים מהיר, REM). כאב הראש המקובץ שכיח יותר אצל גברים ועשוי להופיע כמעט בכל גיל. הטיפול בהתקף עצמו הוא הנשמת חמצן או הזרקת חומרים ממשפחת הטריפטנים (מעלי רמות סרוטונין), כמו במיגרנה.

מידע נוסף אודות כאב ראש

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' אביזהר (זהר) ארגוב
פרופ' אביזהר (זהר) ארגוב נוירולוגיה
ד"ר אייל הירש
ד"ר אייל הירש גסטרואנטרולוגיה
ד"ר משה הוברמן
ד"ר משה הוברמן נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו