דלג לתוכן

הורות חד מינית, משפחה בסגנון חדש

הורות חד מינית, משפחה בסגנון חדש

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 09/05/2009
2 דקות קריאה

בשנים האחרונות חל שינוי במושגים המוכרים לנו מתחום המשפחה. אחד השינויים הוא התוספת ששמה "משפחה חד מינית". אם בעבר משפחה היתה עבורנו אבא ואימא, בני מין שונה, אזי שכיום ישנן לא מעט משפחות שיש בהן שני אבות, או שתי אימהות, לילדים שחיים במשפחה עם הורות הומולסבית.

נתונים משנים האחרונות מראים שבישראל יש 18 אלף משפחות חד מיניות, כאשר 2,500 נשים לסביות מגדלות ילדים, וכמה מאות גברים הומוסקסואלים מגדלים ילדים. כמו כן, ישנן עשרות משפחות חד מיניות שהינן מאמצות, או תחת מעמד של אופוטרופוס לילד. בארה"ב, לפי הערכה יש בין 1-5 מיליון לסביות, ובין 1-3 מיליון הומוסקסואלים אשר משמשים הורים. מספר הילדים שגדלים במשפחות חד מיניות מוערך מעל ל-6 מיליון. כמו כן, 65,000 ילדים מאומצים חיים אצל הורים חד מיניים. בסך הכל, 4 אחוז מכלל ההורים החד מיניים בארה"ב.

נתונים אלו כמובן אינם מפחיתים מההתנגדות להורות חד מינית. התנגדות זו נובעת מסיבות של דת, בטענה שאין דת אשר מקבלת יחסים הומולסביים ובוודאי לא הורות הומולסבית. יש היוצאים נגד הורות חד מינית בטענה שכל ילד זקוק לאבא ואימא, ויש חשיבות עצומה ששניהם יהיו לא בני אותו מין. כמו כן, נשמעות טענות על כך שהורות חד מינית יוצרת בלבול בזהות המינית של הילד, פוגעת בו מבחינה חברתית, וככלל משפחה חד מינית היא פחות יציבה ממשפחה רגילה.

אל מול טענות אלו, המשפחה החד מינית זוכה תמיכה רחבה של ארגונים המתעסקים בפסיכולוגיה, פסיכיאטריה ועבודה סוציאלית. תמיכתם מבוססת על מחקרים המוכיחים שילדים הינם מושפעים פחות מאופי מבנה המשפחה ויותר מהיחסים בתוך המבנה. במחקרים אלו נטען כי המשפחה החד מינית לא יוצרת בלבול בזהות המינית שלהם, וכמו כן לא מתקיימת העברה של הנטייה המינית מההורים לילדים. המחקרים לא הצליחו לגלות שום בעיה נפשית חריגה אצל ילדים להורים חד מיניים. כמו כן, לא התגלה שוני מיוחד באופי החיים שניהלו ילדים להורים הומולסביים לעומת ילדים שחיו עם הורים הטרוסקסואלים. מה שכן, המחקרים גילו שאצל ילדים להורים הומולסביים ישנה יותר פתיחות כלפי האחר, והם הרבה יותר מודעים לחשיבות השוויון בין המינים מאשר ילדים שהוריהם הטרוסקסואלים. המחקרים שעסקו בהורים חד מיניים גילו שההורה הלא ביולוגי מגלה יחס של רב לילד, ומשקיע בו לא פחות מההורה הביולוגי. כמו כן, המחקרים גילו שההורים נותנים לילדים הרבה יותר לגיטימציה לבחור להתפתח בזהות המינית המועדפת עליהם.

מבחינת החוק, הרי שבכל מקום בעולם הוא שונה. בישראל מתיר החוק אימוץ ילדים מחו"ל על ידי הורים הומולסביים. כמו כן, הכיר בית המשפט העליון ב-2005 באימוץ של הורה הומולסבי את ילדיו של בן זוגו או בת זוגתה. ב-2009 קיבל בית משפט העליון עתירה בדבר הכרה באימוץ ילד, שאיננו הילד הביולוגי, על ידי שני הורים חד מיניים.

האם המאמר עניין אותך?

רופאים בתחום
ד"ר חורחה פפר
ד"ר חורחה פפר גסטרואנטרולוגיה
מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
ד"ר אסף פרימן
ד"ר אסף פרימן עיניים
מנהל שירות הקרנית בבית חולים מאיר
ד"ר שרון דמול אליעז
ד"ר שרון דמול אליעז אנדוקרינולוגיה ילדים
5.0
( 14 חוות דעת )
"תודה רבה מקרב לב לדר׳ דמול. היתה לנו חווית טיפול טובה מאוד עם רופאה מעולה!"
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו