דלג לתוכן

סכיזופרניה קטטונית

סכיזופרניה קאטטונית | Catatonic Schizophrenia
המומחים של Infomed מסבירים:

סכיזופרניה קטטונית היא אחת מתתי הסוגים של סכיזופרניה, מחלה שהיא חלק מקבוצת הפרעות המכונה הפרעות פסיכוטיות, הכוללת 4 תתי סוגים נוספים: סכיזופרניה פרנואידית, סכיזופרניה רזידואלית, סכיזופרניה לא מאורגנת המכונה גם סכיזופרניה הבפרנית וסכיזופרניה בלתי מובחנת.

סכיזופרניה קטטונית מחולקת לשני סוגים:

הסוג הראשון מתאים לשמה, ומתאפיין בסימפטומים של חוסר תנועה, אילמות (חוסר יכולת לדבר) וחוסר תגובתיות לסביבה. הלוקים בסכיזופרניה מסוג זה, קופאים לפתע במקומם בתנוחות לא טבעיות ונשארים בהן זמן רב, או נהיים פסיביים, כך שניתן להעמידם במגוון פוזיציות, בלי שום התנגדות מצדם.

הסוג השני של סכיזופרניה קטטונית בא לידי ביטוי בסימפטומים שהם הפוכים באופיים לקיפאון המאפיין את הסוג הראשון, כלומר מאופיינים בריגוש ובחוסר שקט, הן מבחינה מוטורית והן מבחינת התחושה הפנימית. במקרים הקיצוניים ביותר של הסוג הזה, האדם מאבד שליטה ועלול לנהוג באופן הרסני ואלים, וכתוצאה מכך להזיק לעצמו ולסביבה. במחקרים נמצא כי שני הסוגים של סכיזופרניה קטטונית, נובעים מפעילות יתר של המוח.

סכיזופרניה קטטונית עלולה להופיע בשלב הכרוני של הסכיזופרניה וגם בשלב האקוטי, במסגרת התקף פסיכוטי. משום כך ניתן לזהותה גם עם סימפטומים שליליים וגם עם סימפטומים חיוביים של ההפרעה. בעשורים האחרונים ניתן לטפל במרבית הסימפטומים של סכיזופרניה קטטונית בהצלחה ובמהירות בעזרת תרופות אנטי פסיכוטיות, בשילוב עם תרופות נגד חרדה. עם זאת, כאשר מופיעים הסימפטומים ישנו צורך בהשגחה טיפולית צמודה, נוסף על הטיפול תרופתי. זאת היות וחולים אלו עלולים להתיש ולהזניח את עצמם, במקרים מסוימים אף עד כדי סכנת מוות.

מתקיים דיון בקרב פסיכיאטרים בשאלה האם הסימפטומים של סכיזופרניה קטטונית הם אכן ייחודיים רק למחלת הסכיזופרניה. זאת עקב ממצאים שהראו כי סימפטומים דומים עשויים להופיע כחלק ממצב של מאניה, כתוצאה משימוש בסמים ואלכוהול, וכן כתופעת לוואי של מחלות מוח שונות. ישנם גם מקרים בהם סימפטומים אלו מופיעים במסגרת של דיכאון קליני.

  המומחים שלנו לפסיכיאטריה

  פסיכיאטריה
  ד"ר רודריגו יונג פסיכיאטר מבוגרים מומחה
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר אלינה ברזק סגנית מנהל מחלקת פסיכיאטריה בבית החולים סורוקה
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר דב דרומר מנהל המחלקה הפסיכוגריאטרית בדימוס המרכז הירושלמי לבריאות הנפש "כפר שאול". פסיכיאטר בכיר ביה"ח "מעייני הישועה".
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לפסיכיאטריה>
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו