שיתוק קיבה (Gastroparesis)

ראשי

תאור

גסטרופרזיס היא פגיעה בתנועתיות הקיבה מבלי שקיימת חסימה אנטומית.
בחלק גדול מן המקרים לא ידוע מהו הגורם לגסטרופרזיס. גורמים שכיחים כוללים: סוכרת, זיהום מנגיף (גורם שכיח יותר בילדים), מחלות נירולוגיות כגון טרשת נפוצה, ומחלות חיסוניות כגון טרשת העור (סקלרודרמה), וכן מחלות כמו אי-ספיקה מתקדמת בכליות, פגיעה בתפקוד בלוטת התריס, פגיעה בבלוטת יותרת המוח וגידולים סרטניים מסוימים.

גסטרופרזיס יכולה להוות חלק מבעיית תנועתיות רחבה יותר של מערכת העיכול כולה, מצב המכונה Chronic Intestinal Pseudoobstruction - CIP. במחלה זו יש פגיעה בתנועתיות המעי לכל אורכו הגורמת להסתמנות דמוית חסימת מעי, למרות שבפועל אין חסימה אנטומית שלו.

ד"ר תמנע נפתלי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


התסמין האופייני ביותר הוא הקאה של מזון שנאכל שעות רבות לפני כן. תסמינים נוספים כוללים תחושת שובע מוקדמת, בחילות, ירידה במשקל וכאבי בטן לעיתים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ביצוע גסטרוסקופיה או צילום ושט-קיבה חיוניים כדי לשלול חסימה אנטומית. בגסטרוסקופיה ניתן למצוא שרידי אוכל בקיבה למרות הצום ובצילום קיבה, לאחר בליעת בריום, חומר הניגוד נותר שעות רבות בקיבה. אך הבדיקה היעילה ביותר לאבחון שיתוק קיבה היא מיפוי קיבה. זו בדיקה המבוססת על מתן מזון מסומן בכמות זעירה של איזוטופ רדיואקטיבי ומדידת זמן פינוי האיזוטופ מן הקיבה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

נראה שבצורתה הקלה, גסטרופרזיס אינה דורשת טיפול, אלא רק הקפדה על הרגלי אכילה מתאימים, ארוחות קטנות ותכופות וצמצום תכולת השומן במזון. במקרים קשים יותר יש הכרח במתן תמיכה תזונתית נאותה, ויש צורך לעיתים בהזנת מזון נוזלי או בפורמולות מזון מוכנות.

במקרים קשים ונדירים ניתן להכניס ג'ג'ונוסטום (פתח ישיר בדופן הבטן לתוך המעי הדק) כדי להזין דרכו. לחולים שתנועת המעי כולו נפגעה אצלם יש לעיתים צורך בהזנת-על לתוך הווריד.

האנטיביוטיקה אריתרומיצין ידועה זה מכבר כבעלת השפעה המגבירה את תנועתיות הקיבה. יש לצפות לשיפור הדרגתי תוך מספר חודשים של טיפול.

תרופות נוספות המשפרות את תנועתיות מערכת העיכול הן מטוכלופראמיד (פראמין), דומפרידון (מוטיליום) וציסאפריד (פרפולסיד). זו האחרונה גורמת להפרעות לעיתים בקצב הלב ולכן הטיפול באמצעותה מוגבל כיום.

לאחרונה דווח על השתלת קוצב לקיבה בחולי גסטרופרזיס. קיצוב חשמלי יכול להביא לפעילות תקינה של שריר הקיבה, להקלה ניכרת בתסמינים ולשיפור בזמן התרוקנות של הקיבה.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!