שיתוק קיבה (Gastroparesis)

ראשי

תאור

גסטרופרזיס היא פגיעה בתנועתיות הקיבה מבלי שקיימת חסימה אנטומית.
בחלק גדול מן המקרים לא ידוע מהו הגורם לגסטרופרזיס. גורמים שכיחים כוללים: סוכרת, זיהום מנגיף (גורם שכיח יותר בילדים), מחלות נירולוגיות כגון טרשת נפוצה, ומחלות חיסוניות כגון טרשת העור (סקלרודרמה), וכן מחלות כמו אי-ספיקה מתקדמת בכליות, פגיעה בתפקוד בלוטת התריס, פגיעה בבלוטת יותרת המוח וגידולים סרטניים מסוימים.

גסטרופרזיס יכולה להוות חלק מבעיית תנועתיות רחבה יותר של מערכת העיכול כולה, מצב המכונה Chronic Intestinal Pseudoobstruction - CIP. במחלה זו יש פגיעה בתנועתיות המעי לכל אורכו הגורמת להסתמנות דמוית חסימת מעי, למרות שבפועל אין חסימה אנטומית שלו.

ד"ר תמנע נפתלי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


התסמין האופייני ביותר הוא הקאה של מזון שנאכל שעות רבות לפני כן. תסמינים נוספים כוללים תחושת שובע מוקדמת, בחילות, ירידה במשקל וכאבי בטן לעיתים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ביצוע גסטרוסקופיה או צילום ושט-קיבה חיוניים כדי לשלול חסימה אנטומית. בגסטרוסקופיה ניתן למצוא שרידי אוכל בקיבה למרות הצום ובצילום קיבה, לאחר בליעת בריום, חומר הניגוד נותר שעות רבות בקיבה. אך הבדיקה היעילה ביותר לאבחון שיתוק קיבה היא מיפוי קיבה. זו בדיקה המבוססת על מתן מזון מסומן בכמות זעירה של איזוטופ רדיואקטיבי ומדידת זמן פינוי האיזוטופ מן הקיבה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

נראה שבצורתה הקלה, גסטרופרזיס אינה דורשת טיפול, אלא רק הקפדה על הרגלי אכילה מתאימים, ארוחות קטנות ותכופות וצמצום תכולת השומן במזון. במקרים קשים יותר יש הכרח במתן תמיכה תזונתית נאותה, ויש צורך לעיתים בהזנת מזון נוזלי או בפורמולות מזון מוכנות.

במקרים קשים ונדירים ניתן להכניס ג'ג'ונוסטום (פתח ישיר בדופן הבטן לתוך המעי הדק) כדי להזין דרכו. לחולים שתנועת המעי כולו נפגעה אצלם יש לעיתים צורך בהזנת-על לתוך הווריד.

האנטיביוטיקה אריתרומיצין ידועה זה מכבר כבעלת השפעה המגבירה את תנועתיות הקיבה. יש לצפות לשיפור הדרגתי תוך מספר חודשים של טיפול.

תרופות נוספות המשפרות את תנועתיות מערכת העיכול הן מטוכלופראמיד (פראמין), דומפרידון (מוטיליום) וציסאפריד (פרפולסיד). זו האחרונה גורמת להפרעות לעיתים בקצב הלב ולכן הטיפול באמצעותה מוגבל כיום.

לאחרונה דווח על השתלת קוצב לקיבה בחולי גסטרופרזיס. קיצוב חשמלי יכול להביא לפעילות תקינה של שריר הקיבה, להקלה ניכרת בתסמינים ולשיפור בזמן התרוקנות של הקיבה.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דרגת ניקיון המעיים בקולונסקופיה א 26/09/2020 16:30
 • שלום, עברתי בדיקת קולונוסקופיה ובתוצאות היה כתוב בדרגת הניקיון של המעיים לפי מדד בוסטון כלשהו יון כללי 6 (2 לכל אחד משלושת המקומות שנבדקים). הבנתי שהמדד הוא עד שלוש נקודות. האם דרגה 2 מספיקה כדי לשלול גידולים או פוליפים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מדד בוסטון דר' דן קרטר 26/09/2020 22:02
ממצאים בבדיקת צואה מיוחדת צבי 24/09/2020 17:39
 • שלום אני סובל מספר שנים מבחילות הרגשה רעה אחרי האוכל סחרחורות סינוור בעניים ולאחרונה כאבי בטן ללא ממצאים אבל בבדיקה צואה מיוחדת שנשלחה לארצות הברית ישנם שני ממצאים עיקריים אלסטאז נמוך וקל פרוטקטין גבוה האם זה יכול להסביר את התופעות מהם אני סובל

 • + הוסף תגובה
תבחין צואה דר' דן קרטר 24/09/2020 22:11
 • איני מכיר אץ התבחין ואת משמעותו מציע לך להסתכל מה רשום בסוף ומה משמעות וההמלצות שים לב שמהימנות הבדיקות הללו כלל אינה ברורה

 • + הוסף תגובה
אמינות הבדיקה צבי 25/09/2020 14:32
 • אני מודה על התשובה אבל המעבדה המיצגת בארץ היא באישור משרד הבריאות ולמעבדה המבצעת יש אישור FDA ואין לצערי סיכום או המלצות רק שאני הבנתי שבדיקת החלבון מעידה על דלקת במעי והאנזים הנמוך מעיד על בעיה בלבלב ומכיוון שאני מאד סובל אני פונה בבקשת עצה וכן שמעתי שיש לכם בדיקה מקיפה של מערכת העיכול במחקר ואשמח מאד אם אוכל להשתתף בזה כי כאמור אני מאד סובל שנה טובה וסליחה על ההטרדה צב

 • + הוסף תגובה
בדיקה דר' דן קרטר 25/09/2020 16:59
 • אישור FDA לא מעיד עם המהימנות והקשר לתחלואה המחקר בFDA ממקד בהשפעות תזונה על תסמונת מעי רגיש

 • + הוסף תגובה
טחורים רוני 24/09/2020 22:21
 • אני בן 62 בריא בדרך כלל ,לפני 14 שנה עברתי ניתוח טחורים פנימי וגם חיצוני לפני 6 חודשים הבחנתי בדימום בצואה ויצאות לא מוסדרות ואי התרקנות מלאה רופא המשפחה הפנה אותי לבדיקת קולנוסקןפיה השנייה במספר תוך 5 שנים הרופא ידע לסיפר שהטחורים אכן נמצאים פנימיים וחיצוניים אני לא יחסתי לזה חשיבות וכעבור כמה ימים לא הרגשתי כלום והדימום נפסק לגמרי. מזה שבוע חזרו אלי הסימפטומים כניסה בתדירות גבוהה לשירותים , יציאות קשות, דימום ולפעמים רירי וכאמור אי התרקנות מלאה של הצואה. האם זה חולף? מה אפשרויות הטיפול? מה ההמלצות שלך? זה ממש מפריע לאיכות החיים שלי

 • + הוסף תגובה
טחורים דר' דן קרטר 25/09/2020 13:04
 • שלום מציע שתגיע לבדיקה קשה לדעת מה הסיבה ולתכנן טיפול מתכתובת בפורום

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!