דלג לתוכן

כוויה (Burn)

5 דקות קריאה

כוויה היא נזק הנגרם לרקמה בעקבות חום, כימיקלים, חשמל, קרינת שמש או קרינה גרעינית.  הכוויה הנפוצה ביותר היא כוויה הנגרמת עקב מגע ישיר עם חום, כמו נוזל חם או אדים, שריפות ונוזלים או גזים דליקים.

כוויות מוגדרות לפי עומק הפגיעה שנגרמה ולפי גודל האזור אותו הכוויה מכסה. כוויות עמוקות יותר הן קשות יותר לטיפול ומחלימות לאט יותר, ועל כן גם נוטות יותר לסיבוכים כמו זיהומים וצלקות. 

סוגי הכוויות

את הכוויה מחלקים על פי דרגות חומרה כאשר לכל דרגת חומרה ישנם מאפיינים חיצוניים שונים, סיבוכים אופייניים והיא דורשת טיפול אחר.

דרגה 1 (הקלה ביותר): הפגיעה היא רק בשכבה החיצונית של העור- אפידרמיס. העור לרוב יהיה אדום או נפוח ולא צפוי להיות נזק קבוע מכוויה זו.  דוגמא נפוצה לכוויה בדרגה 1 היא כוויה הנגרמת מאור השמש. 

דרגה 2: פגיעה בשכבת האפידרמיס ובשכבה הנמצאת מתחתיה – שכבת הדרמיס. בפגיעה זו העור לרוב נראה רטוב או לח ויכולות להופיע שלפוחיות. עלולה להתפתח צלקת קבועה במקום הכוויה. 

דרגה 3: הפגיעה חודרת עמוק מעבר לשכבות העור ופוגעת גם ברקמה התת עורית הכוללת את זקיקי השערה ובלוטות הזיעה. העור לרוב יראה נוקשה, שעוותי ולעיתים מחוספס. עלולה להיות פגיעה בקצות עצבים שתגרום בעתיד לתחושת נימול או חוסר תחושה כללי באזור הפגוע.  פגיעות מסוג זה דורשות השתלת עור. 

דרגה 4 (החמורה ביותר): הפגיעה חודרת עמוק גם מעבר לשכבה התת עורית ולפגוע בשרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים ועצמות. העור יהיה מושחר או מפוחם. הפגיעה בעצבים יכולה להיות חמורה מאוד עד למצב שבו לא תהיה תחושת כאב. 

סימפטומים

התסמינים משתנים לפי עומק הפגיעה. במקרים של כוויות קשות, התסמינים יכולים להופיע יום או יומיים לאחר הפגיעה.

תסמינים של כוויה בדרגה ראשונה: הפגיעה תתבטא באדמומיות של העור ובתחושת כאב.

תסמינים של כוויה בדרגה שנייה: הפגיעה תתבטא בנפיחות ובאודם של העור, ולעיתים יופיעו אזורים לבנים וכתמים על העור. בהמשך יכולות להופיע שלפוחיות והכאב עשוי להיות עז.

תסמינים של כוויה בדרגה שלישית או רביעית: אזורי הכוויה יכולים להיות בצבע שחור, חום או לבן. במידה וישנה פגיעה בעצבים, ייתכן כי לא תהיה תחושה כלל. 

סיבות וגורמי סיכון

כוויות עלולות להיגרם כתוצאה מ:

• אש.

• נוזלים חמים או אדים.

• מתכות, זכוכיות או חפצים חמים אחרים.

• חשמל. כוויות אלה יכולות להיגרם מזרם חילופין (AC) או מזרם ישיר (DC).

• קרינה, כמו קרני רנטגן. כוויות אלה נגרמות כתוצאה מחשיפה ממושכת.

• אור שמש או מקורות אחרים של קרינה אולטרה סגולה כמו מיטות שיזוף.

• כימיקלים חזקים כמו חומצות, בסיסים או מדללי צבע שבאים במגע עם העור או העיניים.

אבחון ובדיקות

חשוב מאוד לאבחן בצורה מדויקת את עומק הכוויה ואת הגודל שלה על מנת לבחור בטיפול המתאים ביותר ולהחליט האם יש צורך להעביר את המטופל למרכז לטיפול בכוויות. 

ראשית, יש להעריך את עומק (הדרגה) הכוויה. לעיתים, קשה להעריך תחילה את עומק הכוויה וחלק מהכוויות יכולות להשתנות במהלך הימים הראשונים ולהפוך לעמוקות יותר. אין בדיקה מסוימת לאבחון עומק הכוויה, ולכן הרופא צריך להסתמך על הערכה קלינית של הכוויה ועל הסיבה שגרמה לכוויה.

בנוסף, נהוג להעריך כוויות בדרגה שנייה ומעלה לפי האחוז שהן תופסות משטח הגוף הכולל. 

ישנן שתי שיטות עיקריות להערכת גודל הכוויה. הראשונה נקראת טבלת Lund-Browder והיא מומלצת לשימוש בילדים ובמבוגרים. מדובר בציור של גוף האדם עם מספרים שעוזר לחשב את האחוז שתוספת הכוויה משטח הגוף הכולל.

השיטה השנייה, נקראת שיטת התשיעיות והיא מתאימה רק עבור מבוגרים. על פי שיטה זו, הראש מהווה 9%, כל זרוע מהווה 9%, כל רגל מהווה 18% והחלק הקדמי של מרכז הגוף (בטן וחזה) והחלק האחורי של הגוף (הגב) מהווים כל אחד 18% מכלל שטח הגוף.

במידה והכוויה קטנה, או שיש מספר כוויות באזורים שונים, ניתן להשתמש בשיטה שלישית שנקראת שיטת כף היד. השיטה מתייחסת לכך שגודל כף היד של המטופל, לא כולל האצבעות, שווה ל-0.5% משטח הגוף הכולל.

במקרים של כוויות קשות, חשוב לבצע בדיקות להערכת המצב הנשימתי והלבבי של המטופל. מטופלים אלה יעברו בדיקות דם וצילום חזה ויהיו תחת ניטור קבוע של המדדים שלהם. 

במידה ויש חשש לשאיפת עשן ההערכה תכלול גם צילום חזה ואנדוסקופיה לבדוק האם ישנה פגיעה בדרכי האוויר ובריאות. ההערכה הרפואית כוללת גם התייחסות למצבו הבריאותי הכללי של האדם ולגילו.

סיבוכים אפשריים

לכוויות יכולים להיות סיבוכים שונים שגורמים לנזק מלבד הנזק המקומי באזור הכוויה:

זיהומים: העור משמש כמחסום המגן מחדירתם של גורמים מזיקים אל תוך הגוף. הכוויה גורמת לפגיעה במחסום ההגנה ולכניסת מזהמים שונים, מה שעלול לגרום לזיהום מקומי באזור הפגיעה ואף חמור מכך לזיהום כללי יותר של אלח דם שעלול להיות מסכן חיים.

• תת נפח: כוויה עלולה לגרום לאיבוד מוגבר של נוזלים בעקבות פגיעה בכלי דם ובעקבות פגיעה במחסום העור שמגן מבריחת נוזלים. הדבר עלול להתפתח לתת נפח (היפוולמיה) - מצב שגורם לירידה בכמות הדם שהלב יכול לספק לרקמות הגוף ולנזק חמור.

תת חום: הפגיעה בעור עשויה לגרום לאיבוד רב של חום. במידה והגוף לא מצליח לייצר את החום הדרוש על מנת לפצות על החום שאבד דרך הפגיעה בעור, טמפרטורת הגוף יורדת וזה יכול להיות מצב מסכן חיים.

• פגיעה נשימתית: נשימה של אוויר חם מדי ועשן עלולה לגרום לפגיעה בדרכי האוויר שבהמשך יכולות להוביל להפרעות נשימה קשות.

•  הצטלקות: תהליך הריפוי כרוך לעיתים ביצירת רקמה צלקתית. כאשר הרקמה היא חיצונית ישנו נזק אסתטי, אולם גם עלולה להיווצר הגבלה בתנועה במידה והצלקת היא על פני מפרק. תהליך ההצטלקות מתרחש גם בחלקים הפנימיים, כך שגם רקמות השריר והגיד עלולות לעבור תהליך של הצטלקות, שגורם להתקצרות הרקמה, להגבלה בתנועה ולפגיעה במפרק.

טיפולים ותרופות

על מנת להכין תוכנית טיפולית, בשלב הראשון יש להעריך את חומרת הפגיעה מבחינת עומק הכוויה ומבחינת היקף האזורים שנפגעו.

בכוויות בדרגה ראשונה או דרגה שניה שאינן על שטחים נרחבים ניתן לטפל בבית בצורה הבאה:

1.  יש להתרחק מהגורם הפוגע.

2. מומלץ לקרר את אזור הכוויה בעזרת מים בטמפרטורת החדר (10-25 מעלות).

3. יש למרוח תחליב או קרם לחות על מנת למנוע התייבשות של אזור הכוויה. מומלץ במיוחד השימוש במשחה על בסיס אלוורה שהיא בעלת תכונות של לחות ובנוסף היא משככת כאבים.

4. לכסות את הכוויה בגזה סטרילית. חשוב לא ללחוץ חזק מדי על אזור הכוויה.

5. ניתן להשתמש במשככי כאבים ביתיים.

6. בכל מקרה אין לפוצץ שלפוחיות מאחר שהדבר עלול להגביר את הסיכון להתפתחות זיהום. במידה ושלפוחית התפוצצה, יש לנקות את המקום היטב באמצעות מים וסבון, למרוח משחה אנטיביוטית ולחבוש.

בכוויות מדרגה גבוהה יותר, כוויות מפושטות על פני אזורים נרחבים בקוטר הגדול מ- 7.5 ס"מ, כוויות הפוגעות בכפות הידיים והרגליים, המפשעה והפנים או במידה ויש קשיי נשימה לאחר שאיפת עשן יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף.

עד לקבלת הטיפול יש להקפיד על:

• הרחקת הגורם לכוויה מהאזור הפגוע: כיבוי הבגד הבוער או הרחקת החומצה שגורמת לכוויה.

• לוודא שהנפגע נושם ובמידת הצורך להתחיל בהחייאה.

• כיסוי הכוויה בתחבושת סטרילית או בד נקי. אין להשתמש בבד סיבי כמו שטיח או מגבת מאחר ויש חשש להדבקות הסיבים.

הטיפול הרפואי כולל: עירוי תוך ורידי של נוזלים במידה והחולה איבד כמות גדולה של נוזלים בעקבות הכוויה, ניקוי הפצע, טיפול אנטיביוטי למניעת התפתחות זיהום, טיפול במשככי כאבים וחבישה של הפצע. במקרים חמורים יש לעשות ניתוח שבמהלכו תוסר הרקמה הפגועה ויושתל עור חדש.

הופעה של אודם, נפיחות וכאבים מוגזמים באזור הכוויה, הופעה של חום גוף גבוה לאחר כוויה, או כוויה שאינה מחלימה תוך מספר שבועות דורשת פניה לרופא.

מניעה

כוויות הן מצב נפוץ והן לרוב מתרחשות בבית או במקום העבודה ולכן באחריותנו להקפיד על סביבה בטוחה. חשוב להימנע מהשארת כלי בישול על האש ללא השגחה, לסובב את ידיות הסירים רחוק ממקור האש, לא להחזיק ילדים בידיים בזמן שמבשלים עם אש, להקפיד להרחיק נוזלים חמים, גפרורים ונרות מהישג ידם של ילדים, להקפיד שלא ייווצר מגע בין מקור חשמל לנוזל, לבדוק היטב את הטמפ' של המזון לפני שמגישים לילד, להתקין גלאי אש בבית ולוודא את תקינותם, להחזיק מטף כיבוי בבית וכאשר משתמשים בחומרים כימיים, יש להקפיד על לבוש מגן מתאים. בנוסף, כאשר יוצאים מהבית, הקפידו תמיד על הגנה מפני השמש.

רופאים בתחום
ד"ר שמואל יורב
ד"ר שמואל יורב עור ומין
ד"ר ורדה כצנלסון
ד"ר ורדה כצנלסון עור ומין
ד"ר אביגדור סרברניק
ד"ר אביגדור סרברניק עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כוויה

איך מטפלים בכוויות?
איך מטפלים בכוויות?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/06/2010

כוויה היא פגיעה שלרוב נגרמת מחום. היא עשויה להיות גם תוצאה של מגע עם חומרים כימיים, חשמל או קרינה. לכתבה המלאה

טיפול בכוויות
טיפול בכוויות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/12/2010

כוויה זוהי פגיעה אשר לרוב נגרמת מחום. היא עלולה להיות גם תוצאה של מגע עם חומרים כימיים, חשמל או קרינה. לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

בניהולו של ד"ר גיל טאובר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו