דלג לתוכן

זריקת אפידורל לפריצת דיסק (Epidural steroid injections)

2 דקות קריאה


מטרת הטיפול

זריקת אפדירול לפריצת דיסק עשויים הרופאים לנסות כאשר שיטות לא-ניתוחיות אחרות לא הועילו בהקלת כאב חמור ברגליים כתוצאה מהיצרות עמוד השדרה המותני.

הקורטיקוסטרואידים שבזריקה יכולים לספק הקלה מכאב הרגליים על ידי הפחתת הנפיחות והדלקת. חומרי הרדמה מקומיים משככים כאב אולם אינם מפחיתים את הדלקת. לידוקאין עשוי גם הוא להקל על הכאב במהירות, בטרם יחל הקורטיקוסטרואיד להשפיע.מה זה הטיפול? 

זריקת אפידורל לפריצת דיסק (ESI) הוא שילוב של קורטיקוסטרואיד עם תרופה מקומית להרדמה ושיכוך כאב. קורטיקוסטרואידים הם תרופות נוגודת דלקת רבות עוצמה המשמשות להקלת כאב. הסם המרדים המקומי מספק הקלת כאב מיידית. תרופות קורטיקוסטרואידיות דורשות יותר זמן כדי לפעול. 

תהליך הטיפול

בתוך תעלת השדרה, מזריקים אפידורל לתוך החלל שסביב חוט השדרה ושורשי העצב (החלל האפידורלי). הזריקה אינה חודרת לקרום (השק התקאלי) המכיל את חוט השדרה ושורשי העצב.

זריקת אפידורל לפריצת דיסק משמש לעתים לטיפול בכאב ובדלקת הנוצרים מלחץ על חוט השדרה. לרובלא מנסים אפידורל סטרואידי אלא אם כן תסמינים הנגרמים מהיצרות עמוד השדרה המותני לא הגיבו לסוגי טיפול אחרים.

ייתכן שיבוצעו בדיקות הדמיה, כמו הדמיית תהודה מגנטית (MRI), סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או צילומי רנטגן לפני שתקבלו את הזריקה. בדיקות אלה מבוצעות כדילזהות את המיקום המדויק שבו נלחצים שורשי העצב. במהלך הזריקה, מכונת רנטגן (פלואורוסקופ) משמש לעתים קרובות לסייע במיקום המחט. 

תופעות לוואי

יש להזריק זריקת אפידרול לפריצת דיסק (ESI) בזהירות. הטיפול עלול לספק רק הקלה קצרת טווח מן הכאב, וההשפעות לטווח ארוך טרם החקרו היטב. רוב המומחים ממליצים שלא לקבל יותר משלוש זריקות ESI בתקופה של שנים-עשר חודשים.

אם ישנן תופעות לוואי, הן לרוב תהיינה זניחות ועשויות לכלול:

יומיים עד ארבעה ימים של כאב גב ורגישות במקום בו ניתנה הזריקה.

תחושת בחילה עמוקה ולעתים הקאה.

סחרחורת.

כאב ראש.

תופעות לוואי חמורות יותר של זריקת אפידרול לפריצת דיסק הן נדירות, אך עלולות לכלול דימום, זיהום, פגיעה בשורש העצב וקדחת קרום המוח.
אנשים שיש להם סיכון מוגבר לסיבוכים מזריקות, כמו אנשים הלוקים בסוכרת או בבעיות במערכת החיסונית, עלולים לעמוד בסיכון מוגבר גם מזריקות ESI. 

אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות עלולים גם הם להיות בסיכון מוגבר לסיבוכים מטיפול זה.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום אורתופדיה

רופאים בתחום
ד"ר אורי קינן
ד"ר אורי קינן כירורגיה אורתופדית
ד"ר שאול שגיב
ד"ר שאול שגיב אורתופדיה
ד"ר ויטלי אלכסנדרובסקי
ד"ר ויטלי אלכסנדרובסקי אורתופדיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא זריקת אפידורל לפריצת דיסק

כיצד מונעים כאבי גב באמצעות תרגילים
כיצד מונעים כאבי גב באמצעות תרגילים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 21/04/2009

כאבי גב תוקפים כל אחד ואחת מאיתנו בשלבים השונים של החיים. יש החיים עם כאבי הגב משך כל חייהם. הנה מספר דרכים למניעת ... לכתבה המלאה

כירופרקטיקה מונעת כאבי גב תחתון
כירופרקטיקה מונעת כאבי גב תחתון
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/05/2009

כירופרקטיקה מונעת כאבי גב תחתון לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו