דלג לתוכן

חיסון סביל נגד כלבת (Rabies Immune Globulin)

1 דקות קריאה

מידע נוסף

  • נמוך סיכון נמוך
  • אחרי אירוע או לרגל נסיעה חיסון בשגרה אחרי אירוע או לרגל נסיעה

שמות מסחריים

  • Berirab בריראב Berirab
  • Kamrab קאמרב Kamrab
  • Imogam Rabies אימוגם רייביס Imogam Rabies
החיסון הסביל מכיל נוגדנים (אימונוגלובולינים) כנגד כלבת, שהופקו מפלזמה של אנשים מחוסנים, למניעת התפתחות מחלת הכלבת, לאחר חשיפה לכלבת, כמו נשיכה מבעל חיים החשוד כחולה בכלבת. החיסון הסביל נגד כלבת אינו מהווה טיפול כנגד כלבת, או הגנה בעת התפתחות המחלה, לכן חיוני לתיתו סמוך ככל האפשר לאחר החשיפה לכלבת. החיסון הסביל כנגד כלבת יינתן בשילוב עם החיסון הפעיל כנגד כלבת, Rabipur, למניעת התפתחות מחלת הכלבת, מוקדם ככל האפשר לאחר חשיפה לכלבת. להוציא מצבים שבם האדם חוסן בעבר כנגד כלבת והינו בעל רמת נוגדנים מספקת, ויקבל את החיסון הפעיל בלבד. הערכת מידת החשיפה לכלבת, הטיפול התרופתי והחיסוני נעשה על ידי הצוות הרפואי, ומותאם לכל מטופל באופן אינדווידואלי. פרוטוקול מתן החיסון הפעיל לאחר חשיפה לכלבת נקבע על ידי הצוות הרפואי, ומחולק למספר מנות חיסון בהתאם לאופי הפציעות, כאשר המנה הראשונה תינתן סמוך ככל האפשר מעת החשיפה. החיסון הסביל נגד כלבת מכיל כייל של 20 יחידות לכל 0.13 מ"ל תמיסה להזרקה, ואינו מכיל חומר משמר. המנה המומלצת הינה 20 יחידות (0.13 מ"ל) לכל ק"ג משקל גוף. החיסון הסביל ניתן במנה חד-פעמית, על ידי הזרקות מקומיות באזורי הנשיכה והפצעים, ובעכוז. מכיוון שהחיסון הסביל עלול לעכב יצירה פעילה של נוגדנים המושרית ממתן החיסון הפעיל, אין לתת מעבר למנה המומלצת. אם החיסון הסביל אינו זמין מיידית למתן משולב עם המנה הראשונה של החיסון הפעיל (סמוך לעת הנשיכה), ניתן לתת את החיסון הסביל עד 7 ימים מעת מתן המנה הראשונה של החיסון הפעיל, אך לא מעבר לכך מכיוון שהגוף עלול לפתח תגובה כנגד החיסון הפעיל.

תוכנית חיסונים

א

תופעות לוואי

אודם וכאב באזור ההזרקה ולעיתים התפתחות של חום קל. במקרים נדירים: בחילות הקאות, תופעות של שינוי בקצב הלב (דופק מהיר או איטי, הזעת מירידה בלחץ הדם, ורטיגו) ותגובות אלרגיות כמו בצקת בעור ופריחה. תגובות אלרגיות קשות עד הלם אנאפילקטי הן נדירות ביותר והתרחשו בעת הזרקה בטעות לוריד, במקום הזרקה לשריר.

אופן נטילת החיסון

המנה המומלצת הינה 0.13 מ"ל לכל ק"ג משקל גוף. לפחות מחצית מהמנה המומלצת, (עדיף מרביתה) תינתן בהזרקה מקומית באזור הנשיכה / הפצע. שאר המנה תינתן בהזרקה לשריר העכוז, בחלק החיצוני העליון. החיסון יהיה בטמ"פ הגוף. אם סה"כ נדרשת מנת חיסון גדולה (יותר מ-2 מ"ל לילדים עד 20 ק"ג, ויותר מ-5 מ"ל למבוגרים) מומלץ לחלק את המנה להזרקות קטנות. החיסון הסביל ניתן במתן חד-פעמי ואין לחזור על מתן החיסון הסביל בהמשך, זאת כדי למנוע עיכוב יצירת נוגדנים בתגובה לחיסון הפעיל שניתן במשולב עם החיסון הסביל.

הכנה לפני החיסון

יש לנקות היטב במים וסבון ולחטא את אזורי הנשיכה והפצעים. פעולת הניקוי והחיטוי מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לכלבת. על המחוסן מומלץ להיות במצב שכיבה בעת הטיפול.

תחילת השפעת החיסון

החל מ-24 שעות ממתן החיסון

משך השפעת החיסון

3 שבועות

תדירות החיסון

החיסון הסביל כנגד כלבת ניתן באופן חד פעמי, במנה המומלצת, סמוך ככל האפשר מעת החשיפה לכלבת.

היכן ניתן לקבל את החיסון

* לשכות הבריאות * בתי החולים

סיכון

1. החיסון יינתן תחת בקרה וזהירות לאנשים הרגישים לאימונוגלובולינים. 2. לאנשים בעלי חסר אימונוגלובולין A יש לשקול התועלת לעומת הסיכון האפשרי של תגובה אלרגית כללית ושוק אנאפילקטי. 3. באנשים עם בעייה בקרישת הדם כמו תרומבוציטופניה (מיעוט בטסיות דם) או עם בעיות דימום אחרות, או נטילת תרופות נוגדות קרישה, נדרשת זהירות מחשש לדימום יתר בעת ההזרקה. 4. מכיוון שהחיסון מופק מנוגדנים מפלזמה הומנית, תאורטית, תיתכן העברה של מחלות נגיפיות, בדומה למתן של מנת דם. למרות שההיתכנות להעברת מחלות הינה מזערית יש ליידע את המחוסן לגבי הסיכונים האפשריים.

הריון

לא ידוע ההשפעה על העובר. החיסון יינתן לאשה הרה רק בעת צורך הכרחי.

הנקה

לא ידוע

תינוקות וילדים

יעילות ובטיחות לא הוכחו

קשישים

לא דווחו בעיות מיוחדות

אזהרות מיוחדות

תגובות בין תרופתיות

1. לאחר מתן החיסון הסביל לכלבת יש להמתין לפחות 3 חודשים טרם מתן חיסון המורכב מנגיפים מוחלשים, כמו: חיסון נגד חזרת חצבת ואדמת, חיסון נגד אבעבועות רוח וחיסון סאבין נגד פוליו. 2. לא נדרש מרווח זמן מיוחד עם מתן של חיסונים המורכבים מנגיף מומת או מחלבוני מפתח, לדוגמה: חיסון נגד טטנוס, חיסון שגרתי נגד פוליו, חיסון נגד שפעת וחיסון נגד דיפטריה.
רופאים בתחום
ד"ר חורחה פפר
ד"ר חורחה פפר גסטרואנטרולוגיה
מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
פרופ' יעקב ג'ריס
פרופ' יעקב ג'ריס פנימית
מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו