גידולים של קנה הנשימה (Tumors of trachea)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

גידולי הקנה (Trachea) נדירים באופן יחסי. הגידולים השפירים שכיחים אצל ילדים ואילו באוכלוסייה מבוגרת שכיחים הממאירים. מרבית הגידולים מקורם בקנה עצמו ונקראים גידולים ראשוניים של הקנה. גידולים שניוניים של הקנה הם גידולים שמקורם אחר (כגון סרטן בלוטת התריס, סרטן הגרון - Larynx, סרטן הריאה וסרטן הוושט), בדרך כלל מאיברים נגועים סמוכים שהגידול התפשט מהם לקנה. התפשטות גרורות מגידולי איברים רחוקים לקנה אינה שכיחה.
ד"ר אילן בר
ד"ר בני צוקרמן

סימפטומים


התסמין השכיח אצל חולים הנושאים גידול של הקנה, הוא קוצר נשימה המופיע הן במאמץ והן במנוחה. תסמין זה מעיד על כך שהגידול הצר את חלל הקנה עד לכדי שליש מקוטרו המקורי. תסמין מאפיין נוסף הוא צפצופים. לעיתים מטופל החולה כנגד גנחת הסימפונות (אסתמה) תקופה מסוימת בטרם נתגלה הגידול בקנה. הגידול אינו גורם לכאב, אלא לעיתים נדירות, עובדה המקשה על גילויו. גניחת דם (Hemoptysis) אופיינית לסרטן תאי קשקש (Squamous cell carcinoma).

אבחון ובדיקות

גידולים בקנה מאובחנים באמצעות טומוגרפיה מחשבית. שיטה זו יעילה לדימות של חלל הקנה ושל הגידול בתוכו תוך הערכת גודלו, לשם קביעה האם התפשט אל מחוץ לקנה, והאם קיימות קישריות לימפה מוגדלות בקרבת הגידול (עדות על היות המחלה בשלב מתקדם). בשיטת הטומוגרפיה המחשבית אין אפשרות להבחין בין הסוגים השונים של גידולי הקנה. לשם כך דרושה ביופסיה של הרקמה.
דימות על ידי תהודה מגנטית (MRI) יכולה לסייע, לעיתים, להערכה נוספת של ממדי הגידול ולזיהוי התפשטות גידול ממאיר אל כלי דם גדולים סמוכים.
כחלק מתהליך האבחון והערכה לקראת ניתוח מבוצעת ברונכוסקופיה כדי להסתכל באופן ישיר על הגידול בתוך הקנה, ובהתאם לצורך להתקין ממנו ביופסיה. בהתקנת ביופסיה בדרך זו קיים סיכון של דימום מהגידול. במקרים שבהם הגידול גדול עלולה להיווצר חסימת חלל הקנה וזו עלולה להחמיר כתוצאה מהדימום. עקב סיכונים אלה מעדיפים לעיתים לבצע ברונכוסקופיה בחדר ניתוח בטשטוש או בהרדמת החולה, עם אפשרות לצינרור הקנה על פי הצורך.

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולי הקנה הוא בכריתת הגידול. כאשר הגידולים שפירים הכריתה מתבצעת בזמן ברונכוסקופיה, צריבה בלייזר, או כריתה באמצעות ניתוח. גידולים ממאירים כורתים לרוב באמצעות ניתוח, למעט מקרים שבהם הגידול מפושט מדי. אז הטיפול הוא בהקרנה או בכימותרפיה.
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולונוסקופיה אב 12/07/2019 16:54
  • בן 66, הופניתי לקולונוסקופיה לבירור דם סמוי בצואה. תוצאות קולונוסקופיה: 2 פוליפים קטנים מאוד במעי הרוחבי.שני הפוליפים נכרתו. אחד נשלח לפתולוגיה ואילו השני אבד באגמי צואה. שאלה: בהנחה של תשובה פתולוגית שפירה מהי ההמלצה בנושא תדירות המשך מעקב בהתחשב בעובדה שפוליפ אחד נכרת אך לא אובחן? תודה

  • + הוסף תגובה
DALM? רונית 03/07/2019 20:52
  • שלום מזה 25 שנה מאובחנת באולצרטיב פרוקטיטיס. עד לפני 3 שנים ללא ממצאים חריגים בבדיקות קולונוסקופיה. לפני חודש בוצעה קולונוסקופיה ונלקחו 4 ביופסות. הממצאים: 1. Hepatic Flexure -שני מוקדים מיקרוסקופיים של תסנין דלקתי חריף וכרוני עם ריבוי אאוזינופילים. 2. Cecum - רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני בינוני - כבד בלמינה פרופריה. תאי דלקת בודדים חודרים לבלוטות. נראה דלדול בתאי גביע. לא נראו Crypt abscesses 3. Flat 6mm rectal polyp - ביופסיה. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני וריבוי אאוזינופילים. תאי דלקת רבים חודרים לבלוטות אך לא נראו Crypt abscesses. נראה דלדןל בתאי גביע. 4. Distal 5cm of rectum - ביופסיה. קטע מעי גס הוא Tubular adenoma, low grade dysplasia DALM? מה משמעות הממצאים 3 ו- 4? מה הטיפול המומלץ (הפוליפים לא הוסרו ורק נלקחה ביופסיה)? האם ייתכן שהדלקת החריפה שאובחנה בחלקים במעי היא תוצאה של ההכנה לקולונוסקופיה (פיקולקס)? יש לציין שמאז הקולונוסקופיה סובלת מכאבים ("שורפים") משני צידי הבטן. תודה

  • + הוסף תגובה
האם כדאי לעבור קולונוסקופיה? שירה 30/06/2019 14:47
  • בת 29, עם שלשולים ועצירויות לסירוגין משך שנים. לאחרונה המצב החמיר עד כדי ביטול ימי עבודה. בדיקת גסטרוסקופיה הראתה גסטריטיס ובקע סרעפתי. הוצע לבצע קולונוסקופיה. לאחרונה חשה גרד חזק באיזור פי הטבעת וחשבתי כי ייתכן שכל הסיפור נובע מפרזיטים, על אף שבוצאו בדיקות צואה אשר לא מצאו נוכחות כזו. האם יש טעם לבצע קולונוסקופיה? זה פשוט מאוד קרוב. ייתכן שהכל מוסבר ע"י פרזיטים?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!