דלג לתוכן

סרטן מיתרי הקול והגרון (Cancer of the vocal cord)

סרטן מיתרי הקול והגרון (Cancer of the vocal cord)
1 דקות קריאה
סרטן מיתרי הקול והגרון הם בדרך כלל גידולים מסוג תאי קשקש של השכבה העליונה של הרקמה המצפה את מיתרי הקול.

מבנה מיתרי הקול כולל ממברנה פיברו-אלסטית הנמצאת מתחת לשכבה העליונה ומונעת התפשטות הגידול לרקמות מסביב. לכן סרטן מיתרי הקול מוגבל בדרך כלל למיתרי הקול בלבד. לעומת זאת סרטן הגרון הנמצא מתחת למיתרי הקול ומעליהם נוטה להתפשט לרקמות מסביב ולקישריות הלימפה הסמוכות.

ד"ר רפאל פפר

סימפטומים

הסימן הראשון של סרטן במיתרי הקול ושל סרטן הגרון הוא בדרך כלל צרידות, אולם כאשר סרטן הגרון מתפשט לרקמה מסביב, הוא יכול לגרום לכאבים ולהפרעה בבליעה ובנשימה.

סיבות וגורמי סיכון

בדומה לגידולים אחרים של דרכי הנשימה העליונות, הגורם העיקרי לסרטן הגרון ולסרטן מיתרי הקול הוא עישון טבק.

טיפולים ותרופות

הטיפול בסרטן מיתרי הקול הוא בדרך כלל סדרה של הקרנות לאזור מיתרי הקול בלבד. טיפול זה מרפא את הרוב הגדול של החולים הללו ושומר על תפקוד הקול. גידולים קטנים של הגרון מתחת למיתרי הקול ומעליהם ניתנים לטיפול על ידי כריתה שמרנית ועל ידי הקרנות. בשלבים מתקדמים של סרטן הגרון יש צורך בטיפול רדיקלי יותר. בעבר, במרבית החולים שלקו בסרטן הגרון בשלב מתקדם, בוצע ניתוח בגרון לשם כריתה, ניתוח שהיה כרוך באובדן כושר הדיבור ובצורך לפיום הקנה (לטרכיאוסטומיה, חור לנשימה ודיבור בקדמת הצוואר). כיום קיימות מספר גישות טיפול המאפשרות שמירה על תפקוד הגרון ועל כושר הדיבור. הטיפולים המשמרים כוללים כריתה חלקית של הגרון בחולים שהסרטן מוגבל אצלם לצד אחד או לחלק אחד של הגרון, או טיפול בקרינה עם כימותרפיה, טיפול משולב המתאים לרוב החולים עם סרטן הגרון בשלב מתקדם. לעיתים קרובות, גם לאחר כריתה שלמה של הגידול בגרון, מומלץ להוסיף טיפול בקרינה כדי להקטין את הסיכון להישנות הגידול.
רופאים בתחום
ד"ר עופר רק
ד"ר עופר רק אורתופדיה
ד"ר אופיר אורי
ד"ר אופיר אורי אורתופדיה
פרופ' מיכאל דרקסלר
פרופ' מיכאל דרקסלר אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו