דלג לתוכן

כאב עמוד שדרה צווארי (Cervical Radiculopathy)

ערוץ האורתופדיה
4 דקות קריאה
 
בדרך כלל כשמרגישים כאב, לא צריך לחפש רחוק כדי לאתר מהיכן הוא מגיע. אבל פגיעה בשורש העצב, יכולה להוביל לכאב בסופו של העצב, במקום בו נמצאת התחושה. 

לדוגמא פציעה בחוליה, או בדיסקים בצוואר (חוליה צווארית) יכולה לגרום כאב, חוסר תחושה, או חולשה בכתפיים, בזרועות, בשורש כף היד, או בכף היד, משום שהעצב שיוצא מבין חוליות הצוואר, מספק תחושה ומפעיל תנועה באזורים אלו. מצב כזה מכונה בשם פגיעה בשורשי העצבים בעמוד שדרה צווארי (cervical radiculopathy).

סימפטומים

פגיעה של עמוד שדרה צווארי בדרך כלל גורמת לכאב שמתפשט. היא יכולה להוביל לשינויים קלים בתנועת הידיים. אנשים הסובלים מבעיה זו מרגישים שתנועת הידיים מסורבלת יותר, הם נוטים להפיל חפצים לעתים קרובות יותר, 

לפעמים הם אינם מצליחים לכפתר את החולצה בקלות כמו שנהגו בעבר, או שכתב היד שלהם מתדרדר. לעתים מתפתחת חוסר יציבות, שדורשת אחיזה של חפצים בזמן הליכה לעתים תכופות יותר. 

הם מתנודדים בהליכתם. לעתים הם חשים שהמוח שלהם אינו יודע בדיוק היכן נמצאות הרגליים. במקרים קיצוניים מתפתחות חולשה קיצונית יותר, או חוסר תחושה בזרועות וברגליים ולעתים נדירות מופיעים גם שינויים בשליטה על סוגרי השתן והמעיים.


פגיעה בשורשי העצב של עמוד שדרה צווארי מופיעה ככאב שנע מהצוואר אל תוך אזור מסוים בזרוע, באמה או בכף היד. במקרים רבים הכאב מלווה גם בחוסר תחושה באותם אזורים, או בחולשה בשרירים מסוימים בזרוע, באמה, או בכף היד.

 

סיבות וגורמי סיכון

 
קיימים מספר מצבים שיכולים לגרום להפעלת לחץ על שורשי העצבים בצוואר. 

הסיבות הנפוצות ביותר לפגיעה בשורשי העצבים של עמוד שדרה צווארי הן:
 
פריצת דיסק בצוואר – כאשר השכבה החיצונית (הטבעת) של הדיסק נסדקת וגרעין הדיסק, שעשוי מחומר דמוי ג'ל (החלק המרכזי של הדיסק), מצליח לפרוץ החוצה דרך הסדק, נוצרת בליטה בדיסק, שמפעילה לחץ על העצב, שיוצא מעמוד השדרה באותה נקודה. כאשר העצב נצבט על ידי דיסק שפרץ, לעתים עלולים להיווצר בו דלקת, גירוי, או נפיחות.

היצרות תעלת השדרה – מצב שכזה נגרם כאשר החלל שבמרכז החוליה מצטמצם וכתוצאה מכך מופעל לחץ על עמוד השדרה ועל שורשי העצבים.

מחלת דיסק ניוונית – כמות המים הנמצאת בתוך התאים בגוף יורדת עם הגיל, בנוסף מתרחשים שינויים כימיים נוספים, שעלולים לגרום לדיסק להתכווץ. כאשר אין ביניהן מספיק "ריפוד", החוליות עלולות להילחץ זו כלפי זו, ותוך כך לצבוט את העצב, או ליצור דורבנות (זיזים קטנים, בליטות קטנות בעצם).

אבחון ובדיקות


הרופא מבצע בדיקה גופנית מקיפה ושואל שאלות בנוגע לתסמינים. במקרים מסוימים הרופא יבקש למתוח ולסובב את הצוואר ו/או את הזרוע, על מנת לשחזר את הכאב.
 
בדיקת רנטגן בדרך כלל מראה כל בעיה ניוונית שקיימת בדיסק. יתכן שהרופא יבקש גם בדיקת MRI (הדמיה בתהודה מגנטית), או בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת), תוך שימוש בחומר צובע להדגשת העצבים.

טיפולים ותרופות

 
הטיפול הראשוני במקרים של פגיעה בשורשי העצבים של עמוד שדרה צווארי, הוא בדרך כלל טיפול שמרני שמטרתו להפחית את הכאב, על ידי הפחתת הלחץ המופעל על העצב. 

הטיפול מורכב משולשה חלקים: מנוחה, טיפול תרופתי ופיזיותרפיה.
 
הגבלת פעילות – לעתים המטופל מתבקש לנוח למספר ימים, או ללבוש צווארון רך, שיגביל את התנועה ויפחית את הגירוי שנגרם לעצבים. חשוב לחזור לפעילות שגרתית מוקדם ככל שניתן.
 
תרופות – הרופא עשוי להמליץ על משכך כאבים שאינו נרקוטי ועל תרופות נוגדות דלקת, על מנת להוריד את הנפיחות.
 
פיזיותרפיה – לאחר שההתכווצות בשרירים נרגעת, האורתופד המנתח עשוי להמליץ על מכשיר למתיחת הצוואר, או על סוגים אחרים של טיפולים פיזיותרפיים, כמו טיפולים בחום או בקור, גירוי חשמלי, או איזומטרי ותרגילי מתיחה.
 
 
במקרים בהם הטיפול השמרני אינו מצליח להקל על הכאב, לאחר תקופה של 6 עד 12 שבועות, ניתן לשקול ביצוע ניתוח. סוג הניתוח יקבע בהתאם לבעיה הספציפית. האורתופד המנתח דן עם המטופל על כל האפשרויות. ניתוח ברוב המקרים לא רק מקל על הכאב, אלא גם משפר את התפקוד והתנועה של האזורים שנפגעו.


ניתוח לטיפול בהיצרות תעלת השדרה הצווארית, במחלה ניוונית ובפגיעה בשורשי העצב
 
כאשר שיטות הטיפול השמרניות אינן מצליחות להביא לשיפור במצבו של המטופל, ניתן לשקול ביצוע ניתוח. הרופא המטפל עשוי להמליץ על התערבות כירורגית במקרים של פגיעה בשורשי העצב בעמוד השדרה הצווארי, דרך הצד הקדמי (חזית) של הצוואר, או דרך הצד האחורי של הצוואר (העורף), או דרך החזית והעורף גם יחד. 

בבחירת סוג הניתוח נלקחים בחשבון מספר גורמים. ביניהם מיקום נקודת הלחץ על חוט השדרה, או על ענפי העצב, מספר הנקודות בהן מופעל לחץ, מצבו הכללי של עמוד השדרה הצווארי והמצב הרפואי הכללי של המטופל.

כאשר מבצעים את הניתוח מהחלק הקדמי של הצוואר, מבצעים באזור זה חתך קטן. מזיזים בעדינות את הרקמה וכך ניתן להגיע בקלות אל חוליות הצוואר. לאחר מכן מסירים את המבנה שמפעיל לחץ על העצב. בדרך כלל מחדירים אל חלל הדיסק חתיכת עצם, שנלקחת מבנק עצמות, או מאגן הירכיים של המנותח ומייצבים את שתי החוליות באמצעות לוחית מתכת ובורג. לעתים נדרש ביצוע ניתוח נוסף לפני כן, במספר נקודות, במהלכו לפעמים יש צורך להסיר דיסקים וחוליות. 

לאחר הניתוח, המנותח נדרש לעתים ללבוש צווארון למשך תקופה קצרה, בהתאם לסוג הניתוח.

כאשר מבצעים את הניתוח דרך החלק האחורי של הצוואר (העורף), מבצעים חתך קטן ישירות על האזור בו ענפי העצב מתפצלים מחוט השדרה. לעתים עושים שימוש במקדחה מהיר להסרת הדורבנות, שמפעילים לחץ על ענף העצב. רסיסי דיסק קטנים ניתן להסיר דרך החור שנוצר. לאחר הניתוח לפעמים נדרשת תקופה מסוימת של מנוחה מוחלטת, ללא תנועה.

ניתוח אחורי יכול לכלול גם הפחתת לחץ מחוט השדרה הצווארי כולו, באמצעות שני ניתוחים: ניתוח למינקטומי וניתוח למינופלסטי. בשני סוגי הניתוחים הלחץ המופעל על חוט השדרה משוחרר כתוצאה מהסרת של חלק מגב החוליה. בניתוח למינוקטומי גב החוליה מוסר לחלוטין. 

בניתוח למינופלסטי יוצרים ציר בצד אחד של גב החוליה, והלמינה מתרוממת על ציר זה ומפנה מקום לחוט השדרה. לעתים משתמשים בברגים ובלוחיות ממתכת, לאחר כל אחד מהניתוחים הללו, על מנת לייצב את עמוד השדרה הצווארי.
רופאים בתחום
פרופ' דניאל רייס
פרופ' דניאל רייס אורתופדיה
ד"ר דניאל יורדאש סורין
ד"ר דניאל יורדאש סורין כירורגיה של היד
ד"ר אלכסנדר כצמן
ד"ר אלכסנדר כצמן אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום אורטופדיה כף רגל וקרסול

בניהולו של ד"ר אייל הלר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו