דלג לתוכן

קדחת הנילוס המערבי (West Nile Fever WNF)

קדחת הנילוס המערבי, קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever WNF)
2 דקות קריאה

קדחת הנילוס המערבי היא מחלה המועברת על-ידי נגיף השייך לאחד מ-70 זנים של נגיפים הנכללים במשפחה Flavivitidae. מרבית זני נגיפים אלה מועברים בין בעלי חוליות שונים דרך עקיצת חרקים - קרציות או יתושים.

המאחסן הטבעי של נגיף קדחת הנילוס המערבי הוא עופות, וההעברה לבני אדם היא אקראית, על ידי עקיצת יתושים מסוג Culex. לפיכך, לא תיתכן הדבקה בין בני אדם ללא עקיצת יתוש. המחלה תוארה לראשונה באוגנדה באזור הנילוס המערבי ומכאן שמה. המחלה נפוצה בעולם הישן בעיקר לאורך נתיבי הנדידה של העופות, מאפריקה, דרך המזרח התיכון, אל הבלקן ולמזרח רוסיה. בעשור האחרון חלה עלייה ניכרת בתחום התפוצה של המחלה, שעברה את האוקיינוס האטלנטי, ומתפשטת במהירות בצפון אמריקה.

מרבית הנדבקים בנגיף לא יפתחו תסמיני תחלואה כלל. מבין הנדבקים שיפתחו תסמינים, בחלקם הגדול תתפתח מחלת חום מתונה, מלווה לעיתים קרובות בתפרחת ורדרדה שחולפת במהירות. במקצת החולים הנגיף יפגע במערכת העצבים המרכזית. סיכון מוגבר למחלה זו קיים בין חולים קשישים.

קיים מגוון של הסתמנויות עצביות עקב זיהום בקדחת הנילוס המערבי: דלקת מוח (אנצפליטיס), דלקת מעטפת המוח (מנינגיטיס), דלקת בחוט השדרה (מיאליטיס), ולעיתים פגיעה בעצבים היקפיים. מבין החולים עם דלקת מוח כשני שלישים יוותרו עם נזק מוחי שיורי ארוך טווח.

למרות קיומו של חיסון וטרינרי נגד קדחת הנילוס המערבי, עדיין לא קיים חיסון לבני אדם. עד עתה לא נמצא טיפול היעיל לריפוי המחלה לאחר הופעתה. הדרך היחידה למנוע את המחלה היא על ידי ניטור צמוד של היארעות הנגיף בעופות, הדברה יעילה של יתושים ויישום אמצעי מיגון נגד עקיצת יתושים, במיוחד באוכלוסיות פגיעות כגון קשישים.

ד"ר אייל מלצר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים

התסמינים של קדחת הנילוס המערבי הם כשל כל דלקת מוח אחרת. מרבית החולים סובלים רק מתסמינים קלים כמו חום וכאב ראש והמחלה חולפת מעצמה. חלק מהחולים, במיוחד קשישים, עשויים לסבול ממחלה קשה של מערכת העצבים המרכזית. במקרים הקיצוניים עלולה המחלה לגרום להפרעות קשות במערכת העצבים ואף לתרדמת ולמוות. 

בדרך כלל מתרחשים התסמינים מופיעים כ-15-5 ימים לאחר עקיצת היתוש.

סיבות וגורמי סיכון

המחלה מועברת בעקיצת יתושים. בדרך כלל מיובא הנגיף בציפורים נודדות, והוא עובר בעקיצת יתוש מהציפורים לאדם. 
בעיקרון כל אדם שנעקץ על ידי יתוש עלול להידבק. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי רוב היתושים אינם מודבקים בנגיף ואינם מעבירים אותו לאדם. זה שנדבקת בנגיף לא אומר שתחלה במחלה או שתחלה במחלה קשה. 

אבחון ובדיקות

לרוב קדחת הנילוס המערבי חולפת מעצמה ואין צורך באבחון. במקרים קשים המלווים בתסמינים נוירולוגיים, ייתכנו בדיקות דיקור להוצאת נוזל שדרה לצורך זיהוי נוגדנים של הנגיף, כמו גם בדיקות דם.

סיבוכים אפשריים

בדרך כלל רק בקשישים מתפתחת מחלה קשה וצעירים סובלים ממחלה קלה. 

טיפולים ותרופות

אין טיפול ספציפי. רוב האנשים מחלימים ללא טיפול. באנשים הסובלים ממחלה קשה מטפלים בתסמינים בלבד, ומחכים שהמחלה תחלוף מאליה. 

מניעה

מומלץ להשתמש בדוחי יתושים, ואם ישנים מחוץ לבית לישון ברשת. אם אתם מתגוררים באזור עם יתושים רבים, מומלץ לצאת מהבית עם שרוולים ארוכים ולהשתמש בדוחי יתושים. 
 
רופאים בתחום
ד"ר ארנון קרני
ד"ר ארנון קרני נוירולוגיה
ד"ר פליקס בוקשטיין
ד"ר פליקס בוקשטיין נוירולוגיה
ד"ר נתן ברנד
ד"ר נתן ברנד נוירולוגיה

מאמרים בנושא קדחת הנילוס המערבי

קדחת הנילוס המערבי
קדחת הנילוס המערבי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/08/2000

קדחת הנילוס המערבי לכתבה המלאה

יתוש 'הנמר האסיאתי' חוזר
יתוש 'הנמר האסיאתי' חוזר
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 17/04/2013

משנת 2002, יתוש מסוג 'אדס מפוספס', המוכר בכינויו 'הנמר האסיאתי', פוקד את ישראל בחודשי הקיץ. היתוש, בעל גוף שחור עם ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו