פלוטרס (VITREOUS FLOATERS)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

עכירויות הזגוגית ( VITREOUS FLOATERS ) הינן מקבצי תאים או רקמת חיבור המופיעים או נוצרים בנוזלי חלל העין ופוגעים בשקיפותם . כתוצאה מכך , נפגעת איכות הראיה שכן הנפגע עלול לזהות עכירויות שונות בשדה הראיה, ובמקרי קיצון עלולה אף חדות הראיה להפגע .
 

סיבות וגורמי סיכון

קיימות מגוון סיבות להופעת הפלוטרס כשרובן קשורות להתבגרות העין , ומיעוטן לסיבות אחרות ;כמו קוצר ראיה גבוה, או דלקות ודימומים בחלק האחורי/מרכזי של העין . הפציינט חש בעכירויות בשדה הראיה העלולות להתבטא בראיית זבובים או יתושים ( ומכאן הביטוי בצרפתית ; "מושוולנץ" ) או פסים עגולים / ישרים , נקודות שחורות וכיו"ב . בחלק ניכר מהמקרים ניתן להתעלם מנוכחות העכירויות, אולם לעתים הן מפריעות להתנהלות היומיומית ולתפקוד היומיומי כמו עיסוק בקריאה, במחשב וכד'.

תופעות נלוות וסיבוכים

בשנים האחרונות פותח טיפול בשם ויטראוליזיס, ובו, באמצעות לייזר מעלימים את הפלוטרס.
למרות שחלק מרופאי העיניים הבודדים ששמעו על השיטה נוהגים לעתים להעלות חששות בקרב מטופלים פוטנציאליים , הרי הספרות המדעית מגלה תמונה הפוכה .נכון הוא שקרני הYAG לייזר הינן בעלות עוצמה חזקה ובנקודת הטיפול אנו מגיעים עד כדי 4000 מעלות צלסיוס , אך מדובר בנקודה קטנטנה ברמה של מיקרונים וכבר כ1 מ"מ ממנה אין לקרן כל אפקט תרמי .

כך גם לגבי גלי ההדף הנוצרים בויטראוליזיס : הם אמנם משפיעים למרחק של 1-2 מ"מ מסביב לנקודת הטיפול , אך אותם רופאי העיניים הבודדים בעולם המטפלים טיפול זה מיומנים מספיק ולעולם לא יתקרבו לרקמות בריאות בטווח זה .
ברמה התיאורטית , טיפול שכזה היה עלול לפגוע ברשתית או בעדשה אולם אין אנו פוגעים ברקמות אלו משום שאנו מתרחקים מהן . באותם מקרים בהם מצויה העכירות סמוך מידי לרקמה אחרת , מוותרים על הטיפול .
לכ 5% מהמטופלים יש עליות בלחץ התוך עיני למשך מספר ימים ולפיכך , כרוטינה , כשהטיפול כולל מספר ניכר של "יריות" לייזר אנו נותנים טיפול מניעתי בטיפות עיניים .
מאותה סיבה אנו גם משתדלים שלא לטפל בחולי גלאוקומה ידועים.

מאת: ד"ר משה קינק

טיפולים ותרופות

ויטראוליזיס

בטיפול הויטראוליזיס אנו משתמשים בלייזר המכונה יאג ( YAG) כדאי להקדים ולהסביר כי המילה לייזר מבטאת סוגים שונים של הקרנת קרני אור באורך גל אחיד דרך תווך אשר הוא שקובע את אורך הגל .
לקרני לייזר מסוגים שונים ישנן תכונות שונות המנוצלות לצרכים שונים וביניהם גם צרכים רפואיים .
גם בתוך קבוצת טיפולי הלייזר לעיניים אנו מדברים על סוגים שונים , מכאלו המסוגלות להעלים רקמה ( אבלציה ) כמו בלייזר להסרת משקפיים ,לייזר אחר הוא זה שגורם צלקות ברקמות בהן הוא פוגע ( כמו בטיפול ברשתית אצל נפגעי סכרת , המקבלים לייזר מסוג "ארגון ").
ה"יאג לייזר " הינו לייזר מסוג אחר אשר באיזור בו אנו מכוונים הוא גורם , במלים פשוטות לפיצוץ רקמתי . הלייזר מסוג זה מוכר לכל מנתח עיניים ובו אנו משתמשים לניקוי שאריות וקפסולה אחורית לאחר ניתוחי קטרקט . כן הוא משמש לטיפולים נוספים כמו יצירת חור בקשתית העין לשם יצירת מעבר מי לשכה ( נוזלי קדמת העין ) אצל חולים הסובלים מגלאוקומה סגורת זוית .

הטיפול באמצעות אותו YAG לשם העלמת עכירויות הזגוגית , כמעט ואינו מוזכר בספרות והוא דורש מכשיר לייזר מיוחד המסוגל להגיע לאותן עכירויות .

חלק קרדינאלי בטיפול הינו זיהוי העכירות או העכירויות המציקות וקביעת האסטרטגיה הטיפולית . לשם כך , מרחיבים את אישון המטופל , ובודקים את קרקעיות העיניים ואת הזגוגית עם עדשה המוצמדת לעין . הבדיקה לא מכאיבה למרות הצמדת העדשה ,משום שהדבר מבוצע תחת הרדמה מקומית של העין .
לאחר זיהוי העכירויות המציקות , בד"כ אנו עוברים לעדשה אחרת מתוך מגוון של מספר עדשות המיועדות למטרה זו ( עפ"י סוג ומיקום העכירות ) , עוברים למכשיר הלייזר בו בחרנו ( בהתאם למיקום הפלוטר ) ופשוט "יורים " עליהן בטכניקות שונות לשם העלמתן או לשם הסטתן מציר הראיה .
טיפול בעכירויות העין יכול להמשך כ20 דקות בישיבה אחת בממוצע ולאחריו המטופל משוחרר לביתו , כשהוא עדיין מטושטש בראייתו מעצם הרחבת האישונים ולאו דווקא בשל הטיפול . את התוצאות אנו נוטים לבחון בבוקר שלמחרת לאחר ספיגת שאריות העכירות . במידת הצורך אנו מוסיפים טיפולים , ומקובל שלא לטפל יותר מ4 טיפולים כמחזור טיפולי . לעתים יש צורך לאחר שנים או חודשים להוסיף טיפול .
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לייזר חוזר אפי 18/07/2019 09:10
  • ד"ר לוינגר שלום רב, אני בן 36 ועשיתי ניתוח לייזר לפני 15 שנים , היה לי מס' סביב -2 , לאחרונה אני לא רואה טוב מרחוק ואני מעוניין לעשות ניתוח לייזר חוזר שהומלץ לי לאחר בדיקה במכון "עיניים" בירושלים לפני כחצי שנה ועוד כחודש אני אמור לבצע בדיקה נוספת (כיום יש לי -1.75) הרופא (ד"ר דוייב) המליץ לי לבצע ניתוח מסוג monovision - שיעזור לי לראיה מקרוב במידה ואצטרך בהמשך. אשמח לדעת האם ניתוח זה עדיף ? האם אין בעיה עם זה שעין אחת היא רחוק ועין אחת היא לקרוב ? תודה!

  • + הוסף תגובה
חוזר ד"ר אליה לוינגר 18/07/2019 10:49
  • שלום רב, מאחר ואתה מתקרב לגיל 40 תיקון שתי העיניים לרחוק עלול לגרום לכך שתזדקק בהמשך למשקפיים לקרוב. על ידי תיקון עין אחת בלבד לרחוק ניתן היה לדחות את השימוש במשקפיים לקרוב.

  • + הוסף תגובה
לחיצה על העין למספר שניות אלישע 16/07/2019 07:40
  • שלום, הייתי אצל רופא שיניים ובמהלך הטיפול, הוא בטעות לחץ עם אחת האצבעות על צד העין, ממש הרגשתי שהעין "נדחפת" לכיוון האמצע/האף, ניסיתי לסמן לו, הוא הבין בסופו של דבר אחרי מספר שניות והזיז אותה, האם יכול להיגרם איזשהו נזק לעין? אני לא מרגיש תופעות כלשהן. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לחץ ד"ר אליה לוינגר 16/07/2019 13:44
משקפיים אחרי ניתוח קטרקט עתידי לילך 12/07/2019 19:05
  • שלום! אמא שלי תצטרך ניתוח קטרקט (הניתוח יכלול תיקון ראייה). אבל היא תרצה לנתח עין אחת ואז לחכות *כמה חודשים* לפני ניתוח העין השנייה. השאלה: בחודשים הללו. האם היא תוכל ללבוש משקפיים שעדשה אחת בהם היא אופטית (לעין שעוד לא נותחה) ועדשה אחת שקופה, "כאילו" - לעין שנותחה. זה משהו אפשרי? תודה, לילך

  • + הוסף תגובה
משקפיים ד"ר אליה לוינגר 14/07/2019 00:11
  • שלום רב כעיקרון הדבר אפשרי אם ההפרש בין שתי העיניים לא עולה על 3 מספרים

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!