דלג לתוכן

חולשה היקפית של עצב הפנים

פציאליס פריפרי , peripheral | Facialis
המומחים של Infomed מסבירים:
שכיחות המחלה היא כ-25 מקרים לכל 100,000 איש בשנה.
סיבת החולשה היא פגיעה בתפקוד עצב הפנים (העצב הגולגולתי השביעי) המביאה להפרעה בעצבוב שרירי הפנים השטחיים המשתתפים ביצירת מבע הפנים. הפגיעה עשויה להיות לכל אורך מסלולו של העצב למן גרעינו (צבר של גופי תאי העצב המהווים את מקורו של העצב), ולאורך שלוחותיהם של אותם תאי עצב (סיבוני העצב, המכונים האקסונים של התאים, כאשר הם מתאגדים לאלומה נוצר עצב הפנים ההיקפי). כאב עמום מאחורי אפרכסת האוזן עשוי להקדים את החולשה ביום עד יומיים.
כ-80% מהלוקים במחלה מחלימים ממנה בתוך שבועות ספורים עד מספר חודשים.
הגורם לחולשת הפנים ההיקפית אינו מזוהה בוודאות (מחלה אידיופתית). ידוע על קשר לנוכחותו של נגיף ההרפס סימפלקס מסוג 1, אולם, לא ברור תפקידו המדויק בהיווצרות המחלה.

ד"ר זאב ניצן
  • סימפטומים

    המחלה מתבטאת בתסמינים של חולשת השרירים במחצית הפנים (הימנית או השמאלית). החולשה מופיעה באורח פתאומי (מופיעה בשכיחות רבה יותר במהלך הלילה, עם התוודעות למחלה לראשונה בעת ההתבוננות במראה בבוקר), פיזור החולשה הוא על פני כל מחצית הפנים הפגועה: מן המצח ועד גבול הפנים התחתון. החולשה מגיעה לשיאה לאחר כ-48 שעות ממועד הופעתה לראשונה.

    תסמינים נוספים העשויים ללוות את חולשת שרירי הפנים הם: הפחתה עד היעדרות של תחושת הטעם בשני השלישים הקדמיים של מחצית הלשון (בצד התואם למחצית הפנים הפגועה), וזאת בשל פגיעה בתפקוד של סיבוני העצב של שלוחות עצב הפנים המוליכים את תחושת הטעם מפקעיות הטעם על פני הלשון אל אזור בגזע המוח, האזור שמרכז מידע אודות תחושת הטעם (מכונה הגרעין הסוליטרי); שמיעת-יתר (היפראקוזיס - מצב שבו רעשים נשמעים בעוצמה גבוהה מהרגיל), בשל פגיעה בסיבוני עצב המבצעים "הנחתה" (הפחתה) של גל הרטט הנוצר בתופית (עור התוף) בהשראת קול; והפחתה בליחלוח העין על ידי הדמעות בשל פגיעה בהפרשת הדמעות על ידי בלוטת הדמעות המעוצבבת באמצעות סיבונים של עצב הפנים.

    מצבי מחלה נוספים העשויים להתבטא בחולשה של מחצית הפנים הם: אירוע מוח איסכמי או דימומי (מצב המכונה חולשה מרכזית של עצב הפנים, פציאליס מרכזי, ומתבטא בחולשה הממוקמת רק בחלק התחתון של מחצית הפנים הפגועה. שרירי המצח לא נפגעים); תסמונת רמזי הנט המתבטאת כתפרחת שלפוחיות בתעלת השמע החיצונית של האוזן (לעיתים קרובות נפגעת גם השמיעה) עם חולשת מחצית הפנים.

המומחים שלנו לנוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר יאיר זלוטניק
4.8
( 34 חוות דעת )
"הרופא קיבל את פני בפנים נעימות, בדק את החומר,בדק אותי,התייחס בכבוד,הסביר ואף המליץ על בדיקות דם כדי לכסות את כל הטיפול...הייתי מאוד מרוצה..."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו