דלג לתוכן

הריון בסיכון גבוה (High Risk Pregnancy)

2 דקות קריאה

מרבית ההריונות הם תקינים, עוברים ללא סיבוכים מיוחדים ומסתיימים בלידת תינוק בריא. אך אצל חלק מהנשים עלולים להופיע במהלך הריון סיבוכים שונים, שעלולים להשפיע על בריאותן ועל בריאות העובר שברחמן. הריונות אלו מוגדרים כהריון בסיכון גבוה, ודורשים מעקב רפואי מוגבר ולעתים אף בדיקות וטיפולים שונים.


סיבות וגורמי סיכון

הגורמים להריון בסיכון גבוה

כאמור, הריון בסיכון גבוה מוגדר כהריון שבו ישנו חשש לסיכון חיי האישה, העובר או שניהם. הגורמים להריון בסיכון גבוה הם רבים ומגוונים, ויכולים לנבוע ממצבה הרפואי של האישה, מגורמי סיכון במשפחה או מגורמי סיכון של הסביבה. בנוסף, ייתכן מצב שבו מתפתח מצב של הריון בסיכון במהלך הריון, ללא קשר לגורמי הסיכון השונים.

בין גורמי הסיכון ניתן למצוא יתר לחץ דם, מחלות כרוניות שונות, אפילפסיה (מחלת הנפילה), מחלות לב וכלי דם, מחלת כליות, הפלות חוזרות ועוד. בנוסף, אישה בגיל 35 ומעלה או בת פחות מ-18 נחשבת כמי שיש לה הריון בסיכון וכן אישה הנושאת ברחמה מספר עוברים. כמו כן נשים הסובלות מזיהום, רעלת הריון או סוכרת הריונית גם כן נחשבות כבעלות הריון בסיכון גבוה.

אבחון ובדיקות

בדיקות במהלך הריון

נשים הנמצאות במעקב הריון בסיכון צריכות להמשיך ולבצע את הבדיקות המומלצות במהלך הריון. ייתכן והן יופנו לבדיקות נוספות, על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

טיפולים ותרופות

מתי יש לפנות לרופא?

נשים שלהן היסטוריה רפואית הדורשת מעקב או כאלו בעלות רקע משפחתי המגדיר את הריון כהריון בסיכון נמצאות, בדרך כלל, במעקב כבר מהימים הראשונים להריון. אך, כאמור, ייתכן מצב בו הריון מוגדר כתקין, אך ישנם סימנים הדורשים פנייה לייעוץ רפואי דחוף. אלו הסימנים:

·  דימום במהלך הריון או הפרשות דמיות

·  התנפחות של אצבעות הידיים או הפנים

·  התגברות של ההפרשות הרגילות או דליפת נוזלים

·  החמרה של ההקאות (חמורות יותר מההקאות ה"רגילות" של הריון)

·  אם את אחרי שבוע 26 וחשה במיעוט משמעותי בתנועות העובר

·  תכיפות, דחיפות או כאבים בעת מתן שתן

·  תחושות של עצב, אשמה או ייאוש שאינן חולפות

·  כאבי ראש חזקים

מרפאת הריון בסיכון

נשים המוגדרות כבעלות הריון בסיכון יופנו בדרך כלל למרפאת הריון בסיכון גבוה באחד מבתי החולים. במרפאות אלו הן יעברו מעקב הריון, יופנו לטיפול במידת הצורך או להתייעצות עם רופאים מומחים.

למרפאת הריון בסיכון גבוה יש להגיע עם טופס התחייבות כספית מקופת החולים (טופס 17). במקרה שלאישה אין טופס 17 היא תחויב ב-248 שקלים, תעריף משרד הבריאות לבדיקת רופא מומחה.

רופא הריון בסיכון גבוה

בנוסף לפנייה למרפאת הריון בסיכון, נשים רבות מעדיפות לעבור מעקב אצל רופא הריון בסיכון גבוה. הפנייה לרופא זה נעשית באופן פרטי בלבד, כאשר ניתן לקבל לעתים החזר מהביטוח המשלים של קופת החולים או ביטוח הבריאות הפרטי.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר אוה ניב
ד"ר אוה ניב גסטרואנטרולוגיה
פרופ' אילן ברוכים
פרופ' אילן ברוכים יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אשרף תמימי
ד"ר אשרף תמימי אורולוגיה

מאמרים בנושא הריון בסיכון גבוה

המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על גלולות למניעת הריון
המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על גלולות למניעת הריון
נדב בנדל, מערכת אינפומד מאת: נדב בנדל, מערכת אינפומד 17/06/2015

היא יעילה רק ב-98%, מעלה את הסיכון לפקקת ורידים ואף לסוגים מסויימים של סרטן: חשבתן שהגלולה למניעת הריון היא תרופת פ... לכתבה המלאה

כבר משלב התכנון: 9 אפליקציות להריון שאת חייבת להכיר
כבר משלב התכנון: 9 אפליקציות להריון שאת חייבת להכיר
נירה דישי, מערכת אינפומד מאת: נירה דישי, מערכת אינפומד 09/08/2015

בהריון? מזל טוב! זה הזמן להוריד שלל אפליקציות שיעבירו את תשעת החודשים הבאים בקלות רבה יותר. מהאפליקציה שתצלם אותך מ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו