לא רק לספורטאים: כך תדעו אם אתם סובלים מ"בקע של ספורטאים"

האם בזמן פעילות ספורטיבית אתם חשים בלחץ או כאב באזור המפשעה, המקרין לעתים לבטן המרכזית ו/או לבטן התחתונה? ייתכן ואתם סובלים מבקע של ספורטאים. מי נמצא בסיכון, כיצד ניתן לאבחן את הבעיה ומדוע חשוב שלא להזניח אותה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 04/05/2016

המינוח "בקע של ספורטאים", (המוכר גם כ"הרניה של ספורטאים") מטעה משתי סיבות. האחת, לא מדובר בבקע מפשעתי שבשגרה. והשנייה, הוא שכיח לא רק אצל ספורטאים מקצועיים. האמת היא שכל אחד ואחת העוסקים בפעילות גופנית בשעות הפנאי נמצאים בסיכון לסבול מבקע של ספורטאים.


קראו עוד: אוסטיאופורוזיס: כל הגורמים ושיטות הטיפול במחלה שמדלדלת את העצם


מהו בקע של ספורטאים?

בקע של ספורטאים הינו פציעת ספורט הנגרמת באזור המפשעה, האזור בו מעוגנים שרירי הבטן לעצמות האגן. הפציעה נוצרת כתוצאה מפעילות אינטנסיבית מדי ליכולת השרירים ועומס בלתי שווה על השרירים משני צדי האגן. לכל אחד צד גוף בו הוא עושה שימוש רב יותר (ימין או שמאל) וכתוצאה מכך הצד הזה חזק יותר מהשני. כאשר אנו מפעילים את שני צדי הגוף באופן שווה, המתחים והכוחות השונים משני כיוונים מנוגדים מובילים לקרעים קטנים ומרובים באזור דופן הבטן והמפשעה.


באופן מסורתי, בקע של ספורטאים שכיח אצל כדורגלנים, שחקני רוגבי והוקי. אולם בשנים האחרונות, עם העלייה בפופולריות של פעילות ספורטיבית בשעות הפנאי, המצב מאובחן בשכיחות גבוהה גם אצל חובבנים הרצים למרחקים ארוכים, רוכבים על אופניים בסופי השבוע או מבקרים בחדר הכושר.


האם יש הבדל בין "הרניה" ל"בקע"?

לא. שני המונחים זהים לחלוטין, כאשר הרניה הוא המינוח המקצועי לבקע. 


כיצד תוכלו לדעת אם אתם סובלים מבקע של ספורטאים? 

הסממן הברור ביותר הוא לחץ וכאב באזור המפשעה שיכול להקרין לירך. בתחילה הכאב יהיה מורגש רק בזמן פעילות גופנית מאומצת, כגון האצה בריצה או שינוי כיוון פתאומי (האופייני למשחקי כדור קבוצתיים), בעיטה בכדור, קפיצה, או אימוץ פתאומי של הרגליים (האצה של האופניים או מאמץ אקסטרה בעלייה תלולה במיוחד). אך אם לא מטפלים בבעיה הכאב יתחיל להופיע גם שלא בזמן הפעילות הגופנית, למשל בזמן שינוי התנוחה במיטה, כניסה לרכב ואפילו עיטוש או שיעול.


מנוחה תוביל להרגעת הכאב, אך רק עד הפעילות הגופנית הבאה. בקע של ספורטאים, ובקע "רגיל", הם מצבים עם נזקים בלתי הפיכים וניתן לתקנם רק בניתוח. 


בקע ספורטאים ד"ר דודאי

הסימנים הברורים של הרניה: לחץ וכאב באזור המפשעה שיכול להקרין לירך


מה קורה אם לא מטפלים בבעיה?

המצב יחמיר. אם תמשיכו בפעילות הגופנית למרות הרגשת הכאב תתפשט ותחמיר הפציעה גם לשרירים אחרים ועצמות החיק - העצמות הקדמיות-תחתונות של האגן. יש לכך אפילו שם: פציעת סטרס (לחץ) של החיק והשרירים. בנוסף, בשלב מתקדם מאוד עלולה גם להופיע בצקת בתוך מח עצם החיק, מעין "שבר מאמץ". במצב זה הכאב ינדוד מאזור המפשעה גם למרכז הבטן התחתונה, ויתבטא בקושי גם בפעילות יומיומית פשוטה כמו עלייה במדרגות ואף הליכה.


כיצד מאבחנים בקע של ספורטאים?

רק כירורג מומחה לפציעות ספורט במפשעה יוכל לאבחן, באמצעות בדיקה גופנית, את הממצאים האופייניים לבקע של ספורטאים. זאת בניגוד לבקע שגרתי, אותו יכול לאבחן כל כירורג. שכיח מאוד שספורטאי הסובל מכאבים יפנה לכירורג כללי, וזה יסיק כי אין ממצאים המעידים על בקע. המסקנה תהייה נכונה, כי הרי ממצאי בקע מפשעתי "רגיל" שונים מאלו של בקע של ספורטאים. אולם כירורג מומחה לפציעות ספורט במפשעה ידע לזהות גם את ממצאי הבקע הספורטאי. 


אם יש ספק באבחנה ניתן להיעזר בבדיקת אולטרה סאונד דינמית. הבדיקה יכולה להדגים את החולשה של הדופן האחורית של המפשעה וההתבלטות שלה קדימה בזמן מאמץ, כמו גם את חלק מהנזקים הנוספים שנוצרו בשל הפציעה, זאת בתנאי שתבוצע על ידי רופא מומחה לאבחון הפציעות.


כיצד מטפלים בבקע של ספורטאים?

דבר ראשון חשוב להבין שבקע של ספורטאים, מלבד כאבים, גורם גם לקרעים והתרופפות של דופן המפשעה, שמהווה את העוגן של שרירי הבטן לאגן. כשהעוגן נהרס, השרירים מאבדים מיציבותם. לכן הטיפול צריך גם לתקן את העוגן וגם לייצב מחדש את ספינת המפשעה והשרירים הפגועים. 


הטיפול במצבי בקע של ספורטאים הוא דו-שלבי. השלב הראשון, והבלתי נמנע, הוא ניתוח. לאנשים רבים יש רתיעה מניתוח, וזה ברור ומובן, אך במקרה של בקע של ספורטאים אין שום דרך טיפול חליפית בשל הנזק הבלתי הפיך. במהלך הניתוח יתקן הכירורג את הקרעים והנזקים הנוספים שנוצרו באזור דופן הבטן והמפשעה וישחרר לחץ על עצבים.  


השלב השני הוא שיקום השרירים - להחזיר להם את היציבות והחוזק שלהם. שלב זה נעשה באמצעות פיזיותרפיה. 


האופציה הנכונה לניתוח היא באמצעות הגישה האנדוסקופית, כירורגיה בהתערבות זעירה. המשמעות של "התערבות זעירה" היא שכמעט ולא מתבצע חתך – כלומר, זהו לא ניתוח פתוח. במקום זאת מוחדרות, דרך חתכים בגודל מילימטרים ספורים, צינוריות מזעריות ודרכן מכשירי הניתוח ומצלמה. הכירורג מביט במסך ושולט במכשירים מבחוץ. 


היתרונות של הגישה המתקדמת הזו לניתוח הם עצומים. ראשית, לא נותרת צלקת. בנוסף, זמן ההחלמה יורד באופן ניכר וניתן לחזור לשגרה ולפעילות ספורטיבית במהרה. כמו כן, הסיכון לזיהום לאחר ניתוח נעלם כמעט לגמרי.  


והכי חשוב - טכניקת האנדוסקופיה מאפשרת לזהות במדויק את כל אזורי הנזק מהפציעה בדופן הפנימית של המפשעה ולטפל בהם באופן ספציפי ולשחרר לחץ על עצבים, פעולה ייחודית לבקע ספורטאים, שאינה מבוצעת בבקע שכיח. ניתן לבצע פעולות בו זמנית בשני צדי המפשעות, ותיקון הבקע על ידי התקנת רשתות חיזוק מתבצע באופן שמבטיח שהפציעה לא תחזור על עצמה.


כיצד משתקמים לאחר הניתוח?

כאמור, חלק בלתי נפרד מטיפול בבקע של ספורטאים הוא שיקום השרירים לאחר הניתוח. כדי לעשות זאת חקרתי וחברתי לפיזיותרפיסטים של ספורטאים ויחד פיתחנו פרוטוקול שיקומי המותאם לחומרת הפציעה - הגדרנו זאת מ-1 עד 5. בהתאם למדד מותאם סוג השיקום ומשכו.


השיקום נשעה על ידי המטופל ובהדרכת פיזיותרפיסט או מאמן כושר, ומבוצע יום יום. לדרגת חומרה 1 ידרשו כשלושה שבועות של שיקום, בעוד שבדרגת חומרה 5 השיקום יימשך כשבעה שבועות. בסוף תקופת השיקום ניתן לחזור לכושר משחק תחרותי מלא, או לפעילות ספורטיבית חובבנית ללא כל מגבלות.


זה הסוד להחלמה מלאה מבקע של ספורטאים - תיקון ניתוחי אנדוסקופי ייחודי לבקע ספורטאים משולב בפרוטוקול שיקומי לאחר הניתוח. בבטחה, אתם תחזרו ליכולת הספורטיבית המלאה שהייתה לכם קודם הפציעה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה דודאי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע בחלל הבטן איטלה 17/11/2019 17:15
 • הופיע אחרי תאונת דרכים עם ניתוח בטן וחצי שנה במונשמים בת 83

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי צד שמאל חיים 18/03/2017 19:42
 • שלום רב עברתי ניתוח בקע פתוח צד שמאל ,לפני 6 חודשים ההחלמה היתה מאד קשה ועדיין מרגיש כאבים בצד הניתוח עם שריפה שמגיעה למפשעה ,עיקצוצים וכל החלק של המפשעה רדום, כאשר אני משתעל או מתעטש יש כאבים חדים כמו דקירה חזקה, והרגשה לא נוחה מה שגם האיזור מתנפח מדי פעם וקשה ,הייתי באולטרסאונד חוזר ושללו בקע חוזר , אני רוצה לציין שאני עובד בעבודה פיזית די קשה ואחרי מאמץ יש לי כאבים וזה די מגביל אותי כי אני לא יכול לחזור לעבודה סדירה אודה לך אם תחזור אליי תודה

 • + הוסף תגובה
נזק עצבי לאחר נתוח במפשעה יוכל להשתפר בתקופה הראשונה לאחר ניתוח דר' משה דודאי 19/03/2017 08:16
 • חיים שלום התאור שלך מתאים לנזק עצבי של עצבים העוברים המפשעה .אני מבין שכרגע אין עדות לבקע חוזר אלא תגובה דלקתית ובצקתית במפשעה. צריך להמתין ולראות מה יתרחש כשהתגובה במפשעה תפחת, אם הלחץ על העצבים ישתחרר ו או יופיע גם בקע חוזר. בהתאם לכך יהיה צורך לקבל החלטות.

 • + הוסף תגובה
בקע חיים 19/03/2017 10:46
 • היי ד״ר תודה על תשובתך המהירה ,אשמח אם תענה על שאלתי, מהו זמן ההמתנה שאני צריך לחכות לבדיקה חוזרת והאם אפשר לאבחן את הבעיה כבר עכשיו ולטפל בזה ע״י כדורים (אם זה דלקת)או טיפול אחר למנוע בקע חוזר, כי כפי שציינתי אני עובד עצמאי בעבודה פיזית קשה ,ועדיין לא חזרתי לעבודה וזה מגביל אותי , והאם יש טעם להגיע אלייך בשלב הזה לבדיקה . תודה.

 • + הוסף תגובה
קיום תלונות וממצאים 6 חודשים לאחר ניתוח בקע מצביעים על בעיה בניתוח. דר' משה דודאי 19/03/2017 11:17
 • חיים שלום, 6 חודשים זמ זמן רב וצריך להתאושש מכבר מניתןח בקע במפשעה. נוכחות של אוסף התלונות שלך מצביע על קיום בעיה. אתה יכו להגיע לאבחון והתיעצות במרפאתי 0777-060496

 • + הוסף תגובה
כאבים במפשעה הימנית אליקו 10/11/2019 11:21
 • שלום שמי אלי עד לפני חצי שנה בערך הייתי בריא לגמרי בלי שום כאבים אחרי תקופה של עבודה פיזית תוך כדי עבודה הרגשתי דקירות קטנות כאלה בצד ימין של המפשעה לא יחסתי לזה כל כך חשיבות אבל זה המשיך יום אחרי יום הלכתי לרופא שלי והוא שלח אותי לעשות צילום בצילום אמרו לי שהכל בסדר ואין לי כלום אבל כשאני עובד וקצת מתאמץ הדקירות שוב חוזרות ואני לא יודע מה לעשות אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצלה עומר 06/11/2019 18:14
 • בקע מפשעתי ווריקוצלה שלום , סובל מכאבי אשכים כבר זמן מה להלן תוצאות בדיקת אולטראסאונד מפשעות + הרניה , סונור + דופלר של האשכים : אשך ימין בגודל : 4.5*2.2 ס"מ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך אין גודש בכלי הדם מעל וסביב האשך ווסקולריזציה תקינה ללא סימני תסביב . אשך שמאל בגודל : 4.4*2.4 סמ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך גודש מינימלי בכלי הדם מעל וסביב האשך קוטרם במנוחה עד 2.3 סמ ווסקולרזיציה תקינה ללא סימני תסביב מפשעה שמאלית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כל הדם הפמורליים תקינים קדמית לכלי הדם בלוטה תגובתחת 9מ"מ אין לראות נוזר קדימה לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסלבה בליטה קלה של שומן ללא חדירת מעי נסוג במנוחה יכול להתאים לבקע קטן צוואר הבקע כ 9מ"מ מפשעה ימנית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כלי הדם הפמורליים תקינים אין לראות בלוטות לימפה מוגדלות אין לראות נוזל קדמי לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסבה בליטת שומן עם חדירת מעי במנוחה נסיגה עם בליטה מינימלית של שומן בלבד קוטר צוואר הבקע כ 15מ"מ אין לראות חדירת מעי לשק האשכים .

 • + הוסף תגובה
בקעים במפשעות פרופ' משה דודאי 07/11/2019 07:15
 • שלום לא נמצא וריקוצל, ננצ5ו בקעים בשתי המפשעות. תפנה לכירורגיה מומחה לבקיעים

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצל עומר 07/11/2019 07:35
 • תודה רבה על הזמינות ההיתי אצל אורולוג הוא אבחן לי וריקוצל דרגה קלה לטענתו וחשוב לי לציין אני מרגיש את הכאב / עמום מאיזור השמאלי של האשך ושל המפשעה וגם באיזור הרגל

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי אינו גורם לרוב לכאב, לעומת זאת בקע ספורטאים גורם לכאבים במפשעה,ירך ולעיתים אשך פרופ' משה דודאי 08/11/2019 17:22
 • כפי שאמרתי תפנה לכירורג . במידה ואתה עוסק בספורט, תפנה לכירורג מומחה לפציעת ספורט של בקע ספורטאי

 • + הוסף תגובה
בקע ווריקוצל עומר 08/11/2019 17:25
 • הייתי אצל מס כירוגים אבל הם לא ממליצים לעשות ניתוח בגלל שהבקעים קטנים ולטענתם זה לא הכאב / עמום שאני מרגיש ואני נמצא די במבוי סתום כי יש לי גם וריקוצל וגם בקעים קטנים ואני לא יודע מה עלי לתקן

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב ושונה מבקע מפשעתי פרופ' משה דודאי 09/11/2019 20:31
 • כתבתי לך שיכול להיות שיש לך בקע ספורטאים השונה מבקע רגיל, גורם לכאב וב US לפעמים נראה כמו בקע קטן. תקרא באתר "הרניה אקסלנס" וגם תוכל לתאם בדיקת אבחון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!