//

כל מה שצריך לדעת על אבחון מוקדם של מחלת הסרטן

מחלת הסרטן הינה אחד מגורמי התחלואה ותמותה המשמעותיים ביותר בחברה המערבית, אבל בדיקות פשוטות יחסית יכולות למנוע את התפרצותה ולטפל בה עוד לפני שהיא הופכת למסוכנת. כל הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחלת הסרטן היא מחלה שמעוררת חרדה רבה בקרב הציבור ובצדק. הסרטן הינו אחד מגורמי התחלואה והתמותה המשמעותיים ביותר בחברה המערבית. בישראל, מתמודדים עם המחלה כ-200,000 איש, כאשר בכל שנה מתגלים מקרים חדשים של המחלה. קיימים כ-150 סוגי סרטן שונים, שלהם פגם בסיסי דומה המתבטא באיבוד יכולת חלוקת תאים בצורה מבוקרת. יחד עם זאת, ניתן למנוע את מרבית מקרי התמותה מן המחלה באמצעות בדיקות אבחון פשוטות אך בעלות השפעה רבה על זיהוי וטיפול מוקדם במחלה, דבר המאפשר להציל חיים.

מדי שנה, מאובחנים בישראל כ-28,000 חולי סרטן חדשים. רבים מהם מאובחנים בשלב מאוחר בו כבר נדרשים טיפולים אגרסיביים וסיכויי ההחלמה ירודים. ברוב המקרים, הסיבה העיקרית לאבחון המאוחר הוא היעדר סימפטומים משמעותיים בחודשים הראשונים להיווצרות הגידול, בר הגורם לכך שכשהחולה מבחין בסימפטומים ופונה לקבלת טיפול, זה כבר עלול להיות מאוחר מדי.  


עד כמה חשוב האבחון המוקדם?

מחקרים מוכיחים, כי גילוי מוקדם של מחלת הסרטן מאפשר להוריד את אחוזי התמותה בשיעור של עד 90%. כיום, ברור שלא מדובר במחלה אחת, אלא בלא פחות מ-150 סוגי מחלות שונים הנבדלים ביניהם באיבר בו מתפתח הגידול, סוג התאים שמהם המחלה מתפתחת ובתהליכים הביולוגיים המלווים את צמיחת הגידול. עם זאת, למרות השונות הרבה בין סוגי הסרטן השונים, וחרף מגוון הגורמים המביאים להתפרצות המחלה, הכוללים גנטיקה, שינויים ביולוגיים, אורח חיים והשפעה סביבתית, אבחון מוקדם יכול לסייע במרבית המקרים להעלות את סיכויי ההחלמה.     

אלו סוגי סרטן ניתן לאבחן בבדיקות מוקדמות?

ברגע שמאובחן נגע, המטופל נשלח לטיפול לצורך הסרתו או צריבתו. ברוב המכריע של המקרים, במידה והתהליך הסרטני מאובחן בשלב מוקדם מספיק, ניתן להגיע להחלמה מלאה. כיום, ניתן לאבחן מוקדם באמצעות בדיקות מיוחדות אבחון מוקדם ל- 11 סוגי הסרטן הנפוצים בישראל:


סרטן חלל הפה - סרטן חלל הפה יכול להסתמן בכמה צורות: פצע שאינו מתרפא תוך עשרה ימים בהיעדר גורם להיווצרות הפצע, ואף לא לאחר סילוק הגורם המשוער, תפיחות מקומית עם או ללא פצע, נגע לבן חריג מצבע הרירית סביבו, נגע אדום חריג מצבע הרירית בסביבה הקרובה, נגע מעורב לבן אדום, נגע בצבע חום או שחור שיכול להיות מלווה, אך לא תמיד בתפיחות מקומית או בפצע מקומי.


סרטן בלוטת התריס- סרטן בלוטת התריס מתפתח בתוך התאים של בלוטת התריס שלך שהיא מעין בלוטה שצורתה דומה לפרפר, הממוקמת בבסיס הצוואר שלך, מעט מתחת לפיקת הגרוגרת. בלוטת התריס שלך מייצרת הורמונים אשר תפקידם לווסת את קצב הלב שלך, את לחץ הדם, חום הגוף והמשקל. 


סרטן העור - סרטן העור מתפתח במרבית המקרים על פני עור שנחשף רבות לקרני השמש, אולם סרטן העור יכול להתפרץ גם באזורים שלרוב נשארים מוגנים מאור השמש. ישנם שלושה זנים נפוצים של סרטן העור: קרצינומה של תאי הבסיס., קרצינומה של תאי הקשקש ומלנומה - סוג סרטן העור החמור ביותר.

סרטן המעי הגס - סרטן המעי הגס הינו סוג של סרטן המתפתח במעי הגס (colon), שהוא החלק התחתון ביותר של מערכת העיכול שלך. סרטן החלחולת הינו סוג סרטן הנמצא ב-15 הסנטימטרים האחרונים של המעי הגס. שני סוגי סרטן אלה נקראים לרוב יחדיו "סרטן המעי הגס והחלחולת".


סרטן ריאות - תחילת ההתפרצות של סרטן הריאות היא בדרך כלל בתאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך. העישון מהווה את הגורם המרכזי לסרטן ריאות – הן אצל בני אדם מעשנים והן אצל בני אדם אשר נחשפים לעישון פאסיבי. 


סרטן השד - סרטן השד משמעותו כי מספר תאים בשד התחילו להתרבות בצורה לא תקינה. תאים אלה מתחלקים בצורה מהירה יותר מאשר התאים הבריאים וייתכן כי יתחילו להתפשט (לשלוח גרורות) ברחבי רקמת השד , אל תוך בלוטות הלימפה ואף לאברים נוספים.


סרטן השחלות - סרטן השחלות נגרם כתוצאה מגדילה של תאים שאינם נורמליים באחת השחלות, או בשתיהן. מאמר זה עוסק בסרטן אפיתלי בשחלות, שהוא הסוג הנפוץ ביותרקראו עוד: מהפכת הטיפול בסרטן: הכל על רפואה מותאמת אישית סרטן הרחם - סרטן הרחם הוא מהגידולים השכיחים ביותר במערכת הרבייה של האישה. מדי שנה מאובחנות בישראל כ-350 נשים עם מחלה זו. בהשוואה לגידולים סרטניים אחרים זהו גידול שעל פי רוב מאובחן מוקדם, ובשלב כזה שניתן לרפא באופן מלא, בניתוח בלבד.


סרטן צוואר הרחם - סרטן צוואר הרחם נגרם כאשר צומחים בצוואר הרחם תאים שאינם נורמאלים (בלתי שגרתיים), בכמות לא נורמאלית. צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם הנפתח אל הנרתיק. כאשר מגלים את קיומו של סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם, ברב המקרים ניתן לרפא אותו.


סרטן הערמונית - סרטן הערמונית הינו סרטן המתפתח בתוך בלוטת הערמונית, בלוטה הדומה בצורתה לאגוז מלך אשר אחראית לייצר את נוזל הזרע, אותו נוזל אשר מזין ומשנע את תאי הזרע.


סרטן האשכים - סרטן האשכים נגרם כתוצאה מצמיחה בלתי שגרתית, של תאים שאינם נורמאלים באשכים. הסיכויים לריפוי של סרטן האשכים הם גבוהים מאד, במיוחד כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם.הכותב הוא מומחה לאונקולוגיה, מנהל המרכז לאבחון מוקדם ומניעת סרטן במרכז הרפואי תל-אביב.


הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חום לקראת הערב סוזי 06/08/2020 11:49
  • שלום, אני חולה בסרטן השחלות ושמתי לב לאחרונה שיש לי מדי יומיים (כלומר יום כן ויום לא), בשעות הערב, חום שנע בין 37.6-37.7 והתופעה היא רק בשעות הערב. לקראת השעות הקטנות של הלילה החום עובר, ולפנות בוקר הוא לא קיים, וכך כך כאמור - עד שחולפים יומיים. חוץ מזה אין לי שום סימנים נוספים למעט כאבים מסויימים במפרק הכתף. אציין כי כרגע אני לא מקבלת שום תרופה, למעט הזרקת קלקסן בשל קרישיות יתר, ומקבלת את הקלקסן מעל לשנה. לקראת השעות הקטנות של הלילה/ שעות הבוקר המוקדמות - החום עובר. באזור ההזרקות - בבטן, מצידי הטבור , יש לי כאבים לאחרונה. האם יכול להיות שתופעה זאת קשורה למחלה הבסיסית - סרטן? (כאמור - אני לא מקבלת כל טיפול כעת), או שהיא יכולה להיות קשורה להזרקה הממושכת, שיתכן שנוצרה שם דלקת? מודה לך על תשובתך מראש.

  • + הוסף תגובה
ציסטות חשודות מודאגת 04/08/2020 14:20
  • שלום דוקטור מריו. איבחנו אצל אימי בת 49. בשחלה ימינית : X=25.8 מ" y=41 מ"מ z=62.1 מ"מ שחלה ימינית מולטיציסטית עם 3 ממצאים ציסטיים צלולים וסולידיים עם מחיצות ופפילציות. זרימת דם תקינה בשחלה. שחלה שמאלית מרקם תקין. דופלר גניקולוגי תקין ברחם ובשחלות. עובי רירית 13 מ"מ , רירית סדירה. ללא נוזל דוגלס בדיקות דם ספירת דם תקין. Ca125 ערך תקין של : 14.7 בטא: 1.20 Alpha : 2.25 ml הרופאה של האולטרסאונד אמרה דורש בירור דחוף ביותר !! והרופא הגניקולוג שבדק את התוצאות אמר שאין צורך לעשות כלום רק מעקב. הבנתי שזה ממצא חשוד. ולא מסופקת מדעת הגניקולוג. מה אתה ד"ר אומר על התמונה שמצטיירת?

  • + הוסף תגובה
חיסון לצוואר הרחם שושי 02/08/2020 22:07
  • ד״ר שלום רב, קיבלתי היום את המנה השלישית של החיסון גרדסיל 9. תוך כמה זמן אהיה מוגנת לחלוטין? האם לוקח קצת זמן ממועד החיסון האחרון עד שמתפתח רמת הגנה? בברכה, שוש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!