כך תטפלי במחזור לא סדיר

נשים רבות סובלות ממחזור לא סדיר, מצב שיכול להעיד על מגוון הפרעות ומחלות גופניות או נפשיות. מה ההגדרה למצב זה וכיצד ניתן לאבחן את הגורם לבעיה? פרופ' אילנה בלום לובל, מומחית לאנדוקרינולוגיה, מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותהמחזור החודשי הוא מכלול של שינויים המתרחשים בגוף האישה בכל חודש. השינוי הבולט ביותר והנראה לעין הוא הווסת - דימום מהרחם המצביע על כך שהביצית שמופרשת מהשחלה פעם בחודש לא הופרתה. 

הביצית, כמו גם השינויים ברירית הרחם שהתרחשו לקראת הפריית הביצית, עוברים ניוון והדבר מוביל להפרשת רירית הרחם, דבר המלווה בדימום שנמשך באופן רגיל כשלושה עד חמישה ימים אחת לחודש. לצד שינויים אלו יכולים להתלוות גם שינויים נוספים כגון הפרעות במצב הנפשי, כאבי בטן, שינויים בגודש השדיים, הקאות, בצקות ונפיחויות ועוד. 


לוח שנה ועליו מוצרי היגיינה נשיים, מסמל אי סדירות במחזור החודשי
 Mehaniq | Shutterstock


מה ההגדרה למחזור לא סדיר?

מחזור לא סדיר הוא בדרך כלל מחזור שמופיע עם הפסקות גדולות, פעם במספר חודשים, או לחלופין מחזור תכוף שמופיע פעם בשבועיים. יכול להיות גם מצב שבו הווסת לא מופיעה מספר חודשים ואז מתרחש דימום תכוף פעם בשבועיים שלושה. כלומר, מדובר במחזור לא קבוע המופיע במרווחים לא סדירים. 


מהם הגורמים האפשריים למחזור לא סדיר?

מחזור לא סדיר הוא מצב שיכול להעיד על מגוון הפרעות ומחלות נפשיות או פיזיות. להלן כמה מן הגורמים האפשריים למצב זה:

• מצב נפשי: שינויים במצב הרוח וסטרס נפשי, כמו גם הפרעות נפשיות כגון אנורקסיה נרבוזה המתאפיינת ברזון קיצוני, חוסר רצון לאכול ואל וסת

• מחלות: ישנו מגוון של מחלות, בהן גם מחלות של המערכת האנדוקרינית, אשר עלולות לפגוע בסדירות המחזור: 

- מחלות שפוגעות באזור ההיפותלמוס המפקח על תפקוד תקין של כל המערך הנוירו-אנדוקריני.
 - מחלות גרנולומטוטיות, כגון סרקואידוזיס או שחפת.
- מחלות אוטואימוניות, כמו זאבת.
- ניתוחים באזור ההיפותלמוס.
- טראומה באזור או גידולים באזור.
- מחלות של בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) כמו גידולים שפירים המפרישים הורמונים שונים שמובילים לשיבוש המחזור החודשי.
- מחלות אוטואימוניות או זיהומיות של ההיפופיזה.
- תת פעילות של בלוטת התריסשעלולה לגרום למחזורי וסת תכופים וארוכים.
 - פעילות יתר של בלוטת התריס, שעלולה לגרום למחזורים קטנים עם מיעוט דימום עד להפסקת הווסת
- מחלות של יותרת הכליה.
- מחלות של השחלות כמו תסמונת השחלה הפוליציסטית, ציסטות בשחלה או גידולים ממאירים בשחלות.

• משקל: רזון קיצוני או השמנה קיצונית עלולים להוביל להפרעות במחזור הווסת. לרוב הדבר ישתפר עם ההגעה למשקל תקין. 

• תרופות: תרופות שונות יכולות לגרום לשיבוש במחזור הווסת בהן הורמונים שונים, תרופות המכילות סטרואידים, גלולות למניעת הריון, טיפולי כימותרפיה ועוד.

• פעילות גופנית: פעילות גופנית מופרזת בשילוב עם דיאטה קיצונית יכולות להוביל להפסקה במחזור.

מהו הליך הבירור לאיתור הגורם לאי סדירות במחזור?

במידה ומתחיל מחזור לא סדיר הנמשך מספר חודשים, חשוב לפנות לבירור רפואי. בשלב הראשון מומלץ לפנות לרופא/ה אנדוקרינולוג/ית או גניקולוג/ית. בפגישה עם הרופא/ת יתבצע בשלב הראשון תשאול מקיף של המטופלת, כמו גם בדיקה גופנית לבחינת סממנים שיכולים להעיד על מחלות אנדוקריניות שונות. 

לאחר מכן ייתכן כי המטופלת תופנה לביצוע בדיקות הורמונליות. על פי התוצאות ימשיך תהליך הבירור שיכול לכלול אולטרסאונד וגינלי, MRI של ההיפופיזה ועוד. לאחר קבלת אבחנה סופית, תתוכנן אסטרטגיית הטיפול.הכתבה בשיתוף עם פרופ' אילנה בלום לובל, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אילנה בלום לובל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ייעוץ לגבי אבחנה טליה 26/11/2020 14:52
  • שלום, אני בת 25, קיבלתי מחזור בגיל 11. המחזור שלי נמשך כארבעה ימים, תמיד סדיר וללא כאבים קשים במיוחד.. יותר תחושה של אי נוחות, ומלווה עם יציאות רכות. בחודשים האחרונים החלו להופיע לי כאבי מחזור מבלי שיש מחזור(כשבועיים לפני תחילת הווסת).. הרגשתי בעיקר כאבי אגן שהוםיעו לסירוגין ועוויתות בבטן עם שלשולים. אני מאוד מעוניינת לבצע בדיקת אבחנה לאנדו.. הבנתי גם כשאין כאבים זה לא אומר שאין. השאלה שלי היא האם ניתן לבצע בדיקת לפרוסקופיה לבחורה בתולה? איך ניתן לאבחן אם חלילה יש ציסטות או נגעים על השחלה באמצעים שהם לא וגינליים? אשמח להתייחסות, תודה.

  • + הוסף תגובה
גלולות טליה 24/11/2020 11:31
  • אני מחודש 8 נוטלת גלולות ויזאבל, ולא קיבלתי מחזור מעל חודשיים, מה הסיבה לכך? עברתי ניתוח לאנדומטריוזיס בתאריך 06.07.20 אצל ד"ר יובל קאופמן

  • + הוסף תגובה
הורמונים בבדיקות דם לינוי 20/10/2020 10:56
  • שלום, עשיתי לאחרונה בדיקות דם להורמונים שונים, אשמח לקבל התייחסות לגבי מה שיצא, נראה שיש הרבה הורמונים נמוכים מאוד. חשוב לציין שאני נוטלת גלולות מסוג מיקרוגינון (באופן רציף) מאחר ואני סובלת מאנדומטריוזיס, אך לא לקחתי את הכדורים בבוקר הבדיקה, האם התוצאות אמינות במצב כזה? ומה זה אומר מה שיצא? LH - קטן מ -0.5 IU/L FSH - קטן מ- 0.8 IU/L Estradiol (E2) - קטן מ-100 pmol/L Progesterone - קטן מ-0.8 nmol/L Testosterone Total - קטן מ-0.4 nmol/L Cortisol 8 am (B) | 903 nmol/l DHEA-S - 0.83 micmol/l תודה מראש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!