דלג לתוכן

אסטמה ילדים: מדריך לדרכי ההתמודדות

אסטמה ילדים: מדריך לדרכי ההתמודדות

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 04/02/2010
2 דקות קריאה
קבלת אבחנה שיש לילד אסטמה יכולה להיות מעמסה נפשית עבור ההורים, אשר חוששים כי ילדם לא יהיה מסוגל לעולם לנהל אורח חיים תקין. הם תוהים כיצד יהיה עליהם לנהוג במידה והילד מקבל התקף אסטמה. אחת מדרכי ההתמודדות היעילות ביותר היא לאגור מידע רב ככל שניתן על המחלה ולאמצעים אשר בעזרתם ניתן להשאיר אותה תחת שליטה.


תסמינים אשר מצביעים שיש לילד אסטמה:

בני אדם אשר סובלים מאסטמה סובלים מרגישות יתר בדרכי הנשימה שלהם. כאשר בני אדם אלה נחשפים ל"מעוררים" מסוימים, כגון צינון, התקררות, שפעת, שינויים במזג האוויר, פעילות גופנית, עשן סיגריות, קרדית האבק או שיער בעלי חיים למשל, דרכי האוויר שלהם מתכווצים, דבר אשר מקשה עליהם לנשום. 

למרות שידוע לכל כי התסמין המובהק ביותר של מחלת הקצרת היא שמיעתם של צפצופים בזמן הנשימה, ישנם תסמינים נוספים, כגון: שיעול אשר הולך ומחמיר בשעות הלילה או בשעת פעילות גופנית, תחושת הידוק בית החזה או קושי בנשימה. במידה והילד שלך משתעל באופן קבוע במהלך הלילה או בזמן שהוא מקורר, מומלץ לגשת לבדיקה אצל הרופא המטפל.


ומה במידה והרופא מאבחן כי מדובר באסטמה?

אמצעי הטיפול באסטמה אצל ילדים הולכים ומשתפרים כל הזמן. ילדים חולי אסטמה יכולים כיום לנהל אורח חיים רגיל לחלוטין, כל עוד שהאסטמה נמצאת תחת שליטה.


טיפול בילד אשר יש לו אסטמה.

ניתן לשלוט במחלת אסטמה על ידי מתן טיפול תרופתי ועל ידי הימנעות מחשיפה לגורמים לה. הטיפול התרופתי כולל בין השאר מתן טיפול מניעתי על בסיס יום יומי, וזאת על מנת להוריד את רמת הרגישות של דרכי הנשימה, ומתן טיפול תרופתי בזמן ההתקפים עצמם, אשר מטרתו להקל על הילד את הנשימה הזמן ההתקף. מומלץ לגשת ולהיוועץ עם רופא אשר מתמחה בטיפול בקצרת, כמו כן ניתן להתייעץ עם מכרים, רוקחים בבית המרקחת או עם צוות המרפאה המקומית שלך. 

בקש מן הרופא להסביר לך את מצבו של הילד שלך, ובקש ממנו לתת לך הנחיות כתובות כיצד עליך לנהוג ולטפל בילד בבית במידה ויש לו התקף אסטמה. הנחיות אלה אמורות לספק מידע לגבי התרופות אותן יש לתת לילד, כיצד לאבחן האם יש החמרה של ההתקף, מה ניתן לעשות על מנת למנוע את ההתקפים, וכיצד עליך לנהוג בזמן ההתקף. 

במידה והילד שלך עוסק בפעילות גופנית אשר גורמת להתפרצותם של ההתקפים, שאל את הרופא המטפל מה לעשות במקרה מעין זה. אל תחשוש לשאול שאלות (יהיה זה מועיל להכין רשימה של שאלות מבעוד מועד). במידה ויש לך שאלות לרופא המטפל דאג לקבוע מראש פגישה ארוכה יותר במרפאה.


וודא כי בית הספר של הילד שלך מותאם לחולי אסטמה.

מרבית בתי הספר מותאמים ומתודרכים כיצד לנהוג ולטפל בילדים חולי אסטמה. אולם אין לקחת זאת כמובן מאליו. השאלות אותן יש לשאול כוללות בין השאר: האם הצוות מיומן ומתודרך כיצד לנהוג בילד אשר חווה התקף אסטמה? האם יש לבית הספר רשימה של כל הילדים אשר חולים במחלת אסטמה, אשר כוללת בתוכה גם את רשימת התרופות והמינונים של כל ילד? האם יש בבית הספר ערכת עזרה ראשונה עבור חולי אסטמה הכוללת בתוכה תרופות למקרי חירום? יש לזכור לספק לבית הספר את כל המידע הדרוש לגבי מחלת האסטמה של הילד שלך.

זכור, עשן סיגריות יכול לעורר התקף אסטמה!

מומלץ להורים אשר מעשנים להימנע מעישון בסביבת תינוקות או ילדים (ואל תסכימו כי אחרים יעשנו בסביבתם). מעבר לך שעשן סיגריות יכול לעורר התקף קצרת, עשן הסיגריות יכול להעלות את רמת הסיכון של הילד שלך להיות חולה במחלת אסטמה.

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה אונקולוגיה
פרופ' מרדכי קרמר
פרופ' מרדכי קרמר ריאות
ד"ר אמיר און
ד"ר אמיר און פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו