דלג לתוכן

טרשת עורקים: כיצד היא מתפתחת?

טרשת עורקים: כיצד היא מתפתחת?

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 08/02/2010
3 דקות קריאה

קודם כל נביא מעט מושגי יסוד באנטומיה: עורקים הם כלי דם אשר תפקידם לשאת את הדם מן הלב אל רחבי הגוף. העורקים מצופים בשכבה דקה מאוד של תאים אשר מכונים אנדותלינים. תפקידם של האנדותלינים לשמור על מתח פני השטח של העורק ולשמור שהמשטח הפנימי של העורק יישאר חלק, בכדי לאפשר את הזרימה התקינה של הדם בתוכו.

טרשת עורקים מתחילה כאשר יתר לחץ דם, עישון או רמות גבוהות של כולסטרול, פוגעים בשכבת האנדותלינים" בנקודת זמן זו מתחילה להיווצר שכבת הפלאק כתוצאה מן הכולסטרול.

פלישת כולסטרול. הכולסטרול ה"רע", או כולסטרול ה- LDL, גורם לנזקים בשכבת האנדותלינים. הכולסטרול חודר את דפנות העורק.

היווצרות שכבת הפלאק. הגוף מזרים כמות גדולה של תאי דם לבנים אל עבר האזור, על מנת לעכל את כולסטרול ה- LDL. במשך השנים, הצטברות הפסולת של הכולסטרול והתאים, הופכת לשכבת פלאק אשר מצטברת על גבי הדופן של העורק.

מדובר בבליל של שומן, או כולסטרול, תאים ופסולת אשר יוצרים מעין בליטה על גבי הדופן של העורק . ככל שהולך ומתפתח התהליך של טרשת עורקים "הבליטה הולכת ותופחת." בליטה גדולה מספיק יכולה לגרום להיווצרות חסימה בתוך העורק.

טרשת עורקים נוטה להתפתח בכל רחבי הגוף. כך ובמידה ויש לך הצטברות של פלאק בלב שלך, אתה נמצא ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בהתקף לב, ולהיפך.

בדרך כלל טרשת עורקים אינה מלווה בהופעתם של תסמינים כלשהם עד לגיל המעבר או מעבר לכך. כאשר ההיצרות הופכת להיות חמורה, היא עלולה לגרום לכדי הקטנה משמעותית של מעבר הדם ולגרום כתוצאה מכך לידי הופעתו של כאב. ישנם גם מקרים אשר בהם החסימה נתלשת ממקומה ואז היא גורמת לחסימה בתוך העורק.


טרשת עורקים: התקפי פלאק

פלאק, אשר מקורו בטרשת עורקים, יכול להתנהג במספר אופנים:

·          הוא יכול להישאר צמוד אל הדופן של העורק. שם הפלאק מצטבר וגודל עד לגודל מסוים, ומפסיק. מכיוון ששכבת פלאק מעין זו אינה גורמת להפסקת זרימת הדם, סוג זה של פלאק אינו גורם להופעתם של תסמינים כלשהם

·          הפלאק יכול לגדול בצורה הדרגתית אל תוך המעבר של זרם הדם. בסופו של דבר הוא יכול לגרום לחסימות משמעותיות של זרם הדם. בדרך כלל התסמין המובהק ביותר לכך הוא הופעתם של כאבים בשעת מאמץ (בידיים או ברגליים).

·          התסריט הגרוע ביותר: שכבת הפלאק נקרעת ממקומה באופן פתאומי, כתוצאה מכך נוצר קריש דם בתוך העורק. כאשר עורק זה ממוקם במוח הדבר גורם לשבץ מוחי, במידה והוא ממוקם בלב, להתקף לב.

שכבת הפלאק של טרשת עורקים עלולה לגרום להופעתן של שלוש מחלות לב וכלי דם, ואלו הן:

·          מחלה של כלי הדם הכליליים של הלב: מצבורי פלאק יציבים בעורקי הלב גורמים לתעוקת לב (הופעתם של כאבים בחזה בשעת מאמץ). התנתקות פתאומית של שכבת פלאק, והחסימה של כלי דם, מביאים לידי מוות של רקמת שריר הלב. מצב זה מכונה התקף לב, או אוטם שריר הלב.

·          מחלה של רקמת המוח וכלי הדם המוחיים: שכבת פלאק אשר התנתקה בפתאומיות ממקומה באחד מן העורקים אשר נמצאים בתוך רקמת המוח, יכולה לגרום לשבץ מוחי. תוצאותיו של שבץ מוחי מעין זה יכולים להיות גרימת נזק בלתי הפיך לרקמת המוח. חסימות זמניות באחד מן העורקים בתוך המוח יכולות לגרום לשבץ מוחי חולף (TIA - Transient Ischemic Attack), שהוא אחד מסימני האזהרה המקדימים של שבץ מוחי, אולם בהתקף מעין זה לא נגרם נזק בלתי הפיך לרקמת המוח.

·          מחלת עורקים היקפית: זוהי הצרות של העורקים באזור הרגליים אשר נגרמת כתוצאה מהצטברות של שכבת פלאק. טרשת עורקים היקפית גורמת לבעיות במחזור הדם. התוצאה היא הופעתם של כאבים ברגליים בזמן הליכה או ריפוי לקוי של פצעים. דרגות חמורות של המחלה יכולות להביא עד כדי צורך בכריתת האיבר.

האם המאמר עניין אותך?

רופאים בתחום
פרופ' עמירם ניר
פרופ' עמירם ניר קרדיולוגיה
מנהל היחידה לקרדיולוגית ילדים ומומי לב במבוגר, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים
פרופ' אריאל פינקלשטיין
פרופ' אריאל פינקלשטיין קרדיולוגיה
רופא מומחה בקרדיולוגיה התערבותית ( צינתורים) המערך הקרדיולוגי, המרכז הרפואי ת"א
ד"ר מרק ברזינס
ד"ר מרק ברזינס קרדיולוגיה
קרדיולוג בכיר המבצע את כל בדיקות הלב הלא פולשניות במרפאתו
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו