דלג לתוכן

גידולים סרטניים ובדיקות CT

369 גידולים סרטניים ובדיקות CT לפי פרסומי האגודה למלחמה בסרטן חיים בישראל כ- 200,000 חולי סרטן ובכל שנה מאובחנים 27,000 חולים נוספים. במחלת הסרטן אובדת הבקרה של הגוף על קבוצת תאים שמתחילה להתחלק ולהתרבות באופן עצמאי תוך כדי יצירת "גידול"

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 09/03/2010 תאריך עדכון: 16/05/2021
3 דקות קריאה

סרטן בישראל

 לפי פרסומי האגודה למלחמה בסרטן חיים בישראל כ- 200,000 חולי סרטן ובכל שנה מאובחנים 27,000 חולים נוספים. במחלת הסרטן אובדת הבקרה של הגוף על קבוצת תאים שמתחילה להתחלק ולהתרבות באופן עצמאי תוך כדי יצירת "גידול". הגידול יכול להתפשט בגוף האדם דרך כלי הדם, דרך כלי הלימפה ובאופן מקומי לאברים ולרקמות סמוכות. גרורות הן "מושבות" מרוחקות של תאי גידול שהתפשטו בגוף האדם.

 שימוש בבדיקת ה-CT במחלות סרטן

 בדיקת ה-CT מהווה כלי מרכזי באבחון ובטיפול בגידולים ממאירים ויש לה מספר שימושים:

 אבחון ראשוני ומניעת סרטן: גידול ממאיר מזוהה לעיתים לראשונה בבדיקת CT אשר מבוצעת בשל סימפטומים וסימנים של המחלה. לעיתים נעשה שימוש במכשיר CT גם לגילוי מוקדם של גידולים באמצעות בדיקות סקר כמו בדיקת CT ריאות למעשנים לשם גילוי מוקדם של סרטן ריאות ובדיקת CT קולונוסקפיה (קולונוסקופיה וירטואלית) לזיהוי סרטן המעי הגס.

 הערכת חומרת המחלה לאחר האבחון הראשוני: לאחר שאובחן גידול סרטני, עובר החולה בדיקות CT להערכת חומרת המחלה ולזיהוי גרורות. פענוח בדיקת CT תאפשר לאונקולוג ולרופא המנתח להחליט על טיפול מתאים לחולה, ניתוח, כימוטרפיה, הקרנות או טיפול משולב.

 הערכת תגובת החולה לטיפול: חולי סרטן עוברים טיפולים שונים וממושכים. במהלך הטיפולים, באופן שגרתי אחת למספר חודשים, מבוצעות בדיקות CT, בהן מתקבל מידע חשוב לגבי יעילות הטיפולים. הבדיקות מאבחנות האם הטיפולים הביאו לשיפור או שמא המחלה מתקדמת.

 אבחון גידולים באמצעות בדיקת ה-CT

 בדיקת CT הפכה לכלי מרכזי ומכריע בטיפול בחולים עם גידולים סרטניים. עם השימוש הגובר בבדיקה ומורכבותה הגבוהה, עולה חשיבותו של הרדיולוג. טכניקת הבדיקה הינה בעלת חשיבות שכן בדיקת CT באיכות ירודה, למשל בשל הזרקת כמות חומר ניגוד יודי תוך ורידי בלתי מספקת או בשל סריקה מוקדמת או מאוחרת של הכבד (איבר אליו מתפשטים גידולים סרטניים באופן שכיח), יגרמו לכך שהגרורות לא יזוהו כלל או שגודלן לא יאבוחן כראוי.

 קיימים גידולים סרטניים אשר מכונים "עתירי דם" או היפרוסקולרים לדוגמא גידולי כליה ממאירים, גידול כבד ראשוני (הפטומה) ומלנומה. הגרורת הכבדיות של גידולים אלה ניתנות להדגמה לעיתים רק באמצעות סריקה של הכבד זמן קצר בלבד אחרי הזרקת היוד התוך ורידי. סריקה מאוחרת מדי תדגים כבד "בריא" לכאורה והגרורות לא יזוהו. בדיקות CT המבוצעות בהתאם להוראות רדיולוג ובפיקוחו מבטיחות בדיקה מוצלחת וסיכויי הצלחה גבוהים יותר בזיהוי גידולים סרטניים וגרורותיהם.

 פענוח בדיקת CT הינו מורכב ודורש זמן רב. בדיקות CT של חולים אונקולוגים כוללות מספר רב של תמונות. לעיתים לפני ניתוחים אונקולוגים מורכביים מבוצעים שחזורים דו ותלת ממדים, ע"י הרדיולוג, אשר מעלים את רמת הדיוק של הבדיקה. הכנת שחזורים מתקדמים מסייעת לכירורג בהחלטה על התאמת סוג הניתוח לחולה ויכולה אף לשנות את הגישה הטיפולית.  

במקרים רבים קיימת שאלה האם ניתן וצריך לנתח גידולים סרטניים או שנכון יותר להימנע מניתוח ולטפל במחלה בדרכים אחרות. במקרה כזה, מעבר לאיכות הבדיקה, קיימת חשיבות עצומה לניסיון, שיקול הדעת והיכולת המקצועית של הרדיולוג אשר מפענח את בדיקת ה CT ומסייע לכירורג לקבל את ההחלטה הנכונה.

 חלק חשוב בטיפול אונקולוגי נכון הוא היכולת להבין את התגובה לטיפול ויעילותו. חולי סרטן מקבלים טיפולים כימוטרפיים או עוברים הקרנות במחזורים אשר נמשכים מספר שבועות. עם השלמת מחזור טיפול נשאלת השאלה, האם החולה מגיב טוב וחל שיפור במצבו או שמא הטיפול איננו מספק ויש צורך להחליפו בטיפול אחר. כאן תפקידו של הרדיולוג לזהות את הגרורות, במיוחד הגרורות החדשות, למדוד את גודלן ולהשוות את ממצאי הבדיקה החדשה לבדיקות ישנות. רדיולוג אונקולוגי צריך להיות חשדן, להתמקד בפרטים ולהקדיש זמן מספק לפענוח. 

 הרדיולוג עם כן, הוא חלק משמעותי מהצוות הטיפולי ומוטלת עליו אחריות כבדה. עליו להבין את מצבו של החולה מתמונות הפענוח ולסייע לכירורג ולאונקולוג, לקבל את ההחלטה הטיפולית הנכונה עבור החולה.

 בדיקת CT אשר מבוצעות לחולים עם גידולים סרטניים כרוכות במידה רבה של לחץ, חרדה ובלבול, טרם ביצוע הבדיקה ואחריה. במרבית המקרים נשלח החולה אחרי הבדיקה לביתו להמתנה מורטת עצבים עד לקבלת תשובות הפענוח. הפענוח מנוסח בשפה רפואית ואיננו פשוט להבנה והחולה כלל איננו פוגש את הרדיולוג. אך אפשר גם אחרת.

בבדיקות CT פרטיות אשר מלוות ביעוץ מידי הרדיולוג פוגש את החולה.הוא מסביר לחולה את מצבו, נותן לו ידע אודות מחלתו וכך מעניק לו תחושת שליטה במצב ומקל על ההתמודדות עם המחלה. הרדיולוג מראה לחולה את תמונות הבדיקה, את הגידול והגרורות, שמח עימו כאשר מופיע שיפור במצבו ומשתף אותו ומדגים בפניו תגובה לא מספקת לטיפול. חברות הביטוח והביטוחים המשלימים משתתפים בעלות יעוץ רופא מומחה וחוות דעת שניה.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אריק בלשר, מנהל יחידת הטומוגרפיה הממוחשבת במרכז הרפואי תל אביב ומנהל מכון הדימות של המרכז הרפואי רמת אביב

האם המאמר עניין אותך?

רופאים בתחום
 מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה אונקולוגיה
 שירות אינפומד מחקר אישי
שירות אינפומד מחקר אישי גסטרואנטרולוגיה
ד"ר יאיר בר
ד"ר יאיר בר אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו