צפקת (Peritonitis)

ראשי

תאור

מעטפת הצפק (Peritoneum) תוחמת את חלל הבטן ועוטפת את מרבית איברי הבטן. צפקת היא דלקת של מעטפת זו הגורמת להצטברות של נוזל או מוגלה בחללי הבטן התחומים על ידה. צפקת יכולה להיות ראשונית, כלומר שמקורה אינו ידוע, או מישנית לגורם אחר כדוגמת זיהום או גירוי כימי. התסמינים השכיחים בצפקת הם חום, כאב בטן ותפיחות הבטן, ולעיתים גם בחילה והקאה. אדם הלוקה בצפקת מעדיף לשכב בלא תזוזה שכן הבטן רגישה ביותר למגע ואפילו שיעול או עיטוש גורמים לכאב עז.
לעיתים מסתמנת הצפקת כמו בטן רגישה וכואבת, המכונה "בטן חדה". מצב זה מחייב לעיתים ניתוח.

צפקת ראשונית (Primary peritonitis) - מכונה גם צפקת ספונטנית מחיידקים (Spontaneous Bacterial Peritonitis - SBP) מכיוון שמקורה אינו מזוהה. צפקת ראשונית מופיעה בדרך כלל על רקע של מיימת השכיחה במחלות כמו צמקת הכבד במבוגרים או תסמונת נפרוטית בילדים. נוזל המיימת מהווה מצע גידול עשיר לחיידקים, הם משגשגים בחלל הבטן וגורמים לדלקת.

צפקת שניונית (Secondary peritonitis) - נגרמת כתוצאה מכניסת חיידקים לחלל הבטן בעקבות גורמים שונים כגון ניתוח או טראומה חודרת לבטן (לדוגמה, דקירת סכין), הינקבות של אחד מאיברי מערכת העיכול (כגון מעי) ושפיכת תוכנו לחלל הבטן, או כתוצאה מפעילות כימית, כמו גירוי קרום הצפק על ידי חומרים כימיים חיצוניים או פנימיים (לדוגמה, חומצה שמקורה בקיבה).

צפקת מופיעה לעיתים אצל חולים המטופלים לאורך זמן בדיאליזה צפקית. במקרה זה נהוג להוסיף טיפול באנטיביוטיקה ישירות לחלל הבטן, דרך נוזל הדיאליזה.

פרופ' משה מיטלמן
ד"ר נועה האס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון צפקת ראשונית קשה ונקבע רק לאחר שלילת מקור זיהומי בתוך הבטן.

צפקת שניונית ניתנת לאבחון בעזרת צילומי רנטגן ו-CT על ידי זיהוי מקור תוך-בטני לזיהום, וזיהוי אוויר חופשי בבטן המעיד על הינקבות מעי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בצפקת ראשונית נעשה תחילה באנטיביוטיקה היעילה כנגד מגוון רחב של חיידקים, ובהמשך באמצעות אנטיביוטיקה ספציפית היעילה נגד החיידק שזוהה בנוזל המיימת או בדם.

הטיפול במקרים של צפקת שניונית, בנוסף לטיפול בעזרת אנטיביוטיקה, כולל בדרך כלל ניתוח להוצאת מקור הזיהום או לתיקון האיבר המנוקב.

פורומים מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפטיטיס b נעמי 10/07/2020 13:01
  • שלום האם הבדיקה undetected מעידה שאין וירוס ? או מעידה משהו אחר ? ומאיזה ערך מתחילים טיפול תרופתי ? תודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת אולטראסאונד אמיר 09/07/2020 08:36
  • בן 65. בריא ללא מחלול רקע. סוכר בסביבות 105 בצום.טרגליצרידים 80. כולסטרול כללי 220 הטוב 53. הרע 160.לא מעשן. ל.ד 130-82.עושה הליכה 5 פעמים בשבוע כשעה כל פעם. לפני שבוע עשיתי אולטראסאונד בטן בתשובה כבד עם מרקם שומני.מה אומרת התשובה?ומה ניתן לעשות? תודה ויום נעים.

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת אולטראסאונד אמיר 09/07/2020 08:36
  • בן 65. בריא ללא מחלול רקע. סוכר בסביבות 105 בצום.טרגליצרידים 80. כולסטרול כללי 220 הטוב 53. הרע 160.לא מעשן. לא שותה אלכוהול.ל.ד 130-82.עושה הליכה 5 פעמים בשבוע כשעה כל פעם. לפני שבוע עשיתי אולטראסאונד בטן בתשובה כבד עם מרקם שומני.מה אומרת התשובה?ומה ניתן לעשות? תודה ויום נעים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!