דלג לתוכן

צואה שומנית

Steatorrhea (fatty stool)
המומחים של Infomed מסבירים:
צואה שומנית היא ביטוי לתת-ספיגה של שומן (Fat malabsorption) במערכת העיכול. מאחר ששומן אינו מסיס במים, עיכול השומן וספיגתו תלויים בפעולתם של: אנזימים וקו-אנזימים (בעיקר הליפאזה והקוליפאזה המופרשים מהלבלב), מלחי מרה (המופרשים מהכבד), נשאים של שומן אל תאי המעי (Fatty acid binding protein) ומערכת הדם (Apolipoproteins). מערכת מורכבת זו מסייעת אצל אנשים בריאים (כולל ילדים מעל גיל שנה), ספיגה יעילה של כ-95% מהשומן בדיאטה.

סיבות לתת-ספיגה של שומנים כוללות פגיעה בלבלב, הפרעות בייצור מרה, הפרשת מרה או ספיגת מרה, הקטנת שטח הספיגה במעי (לדוגמה בתסמונת המעי הקצר; או פגיעה בסיסי המעי [Vili] הנצפית במחלת הכרסת), חסר מלידה בליפאזה (נדיר), הפרעה בייצור תלת-גליצרידים או הפרשתם מתאי המעי, וחסימתן של דרכי לימפה.

אי-ספיקה בלבלב עד 90% מיכולתו להפריש ליפאזה וקו-ליפאזה, לא תתבטא בצואה שומנית. הפרשה ירודה מאוד (מעל 90%) של ליפאזה וקו-ליפאזה, גורמת לכך שרוב התלת-גליצרידים מגיעים למעי הגס, שם, על ידי חיידקי המעי הגס, הופך חלקם לחומצות שומן חופשיות ולגליצרול. במצב זה הצואה שומנית משמעותית ביותר והיא מהווה כ-70%-40% מהשומן בדיאטה. אם הגורם לצואה שומנית הוא פגיעה ברירית המעי (לדוגמה, מחלת הכרסת או שלשול זיהומי), צואה שומנית מלווה בהפרעה בספיגת פחמימות, והיא פחות חמורה לעומת זו הנגרמת בשל אי-ספיקה בלבלב.

צואה שומנית מתאפיינת במראה שמנוני, לעיתים (במקרים הקשים) עם טיפות שומן, ובציפה מעל מי האסלה.

ד"ר רענן שמיר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

  • אבחון ובדיקות

    השיטות לאבחון באמצעות צביעת שומן בצואה אינן רגישות דיין, והדרך הבדוקה לאבחון צואה שומנית היא באמצעות מדידה של ריכוז השומן בצואה שנאספה במשך 3 ימים.

    במקביל, יש לרשום את כמות השומן בתזונה באותם שלושה ימים. צואה שומנית מוגדרת ככמות הגבוהה מ-7 גר' שומן בצואה/ליום, במבוגר הצורך בין 60 ל-100 גר' שומן ביום. הפרשת שומן בצואה בטווח של 14-7 גר' ליום מהווה תחום אפור מאחר שבמבוגרים בריאים תיתכן הפרשה של מעל 13 גר' שומן בצואה ליום, ובשלשולים, מכל סיבה שהיא, תיתכן הפרשה של עד 14 גר' שומן ליום. בילדים צואה שומנית מאובחנת כאשר כמות השומן בצואה ליום עולה על 5% מהשומן בתזונה היומית.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ריטה ברון מנהלת שירות נוירוגסטרואנטרולוגיה במכון הגסטרואנטרולוגי בקריה רפואית רמב''ם
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר יעל מוזר גלזברג
5.0
( 8 חוות דעת )
"הגעתי די לחוצה עם התינוקת בת ה5 חודשים ואני מרגישה בזכות הטעפול ובמענה המסור והמלא של יעל שהוקל לי ויכולה להיות רגועה לגבי הטיפול בבתי"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה>

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהולו של ד"ר רוני רוזן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו