הפרעה בייצור הזרע (azoospermia,oligospermia)

ראשי

תאור

מדובר במצב בו נוזל הזרע מכיל פחות מעשרים מיליון תאי זרע למ"ל מעוקב. ספירת זרע נמוכה מורידה את הסיכוי לגרום להפריה של הביצית בעקבות מגע מיני וליצירת הריון. עם זאת ישנם גברים רבים בעלי ספירת זרע נמוכה שמסוגלים להביא צאצאים לעולם. 
 

במידה ומוצאים את הסיבה שגורמת לספירת הזרע הנמוכה ניתן להעלות את ספירת הזרע ולפתור את הבעיה. במקרים מסוימים שני בני הזוג יצטרכו לעבור טיפולי הפריה להאיץ את יכולת הפוריות. לעתים זוגות מסויימים יגיעו לצורך בהפריית מבחנה.

סימפטומים


בדרך כלל הסימפטום היחיד של מחסור בזרע הוא הקושי בכניסה להריון. אבל לפעמים המחסור בזרע נובע מסיבה סיסטמית הורמונלית ואז יהיו סימנים כלליים של המחלה כמו:

-    פגיעה בתפקוד המיני הבאה לידי ביטוי בירידה בחשק המיני או ביכולת לשמור על זיקפה לאורך זמן.

-    כאב, נפיחות או בליטה באזור האשך.

-    ירידה בכמות השיער בפנים או בגוף.

-    כל סימן אחר של הפרעות כרומוזומליות. הכעחי

לכן במצבים בהם יש קושי בכניסה להריון במשך שנה או כל אחד מהתסמינים לעיל יש צורך לפניה לאבחון רפואי.

סיבות וגורמי סיכון

תהליך יצור הזרע הינו תהליך מורכב המתחיל מההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח שמפרישות הורמונים המגרים את יצור תאי הזרע באשך. מהאשך תאי הזרע מוזרמים דרך צינור הזרע לבלוטות הזרע שם נמצא נוזל הזרע. בזמן ההפרשה נוזל הזרע המכיל את תאי הזרע מופרש אל מחוץ לגוף דרך השופכן שבפין. שיבוש בכל אחד מן השלבים האלו יוביל לבעיה ביצור תאי הזרע ולירידה בספירה. פעמים רבות והגורם לספירה הנמוכה אינו ידועה אך במצבים אחרים הגורם הוא:

וריאוצלה (variocele)- בצקת ורידית באשך הגורמת לעלייה בטמפרטורה ולפגיעה בייצור תאי הזרע.

זיהומים- ישנם זיהומים שגורמים לתהליך דלקתי באשך שיוביל להצטלקות דרכי ההובלה באשך ולחסימה של הזרע באופן מלא או חלקי. הזיהומים יכולים להיות של מחלות המועברות במגע מיני כמו עגבת או זיבה אבל ישנם גם מחלות סיסטמיות אחרות שיכולות לפגוע באשך כמו מחלת האדמת. גם דלקת בבלוטת הערמונית (prostatitis) עלולה להוביל לחסימה של הובלת הזרע.

פליטה לאחור (retrograde ejaculation) ישנם מחלות כמו סוכרת,  טרשת נפוצה, פגיעות חוט שידרה ועוד שגורמות לכך שנוזל הזרע מוזרם אל כיס השתן במקום להיות מוזרם אל מחוץ לפין.

נוגדנים כנגד תאי זרע- במקרים מסוימים ובמיוחד לאחר ביצוע vasectomy נוצרים בגוף תאים של מערכת החיסון שמזהים בטעות את תאי הזרע כגופים זרים ותוקפים וגורמים למוות שלהם.

הפרעות הורמונאליות- מחסור בטסטוסטרון, בהורמונים FSH, LH, GnRH – עלולים לגרום למחסור בתאי זרע ולפגיעה בפוריות הגברית.

הפרעות כרומוזומליות- כמו  למשל תסמונת קליינפנטר בה יש לזכר שני כרומוזמי X וכרומוזום Y.

בנוסף מחלת צליאק, מחלות סרטן שונות, חסימה מכאנית של צינור הזרע, תרופות שונות, חשיפה לכימיקלים, מתכות כבדות, קרינה, דיווש באופניים לזמן ממושך וחימום יתר של אזור האשך מובילים לירידה בתאי הזרע.

גם אורח חיים שאינו תקין הכולל שתיית אלכוהול, שימוש בסמים מסוגים שונים ובמיוחד סטירואידים אנאבוליים, עישון, מתח נפשי מתמיד, מחסור בויטמינים ומשקל עודף עשויים לגרום לירידה בספירת הזרע.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של ירידה בספירת הזרע הם בעיקר נפשיים בעקבת הלחץ וחוסר הנעימות שבאים בעבות הירידה בפוריות.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ספירת כמות תאי הזרע במ"ל נוזל זרע נעשית בעזרת מיקרוסקופ על ידי אדם או מחשב. גם אם הספירה באמת נמוכה חייבים לוודא שזו הסיבה לבעיית הפוריות ולכן יש צורך בשלילה של הסיבות האחרות לחוסר פוריות גם אצל הגבר בעל הספירה הנמוכה וגם אצל בת זוגו. גם כאשר הספירה נמוכה יש מרכיבים נוספים בתאי הזרע אותם יש לאבחן, בגלל שיש להם השפעה על הסיכוי להפריה. לכן לאחר ספירת הזרע בדרך כלל יבדקו גם אופי תאי הזרע מבחינה מורפולוגית (צורה חיצונית) וגם התנועתיות של תאי הזרע.

בדיקות נוספות על מנת לאבחן את ההפרעה בצורה מדויקת יעשו על ידי הרופא:

- אולטראסאונד ישיר לאשכים לזיהוי הצטלקויות מבניות באשכים.

-אולטראסאונד דרך הרקטום וכך ניתן לראות את בלוטת הערמונית וצינורות ההולכה של הזרע בצורה טובה לאבחנה של חסימה של הולכת הזרע בנוסף ניתן לבצע ואזוגרפיה שתדמה את מערכת ההולכה בעזרת חומר רנטגני מיוחד.

-  בדיקת שתן לאחר פליטת זרע תאבחן שפיכה לאחור.

-  בדיקות הורמונאליות וגנטיות לאבחנה של הפרעות מערכתיות.

- בדיקת נוגדנים לזיהוי קיום נוגדנים לתאי זרע.

- ביופסיה של האשך בשלב סופי של האבחנה.

למרות כל הבדיקות הקיימות כיום המאפשרות לאבחן רבות מהסיבות לספירה נמוכה, לפעמים נשארים ללא הסבר ברור הגורם למצב זה.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בגורם הראשוני לספירת הזרע הנמוכה, כך ש:

ניתוח- מסייע למצבים בהם הבעיה היתה הרחבה ורידית הגורמת לחימום האשך או חסימה כלשהי בצינורות ההולכה של הזרע.

אנטיביוטיקה - אם היה זיהום כלשהו באשך הטיפול האנטיביוטי יכול לסייע בחיסול החיידק והתגברות על הזיהום יחד עם זאת ישנם מצבים בהם הצטלקות האשך הינה תהליך בלתי הפיך כך שהבעיה לא תיפתר.

תרופות- כאשר הגורם הוא מחסור הורמונאלי או בעיה מערכתית אחרת טיפול תרופתי יכול לסייע באיזון ההפרעות ההורמונאליות.

במצבים בהם אף טיפול אינו עוזר ניתן לבצע הפריה מלאכותית בה ניתן לבצע הפריה אפילו עם כמות נמוכה יחסית של תאי זרע.
 

טיפולים אלטרנטיביים

טיפול בעזרת ויטמינים ותוספי תזונה אינו מוכח מחקרית למעט במקרים בהם ישנו מחסור ספציפי באחד מהם. קיימות המלצות ברפואה משלימה על שימוש בוויטמין C, ויטמין E, ויטמין B12, אבץ, סלניום וג'ינסנג.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיכחת גלולה אחת רונית 31/07/2020 01:38
 • היי ד"ר אור, שכחתי לקחת את גלולה מספר 8 ואת 9 לקחתי בשעה הרגילה כמנה בודדת לפי הוראות הרופא המטפל. בעלון לצרכן מסתבר שהייתי צריכה לקחת את 8 ו9 יחדיו. האם עדיין הסיכוי להריון נמוך?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 02/08/2020 07:40
 • אם שכחת גלולה אחת בלבד - אז הסיכוי להריון נמוך.

 • + הוסף תגובה
הפסקת הריון שבוע 21 עקב ירידת מים וזיהום רינת 29/07/2020 12:14
 • שלום רב, לפני 16 יום עברתי גרידה בשבוע 21 פלוס יומיים עקב ירידת מים וזיהום ברחם. בוצעה הפסקת הריון במהירות שיא היות ונכנסתי לסכנת חיים במהירות רבה. מאז יש דימום ממש קל שלא פוסק. כעת עשיתי אולטראסאונד ונצפה נוזל עכור 5 מ"מ כמו כן רשום כי לא נצפתה זרימת דם בחלל הרחם. במקביל עובי רירית 3 מ"מ 1.5 בכל צד. האם הנ"ל תקין לאחר 16 יום? בכל מקום אפשרי רשום שתוך כמה ימים הכל צריך להתרוקן... האם מדובר בכמות גדולה של דם שקיימת עוד ברחם? האם יש דרך לזרז את ההוצאה של השאריות מהרחם ולא כל יום טיפה טיפה? אולי כדורים?האם עובי הרירית תקינה? אודה לתגובתכם.

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת ומידע חשוב נוסף רינת 29/07/2020 20:49
 • מציינת כי יצא בתרביות שנלקחו בצוואר הרחם חיידק gbs ולאחר מכן גם גינוראיה. טופלתי אני ובעלי בזריקה ואנטיביוטיקה דרך הפה. יש לי חולשה כללית כאבים בכל הגוף כאבי ראש דיי חזקים. כאבי רגלים כאילו הכל תפוס. האם זה טבעי והגיוני בהתחשב למה שעברתי? אין חום. כמו כן האזור למטה מאוד רגיש עד כואב גם באולרטאסונד כאב מאוד וגם בהטלת שתן מציק עד כואב. ודיי שורף בדיקות שתן כולל תרבית יצאו תקינות. בדיקות של שאר מחלות מהסוג של הגינוראיה הזה יצאו שליליות כולם. האם עלי לעשות משהו כרגע? יש לי תור רק ב18.8 לרופאת נשים שוב .כמו כן האם ייתכן מציאות שחיידק כזה יושב שנים אצל הגבר ופתאום תוקף?! או שזה חייב להיות מהזמן האחרון בהתחשב שעברתי הריונות ולידות ומעולם זה לא צץ. אשמח להתייחסות להכל אני בחרדות איומות מכל הסיפור הזה שנפל עלי .

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר יובל אור 30/07/2020 07:52
 • בנוכחות זיהום חמור שהיה ברחם, ולאחר כל מה שעברת סביב סיום הריון, אם את מרגישה לא טוב - עליך לגשת בהקדם! לבדיקה במיון של בית החולים שם עברת את הגרידה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 30/07/2020 07:51
 • לא ניתן לתת ייעוץ רפואי אחרי מבלי לבדוק אותך ולראות את האולטראסאונד. עליך להתייעץ עם הרופא שביצע את בדיקת האולטראסאונד.

 • + הוסף תגובה
שארית לאחר הפלה תרופתית נטלי 29/07/2020 13:58
 • היי.. אני חודש וחצי לאחר הפלה ושני סבבים של ציטוטק ..מה שנראה כמו ווסת הגיע לאחר 4 שבועות ועדיין בביקורת רופא נשארה שארית של 1 סמ עם זרימת דם יש לי תור להיסטרוסקופיה בשבוע הבא ואני ממש חוששת מהפעולה יש אולי אופציה שהשארית תצא לבד במחזור הבא? האם יש סיכון בלחכות עם זה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 30/07/2020 07:49
 • ההחלטה אם להמתין או לבצע את הפעולה מתבססת על מספר פרמטרים - גודל, מראה סונוגרפי, הזמן שחלף וכמובן רצון האישה. עלייך לדון עם הרופא שלך לגבי האופציות הטיפוליות ולקבל החלטות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!