דלג לתוכן

נפרופתיה (IgA nephropathy)

נפרופתיה, IgA (IgA nephropathy)
2 דקות קריאה
דלקת כליות - IgA היא מחלת כליות כרונית השכיחה ביותר בעולם המתועש.
אצל חלק מהחולים מהלך המחלה שפיר ותיתכן החלמה עצמונית. אצל שליש מהם, ובשיעור גבוה יותר אצל מבוגרים, נפגם תפקוד הכליות עד כדי אי-ספיקה סופנית.
הגורם למחלה אינו ידוע. אימונוגלובולין הוא נוגדן שחשיבותו רבה במערכת החיסונית של הריריות, כגון בדרכי הנשימה ובמערכת העיכול. בנפרופתיה IgA הרכב הסוכרים הקשורים לחלבון של הנוגדן אינו תקין, וייתכן שזו הסיבה לשקיעתו ביחידות הסינון של הכליה, הפקעיות. משקעים אלה גורמים לדלקת שמגבירה את החדירות של דופן כלי הדם, ולדליפה של כדוריות דם אדומות ושל חלבון לשתן. כאשר הדלקת קשה יותר נפגע כושר הסינון של פקעית הכליה ונגרמת אי-ספיקה של הכליה. יש מחלות שבהן נפרופתיה IgA מופיעה כמישנית: מחלת הכרסת (צליאק), מחלות מעי דלקתיות, פסוריאזיס, דרמטיטיס הרפטיפורמית, צמקת הכבד, דלקת מיפרקים שיגרונתית וממאירויות שונות.
החולה מבחין בשתן דמי, לרוב ללא כאב, ולעיתים - כאב במותניים. גוון השתן במשך 15-1 ימים חום כהה. במהלך מחלה זיהומית בדרכי הנשימה העליונות או במערכת העיכול מופיעה המטוריה. תדירות ההתקפים אינה קבועה ובין ההתקפים השתן צלול, אך במיקרוסקופיה של השתן מבחינים בכדוריות דם אדומות. מופעים נדירים יותר של המחלה הם תסמונת נפרוטית ואי-ספיקה חדה בכליות.
בדרך כלל הבדיקה הגופנית של החולה מפורשת כתקינה, לעיתים נצפים יתר-לחץ-דם ובצקת. אם נגרם נזק כליות ניכר (הפחתה בקצב הסינון הפקעיתי מעל ל-70%) מופיעים סימנים של אי-ספיקה בכליות כמו: חולשה, עייפות וחיוורון.

ד"ר יוסף לאופר

סימפטומים

סימני המחלה הם כדוריות דם אדומות בשתן (המטוריה מבודדת) או בשילוב עם חלבון בשתן (פרוטאינוריה).

אבחון ובדיקות

הקביעה המדויקת מבוססת על הממצאים המיקרוסקופיים בביופסיה של הכליה. בדיקות עזר מסוג בדיקת הריכוז של האימונוגלובלין IgA הקשור לפיברונקטין בנסיוב, אינן מספיק רגישות או ייחודיות.

טיפולים ותרופות

אם דרגת החומרה של המחלה קלה אין צורך בטיפול באמצעות תרופות. הטיפול ניתן רק כאשר חלים פרוטאינוריה משמעותית, סינון פקעיתי ירוד או יתר-לחץ-דם. המחלה אינה ניתנת לריפוי ומטרת הטיפול לעכב את אי-הספיקה של הכליה. לעיתים כולל הטיפול שמן דגים (חומצות שומן בלתי רוויות אומגה-3), סטרואידים ומעכבים של אנזים המהפך. חולים באי-ספיקה סופנית בכליה זקוקים לדיאליזה ולהשתלה של כליה. אצל חלק מהחולים המחלה נישנית בשתל.
רופאים בתחום
ד"ר סוייד פורת
ד"ר סוייד פורת כירורגיה
ד"ר מיכאל ברנשטיין
ד"ר מיכאל ברנשטיין אורתופדיה
ד"ר משה קולר
ד"ר משה קולר כירורגיה

מאמרים בנושא נפרופתיה

תכנית הצלבת הזוגות – פתרון אפשרי להגדלת מספר השתלות הכליה בארץ
תכנית הצלבת הזוגות – פתרון אפשרי להגדלת מספר השתלות הכליה בארץ
פרופ' איתן מור מאת: פרופ' איתן מור 01/03/2012

בכל הנוגע להשתלות איברים, אנו חיים במציאות של מצוקת איברים הולכת וגדלה, ומנסים למצוא כל פתרון אפשרי בכדי להגדיל את ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום נפרולוגיה

בניהולו של פרופ' יוסף חביב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו