דלג לתוכן

כיב קיבה (Gastric ulcer)

כיב קיבה, אולקוס (Gastric ulcer) גסטרו
3 דקות קריאה
כיב קיבה (אולקוס) הוא פצע שטחי ברירית הקיבה. בדומה לכיב בתריסריון, גם כיב קיבה הוא אחד מצורות הביטוי של מחלת הכיב הפפטי (אולקוס), וכמוהו הוא תוצאה של הפרת האיזון בין גורמים מזיקים (חיידק הליקובקטר פילורי, חומצה הידרוכלורית [חומצת מלח], אנזים פפסין ותרופות נוגדות דלקת כמו אספירין), לבין מנגנוני ההגנה של רירית הקיבה.

צילום: Shutterstock
כ-4% מכלל כיבי הקיבה שאינם תוצאה של נטילת תרופות נוגדות דלקת, שאינן סטרואידים, הם כיבים ממאירים. מסיבה זו כאשר מתגלה כיב קיבה יש ליטול דגימת רקמה (ביופסיה) משולי הכיב על מנת לשלול אפשרות של כיב ממאיר (סרטן קיבה).

סימפטומים

התסמין העיקרי של כיב קיבה הוא כאבי בטן.

כאבי הבטן עשוי להופיע בצורות שונות ואינו ייחודי למחלה זו. הכאב עלול להופיע בעת האכילה, זמן מה לאחריה ואף להעיר את החולה משנתו. בניגוד לכיב תריסריון, אצל רוב החולים בכיב קיבה אין הקלה בכאב לאחר האכילה. 

יתכנו גם תסמינים נוספים כגון בחילה, עם או ללא הקאה, צרבת וירידה במשקל.

לעיתים מתגלה הכיב בעקבות הופעת הסיבוכים מבלי שקדמה להם תלונה על כאבי בטן.

הקאה דמית או צואה בגוון שחור (כתוצאה מהימצאות דם בצואה) מחייבות בירור לשלילת כיב עיכולי.

סיבות וגורמי סיכון

זיהום בחיידק בקיבה, הליקובקטר פילורי , קיים ב-70% לערך ממקרי כיב קיבה. מתברר שבניגוד לחולי כיב תריסריון, הפרשת החומצה בקיבה אצל אנשים עם כיב קיבה נמוכה בהשוואה לנבדקים בריאים. נראה כי הפגיעה במנגנון ההגנה של רירית הקיבה היא הסיבה העיקרית להתפתחות כיב קיבה. שכיחות כיב הקיבה בקרב האוכלוסייה המערבית נמוכה מזו של כיב התריסריון. הוא מופיע בדרך כלל בגיל מבוגר יותר ובגיל 60-50 שכיחותו הגבוהה ביותר.

סיבה משמעותית נוספת להתפתחות כיב קיבה היא נטילת אספירין ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. תרופות אלו המיועדות לטיפול בכאב ובדלקות מפרקים מעכבות את פעילות האנזים ציקלואוקסיגנזה-1 ופוגעות ביצירת פרוסטגלנדינים שהם חומרים חיוניים להגנה על רירית הקיבה. הטיפול הנרחב באמצעות תרופות אלו, בשנים האחרונות, בעיקר בקרב אוכלוסייה מבוגרת, גרם לעלייה משמעותית בשיעור החולים שלקו בכיב קיבה ובסיבוכיו כמו דימום חד.

אבחון ובדיקות

הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון כיב קיבה היא גסטרוסקופיה (אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה). לשם בדיקה זו מוחדרת צינורית גמישה עם מצלמת וידיאו זעירה אל תוך חללי הוושט, הקיבה והתריסריון. בבדיקה ניתן לצפות מקרוב על רירית הקיבה, ליטול דגימת רקמה משולי הכיב לצורך בדיקה פתולוגית (ביופסיה) ולאשר או לשלול נוכחות החיידק הליקובקטר פילורי. על מנת למנוע מן הנבדק תחושה בלתי נעימה במהלך ביצוע הבדיקה, נהוג לאלחש מקומית את הלוע, או להחדיר לתוך הווריד תרופות מרגיעות לפני ביצוע הבדיקה.

בדיקה אחרת היא צילום רנטגן של הקיבה והתריסריון, לאחר בליעת חומר ניגוד (בריום). בדיקה זו אינה מדויקת, ולא ניתן במהלכה ליטול דגימת רקמה לצורך בדיקה מיקרוסקופית או לשם גילוי החיידק הליקובקטר פילורי. למרות שקיימים סימנים מאפיינים המבדילים בין כיב שפיר לכיב ממאיר, מומלץ בכל מקרה לבצע בדיקה אנדוסקופית לשם התקנת ביופסיה לשלילת ממאירות.

טיפולים ותרופות

הטיפול בכיב קיבה שפיר דומה לזה הניתן לכיב תריסריון.

אם אובחן זיהום בהליקובקטר פילורי הוא כולל טיפול באנטיביוטיקה בשילוב עם טיפול מונע הפרשת חומצה. יש לבצע לאחר 6-4 שבועות אנדוסקופיה, על מנת לוודא ריפוי של הכיב. אם לא נרפא יש לבדוק חשד לממאירות ולבצע ביופסיות חוזרות ומעקב, עד לריפויו המלא של הכיב.

לגבי חולים שלקו בכיב קיבה ואשר מטופלים באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, יש להעריך מחדש אם להמשיך את הטיפול בתרופות אלו. אם הטיפול באמצעות תרופות אלו בכל זאת חיוני, יש להוסיף טיפול מגן בתרופות נוגדות הפרשה של חומצה, מקבוצת מעכבי משאבת מימן (PPI), חוסמי קולטן היסטמין מסוג H2, או כאלו המכילות פרוסטגלנדינים סינתטיים (מיזופרוסטול). לא ברור עדיין אם יש מקום לטיפול מונע לשם חיסול החיידק הליקובקטר פילורי לפני הטיפול באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים, לטווח ארוך.

ניתוח של כיב קיבה מומלץ אם הוכחה ממאירות או אם קיים חשד לממאירות לאחר שטיפול ראוי וממושך לא הועיל והכיב לא נרפא.

רופאים בתחום
ד"ר ולדימיר סורין
ד"ר ולדימיר סורין כירורגיה
ד"ר מיכל ליאפיס
ד"ר מיכל ליאפיס רפואה אסתטית
ד"ר אליהו כץ
ד"ר אליהו כץ פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כיב קיבה

כיב קיבה? שתו מיץ כרוב
כיב קיבה? שתו מיץ כרוב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/12/2013

לכתבה המלאה

תוספי תזונה – מדוע אתם חייבים ליטול אותם
תוספי תזונה – מדוע אתם חייבים ליטול אותם
R.Nu דולב גילמור מאת: R.Nu דולב גילמור 09/03/2020

הדעה המקובלת היא, שכל עוד התזונה שלנו מאוזנת, אנו מקבלים את כל החומרים המזינים הדרושים לבריאותנו. נטילת תוספי תזונה... לכתבה המלאה

לילות בלי שינה מזיקים לקיבה
לילות בלי שינה מזיקים לקיבה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

לילות בלי שינה מזיקים לקיבה לכתבה המלאה

תרופה חדשה להפחתת הצריכה בשתייה חריפה
תרופה חדשה להפחתת הצריכה בשתייה חריפה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

בשנים האחרונות, שתייה מופרזת של אלכוהול הינה תופעה חמורה שמכה באוכלוסיה כולה. בני נוער, צעירים ומבוגרים כאחד נופלים... לכתבה המלאה

כורכום: טיפול יעיל בקוליטיס כיבית
כורכום: טיפול יעיל בקוליטיס כיבית
ברק מידן, מערכת אינפומד מאת: ברק מידן, מערכת אינפומד 20/04/2020

מחקר חדש שבוצע בבית החולים תל השומר מצא כי שילוב של טיפול תרופתי עם טיפול בכורכום יכול להועיל מאוד לחולי קוליטיס כיבית. לכתבה המלאה

בדיקת נשימה לזיהוי כיבים בקיבה יעילה כמו בדיקת אנדוסקופיה
בדיקת נשימה לזיהוי כיבים בקיבה יעילה כמו בדיקת אנדוסקופיה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

בדיקת נשימה לזיהוי כיבים בקיבה יעילה כמו בדיקת אנדוסקופיה לכתבה המלאה

מחלות מעי דלקתיות: כל הסוגים, האבחון ודרכי הטיפול
מחלות מעי דלקתיות: כל הסוגים, האבחון ודרכי הטיפול
ד"ר אורי קופילוב מאת: ד"ר אורי קופילוב 13/01/2019

כ-40,000 ישראלים חולים במחלות מעי דלקתיות. התסמינים למחלות אלה מגוונים והן מובילות לפגיעה ניכרת בתפקוד ובאיכות החיי... לכתבה המלאה

שומרים בבטן? 10 טיפים משפרי עיכול
שומרים בבטן? 10 טיפים משפרי עיכול
אורלי נעמן, מערכת אינפומד מאת: אורלי נעמן, מערכת אינפומד 23/12/2014

בעוד שחלק מהמזונות מקשים על התפקוד שלה ומהווים עבורה אתגר לא פשוט, אחרים מסייעים לפעילותה וממריצים אותה. לא הגיע ה... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של ד"ר דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו