דלג לתוכן

כאב פנים

Orofacial pain | Facial pain
המומחים של Infomed מסבירים:
הכאב האורופציאלי מסווג לכאב חד (Acute) ולכאב כרוני (Chronic).
הכאב החד מקורו על פי רוב בחלל הפה והשיניים (ראו ערך כאב שיניים) בגתות האף או בבלוטות הרוק. הכאב הכרוני מסווג ל-3 סוגים:
כאב מוסקולוסקלטלי (שמקורו בשריר): כאב כרוני, יומיומי, אינו מעיר משינה, קשור לשרירי הלעיסה ולמיפרקי הלסת (TMJ). הוא חד-צדדי לרוב, באזור זווית הלסת או בקדמת האוזן. הכאב מתגבר בלעיסה, גורם להגבלה בפתיחת הפה ובפיהוק, ולקשיים בלעיסה. לעיתים מלווה הכאב ברעשים ("קליקים") במיפרק הלסת. ההפרעה עלולה להתמיד חודשים עד שנים. יעילותן של תרופות נוגדות כאב, מוגבלת. הטיפולים הנהוגים: פיזיותרפיה, סד סוגר, ותרופות נוגדות דיכאון כמו Amitriptyline.

כאב פנים נירופתי (שמקורו בעצב): שתי צורות עיקריות לכאב זה. האחת היא הנירלגית והעיקרית - Trigeminal neuralgia, והאחרת - קשורה לחבלה ולניתוק של עצבים תחושתיים (Deafferentation). הנירלגיה הטריגמינלית מאופיינת על ידי כאב חזק ביותר, באיכות של זרם חשמלי, התקפי, ונמשך כ-45-30 שניות. הוא מתעורר לאחר מגע בפנים. בין ההתקפים אין כאב כלל, הוא אינו מעורר מן השינה, ואינו מלווה בהפרעות תחושה. התרופה הנבחרת להפסקת הכאב היא Carbamazepine. כאב הקשור ל-Deafferentation מתמשך, קבוע ואינו מעיר מן השינה. הכאב מתמיד והטיפול בו קשה.

כאב פנים ואסקולרי (שמקורו בכלי דם): כאב הפנים הוואסקולרי (Vascular) הוא התקפי, חזק, חד-צדדי, פועם ומעיר מן השינה. מלווה בעיניים דומעות, במלאות באף ובנפיחות ואודם בפנים. Cluster headache מאופיין על ידי תקופות כאב הנמשכות 12-4 שבועות בכל 18-6 חודשים, אחת ליום. כל התקף נמשך 45-30 דקות, באזור ארובת העין. הטיפול היעיל ביותר: מתן חמצן, 7 ליטר לדקה במהלך 15 דקות בהתקף. תכשירי Ergot ותרופות נוגדות מיגרנה מקבוצת הטריפטנים, יעילים אף הם. Paroxyasmal hemicrania - מתאפיינת בהתקפים רבים (עד 30) ליום הנמשכים דקות ספורות. הכאב חזק, חד-צדדי, ממוקד באזור הרקה ובצד הפנים. לכאב אותם המאפיינים שתוארו לעיל. הטיפול באמצעות Indomethacin יעיל מאוד. כאב ואסקולרי עלול להופיע גם בחלל הפה ובשיניים, וסימני הכאב בשיניים דומים לאלה של דלקת מוך השן (ראו ערך שיניים). הטיפול המונע המקובל הוא באמצעות Propranolol או Amitriptyline.

פרופ' יאיר שרב

  המומחים שלנו להרדמה ונוירולוגיה

  נוירולוגיה
  ד"ר יאיר זלוטניק
  4.8
  ( 34 חוות דעת )
  "הרופא קיבל את פני בפנים נעימות, בדק את החומר,בדק אותי,התייחס בכבוד,הסביר ואף המליץ על בדיקות דם כדי לכסות את כל הטיפול...הייתי מאוד מרוצה..."
  קראו עליי עוד
  נוירולוגיה
  ד"ר ורד ליבנה
  5.0
  ( 7 חוות דעת )
  "לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
  קראו עליי עוד
  נוירולוגיה
  ד"ר יהודה ספקוטי
  5.0
  ( 3 חוות דעת )
  "דר יהודה ספוקטי הור רופא מקצועי , עם רגישות גבוהה נותן הרגשה טובה מאד זמין לכל דבר ממליצה בחום עליו."
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו להרדמה ונוירולוגיה>

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  מאמרים בנושא כאב פנים

  פחות תופעות לוואי וסיכונים: טיפול בבוטוקס לתסמונת העצב המשולש
  פחות תופעות לוואי וסיכונים: טיפול בבוטוקס לתסמונת העצב המשולש
  ד"ר חיים משה אדהאן מאת: ד"ר חיים משה אדהאן 12/02/2024

  תסמונת העצב המשולש, או נאורלגיה טריגמינלית היא מצב בו מתפתחים התקפים של כאבי פנים במהלך החיים הגורמים לפגיעה ניכרת ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו