דלג לתוכן

כאב פנים (Facial pain)

כאב פנים, Orofacial pain (Facial pain) כאב
2 דקות קריאה
הכאב האורופציאלי מסווג לכאב חד (Acute) ולכאב כרוני (Chronic).
הכאב החד מקורו על פי רוב בחלל הפה והשיניים (ראו ערך כאב שיניים) בגתות האף או בבלוטות הרוק. הכאב הכרוני מסווג ל-3 סוגים:
כאב מוסקולוסקלטלי (שמקורו בשריר): כאב כרוני, יומיומי, אינו מעיר משינה, קשור לשרירי הלעיסה ולמיפרקי הלסת (TMJ). הוא חד-צדדי לרוב, באזור זווית הלסת או בקדמת האוזן. הכאב מתגבר בלעיסה, גורם להגבלה בפתיחת הפה ובפיהוק, ולקשיים בלעיסה. לעיתים מלווה הכאב ברעשים ("קליקים") במיפרק הלסת. ההפרעה עלולה להתמיד חודשים עד שנים. יעילותן של תרופות נוגדות כאב, מוגבלת. הטיפולים הנהוגים: פיזיותרפיה, סד סוגר, ותרופות נוגדות דיכאון כמו Amitriptyline.

כאב פנים נירופתי (שמקורו בעצב): שתי צורות עיקריות לכאב זה. האחת היא הנירלגית והעיקרית - Trigeminal neuralgia, והאחרת - קשורה לחבלה ולניתוק של עצבים תחושתיים (Deafferentation). הנירלגיה הטריגמינלית מאופיינת על ידי כאב חזק ביותר, באיכות של זרם חשמלי, התקפי, ונמשך כ-45-30 שניות. הוא מתעורר לאחר מגע בפנים. בין ההתקפים אין כאב כלל, הוא אינו מעורר מן השינה, ואינו מלווה בהפרעות תחושה. התרופה הנבחרת להפסקת הכאב היא Carbamazepine. כאב הקשור ל-Deafferentation מתמשך, קבוע ואינו מעיר מן השינה. הכאב מתמיד והטיפול בו קשה.

כאב פנים ואסקולרי (שמקורו בכלי דם): כאב הפנים הוואסקולרי (Vascular) הוא התקפי, חזק, חד-צדדי, פועם ומעיר מן השינה. מלווה בעיניים דומעות, במלאות באף ובנפיחות ואודם בפנים. Cluster headache מאופיין על ידי תקופות כאב הנמשכות 12-4 שבועות בכל 18-6 חודשים, אחת ליום. כל התקף נמשך 45-30 דקות, באזור ארובת העין. הטיפול היעיל ביותר: מתן חמצן, 7 ליטר לדקה במהלך 15 דקות בהתקף. תכשירי Ergot ותרופות נוגדות מיגרנה מקבוצת הטריפטנים, יעילים אף הם. Paroxyasmal hemicrania - מתאפיינת בהתקפים רבים (עד 30) ליום הנמשכים דקות ספורות. הכאב חזק, חד-צדדי, ממוקד באזור הרקה ובצד הפנים. לכאב אותם המאפיינים שתוארו לעיל. הטיפול באמצעות Indomethacin יעיל מאוד. כאב ואסקולרי עלול להופיע גם בחלל הפה ובשיניים, וסימני הכאב בשיניים דומים לאלה של דלקת מוך השן (ראו ערך שיניים). הטיפול המונע המקובל הוא באמצעות Propranolol או Amitriptyline.

פרופ' יאיר שרב
רופאים בתחום
ד"ר חנא רואשדה
ד"ר חנא רואשדה נוירולוגיה
פרופ' עמוס קורצ'ין
פרופ' עמוס קורצ'ין נוירולוגיה
ד"ר ניזאר חוראני
ד"ר ניזאר חוראני נוירולוגיה

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו