ברקית מלידה (Primary congenital glaucoma)

ראשי

תאור

ברקית מלידה (ראשונית) היא מחלת עיניים של ילודים, תינוקות וילדים. מחלה שבה הלחץ התוך-עיני גבוה כתוצאה מחוסר התפתחות או התפתחות בלתי תקינה של זווית העין (המנגנון המנקז את הנוזל התוך-עיני), בתקופת ההריון. המחלה נדירה ונקראת ראשונית כאשר אינה קשורה למחלות עיניים אחרות ו/או למחלות כלליות. ב-75% מהמקרים לערך המחלה היא דו-עינית, 65% מהמקרים החולים הם זכרים, ב-80%-70% מהמקרים המחלה מופיעה עד גיל שנה. לגבי 10% מהחולים מקור המחלה בתורשה, ולכן לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של ילד הלוקה בברקית מלידה כדאי להיבדק.
יש לציין שדמעת, פוטופוביה וכיווץ העפעפיים אינם סימנים בלעדיים לברקית מלידה. דמעת ופוטוטפוביה יכולים להיות סימנים לחסימת דרכי דמעות, חבלה או גוף זר בקרנית, דלקת תוך-עינית או מומים בקרנית מלידה. ליקויים בעצב הראייה יכולים להסתמן כמו קיעור מברקית. למרות האמור לעיל, בדרך כלל אין קושי לאבחן ברקית מלידה אם מתייחסים לכל הסימנים והתסמינים. הטיפול המועדף הוא ניתוח. התגובה לטיפול בתרופות אינה מספקת והיא כרוכה בהשפעות לוואי בלתי רצויות. שיעור ההצלחה בניתוח ברקית מלידה הוא למעלה מ-80%.

ברקית מלידה יכולה להופיע בגיל ילדות, אחרי גיל שנה, והאיבחון קשה יותר בהיעדר המראה הטיפוסי של קרנית גדולה ועכורה. עם זאת הלחץ התוך-עיני גבוה מספיק כדי לגרום נזק לעצב הראייה. גם כאן מנגנון הניקוז של הנוזל התוך-עיני לקוי.

ד"ר מרים זליש


סימפטומים


התסמינים של ברקית מלידה: דמעת, רגישות לאור (פוטופוביה), וכיווץ חזק (ספזם) של העפעפיים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקה נראית קרנית גדולה מהרגיל (גורם לעין להיראות גדולה ובולטת, מראה טיפוסי לברקית של היילוד) ועכורה, ובמיקרוסקופ נראים חתכים בשכבה הפנימית של הקרנית. הלחץ התוך-עיני גבוה מהמקובל, בדרך כלל למעלה מ-21 ממ"כ. המבנה של זווית העין אינו תקין ומופיע קיעור גדול של עצב הראייה.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!