תסמונת הווריד החלול התחתון והעליון (SVC/IVC syndrome)

ראשי

תאור

חסימה בווריד החלול גורמת לתסמונת הווריד החלול העליון או התחתון (Inferior, or superior, vena cava syndrome) בהתאם למיקום החסימה. הסיבות לחסימה מגוונות. הווריד החלול העליון הוא הווריד העיקרי שמנקז את הדם מהחלק העליון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור בין הווריד הברכיוצפלי (Brachiocephalic) או "עלום שם" (Innominate) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב.
תסמונת הווריד החלול העליון (תוח"ע) נגרמת ברוב המקרים על ידי סרטן הריאה או על ידי גידולים אחרים של הריאה ראשונים או מישניים. תהליכים אחרים שיכולים לגרום לתסמונת זאת כוללים מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון. פקקת של הווריד החלול העליון נדירה יחסית, אך יכולה להופיע במחלות שמלוות ביתר-קרישיות או כתוצאה מהחדרה של צנתרים לתוך ורידים ראשיים (מרכזיים) אשר מתנקזים לווריד החלול העליון.

הווריד החלול התחתון הוא הווריד העיקרי שמנקז דם מהחלק התחתון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור של שני ורידי הכסל המשותפים (Common iliac vein) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב. תסמונת הווריד החלול התחתון (תוח"ת) נוצרת כאשר יש חסימה בווריד החלול התחתון. חסימה בווריד החלול התחתון היא פחות שכיחה מאשר חסימה בווריד החלול העליון ולעיתים יותר קשה לזיהוי.

ברוב המקרים תסמונת הווריד החלול התחתון נגרמת על ידי פקקת וזאת נגרמת בדרך כלל מהתפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל. במקרים אחרים פקקת בווריד החלול התחתון מופיעה כתוצאה מגורמי הסיכון לפקקת ורידים כמו מצב לאחר ניתוח, אי-ספיקת לב או מחלה ממארת.

סיבות אחרות שכיחות פחות לחסימה של הווריד החלול התחתון הן לחץ חיצוני על הווריד מגידולים בבטן, לחץ של קישריות לימפה מוגדלות או, באורח נדיר יותר, לחץ מהגדלת מיפרצת של אב העורקים (Aortic aneurysm). לעיתים, תסמונת הווריד החלול התחתון משנית להופעת הידבקויות או "רצועות" בתוך הווריד החלול התחתון כתוצאה מתהליכים דלקתיים קודמים. סיבה אחרת היא התפשטות של גידול סרטני מהכליה דרך וריד הכליה ולאחר מכן לכיוון הווריד החלול התחתון.

חולים עם תסמונת הווריד החלול התחתון בגלל פקקת יכולים לחיות שנים רבות לאחר מכן. במקרים מסוימים תיעול (Canalization) של הפקקת ויצירת רשת ורידית צדדית יכולים להפחית את הבצקת ברגליים.

סימפטומים


התסמינים והסימנים של תסמונת הווריד החלול העליון ממוקמים באזור הניקוז של הווריד החלול העליון: ראש, צוואר, גפיים עליונים ובית החזה. התסמונת מתאפיינת בהרחבה של הוורידים של בית החזה, צוואר וזרועות (תמונה), בצקת של הפנים, כיחלון בפנים, צוואר ובית חזה עליון. במצב מתקדם יותר ועקב הפרעה בניקוז דם מהמוח או גודש מוחי, יכולים להופיע תסמינים כמו כאבי ראש, סחרחורת ובלבול.

חסימה בווריד החלול התחתון פחות יכולה להיות יותר קשה לזיהוי. התסמינים של תסמונת הווריד החלול התחתון תלויה בגובה ובדרגת החסימה, בטיב הרשת הוורידית הצדדית ובסיבה לחסימה. כאשר החסימה היא בחלק התחתון של הווריד החלול התחתון נגרמות בצקת ברגליים, הרחבה של ורידי הרגליים ולאחר תקופה מסוימת הופעת רשת ורידים שטחיים מורחבים, מתפתלת על קיר הבטן עד לכיוון בית החזה (תמונה). כאשר החסימה בווריד החלול התחתון גבוהה יותר יכול להיגרם גודש בכבד או בכליות וכתוצאה מכך, במיוחד כאשר החסימה היא פתאומית, אי-ספיקת כבד או כליה ולפעמים אף למות החולה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות לתסמונת הווריד החלול העליון כוללות את סרטן הריאה וגידולים אחרים של הריאה, מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון.

הסיבה לתסמונת הווריד החלול התחתון הן התפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל או מצבים אחרים העלולים ליצור פקקת ורידים.

פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קריש דם ביד רחל 22/10/2019 17:33
 • שלום לך, בתי בת 24 עברה לפני חודש וחצי ניתוח דחוף להסרת אפנדציט, בעקבותיו נעשה לה קריש דם בוריד הברכיאלי ביד שמאל היכן שהכניסו את הוונפלון. היא קיבלה זריקות קלקסן 60 מ"ג פעמיים ביום במשך שבוע ימים אח"כ החליפו לה לאליקוויס 5 מג פעמיים ביום למשך שלושה חודשים. עבר כבר חודש. שאלותי הן: 1. האם אליקוויס חייבים לקחת מינימום 3 חודשים או אם יתגלה בדופלר שהקריש נעלם אפשר יהיה להפסיק לפני כן ? 2. האם זמן הזרקת הקלקסן נחשב במנין שלושת החודשים? 3. נתנו לה לעשות בדיקות דם לבדיקת קרישיות יתר. האם התרופה משפיעה על תוצאות הבדיקות? תודה מראש!! אם מודאגת

 • + הוסף תגובה
בצקת לאחר ישיבה ו/או הליכה ממושכת טליה 22/10/2019 02:49
 • היי, אני בת 31, כמעט חודשיים אחרי נקע דיי מפושט בכף רגל ימין ובבהונות עקב נפילה כתוצאה מהתעלפות שכלל כאבים, נפיחות רבה ושטפי דם. כעת אני מטופלת בפיזיותרפיה, אך לצערי עדיין סובלת מבצקת ממושכת בכף הרגל הפגועה שמונעת ממני לנעול נעליים סגורות ומופיעה בעיקר בעת ישיבה ממושכת והליכה ארוכה, כשבבוקר לאחר שינה או בזמן מנוחה המצב משתפר אך חוזר חלילה. הבצקת היא גומתית שבעת לחיצה נוצר שקע וכן עדיין קיימים כאבים. כמו כן,אציין שאני סובלת מבצקות גם לפני הפציעה עקב ישיבה ממושכת, למשל בטיסות, למרות הליכה ותזוזה ואף בעבודתי בישיבה. יש לציין שביצעתי לאחרונה בדיקות אקו לב, הולטר לב, אק"ג, וכן לפני שנה וחודשיים ביצעתי דופלקס גפיים תחתונות אי ספיקה שיצא תקין, האם יש סיכוי שיש צורך לחזור על הדופלקס? ושאלה נוספת, בחודש הבא אני טסה לאירופה טיסה של כמעט 5 שעות, האם יש סיכון? מה עליי לעשות? מציינת שצבע כף הרגל הפגועה מעט כהה יותר (אדמומי כהה) מהרגל הבריאה, בייחוד בעת הופעת הבצקת. תודה רבה על ההתייחסות!

 • + הוסף תגובה
בצקת ד"ר אסף לבנון 22/10/2019 09:37
 • שלום טליה. כל מה שאכתוב להלן הוא בהסתמך על דברייך אך כמובן שעדיף שיראה אותך כירורג כלי דם כי אין כמו מראה עיניים כך שכל הייעוץ הוא בערבון מוגבל. לפי מה שאת מתארת קיימת הפרעת ניקוז בכף רגל ימין. המשמעות היא שהדם מגיע בצורה טובה אך יש בעייה בחזרתו לכוון מעלה. בעיית ניקוז יכולה להיות על רקע של הפרעה באחת משתי מערכות הניקוז - הורידית והלימפטית או משתיהן גם יחד. את מתארת שהיתה גם תופעה דומה לפני הפציעה אך לא הבנתי אם היא הייתה בשתי הרגליים או רק ברגל ימין. העובדה שביצעת בדיקת דופלקס אשר היתה תקינה מרמזת על כך שהבעייה היא רק לימפטית אך הייתי חוזר על הבדיקה ומבקש בדיקה גם של הורידים השטחיים וגם של הורידים העמוקים ברגל. אם נצא מתוך נקודת הנחה שהבעייה היא לימפטית במקור ושאף החמירה עקב החבלה אשר בעצמה יכולה לגרום להפרעת ניקוז אזי הטיפול שצריך הוא שמרני בלבד וזאת ע"י שימוש בגרב אלסטי עד מעל לאזור הבצקתי כלומר עד לאזור תקין בשוק. הטיסה לא אמורה להוות בעייה ואני ממליץ בחום להשתמש בגרב האלסטי בזמן טיסה שכן הנפיחות עשויה להחמיר בטיסה. אם יש עוד שאלות אשמח לעזור .

 • + הוסף תגובה
המשך טליה 22/10/2019 10:17
 • תודה ד"ר אסף על המענה המפורט, הבצקות שתיארתי טרם הפציעה מופיעות בשתי הרגליים, וכעת לאחר הפציעה הבצקת מופיעה יותר ברגל ימין על רקע ישיבה או הליכה ממושכת עם הקלה דיי משמעותית לאחר מנוחה בסופ"ש, הרמת הרגל וכו' (ברשותי תמונות הממחישות את הבצקת, אשמח להתייעצות עימך במידת האפשר). היכן ניתן להתאים גרב אלסטית? האורתופד המטפל לא ממש ראה צורך אך אני מרגישה שזה הכרחי, איך אוכל לעשות זאת? אני מתגוררת בעיר מעט בעייתית (אילת), ואין כל כך מומחים בתחום כלי הדם, לכן פונה לעזרתך. המון תודה!!

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 22/10/2019 11:23
 • חבל שלא כתבת לפני יומיים כי הייתי באילת עד יום א'. תשלחי לי בבקשה את התמונות למייל asaflev67@gmail.com ונמשיך משם את הדיון, תשאירי שם גם מס' טלפון ליצירת קשר

 • + הוסף תגובה
שאלה אני 20/10/2019 14:40
 • שלום רב ,יש לי 2 קעקועים בשתי הידיים,באיזור שלוקחים דם ...שנים שלא הייתי בבדיקות תקופתיות והרופא משפחה המליץ.מניחה שהאחות לא תוכל להחדיר מחט לאיזור הקעקוע ...אז מהיכן היא תשאב לי דם בעצם? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דם ד"ר אסף לבנון 20/10/2019 23:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!