תסמונת הווריד החלול התחתון והעליון (SVC/IVC syndrome)

ראשי

תאור

חסימה בווריד החלול גורמת לתסמונת הווריד החלול העליון או התחתון (Inferior, or superior, vena cava syndrome) בהתאם למיקום החסימה. הסיבות לחסימה מגוונות. הווריד החלול העליון הוא הווריד העיקרי שמנקז את הדם מהחלק העליון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור בין הווריד הברכיוצפלי (Brachiocephalic) או "עלום שם" (Innominate) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב.
תסמונת הווריד החלול העליון (תוח"ע) נגרמת ברוב המקרים על ידי סרטן הריאה או על ידי גידולים אחרים של הריאה ראשונים או מישניים. תהליכים אחרים שיכולים לגרום לתסמונת זאת כוללים מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון. פקקת של הווריד החלול העליון נדירה יחסית, אך יכולה להופיע במחלות שמלוות ביתר-קרישיות או כתוצאה מהחדרה של צנתרים לתוך ורידים ראשיים (מרכזיים) אשר מתנקזים לווריד החלול העליון.

הווריד החלול התחתון הוא הווריד העיקרי שמנקז דם מהחלק התחתון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור של שני ורידי הכסל המשותפים (Common iliac vein) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב. תסמונת הווריד החלול התחתון (תוח"ת) נוצרת כאשר יש חסימה בווריד החלול התחתון. חסימה בווריד החלול התחתון היא פחות שכיחה מאשר חסימה בווריד החלול העליון ולעיתים יותר קשה לזיהוי.

ברוב המקרים תסמונת הווריד החלול התחתון נגרמת על ידי פקקת וזאת נגרמת בדרך כלל מהתפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל. במקרים אחרים פקקת בווריד החלול התחתון מופיעה כתוצאה מגורמי הסיכון לפקקת ורידים כמו מצב לאחר ניתוח, אי-ספיקת לב או מחלה ממארת.

סיבות אחרות שכיחות פחות לחסימה של הווריד החלול התחתון הן לחץ חיצוני על הווריד מגידולים בבטן, לחץ של קישריות לימפה מוגדלות או, באורח נדיר יותר, לחץ מהגדלת מיפרצת של אב העורקים (Aortic aneurysm). לעיתים, תסמונת הווריד החלול התחתון משנית להופעת הידבקויות או "רצועות" בתוך הווריד החלול התחתון כתוצאה מתהליכים דלקתיים קודמים. סיבה אחרת היא התפשטות של גידול סרטני מהכליה דרך וריד הכליה ולאחר מכן לכיוון הווריד החלול התחתון.

חולים עם תסמונת הווריד החלול התחתון בגלל פקקת יכולים לחיות שנים רבות לאחר מכן. במקרים מסוימים תיעול (Canalization) של הפקקת ויצירת רשת ורידית צדדית יכולים להפחית את הבצקת ברגליים.

סימפטומים


התסמינים והסימנים של תסמונת הווריד החלול העליון ממוקמים באזור הניקוז של הווריד החלול העליון: ראש, צוואר, גפיים עליונים ובית החזה. התסמונת מתאפיינת בהרחבה של הוורידים של בית החזה, צוואר וזרועות (תמונה), בצקת של הפנים, כיחלון בפנים, צוואר ובית חזה עליון. במצב מתקדם יותר ועקב הפרעה בניקוז דם מהמוח או גודש מוחי, יכולים להופיע תסמינים כמו כאבי ראש, סחרחורת ובלבול.

חסימה בווריד החלול התחתון פחות יכולה להיות יותר קשה לזיהוי. התסמינים של תסמונת הווריד החלול התחתון תלויה בגובה ובדרגת החסימה, בטיב הרשת הוורידית הצדדית ובסיבה לחסימה. כאשר החסימה היא בחלק התחתון של הווריד החלול התחתון נגרמות בצקת ברגליים, הרחבה של ורידי הרגליים ולאחר תקופה מסוימת הופעת רשת ורידים שטחיים מורחבים, מתפתלת על קיר הבטן עד לכיוון בית החזה (תמונה). כאשר החסימה בווריד החלול התחתון גבוהה יותר יכול להיגרם גודש בכבד או בכליות וכתוצאה מכך, במיוחד כאשר החסימה היא פתאומית, אי-ספיקת כבד או כליה ולפעמים אף למות החולה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות לתסמונת הווריד החלול העליון כוללות את סרטן הריאה וגידולים אחרים של הריאה, מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון.

הסיבה לתסמונת הווריד החלול התחתון הן התפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל או מצבים אחרים העלולים ליצור פקקת ורידים.

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
די דיימר גבוה אמונה 29/09/2020 21:52
  • יש לי נטייה לקרישיות יתר (פקטור 5, ו-8). כמו כן בדיקות הדי דיימר שלי במשך 3 שנים תמיד גבוהות מהרגיל, ומיד שולחים אותי לדופלר לשלול DVT, ובדופלר תקין. ממה יכול לנבוע די דיימר גבוה באופן עקבי למשך שנים? תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
תוצאות דופלר ש 29/09/2020 17:30
  • שלום בתוצאות שקיבלתי הכל תקין מלבד: אי ספיקה של הספנה גדולה לכל אורכה כולל SFJ במערכת שטחית אשמח לחוות דעתך

  • + הוסף תגובה
בעיה בכלי דם?? יעל 18/09/2020 22:36
  • שלום רב.אולי מפה תבוא הישועה עברתי ניתוח לפני שנים (2007) להוצאת אקסוסטוזיס הרגשתי קצת כאבים ברגל ושמתי לב גם שיש טיפה נפיחות ולכן ניגשתי לרופא והחליטו לנתח, וכמובן עשיתי את הניתוח בידיעה שהנפיחות תעלם. הניתוח עבר בהצלחה רבה אך הנפיחות לא ירדה כלל. הופנתע לבדיקות נוספות. כמו סונר בטן, מיפוי עצמות סיטי mri כירורג כלי דם. ונאמר לי שהכל תקין. אך עדיין הנפיחות לא יורדת. עשיתי פיזו לימפטי ידני. לא עזר. גרביים לא עזר אפילו שילמתי על מכשיר ששמים ברגליים ועושה עיסוי לימפטי ולא עזר. מחפשת דרכים להורדת הנפיחות לאחר אינסוף בדיקות מיותר לציין שמרגישה נורא לא אסטית וזה פוגע בי מאוד בביטחון העצמי שלי. כל רעיון התקבל בברכה תודה אם תצטרך אעלה עוד תוצאות מבדיקות שעשיתי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!