דלג לתוכן

סיאטיקה

אישיאה | Sciatica
המומחים של Infomed מסבירים:
סיאטיקה, המכונה לעיתים גם אישיאה, היא מצב של כאב המקרין לאורך נתיב העצב הסיאטי, המסתעף מהגב התחתון דרך הירכיים והישבן ועד מורדן של כל אחת מהרגליים. למרות שהכאב יכול להיות חריף, במרבית המקרים הוא חולף באמצעות טיפולים שמרניים בתוך מספר שבועות. אנשים שיש להם סיאטיקה חמורה, במלווה בתסמינים של חולשת רגליים משמעותית או שינויים במעי או בשלפוחית השתן, עלולים להזדקק לניתוח[1], אשר במרבית המקרים יבוצע על ידי אורתופדית או אורתופד עמוד שדרה.

בדרך כלל, סיאטיקה משפיעה רק על צד אחד של הגוף והיא מופיעה לרוב בעקבות מצבים אשר גורמים לדחיסה של עצב זה כגון פריצת דיסק והיצרות תעלת עמוד השדרה. מצבים אלו מובילים לדלקת, לכאב ולעיתים אף לחוסר תחושה ברגל הפגועה[1].

סיאטיקה היא בעיה רפואית נפוצה מאוד. כ-40% מהאנשים בארה"ב חווים סיאטיקה מתישהו במהלך חייהם. כאבי גב הם הסיבה השלישית בשכיחותה לכך שאנשים מבקרים אצל הרופא/ה[2].

הדמיה תלת ממדית מיקום העצב הסיאטי בגוף של גבר, סיאטיקה
צילום: shutterstock | Nathan Devery
 • סיאטיקה תסמינים

  פגיעה אמיתית בעצב הסיאטי היא יחסית נדירה, ולכן המונח סיאטיקה משמש בדרך כלל לתיאור כל כאב בגב התחתון שמקרין לרגל. הכאב הזה נובע מגירוי, דלקת או לחץ המופעל על העצב[2].

  באופן כללי, תסמינים של סיאטיקה יכולים להתבטא בכאב, בעקצוץ ובחוסר תחושה ברגל. תסמינים אלו יכולים להופיע בכמה אופנים[3] [2]:
   
  • הכאב יכול להיות קל עד חמור ובכל מקום לאורך נתיב העצב הסיאטי - מהגב התחתון, דרך הירכיים, הישבן ו/או במורד הרגליים.
  • סיאטיקה גם יכולה לגרום לחולשת שרירים, לחוסר תחושה ועקצוץ לאורך הרגל, בכף הרגל ו/או בבהונות.
  • יש אנשים שמתארים את הכאב כחד או כדקירות, אחרים מתארים את הכאב כשורף או כזרם חשמלי. הכאב משתנה בין כל אדם ואדם, בהתאם לחומרת המצב ולגורם לכאב.
  • הכאב יכול להיות קבוע או להיעלם.
  • לרוב, הכאב יהיה חמור יותר ברגל בהשוואה לגב התחתון.
  • הכאב מחמיר בזמן ישיבה או עמידה ארוכה, כמו גם בעת סיבוב פלג הגוף העליון בזמן עמידה. תנועות גוף חדות ופתאומיות כגון שיעול או עיטוש, יכולות אף הן להחמיר את הכאב.
  • סיאטיקה פוגעת בדרך כלל רק ברגל אחת. עם זאת, לעיתים הבעיה יכולה להופיע בשתי הרגליים. הדבר תלוי במקום שבו מופעל לחץ על העצב לאורך עמוד השדרה.
  • סיאטיקה יכולה להופיע בפתאומיות או בהדרגה. גם זה תלוי בגורם. פריצת דיסק, למשל, עלולה לגרום לכאב פתאומי; דלקת פרקים בעמוד השדרה מתפתחת לאט.

  במקרה של בעיות בשליטה בשלפוחית ​​השתן או במעיים, או אם יש חולשה, חוסר תחושה או כאבים עזים, יש לפנות בהקדם לייעוץ רפוא[3].

המומחים שלנו לאורתופדיה

אורתופדיה
ד"ר אנדריי אנדרחנוב מומחה לכירורגיה אורתופדית, מומחה לכירורגית גף עליון ומיקרוכירורגיה
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר תומר כהן מומחה בכירורגיה אורתופדית עם התמחות על בפציעות ספורט וברכיים
קראו עליי עודלקביעת תור
אורתופדיה
אורתוטיסט שמואל להב אורתוטיסט ומנהל את מכון אורתופדי ברזילי-להב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאורתופדיה>

שאלות מתוך פורום עקמת

בניהולו של אורתוטיסט שמואל להב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו