אלרגיה לאינסולין (Insulin allergy)

ראשי

תאור

עד סוף שנות ה-80 של המאה ה-20, היתה תופעת האלרגיה לאינסולין בארץ שכיחה יותר. מאז ראשית שנות ה-90, הוחלפו תכשירי האינסולין שמקורם בבעלי חיים שונים (פרה, סוס, חזיר) באינסולין ממקור אנושי אשר מיוצר במעבדה באמצעות הנדסה גנטית. האינסולין האנושי נקי יותר וזהה לאינסולין המיוצר בגופו של אדם בריא. מסיבה זו, הסבירות של התפתחות תגובה אלרגית לאינסולין האנושי קטנה יותר בהשוואה לאינסולין ממקור של חיה, ואכן שכיחותה של האלרגיה לאינסולין בארץ, הצטמצמה באופן משמעותי בעשור האחרון.
למרות מגמה זו, עלולה עדיין להתפתח תגובה אלרגית, גם לאינסולין ממקור אנושי. הגורמים המעורבים בהתפתחות התגובה האלרגית הם: פרוטמין, אבץ וחלבונים מזהמים הנמצאים בחלק מסוגי האינסולין השונים.

בדרך כלל התגובה האלרגית המקומית קלה וחולפת מעצמה לאחר זמן קצר. מרבית התגובות האלרגיות מתרחשות במקום ההזרקה בלבד. עם זאת נצפו גם תגובות מערכתיות (המערבות את כל הגוף) לאחר מתן אינסולין בזריקה. 

תגובה אלרגית מערכתית קשה נדירה ביותר, אך כשהיא מופיעה היא עלולה לסכן חיים. במקרים אלה, מומלץ לבצע תבחיני עור לשם איתור הסוג המתאים של האינסולין, אשר אינו גורם לתגובה אלרגית.

תרופות כגון אנטי-היסטמינים ואף סטרואידים עשויים לסייע במניעת האלרגיה. במקרים אחרים ניתן למנוע את התופעה על ידי נטילת ריגוש (Desensitization).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אפשר לערוך תבחיני עור לשם איתור הסוג של האינסולין המתאים לחולה ואינו גורם לתגובה אלרגית.

פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות איסוף שתן לקורטיזול מתחת לסף עדי 21/10/2020 22:46
  • שלום ד"ר, אני בת 39. עם שחלות פוליציסטיות, לא נוטלת גלולות.לאחר קורס פרדניזון של 10 ימים 40 מ"ג ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג ו 5מ"ג שהיה בפעם השניה כעבור חצי שנה.קיבלתי בדיקת קורטיזול לשלילת דיכוי אדרנלי. כעבור שבועיים מתום ה 2.5 פרדניזון יצא לי 346 עם 4 שאיפות סימביקורט 320. חודשיים אחרי קיבלתי לעשות איסוף שתן לקורטיזול. הקריאטנין בנורמה ובקורטיזול נכתב: "מתחת לסף גילוי מבוצע באיכילוב" (אני במכבי). אשמח לברר: האם זה מעיד על תוצאות ממש נמוכות או על ממש גבוהות? האם אני צריכה למהר לטיפול רפואי? התור הבא לרופא משפחה רק עוד שבוע. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
יובש בפה ובאף קוטי 21/10/2020 06:05
  • הנני חולת לופוס ושיוגרן מבקש ת לדעת על טיפול לגבי יובש מה ממולץ ביותר סובלת מיובש בפה ובאף ובעיניים מטופלת מזה שנתיים בפרידניזון שהולך וקטן מבחינת מינון היום 5 מג ביו . וסלספט. ופלקווניל מבקשת את עזרתך מבקשת לציין שאני מקבלת טיפות לי עיניים וספרי לאף תודה ...

  • + הוסף תגובה
תזונה מיכל 30/07/2020 20:15
  • שלום וברכה, אני לא משתתפת קבועה כאן, האם מתאים לתת כאן המלצה על שיטת תזונה שהתחלתי, שעוזרת לחולים במחלות אוטואימוניות?

  • + הוסף תגובה
אשמח לקבל את התפריט בוני 19/10/2020 12:26

הצטרפו לאינדקס הרופאים!