דלג לתוכן

מחלות אוזן תיכונה

Middle ear, miscellaneous diseases
המומחים של Infomed מסבירים:
מבין מחלות האוזן התיכונה, המחלות הדלקתיות הן השכיחות ביותר. כל שאר המחלות הן נדירות.
האוזן התיכונה יכולה להיות מעורבת במחלות מערכתיות שונות של הגוף, כמו מחלות גרגירומתיות (גרנולומטותיות) (היסטיוציטוזיס X, וגנר סרקואידוזיס, שחפת, עגבת), במחלות גידוליות (ליקמיה Glomus tumors, Multiple myeloma), במחלות עצם (Paget, Osteogenesis imperfecta, Fibrous dysplasia), במחלות אוטואימוניות ובמחלת האיידס.
מרביתן של מחלות אלו הן נדירות ביותר, ועל כן יובאו להלן הנפוצות שבהן, בלבד:
- המונח היסטיוציטוסיס X מתייחס לקבוצת מחלות השונות בחומרתן ובסיכויי ההחלמה מהן, ואשר הגורם להן אינו ידוע. עצם הרקה והאוזן התיכונה עלולים להיות מעורבים במרבית המחלות הללו בשכיחות גבוהה.
האבחון הוא קליני, מתבסס על צילומי רנטגן ונקבע לאחר התקנת ביופסיה.
הטיפול שונה בהתאם לסוג המחלה.
- שכיחות השחפת ומעורבות האוזן במחלה זו ירדה באופן ניכר במהלך המאה הקודמת, אך לקראת סיומה עלתה שכיחותה שוב. מעורבות האוזן ללא ממצא בריאות נדירה ביותר. המחלה מאופיינת בסימנים הקליניים של דלקת אוזן תיכונה אך ללא כאב, ועם מעורבות מהירה יותר של האוזן הפנימית.
הטיפול צריך להיות משולב: בתרופות ובניתוח.
- האוזן התיכונה יכולה להיות מעורבת לעיתים קרובות במיאלומה נפוצה (Multiple myeloma) ובליקמיה.
- ה-Glomus tumors הם הגידולים השכיחים ביותר של האוזן התיכונה ועצם הרקה. מקורם מהווריד היוגולרי או מרשת כלי דם שנמצאים על גבי הדופן המדיאלית של האוזן התיכונה (Plexus tympanicum). התסמינים הם של טינטון סינכרוני עם קצב הדופק, וליקוי במנגנון ההולכה בשמיעה הגידול עלול להתפשט אל האוזן הפנימית ואל תעלת השמע החיצונית.
האבחון קליני ובאמצעי דימות (CT, MRI ואנגיוגרפיה).
הטיפול בניתוח, ובחלק מהמקרים נעזרים בחסימה של כלי הדם המזינים את הגידול, לפני הניתוח, על ידי תיסחוף (אמבוליזציה) סלקטיבי שלהם. טיפול בהקרנות אינו מקובל והוא שמור למקרי הישנות של הגידול, או למקרים של גידולים גדולים שלא ניתנים לכריתה.
- מספר מחלות עצם עלולות לפגוע גם בעצם הרקה ובאוזן התיכונה, והתסמינים הראשונים של המחלה יכולים לעיתים לדמות לתסמינים של אוטוסקלרוזיס.
- זיהומים של האוזן התיכונה עלולים להתרחש במקרים של מחלות חסר חיסוני מלידה, או נרכשות (איידס), ולעיתים מהווה דלקת האוזן התיכונה תסמין ראשון של המחלה.

פרופ' אבישי גולץ

המומחים שלנו לאף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר וכירורגיה

גריאטריה
ד"ר אלכס סוצקובר רופא גריאטר עצמאי
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר סימון שנהב מנהל היחידה להריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי ברזילי. מומחה במיילדות וגניקולוגיה.
קראו עליי עוד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו