נוירופתיה דלקתית (Inflammatory neuropathy)

ראשי

תאור

נוירופתיה דלקתית

נוירופתיה דלקתית נגרמת על ידי תהליכים דלקתיים שמעורבים בהם העצבים ההיקפיים בגלל חדירה ישירה של מחוללי זיהום לעצב או תקיפת העצב על ידי תאי מערכת החיסון, ללא נוכחות מחולל זיהום בתוך העצב.מבין הנוירופתיות הזיהומיות, השכיחה ביותר היא מחלת הצרעת, שבה החיידק מתרבה בעיקר בעצבים תחושתיים הסמוכים לפני שטח העור. מידת התגובה החיסונית לנוכחות החיידק קובעת את אופי הסתמנות המחלה. בנוסף, שכיחה גם מעורבותם של העצבים ההיקפיים בזיהום מנגיף HIV ובזיהומים מנגיפים ממשפחת ההרפס.


בין הנוירופתיות המושרות על ידי תגובה חיסונית ללא זיהום תוך-עצבי פעיל, הבולטת ביותר היא תסמונת גייאן-ברה. עם זאת קיימות פולי-נוירופתיות רבות אחרות, ברובן כרוניות, שבהן לתגובה החיסונית הדלקתית תפקיד מפתח בגרימת המחלה. 

קבוצה נוספת של נוירופתיות דלקתיות היא קבוצת המונו-נוירופתיות שבהן נפגע עצב יחיד או קבוצת עצבים ממוקמת כגון מיקלעת עצבי היד. העצב שנפגע בשכיחות הגבוהה ביותר הוא עצב הפנים (Facial nerve). מצב זה מתבטא לרוב בשיתוק חד-צדדי של שרירי ההבעה בפנים ונגרם לעיתים מנגיף הרפס. במרבית המונו-נוירופתיות הדלקתיות המהלך הוא חד ויש סיכויי החלמה טובים.

פרופ' יצחק ווירגין

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במקרים אלו הבירור כולל תבחיני הולכה עצבית, דיקור תעלת השדרה, בדיקות לנוגדנים כנגד מרכיבי העצב והתקנת ביופסיה מעצב תחושתי. בשיעור ניכר של המקרים ניתן להגיע לאבחון ולהתאמת טיפול באמצעות תרופות המדכאות את מערכת החיסון.

שאלות ותשובות


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון- תזונה בילי 11/02/2020 19:36
  • שלום,אבא בן 70 אובחן בפרקינסון. האם יש תזונה מיוחדת?מחפשת דיאטנית מומחית בתחום כי הוא איבד משקל. אשמח להמלצות

  • + הוסף תגובה
האם הסימנים מדאיגים? רונית 10/02/2020 08:28
  • ראשית עברתי הרבה מתחים בנושאים רפואיים (לא פרקינסון אבל דברים רציניים אחרים) עם בני משפחה בשנים האחרונות. (אין לי מושג אם מתח משפיע על הנושא או לא). בכל אופן אני בת 57, מאז ומתמיד הידיים של רעדו. כאשר אני פחות במתח, הן פחות רועדות ולפעמים כמעט ולא. אבל לא הייתי אומרת, שהן לא רועדות בכלל. לפני כמה זמן שמתי לב שהאגודל שלי רועדת אולי יותר באופן בלתי רצוני. (אולי היה שם פצע,אבל זה לא רק מהפצע אני חושבת) נוסף לזה עוד דבר התחדש בשנה האחרונה , שהרבה פעמים כשאני קמה משינה , אני רועדת ואז זה עובר בעזרת ה'. קבעתי לתור לרופא (הוא בחו"ל כרגע), אבל רציתי לשאול, אם יש לך איזה מילת הרגעה או שהסימנים הללו מדאיגים. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
חשש לפרקינסון ד''ר ישראלי-קורן 11/02/2020 01:21
  • שלום רונית ותודה על שאלתך, התחום הנוירולוגי מורכב, במיוחד פרקינסון והפרעות תנועה. הסימפטומים שלך אינם ספציפיים - שזה אומר שיש רשימה של מחלות שיכולות להסביר את התלונות. לכן, לצערי, הדרך היחידה זה להיבדק ע"י נוירולוגים בתחומים שונים כולל הפרעות תנועה כמובן ואולי גם להיבדק ע"י אורתופד. בהצלחה ותרגישי טוב :)

  • + הוסף תגובה
מדוע הורידו את השאלה שלי מהפורום רונית 04/02/2020 16:38
סימנים מדאיגים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 08/02/2020 22:18
  • שלום רונית, היתה תקלה טכנית. אם תוכלי לכתוב את השאלה מחדש אז אשמח לכתוב שוב תגובה. בברכה, ד"ר ישראלי-קורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!