דלג לתוכן

נוירופתיה

Neuropathy
המומחים של Infomed מסבירים:

נוירופתיה היא מונח כללי למחלות של מערכת העצבים ההיקפית. העצבים ההיקפיים כוללים את כל עצבי הגוף (למעט עצב הראייה המשויך למערכת העצבים המרכזית) לאחר יציאתם מהמוח או מחוט השדרה. מכאן, שמדובר ברשת ענפה המפוזרת בכל איברי הגוף, ואשר לה מספר תפקידים:

 • העצבים ההיקפיים המוטוריים מעצבבים את השרירים ואחראים על התנועה.
 • עצבי התחושה (סנסוריים) אחראים על העברת התחושה מהעור ומהאיברים הפנימיים למוח.
 • העצבים של המערכת האוטונומית שולטים על האיברים הפנימיים, כמו בלוטות ההפרשה וכלי הדם ואחראים על פעילותם התקינה.

יש סוגי נוירופתיה תורשתיים, שלרוב מתפתחים בגיל צעיר, הנגרמים עקב ליקוי גנטי הפוגע ביצירת מרכיבים חיוניים בעצב. לרוב, הפגם הוא בייצור אחד ממרכיבי המיאלין (המעטפת השומנית שעוטפת את העצב), אך ייתכנו ליקויים גם במרכיבי גוף העצב עצמו. 

באופן טיפוסי, הראשונים שנפגעים בנוירופתיה הם השרירים המרוחקים, דהיינו שרירי כפות הידיים והרגליים. כתוצאה מכך יופיע קושי בפעולות עדינות של הידיים כגון כתיבה או אחיזה בחפצים. לעיתים, ובעיקר בנוירופתיות שהן סיבוך מזיהום, תיתכן חולשת שרירים קשה המתפתחת במהירות, שעלולה לגרום אף לשיתוק. כשנפגעים העצבים של המערכת האוטונומית, תיתכנה בעיות בתפקוד האיברים הפנימיים, כגון עצירות או שלשולים, וכן הפרעות בקצב הלב, במתן שתן, בהזעה וסחרחורת בעיקר בקימה מישיבה או משכיבה (תופעה זו מוסברת בעצבוב לקוי של כלי הדם בגפיים, שכתוצאה מכך אינם מתכווצים כדי לשמור על זרימת דם תקינה).

 • נוירופתיה תסמינים

  התסמינים התחושתיים בנוירופתיה (Neuropathy) הם השכיחים והמציקים ביותר. הם מופיעים תחילה באזורים המרוחקים בגוף - כפות הרגליים והידיים. החולים חשים דקירות, רדימות בעור, נימול, תחושת "שריפה" או "בעירה" (פרסתזיות).

  יש חולים שמתלוננים על תחושה של דריכה על סיכות או על אבנים בזמן הליכה, ואחרים החשים זרמים או הרגשה שהעור בגפיים מתוח. כאב, תסמין שכיח בנוירופתיה, יכול להיות חד, עמום או צורב, יכול להופיע עצמונית או עקב גירוי לעור כמו מגע או דריכה, ולעיתים קשה יותר בלילה. התסמינים המוטוריים כוללים חולשה ודלדול של השרירים.

  כמו כן, ישנם תסמינים מוטוריים או אוטונומיים, תלוי איזה עצב נפגע. כאשר ישנה פגיע בעצב שאחראי על תנועה (עצב מוטורי), הפגיעה תתבטא בחוסר קואורדינציה, חולשה בשרירים או אפילו שיתוק. העצבים האוטונומיים אחראיים על תפקוד כלי הדם, הלב, מערכת העיכול ושלפוחית השתן, ולכן פגיעה בהם יכולה להוביל לאי סבילות לחום, הזעת יתר או חוסר יכולת להזיע, הפרעות במערכת העיכול ומערכת השתן, ושינויים בלחץ הדם שמובילים לסחרחורות.

  נוירופתיה יכולה להשפיע על עצב אחד (מונו-נוירופתיה), כמו במקרה של התסמונת התעלה הקרפלית, וכן על שני עצבים או יותר באזורים שונים - מצב הקרוי נוירופתיה מולטיפלקס, או כמו במרבית המקרים, על מספר רב של עצבים – פולי-נוירופתיה.

המומחים שלנו לנוירולוגיה ומשפחה

נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר דוד אוריון מנהל מחלקה לשבץ מוחי ומחלות נוירווסקולרית, בי"ח שיבא, תל-השומר
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה ומשפחה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא נוירופתיה

נוירופתיות: מהם הגורמים ואיך מאבחנים?
נוירופתיות: מהם הגורמים ואיך מאבחנים?
פרופ' דוד ירניצקי מאת: פרופ' דוד ירניצקי 12/01/2020

מהן נוירופתיות ומה הסיבות להתפתחותן, אילו תסמינים יהוו אותות אזהרה וכיצד ניתן לאבחן ולטפל בהן? התשובות בכתבה שלפניכם לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו