כף-הרגל הסוסנית (Foot and lower extremity problems)

ראשי

תאור

עיוות מלידה של כף-הרגל הבא לידי ביטוי בסיבוב פנימי ובנטייה כלפי מטה של כף-הרגל, נקרא: "כף-הרגל הסוסנית".
השכיחות של עיוות זה היא 2 מתוך 1,000 תינוקות וגדולה יותר בבנים זכרים.
במחצית מהמקרים העיוות הוא דו-צידי. ברוב המקרים הסיבה לעיוות אינה ידועה ובמקרים נדירים היא חלק מתסמונות אחרות. 
כף-הרגל השטוחה (Flatfoot). הקשת האורכית בכפות הרגליים מתפתחת במשך העשור הראשון לחיים. אי לכך, כף-רגל שטוחה וגמישה היא תופעה שכיחה בתקופה זו. שיטוח כף-הרגל אינו מלווה בדרך כלל בהפרעה תפקודית כלשהי. בבדיקות שנעשו בחיילים עם כף-רגל שטוחה נמצא כי לא סבלו מכאבים ותפקדו היטב. הדעה המקובלת היא שאין צורך בטיפול כלשהו בכף-הרגל השטוחה במידה ואינה מלווה בכאבים או בהפרעה תפקודית. ניסיון לשפר את מבנה כף-הרגל על ידי מדרסים ונעליים מיוחדות נמצא לא יעיל ואינו מומלץ. לעיתים, לקראת סוף העשור הראשון ואילך, מופיעים כאבים בכף-רגל שטוחה ויש צורך באבחון סיבת הכאב. ייתכן והכאבים נובעים מאיחוי מולד בין עצמות העקב.
נטייה פנימית של כף-הרגל (Metatarsus adductus). נטייה פנימית של קדמת כף הרגל היא ממצא שכיח בתינוקות. ברוב המקרים, הסיבה לכך היא לחץ תוך-רחמי. במרבית המקרים אין צורך בטיפול. במקרים שבהם העיוות נוקשה, יש צורך בטיפול בגבס בשבועות הראשונים לאחר הלידה.
פרופ' קלמן כץ

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן עיוות זה, בשלבים מוקדמים של ההריון, בעת ביצוע סריקת מערכות בבדיקת על-שמע.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הגישה הטיפולית המקובלת כיום פותחה על ידי ד"ר פונסטי. לפי שיטה זו, מייד לאחר הלידה ושבועות אחדים אחריה, מתוקן העיוות בטיפול בגבס.
לעיתים, יש צורך בחיתוך גיד העקב כחלק משיטה זו.
לאחר תיקון העיוות, בדרך כלל, בתוך חודשיים עד שלושה לאחר הלידה, יש צורך בשימור התיקון על ידי שימוש בנעליים וסד מתכת ביניהם, במשך כל שעות היממה, למשך שנה.
בשנתיים הראשונות לחיים, קיימת נטייה להישנות העיוות.
אם לא מושג תיקון בשיטה זו, יש צורך בניתוח מורכב. התוצאות הטיפוליות, בדרך כלל טובות, והילדים מתפקדים היטב.

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אצבע שהתעקמה עדי 30/09/2020 14:27
 • שלום, לפני יותר מחודש עיקמתי את האצבע בים. (הגיע גל והעיף אותה לאחור) מאז אני מרגישה חולשה וכאבים באצבע שלא עוברים. מה זה אומר? מחכה שזה יעבור מעצמו, ומתעצלת לבדוק את זה. אבל פעילות יום יומית עם האצבע הזו נפגעה מאז.. מה עושים?

 • + הוסף תגובה
חבלה באצבע. ד"ר נועם רשף 30/09/2020 18:27
 • שלום עדי. אחסוך ממך הטפות מוסר. ממליץ צילום רנטגן של האצבע ובדיקת אורטופד או מומחה כף יד. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שטף דם חוזר מתחת לציפורן יסמין 28/09/2020 10:03
 • שלום, אני הולכת על הליכון כל יום במשך שעה עד שעתיים. בסוף כל הליכה נוצרות לי בשתי הרגליים, באצבע הארוכה ברגל, זאת שאחרי הבוהן, שלפוחית בקצה הקדמי וכן שטף דם מתחת לציפורן. קורה לי באותה אצבע בשתי הרגליים. שטפי הדם גורמים לציפורניים להיות כחולות ולציפורן להתנתק בהדרגה. איך אפשר למנוע את השלפוחיות ואיך אפשר למנוע את שטפי הדם? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
שטף דם מתחת לציפורן ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:17
 • שלום יסמין. תופעה כזו ידוע ומוכרת ברצים. צריך לוודא שהנעל שלך לא קצרה מדי (חצי מידה יותר גדולה מומלץ אם כן)ותופסת היטב את כף הרגל . מעבר לכך - אם - אנטומית - המסרק השני והאצבע השניה בכף הרגל שלך ארוכים יותר - וזה קיים - אז השפשוף והעומס על קצה האצבע ישאר.

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינט אריאל 25/09/2020 15:24
 • סובל משין ספלינט מספר שנים ואני לא יודע האם כדאי להמשיך לחפש פתרונות או לוותר על ריצות. ניסיתי להחליף לנעליים יציבות יותר כדי להפחית את העומס, משתמש במדרסים בזמן ריצות, טיפולי פזיותרפיה לחיזוק האיזור שהקלו חלקית אך לא לאורך זמן ותרגילים לשיפור שווי משקל. ניסיתי כמובן הפסקות ארוכות אך הכאבים חוזרים אחרי 3-4 ריצות קלות. האם לדעתך כדאי לוותר על ריצות? האם יש עוד טיפולים שאפשר לנסות? נתקלתי מספר פעמים בפרסומת על מכשיר לייזר b-cure , האם זה יכול לעזור? תודה על המענה

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינטס. ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:15
 • שלום אריאל. שין ספלינטס היא תגובת מאמץ. כל מה שתיארת הוא דרך טיפול מקובלת לשין ספלינטס. רוב המטופלים מסתדרים. חלק קטן - לא. הדבר החשוב הוא לחזור לריצה מאוד מאוד מאוד בהדרגה לאחר מנוחה ורק לאחר שאין כאבים. תוארו גם הזרקות - סטרואידים, PRP כאשר אין ערובה לכך שזה יעזור אבל היות שטרם ניסית - זו אפשרות. הייתי מציע לבצע MRI (מעבר למיפוי עצמות שלדעתי כבר ביצעת)של השוקים לוודא שאין אבחנה אחרת. עם ה MRI ממליץ להבדק על ידי אורטופד ספורט לנסות לחפש אפשרויות טיפוליות מעבר למה שכבר טיפלת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!