כף-הרגל הסוסנית (Foot and lower extremity problems)

ראשי

תאור

עיוות מלידה של כף-הרגל הבא לידי ביטוי בסיבוב פנימי ובנטייה כלפי מטה של כף-הרגל, נקרא: "כף-הרגל הסוסנית".
השכיחות של עיוות זה היא 2 מתוך 1,000 תינוקות וגדולה יותר בבנים זכרים.
במחצית מהמקרים העיוות הוא דו-צידי. ברוב המקרים הסיבה לעיוות אינה ידועה ובמקרים נדירים היא חלק מתסמונות אחרות. 
כף-הרגל השטוחה (Flatfoot). הקשת האורכית בכפות הרגליים מתפתחת במשך העשור הראשון לחיים. אי לכך, כף-רגל שטוחה וגמישה היא תופעה שכיחה בתקופה זו. שיטוח כף-הרגל אינו מלווה בדרך כלל בהפרעה תפקודית כלשהי. בבדיקות שנעשו בחיילים עם כף-רגל שטוחה נמצא כי לא סבלו מכאבים ותפקדו היטב. הדעה המקובלת היא שאין צורך בטיפול כלשהו בכף-הרגל השטוחה במידה ואינה מלווה בכאבים או בהפרעה תפקודית. ניסיון לשפר את מבנה כף-הרגל על ידי מדרסים ונעליים מיוחדות נמצא לא יעיל ואינו מומלץ. לעיתים, לקראת סוף העשור הראשון ואילך, מופיעים כאבים בכף-רגל שטוחה ויש צורך באבחון סיבת הכאב. ייתכן והכאבים נובעים מאיחוי מולד בין עצמות העקב.
נטייה פנימית של כף-הרגל (Metatarsus adductus). נטייה פנימית של קדמת כף הרגל היא ממצא שכיח בתינוקות. ברוב המקרים, הסיבה לכך היא לחץ תוך-רחמי. במרבית המקרים אין צורך בטיפול. במקרים שבהם העיוות נוקשה, יש צורך בטיפול בגבס בשבועות הראשונים לאחר הלידה.
פרופ' קלמן כץ

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן עיוות זה, בשלבים מוקדמים של ההריון, בעת ביצוע סריקת מערכות בבדיקת על-שמע.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הגישה הטיפולית המקובלת כיום פותחה על ידי ד"ר פונסטי. לפי שיטה זו, מייד לאחר הלידה ושבועות אחדים אחריה, מתוקן העיוות בטיפול בגבס.
לעיתים, יש צורך בחיתוך גיד העקב כחלק משיטה זו.
לאחר תיקון העיוות, בדרך כלל, בתוך חודשיים עד שלושה לאחר הלידה, יש צורך בשימור התיקון על ידי שימוש בנעליים וסד מתכת ביניהם, במשך כל שעות היממה, למשך שנה.
בשנתיים הראשונות לחיים, קיימת נטייה להישנות העיוות.
אם לא מושג תיקון בשיטה זו, יש צורך בניתוח מורכב. התוצאות הטיפוליות, בדרך כלל טובות, והילדים מתפקדים היטב.

פורומים, אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מורטון ניירומה שרית 22/10/2019 17:02
  • קראתי (https://link.springer.com/article/10.1007/s00270-016-1365-7) שיש אפשרות לטפל בשיטת magnetic resonance (MR)-guided cryoablation (CA) במורטון ניירומה, אשמח לדעת האם הטיפול קיים בארץ, ואם כן מי עושה כך והיכן.

  • + הוסף תגובה
טיפול cryoablation במורטון ניירומה שרית 21/10/2019 21:52
  • קראתי (https://link.springer.com/article/10.1007/s00270-016-1365-7) שיש אפשרות לטפל בשיטת magnetic resonance (MR)-guided cryoablation (CA) במורטון ניירומה, אשמח לדעת האם הטיפול קיים בארץ, ואם כן מי עושה כך והיכן.

  • + הוסף תגובה
שבר בכף הרגל מורן 19/10/2019 14:47
  • שלום, עקב שבר בכף הרגל מסרקים 2-3-4 נותחתי ויש לי קיבוע עם kw מזה 8 שבועות. אחד מה-kw שקוע בפנים, והקצה שלו לא מכופף מחוץ לכף הרגל כמו שני האחרים. האם להוצאתו תידרש הרדמה מקומית? האם הרדמה זו מבוצעת במרפאות חוץ במסגרת הביקורת? תודה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!