חבלות, היצרות והפרעות נשימה בגרון (Larynx trauma)

ראשי

תאור

הגרון ממוקם בחלקו העליון של הצוואר ומוגן יחסית מפני חבלה ישירה על ידי הלסת התחתונה. לכן חבלות כאלה אינן שכיחות. כאשר הראש מורם והצוואר מתוח לאחור הגרון עלול להיפגע כי הוא נמחץ בין החפץ הפוגע לבין עמוד השדרה הצווארי. הסיבות העיקריות לחבלות גרון חיצוניות הן תאונות דרכים, קטטות, פציעות חודרות מתקיפה או מפעולות איבה. חבלה פנימית נגרמת בעיקר מצינרור קנה ממושך או טראומטי, משאיפת אוויר לוהט או מחומרים מעכלים (קורוזיבים).
חבלה קלה עלולה לגרום לשטפי דם תת-ריריים ולקרעים של הרירית. חבלה חמורה עלולה לגרום לשברים בסחוסים המהווים שלד קשיח של הגרון, עד כדי ריסוקם. חמור עוד יותר הוא ניתוק בין הגרון והקנה.
הסימנים לפגיעה בגרון הם צרידות, כאבים וקשיי נשימה ובליעה. האבחון נקבע באמצעות מישוש של הגרון אשר מבחינים בעזרתו בשינוי צורת הסחוסים, על פי אוויר חופשי תת-עורי, קרפיטציות, ותזוזה בין החלקים השבורים. חשוב מאוד לבצע הסתכלות ישירה על הגרון באמצעות מראה או סיב-אופטי על מנת לעמוד על מידת החסימה של נתיב הנשימה, על קיומם של קרעים ברירית ואומדן ממדיהם, וכן על מנת לבדוק את התנועתיות של מיתרי הקול והאם נוצר נקע בסחוס האריטנואיד.
דימות באמצעים כגון CT, אם אפשרית, מוסיפה במידה רבה לאבחון ולתכנון הטיפול.
הטיפול תלוי במצבו של הנפגע. כאשר יש חשש לחסימה קיימת או צפויה, בנתיב הנשימה, יש לבצע מייד פיום הקנה ורק לאחר מכן לבצע הסתכלות ישירה לתוך הגרון לשם הערכת מצבו.
אם אין סכנה לנתיב הנשימה ומצבו של הנפגע יציב, ללא קרעים גדולים ברירית וללא פגיעה בתנועתיות המיתרים, ניתן להסתפק באשפוז קצר לצורך השגחה, במתן אנטיביוטיקה למניעת זיהום או סטרואידים להקטנת בצקת.
אם נמצאו קרעים גדולים ברירית וסחוסים גלויים, נקע של אריטנואיד, או שברים מרובים בסחוסי הגרון עם שינוי צורתו ופגיעה בנתיב הנשימה, נדרש ניתוח לשם קיבוע השברים ותפירת הרירית. בריסוק נרחב של הסחוסים יש מקום להכנסת תומכן (Stent) לתמיכה פנימית ולהבטחת הקוטר של נתיב האוויר. אם יש חסר של רירית הגרון, מנצלים לעיתים את רירית הפה על מנת לכסות סחוס גלוי, שאם לא כן תופיע רקמת גירעון המובילה להתפתחות של צלקות והצרויות.
היצרויות של הגרון נוצרות לרוב לאחר פציעה היקפית, בלוויית חסר רירית בכל הדפנות. היצרויות נובעות גם מפגיעה ברירית עקב לחץ הבלונית של צינור ההנשמה (בפרט לאחר הנשמה ממושכת). התוצאה היא טבעת של רקמת צלקת המקטינה את קוטר הגרון או הקנה. החולה יחוש בהדרגה קוצר נשימה המחמיר והולך עד כדי סכנת חנק.
הטיפול בהיצרות כולל הרחבות נישנות, כריתת רקמה צלקתית בסכין או בלייזר, חיתוך הסחוסים (Split) לצורך הרחבתם עם או בלי תוספת סחוס הנלקח מצלע.
פרופ' ה' צ' יואכימס

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות מירי 02/09/2019 17:07
 • סובלת מצרידות שבאה והולכת במשך חודש. הלכתי לא.א.ג הוא בדק אותי עם סיב אופטי שהוכנס דרך האף. הוא אמר שיש לי בצקת קלה של מיתרי הקול ורפלוקס (צרידות) ואז שלח אותי לעשות בדיקת נשיפה להילקובקטר פילורי + קורס דיבור. שאלותי: 1. לא אמרתי לו שיש לי צרבת, אז איך הוא קבע שיש לי חומציות ? 2. האם הבדיקה הזו נכנסת עד מיתרי הקול ? 3. האם בבדיקה זו אפשר לזהות רפלוקס ? 4. אני חוששת לעשות את בדיקת הנשיפה בגלל מה שנקרא אבחון יתר, כי במידה שימצא חיידק ברמה נמוכה אני חוששת להכנס לסרט של טיפול בכמות גדולה של אנטיביוטיקה

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:14
 • מירי שלום סליחה על תגובתי המאוחרת. בבדחקה באמצעות סיב אופטי רואים את מיתרי הקול ובית הבליעה. כאשר יש אודם ניכר באריטנואידים מלווה בבצקות זה סימן לרפלוקס. טרם בדיקת הנשיפה שממנה את כרגע מעדיפה להימנע, הייתי ממליץ לך לקחת סוטרי חומצה לדוגמאת נקסיום לחודש בשילוב עם דיאטה לרפלוקס אם יש הטבה אז מתחילים לרדת בהדרגה מהטיפול התרופתי והדיאטה הופכת לדרך חיים.

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס לרינגו דניאל 05/09/2019 17:07
 • שלום רופא א.א.ג. איבחן שיש לי ריפלוקס לרינגו. הסימפטומים שלי קשים וגורמים לי סבל רב ב. מספר סותרים חומצה שלקחתי לא עוזר אין בכלל הטבה. מה עלי לעשות? מה לקחת?

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:11
 • האם נשלחת לבירור אצל גסטרולוג? האם אתה משלב דיאטת רפלוקס עם הכדורים? מה המינון של הכדורים שאתה מקבל וכמה פעמים ביום?

 • + הוסף תגובה
לגבי צרידות פתאומית הדר 16/09/2019 07:59
 • שלום ,לפתע בשלוש בלילה קמתי ושמעתי שינוי בקול ,צרידות עברו חמישה ימים והמצב לא השתנה בכלל ,קיבלתי אנטיביוטיקה וכשלקחתי חשתי החמרה במצב ,אולם לא בדקו אותי מספיק ולא עשו לי צילום,אני בת 22,לא מעשנת מעולם,מה שכן הייתי הסביבה לא טובה ומפחדת שסימנו אותי ,האם ניתן לעשות משהו אם הצרידות כתוצאה מסימום?

 • + הוסף תגובה
צרידות פתאומית ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:08
 • הדר שלום, לא הבנתי כיצד בדקו אותך האם הבדיקה הייתה בעזרת סיב אופטי או מראה? במידה והבדיקה נעשתה אצל רופא א.א.ג רק באמצעות מראה את מוזמנת להגיע אלי לבדיקה של מיתרי הקול באמצעות סיב אופטי הטלפון של המרפאה 077-4509800

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!