חבלות, היצרות והפרעות נשימה בגרון (Larynx trauma)

ראשי

תאור

הגרון ממוקם בחלקו העליון של הצוואר ומוגן יחסית מפני חבלה ישירה על ידי הלסת התחתונה. לכן חבלות כאלה אינן שכיחות. כאשר הראש מורם והצוואר מתוח לאחור הגרון עלול להיפגע כי הוא נמחץ בין החפץ הפוגע לבין עמוד השדרה הצווארי. הסיבות העיקריות לחבלות גרון חיצוניות הן תאונות דרכים, קטטות, פציעות חודרות מתקיפה או מפעולות איבה. חבלה פנימית נגרמת בעיקר מצינרור קנה ממושך או טראומטי, משאיפת אוויר לוהט או מחומרים מעכלים (קורוזיבים).
חבלה קלה עלולה לגרום לשטפי דם תת-ריריים ולקרעים של הרירית. חבלה חמורה עלולה לגרום לשברים בסחוסים המהווים שלד קשיח של הגרון, עד כדי ריסוקם. חמור עוד יותר הוא ניתוק בין הגרון והקנה.
הסימנים לפגיעה בגרון הם צרידות, כאבים וקשיי נשימה ובליעה. האבחון נקבע באמצעות מישוש של הגרון אשר מבחינים בעזרתו בשינוי צורת הסחוסים, על פי אוויר חופשי תת-עורי, קרפיטציות, ותזוזה בין החלקים השבורים. חשוב מאוד לבצע הסתכלות ישירה על הגרון באמצעות מראה או סיב-אופטי על מנת לעמוד על מידת החסימה של נתיב הנשימה, על קיומם של קרעים ברירית ואומדן ממדיהם, וכן על מנת לבדוק את התנועתיות של מיתרי הקול והאם נוצר נקע בסחוס האריטנואיד.
דימות באמצעים כגון CT, אם אפשרית, מוסיפה במידה רבה לאבחון ולתכנון הטיפול.
הטיפול תלוי במצבו של הנפגע. כאשר יש חשש לחסימה קיימת או צפויה, בנתיב הנשימה, יש לבצע מייד פיום הקנה ורק לאחר מכן לבצע הסתכלות ישירה לתוך הגרון לשם הערכת מצבו.
אם אין סכנה לנתיב הנשימה ומצבו של הנפגע יציב, ללא קרעים גדולים ברירית וללא פגיעה בתנועתיות המיתרים, ניתן להסתפק באשפוז קצר לצורך השגחה, במתן אנטיביוטיקה למניעת זיהום או סטרואידים להקטנת בצקת.
אם נמצאו קרעים גדולים ברירית וסחוסים גלויים, נקע של אריטנואיד, או שברים מרובים בסחוסי הגרון עם שינוי צורתו ופגיעה בנתיב הנשימה, נדרש ניתוח לשם קיבוע השברים ותפירת הרירית. בריסוק נרחב של הסחוסים יש מקום להכנסת תומכן (Stent) לתמיכה פנימית ולהבטחת הקוטר של נתיב האוויר. אם יש חסר של רירית הגרון, מנצלים לעיתים את רירית הפה על מנת לכסות סחוס גלוי, שאם לא כן תופיע רקמת גירעון המובילה להתפתחות של צלקות והצרויות.
היצרויות של הגרון נוצרות לרוב לאחר פציעה היקפית, בלוויית חסר רירית בכל הדפנות. היצרויות נובעות גם מפגיעה ברירית עקב לחץ הבלונית של צינור ההנשמה (בפרט לאחר הנשמה ממושכת). התוצאה היא טבעת של רקמת צלקת המקטינה את קוטר הגרון או הקנה. החולה יחוש בהדרגה קוצר נשימה המחמיר והולך עד כדי סכנת חנק.
הטיפול בהיצרות כולל הרחבות נישנות, כריתת רקמה צלקתית בסכין או בלייזר, חיתוך הסחוסים (Split) לצורך הרחבתם עם או בלי תוספת סחוס הנלקח מצלע.
פרופ' ה' צ' יואכימס

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
 • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

 • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
 • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 14/10/2020 17:20
 • אמי, בת 87, אישה סיעודית שמבלה את רוב שעות היממה בשכיבה על הגב. בחודשיים האחרונים קולה הולך ונעשה צרוד וצפצפני במהלך היום. יצויין שלאחר שנת הלילה הקול נשמע רגיל ובהמשך היום מצטרד מאוד. אודה לעצתך.

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 15/10/2020 10:46
 • דפנה שלום, יש צורך לבדוק את מיתרי הקול של אמך, אך יכול להיות שמכיוון ואינה משתמשת בקולה איני יודע כמה היא משוחחת במהלך היום אז הגרון מתייבש ולכן קשה לה להפיק קול גם מיתיר הקול דורשים חימום כמו שרירים .

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 15/10/2020 15:40
 • תודה רבה על תשובתך. מאחר שאמי אינה ניידת וקשה לנו מאוד לטלטל אותה לבדיקה, האם מצב של צרידות מתמשכת מסוכן ומחייב בדיקה של מיתרי הקול? האם לגילה המבוגר (87) יש השפעה על מצב מיתרי הקול? האם הצרידות יכולה להגרם משימוש יומיומי ממושך במשאף סרטייד?

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 18/10/2020 08:21
 • דפנה שלום , שימוש במשאף בהחלט יכול להוביל לצרידות אם לא שוטפים את הפה לאחר השימוש, גם לגיל יש פקטור אך כן צרידות ממושכת מחייבת בדיקה תחפשו אולי רופא שעושה ביקורי בית רק בכדי להשקיט את דאגתכם.

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס לרינגופרינגיאלי מישהו 12/10/2020 01:02
 • שלום ד"ר, אני בן 35, סובל מעל שנה מתלונות של גוש צמיגי בגרון, קושי בבליעת רוק ותחושה של מלאות בגרון. נבדקתי ע"י מספר מומחי א.א.ג: חלק טוענים שמדובר ב- PND וחסימה אפית כרונית ע"י קונכיות ומחיצה סוטה (הישנות של השניים לאחר ניתוח מ2001) וחלק טוענים שכנראה מדובר בריפלוקס. קראתי כתבה שלך בה נכתב "ניטור חומצה בעזרת חיישן בבית הדיבור למשך 24 שעות היא בדיקה שמתבצעת לרוב כדי לאשר סופית את האבחנה." 1. האם כשמדובר בסוג זה של ריפלוקס (לרינגופרינגיאלי) הבדיקה נעשית אצל רופאי א.א.ג או במרפאות גסטרו? 2. אם מבוצע בגסטרו, אני מעוניין לבצע ע"י קפסולת BRAVO ולא ע"י זונדה ל-24, האם צריך לבקש שימקמו את החיישן בגובה בית הדיבור או שזה הסטנדרט? (אינני סובל מתלונות בוושט, אך אובחן בקע סרעפתי). תודה

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס לרינגופרינגיאלי ד"ר יקי כהן 15/10/2020 10:49
 • הבדיקה נקראת מנומטריה ועושים אותה לרוב בבית החולים המחלקות הרנטגן , פנה לאחד הרופאים המטפלים שלך ובקש מהם לעשות את הבדיקה. במידה ומדובר בריפלוקס של הגרון מי שבדק אותך באמצעות סיב אופטי היה אמור לראות סימנים המצביעים על ריפלוקס כגון אודם או נפיחות .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!