דימום לאחר הבלות (Postmenopausal bleeding)

ראשי

תאור

דימום לאחר הבלות הוא דימום שהופיע כ-12-6 חודשים לאחר שמחזור הווסת פסק.
יש נשים שהווסת חדלה להופיע בצורה חדה, ויש נשים שהווסת מופיעה אצלן במשך תקופה ארוכה באורח בלתי סדיר עד שנעלמת כליל.
לדימום שלאחר הבלות יש משמעות קלינית רבה מאחר שזהו תסמין שיכול להצביע על מחלה ממאירה או טרום-ממאירה של רירית הרחם, ולכן יש להתייחס לתסמין זה ברצינות רבה.
אישה שהופיע אצלה דימום 6 חודשים ומעלה לאחר שהווסת פסקה, צריכה לפנות לרופא המטפל לשם בירור.

ד"ר אמנון עמית

סימפטומים


הדימום יכול להופיע בצורות שונות. לעיתים באפיון של וסת רגילה, ולעיתים נראה הדימום כהפרשה חומה מועטה על הפד והוא מופיע לסירוגין.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות העיקריות לדימום שלאחר הבלות:
בבירור דימום שלאחר הבלות יש לבצע תשאול מקיף ולשלול דימום ממקור שאיננו מאיברי המין של האישה. יש לזכור שפתח הנרתיק ממוקם סמוך לפי הטבעת ולפתח השופכה, ולכן יש לוודא כי הדימום איננו ממקור מערכת השתן או ממערכת העיכול.
ב-90% מהמקרים מקור הדימום בבעיה שפירה (לא ממאירה) באיברי המין הנשיים. הסיבות העיקריות השפירות לדימום שלאחר הבלות כוללות:
א. נטילת תרופות שמכילות הורמונים: נטילת התרופות המכילות אסטרוגן מלווה לעיתים בדימום לא סדיר. כיום, שיעור הנשים הנוטלות תרופות אלה נמוך יותר מבעבר;
ב. דלדול (אטרופיה) במערכת המין הנקבית: עם ההתבגרות רקמות הנרתיק מאבדות את הגמישות, ודימום יכול להופיע במיוחד לאחר קיום יחסי מין;
ג. גידולים שפירים כמו פוליפים בצוואר הרחם יכולים להתבטא בדימום.
ב-10% מהמקרים מדובר בסיבות הקשורות במחלות ממאירות או טרום-ממאירות:
א. סרטן בצוואר הרחם: זהו גידול ממאיר בצוואר הרחם שסיבתו נגיף התוקף את התאים בצוואר הרחם. הדימום אופייני לאחר קיום יחסי מין, אך יכול להופיע גם באופן עצמוני. למחלה זו יש מצבים טרום-ממאירים היכולים להימשך שנים רבות ובמהלכן עלולים להופיע דימומים בלתי סדירים.
ב. סרטן גוף הרחם: גידול ממאיר זה הוא השכיח ביותר במערכת המין הנשית. הדימום מופיע בשלבים מוקדמים של המחלה ולכן יש ערך רב לפנייה אל רופא מוקדם ככל האפשר. ככל שהמרחק בין הפסקת הווסת לבין הופעת הדימום גדול יותר, כך גדל הסיכוי שסיבת הדימום היא סרטן גוף הרחם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הדרכים לאבחון הסיבה לדימום:
א. בבדיקה ובהסתכלות קפדניות ניתן לאתר את מקור הדימום: פוליפים או דלדול (אטרופיה) קשה;
ב. הסתכלות על צוואר הרחם והתקנת משטח לבדיקה (PAP smear) הן הדרכים לאבחן בעיה שמקורה בצוואר הרחם;
ג. בדיקת רירית הרחם והשחלות באמצעות על-שמע דרך הנרתיק. בדיקה זו יעילה לקבלת מידע חשוב לגבי תקינות רירית הרחם או לחילופין אטרופיה;
ד. התקנת ביופסיה מרירית הרחם בעזרת צינורית פלסטיק (פיפל) לקבלת מידע מהימן לגבי תקינות הרירית;
ה. אם לאחר כל הבדיקות לא נמצאה סיבה לדימום והוא אינו חדל, יש לבצע היסטרוסקופיה, בדיקה באמצעות סיב אופטי המוחדר לחלל הרחם. בוחנים אותו היטב ודוגמים אזורים הנראים חשודים.
לסיכום, דימום שלאחר הבלות הוא תסמין שכיח וחשוב. ברוב המקרים מדובר בסיבה על רקע שפיר. ב-10% מהמקרים מדובר במחלה ממארת.
אבחון וטיפול מהירים יכולים ברוב המקרים להביא להחלמה שלמה של האישה.





פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלה תרופתית ללי 26/02/2020 23:28
 • לפני שבועיים ויום עשיתי הפלה יזומה באמצעות כדורים . אתמול הייתי אצל הרופא בבדיקה והוא אמר לי שהכל תקין ונשאר הד קו אמצע 12 מ״מ שאמורים לצאת במחזור כשהוא יופיע . יום אחרי כלומר היום התחיל לי דימום קצת יותר חזק אחרי שהוא נחלש מאוד למשך קצת יותר משבוע . השאלה שלי זה אם זה קורה ומקובל או שאני צריכה לפנות שוב לרופא . מה זה אומר הד קו אמצע 12 ממ ?

 • + הוסף תגובה
הפלה בכדורים ללי 27/02/2020 07:17
 • אתמוך בלילה היה לי דימום חזק כמו של מחזור בלווה בגושים אני צריכה לפנות לרופא או שזה הגיוני שזה מחזור ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/02/2020 12:40
 • צר לי, אך מבלי לבדוק אותך ומבלי לראות את האטוטראסאונד עצמו - אניינ יכול לתת חוות דעת. אם את מוטרדת חזרי לרופא שלך לבדיקה.

 • + הוסף תגובה
הפלה תרופתית איילה 13/02/2020 23:34
 • 3 ימים אחרי סיום לקיחת כל התרופות להפסקה הריון תחיל דימום חזק הרבה דם ללא גושים יש צורך ללכת לבדוק את זה ? זה מצריך התיחסות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/02/2020 07:26
 • זה תלוי בגיל ההריון ובמה שהתרחש לאחר מכן. עליך לפנות לרופא המבצע כדי לברר.

 • + הוסף תגובה
הפלה בכדורים לולו 13/02/2020 19:47
 • הי ערב טוב השבוע בתאריך 9/2 עשיתי הפלה וקיבלתי את 3 כדורים של מפיגין ויומיים אחרי זה ב11/2 קיבלתי את הכדורים השניים . יום אחד אחרי המפיגין כבר התחיל דימום ואחרי הציטטוקס יצאו גושים ומחזור לא ממש גדול . היום יומיים אחרי פתאום התחילו לי כאבי גב וכאבי בטן חשוב לציין שזה לא משהו נוראי אני מצליחה לתפקד אבל הדימום גדל כאילו יותר ממה שהיה לפני יום יומיים . האם זה סביר מה לעשות האם לחכות עוד שבועיים לאולטרסאונד או שכבר לגשת לרופא ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/02/2020 07:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!