דלג לתוכן

אי-ספיקה במסתם הוותין (אאורטלי) (Aortic regurgitation)

2 דקות קריאה
המסתם האאורטלי ממוקם בין החדר השמאלי של הלב לבין העורק הראשי היוצא ממנו ומספק דם לכל הגוף (הוותין - אב העורקים). במצב של אי-ספיקה המסתם אינו נסגר בצורה תקינה, וקיימת דליפה של דם מהוותין לחדר השמאלי. הדליפה נגרמת כתוצאה מליקוי בעלי המסתם, מהרחבה של טבעת המסתם, ממחלה של הוותין או מטראומה. כתוצאה מהדליפה נדרש החדר השמאלי להעביר מדי פעימה נפח גדול יותר של דם לוותין (נפח פעימה מוגדל), ותהליך זה יגרום, במשך הזמן, להרחבת החדר השמאלי. אי-ספיקה של מסתם הוותין יכולה להיות כרונית או חדה, בדרגה קלה עד קשה. החומרה של אי-ספיקת מסתם הוותין תלויה בגודל הפתח במסתם שדרכו מתרחשת הדליפה בדיאסטולה (פרק הזמן במהלך הפעימה שבו המסתם סגור), בהפרש הלחצים בין שני צידי המסתם ובמשך הדיאסטולה. חלק מהאנשים הלוקים בליקוי זה לא יחושו בכך במשך שנים, אך עם העלייה בחומרת הליקוי ובעומס על החדר השמאלי, יופיעו התסמינים.

סימפטומים

עייפות, קוצר נשימה, בצקות, הפרעות בקצב הלב ותעוקת חזה. תסמינים אופייניים אצל אנשים שלקו בדליפה כרונית משמעותית של מסתם הוותין: הבדל גדול בין לחץ-הדם הסיסטולי והדיאסטולי, דופק מודגש ואיוושה דיאסטולית אופיינית מעל המסתם האאורטלי.

סיבות וגורמי סיכון

אי-ספיקת מסתם הוותין יכולה להיגרם ממספר מחלות. תיתכן אי-ספיקה מישנית לקיום מסתם ותין בן שני עלים (במקום שלושה) שהוא מום מלידה; מחלה זיהומית הפוגעת במסתם עצמו; מחלת לב רימטית; מחלות שבמהלכן נגרמת פגיעה לוותין באזור הסמוך למסתם כמו בהרחבה של הוותין בתסמונת מרפן; קרע בדופן הוותין; יתר-לחץ-דם וכתוצאה מטראומה.

טיפולים ותרופות

חולים שלקו באי-ספיקה קלה של מסתם הוותין ללא תסמינים, צריכים להיות במעקב, והם נדרשים לקבל טיפול אנטיביוטי מונע לפני פעולות העלולות לגרום להימצאות חיידקים בדם (כמו טיפולי שיניים). הבדיקה המתעדת את חומרת הדליפה וגודל הלב נקראת אקוקרדיוגרפיה. עם ההחמרה בדרגת אי-הספיקה והתגברות התלונות, יטופלו החולים בתרופות העשויות להקל על חומרת הדליפה. במקרים קשים יידרש ניתוח לתיקון המסתם או להחלפת מסתם הוותין במסתם מלאכותי. תוחלת החיים הממוצעת של חולים שלקו באי-ספיקת לב מישנית לדליפת מסתם הוותין היא פחות משנתיים, והמטרה העיקרית של המעקב אחר חולים אלה היא להפנותם לטיפול בניתוח כדי למנוע התפתחות זו.
רופאים בתחום
ד"ר ליאור פרל
ד"ר ליאור פרל קרדיולוגיה
ד"ר אלכסנדר אומלצ'נקו
ד"ר אלכסנדר אומלצ'נקו קרדיולוגיה
פרופ' יבגניה ניקולסקי
פרופ' יבגניה ניקולסקי קרדיולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אי-ספיקה במסתם הוותין (אאורטלי)

מחקר: כמה בשר אדום אפשר לאכול בלי להסתכן?
מחקר: כמה בשר אדום אפשר לאכול בלי להסתכן?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/07/2014

מחקר אירופאי חדש טוען כי גברים שצורכים כמויות מתונות של בשר אדום מעובד עלולים להיות בסיכון לתמותה ממחלות לב. כמה בש... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו