יישור שיניים ( Orthodontics ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

כאשר שיני החלב (השיניים הנשירות) מתחלפות בשיניים הקבועות במהלך הילדות מתגלים לעתים ליקויים בסגר וכן יחסים לא תקינים בין הלסתות. כאשר הדבר גורם לשיניים בולטות, מסובבות, שיניים בהטיה או מחוץ לקשת וכן כאשר יש צפיפות או מרווחים בין השיניים ויחס לא תקין בין הלסתות – לרוב יהיה צורך ביישור שיניים, המוכר לרבים כ"גשר בשיניים".


הסיבה לבעיה


ישנן שתי סיבות אשר גורמות לבעיות של אי סדירות בשיניים וללקויי סגר, ושבגינן יש צורך ביישור שיניים. הסיבה הראשונה היא תורשה, כלומר מצב שבו להורים או למישהו אחר מבני המשפחה יש יחסים לא תקינים בין הלסתות.

הסיבה השנייה היא הרגלים שגרמו לצמיחת השיניים בצורה זו, ביניהם הרגלים מהילדות המוקדמת, כמו מציצת מוצץ או אצבע. הסיבה השלישית היא מחסור של שן. המחסור יכול לנבוע מעקירה מוקדמת של שן חלבית בשל מצב של עששת או חבלה, אך גם ממצב מולד או גנטי. במקרה שהמחסור בשן לא טופל ולא הונח שומר מקום – ייתכן מצב של צמיחה לא נכונה של השיניים הנותרות.

הליקויים הללו עלולים להוביל לשלל בעיות, החל ממראה לא אסתטי של השיניים והפנים ועד לבעיות בלעיסה, הפרעות בדיבור ובלעיסה, אי יכולת לסגור את הפה, יובש ודלקות חניכיים. בנוסף, שיניים שלא צומחות נכון הן רגישות יותר לעששת, כיוון שקשה יותר לצחצח אותן.


ישור שינים - טיפול רפואי אסתטי


כיצד מתבצע הטיפול


יישור שיניים מתבצע בשתי צורות: מכשירים אשר מודבקים על השיניים ומכשירים שמונחים על השיניים וניתן להסירם. הטיפול הנפוץ ביותר הוא "גשר בשיניים", שבו מודבקים על השיניים סמכים ממתכת (אותם ריבועים קטנים, המוכרים לכולנו), המחוברים ביניהם בחוט ועליו קפיצים שונים. החוט מוצמד למקומו בעזרת גומיות, ולכן כאשר מותחים אותן הוא גורם ללחץ על השיניים – וכך הן אט אט חוזרות למקומן הנכון.


כיצד נקבע אופן הטיפול


את אופן הטיפול ייקבע אורתודנט, והוא יעשה זאת לאחר ביצוע בדיקה של הילד או המבוגר. לצורך הבדיקה יערוך האורתודנט צילומי רנטגן וכן יבצע אנליזה ממוחשבת של היחס בין הלסתות והשיניים. בנוסף הוא יבצע צילומי פנים ותבניות גבס של קשתות השיניים. משך הטיפול ייקבע גם הוא על ידי האורתודנט, על פי חומרת הליקוי.


יישור שיניים למבוגרים


בשנים האחרונות הפך יישור שיניים למבוגרים לתופעה נפוצה יותר ויותר, יחד עם שימת דגש גדולה יותר באופן כללי על כל נושא האסתטיקה. בנוסף, בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשניות המאפשרות יישור שיניים שקוף, וכן זמן הטיפול התקצר וחוסר הנוחות מהטיפול ירדה.


יישור שיניים שקוף


ישנן שתי שיטות עיקריות ליישור שיניים שקוף. השיטה הראשונה היא באמצעות קוביות ננעלות. בשיטה זו יש בכל קובייה מערכת שתופסת את חוט המתכת, כך שאין צורך בגומיות (שהן החיסרון הגדול של יישור השיניים הקונבנציונלי, כיוון שהן מקשות על הניקוי וגורמות לחיכוך רב). שימוש בשיטה זו מקצר את זמן הטיפול, הוא נוח יותר וכן מסייע לשיפור היגיינת הפה, שחשובה מאוד למבוגרים.

השיטה השנייה היא יישור שיניים באמצעות פולסי אוויר. בשיטה זו למעשה מרכיבים את המכשור ליישור השיניים רק בשעות הלילה, כך שאף אחד לא יכול להבחין כלל שעוברים טיפול ליישור שיניים – ומדובר למעשה ביישור שיניים בלתי נראה.מומחים
ד"ר ששי צדוק
מנהל היחידה האורתודונטית במחלקה לכירורגית פה ולסת בביה"ח איכילוב


מאמרים לפי נושא יישור שיניים

מאמרים נוספים בתחום
יישור שיניים אינו נועד רק למטרות אסתטיות, אלא תורם גם לבריאות הפה: שיניים לא ישרות, בולטות או צפופות, עלולות לגרום מעבר לבעיה אסתטית גם להתפתחות מחלות חניכיים שונות ולבעיות תפקודיות נוספות.למרות שהליך...
במשך זמן רב, טיפול אורתודונטי היה נפוץ בעיקר בקרב ילדים ונוער, זאת בשל תקופת הטיפול הארוכה וההשפעה הניכרת על המראה החיצוני. אורתודונטים, טכנאים ומהנדסים ניסו לתת מענה לבעיה האסתטית באמצעות פיתוח שיטות...


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!