אדמת (Rubella)

ראשי

תאור

אדמת היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף והיא נחשבת למחלה מדבקת מאוד. הדרכים להידבק המחלה הן ע"י עיטוש, שיעול או מגע עם ליחה או הפרשות מהאף. בדרך כלל זוהי מחלה קלה, שאינה גורמת לבעיות ארוכות טווח, אך היא מסוכנת במיוחד בהריון, כיוון שאישה הנדבקת בנגיף אדמת במהלך הריון עלולה להעביר אותו לעובר ולהוביל ללידה של עובר עם מומים.

יילוד חולה באדמת מוחזק על ידי אימו


סימפטומים


תסמיני אדמת כוללים בין היתר:

חום נמוך.

נפיחות בבלוטות, במיוחד באלה שנמצאות מאחורי האוזניים ובחלק האחורי של הראש.

פריחה אופיינית שמתחילה בפנים ומתפשטת אל הצוואר, החזה ואל שאר חלקי הגוף.

אצל נשים עלול להופיע גם כאב במפרקים. ילדים מבוגרים יותר ובני נוער עלולים לסבול גם מכאב בעיניים, כאב גרון וכאבים בגוף. אצל ילדים צעירים יתכן מצב של פריחה בלבד.

לעתים התסמינים מתחילים להופיע רק 14 עד 21 ימים לאחר שהייה במחיצת אדם הלוקה בנגיף. אצל חלק מהאנשים לא מופיעים תסמינים כלל. אך כל אדם שנדבק בנגיף, יכול להעביר אותו.

בדרך כלל אדמת מדבקת ממספר ימים לפני הופעת הפריחה ועד 5-7 ימים לאחר הופעת הפריחה.

סיבות וגורמי סיכון

לעתים קרובות, אדמת מועברת דרך מגע עם נוזלים מהפה, מהאף, או מהעיניים של אדם הלוקה במחלה. אדם הלוקה בנגיף באדמת עלול להפיץ את המחלה דרך שיעול , עיטוש, דיבור או כאשר הוא חולק מזון או משקה עם אדם אחר. 

אפשר להידבק במחלת אדמת גם כאשר נוגעים בחפץ, שיש עליו טיפות זעירות של הנוזלים המתוארים מגופו של אדם חולה, ולאחר מכן נוגעים בעיניים, באף, או בפה, לפני שרוחצים ידיים.

תופעות נלוות וסיבוכים

במבוגרים, אדמת עלולה להוביל לדלקת המוח; בילדים אדמת עלולה להוביל לאירועי דימום עקב ירידה בכמות הטסיות.

כאמור, אדמת מסוכנת במיוחד במקרה של הידבקות בנגיף בשליש הראשון להריון, קיימת סכנה של התפתחות מומים מולדים קשים, המוכרים בשם תסמונת אדמת מולדת (CRS). בין המומים: אובדן שמיעה, קטרקט ובעיות אחרות בעיניים, בעיות בלב ובעיות בריאותיות נוספות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

באמצעות בדיקת דם ניתן לגלות האם מחלה שהנבדק לקה בה לאחרונה, נגרמה על ידי נגיף של אדמת. באמצעות הבדיקה ניתן לדעת אם הנבדק מחוסן מפני המחלה או הנגיף.

כמו כן, לעתים יש צורך בביצוע בדיקת נוגדנים לאדמת. בדיקה זו מאשרת באופן וודאי, אם הנבדק לקה במחלת אדמת או לא. אך תוצאות הבדיקה מתקבלות רק לאחר מספר שבועות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלת אדמת מתמקד בתסמינים. על מנת להוריד את החום ולהקל על הכאבים בגוף, ניתן להשתמש בתרופות אך אסור ליטול אספירין לפני גיל 16. נמצא כי נטילת אספירין לפני גיל 16 קשורה לתסמונת ריי, שהיא מחלה קשה מאד.

נשים בהריון שאינן מחוסנות מפני המחלה, מומלץ שתתייעצנה עם הרופא. הוא עשוי להמליץ על זריקת אימונו גלובולין (IG) במידה והאישה נחשפה לנגיף. אימונו גלובולין אינו מונע את המחלה, אך הוא עשוי לגרום לכך שהתסמינים יהיו פחות חמורים ולהקטין את הסיכוי להתפתחות של מומים מולדים. הוא אינו מספק הגנה מוחלטת מפני מומים מולדים. ילדים עם תסמונת אדמת מולדת נולדו גם לאימהות שקיבלו אימונו גלובולין.

מניעה

חיסון נגד אדמת מהווה חלק משגרת החיסונים לכלל התינוקות בישראל, שניתן כחיסון משולש MMR נגד המחלות חצבת, חזרת ואדמת. 

אדמת עלולה להתפרץ גם אצל אנשים שחוסנו נגדה. המחלה נוטה להתפרץ בעיקר בבסיסים צבאיים, במוסדות לימודים, בקרב אנשי צוות רפואי באופן כללי ובקרב אנשי צוות רפואי המטפלים בילדים.

אישה שמתכננת הריון ואינה יודעת אם היא מחוסנת בפני אדמת, מומלץ שתבדוק זאת באמצעות בדיקת דם. אם האישה לא חוסנה נגד אדמת קודם לכן, היא יכולה לקבל חיסון נגד אדמת עד חודש לפני ההתעברות, טווח זמן שנחשב לבטוח. 

על פי רב, אדם שלקה במחלת אדמת לא יחלה במחלה פעם נוספת.


פורומים רפואת עור אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרם הבהרה dimollaure G 19/01/2020 16:15
 • שלום, הלכתי לרופא עור וקיבלתי ממנו המלצה לרכוש קרם שנקרא dimollaure מבדיקה שעשיתי ראיתי שלא כתוב אישור של משרד הבריאות, כמו כן מצאתי אותו באמזון ואתרים סיניים. האם הקרם בטוח לשימוש? ואם כן, האם רופא עור יכול להמליץ על טיפול במוצרים ללא אישור משרד הבריאות? תודה ויום טוב

 • + הוסף תגובה
לייזר לידיים עם אלרגיה לשמש אלנה 14/01/2020 12:55
 • שלום דוקטור, רציתי לברר אם מומלץ לעשות לייזר לידיים אם יש לי רגישות לשמש במידה ואני לא מורחת קרם הגנה SPF 50. במידה ולא לייזר עם איזה מכשיר אפשר לעשות הסרת שיער בידיים? תודה, אלנה

 • + הוסף תגובה
לייזר לידיים עם אלרגיה לשמש מרכז רםואי דר' שלקוביץ 14/01/2020 17:19
 • שלום רב. אל אמורה להיות בעיה כיוון שארכי הגל שלקרינת השמש ושל המכשור להסרת שיער הינם שונים בברכה

 • + הוסף תגובה
רכבוד ד״ר צחי שלקוביץ מקס 14/01/2020 19:27
 • סיטואציה דומה אצלי אסבר : אלרגייה לשמש, באותה שאלה של גב׳ אלנה ואם בנוסף רופא עור של ק. חולים סרב לתת אישור לבצע את לזייר בגלל גם עבר רפואיות כמו אונקולוגיה. אתה עדיין ממליץ ?

 • + הוסף תגובה
קמטוטים בצידי השפתיים מיכל 13/01/2020 12:49
 • היי, יש לי קמטים בצידי השפתיים, כלומר 2 קמטים- אחד מכל צד של השפתיים. הם הופיעו לי כבר בשנות ה-20 לחיי ועכשיו אני בשנות ה-30 לחיי. אני לא מעשנת ומעולם לא עישנתי.. אולי אלה קמטי חיוך... מה ניתן לעשות כדי להעלים אותם? תודה.

 • + הוסף תגובה
קמטוטים בצידי השפתיים מרפאת ד"ר צחי שלקוביץ 14/01/2020 08:40
 • שלום רב. קיימות כיום מגוון רחב של שיטות טיפול בקמטים ולא ניתן להתאים את הטיפוך הנכון בלי לראות במה מדובר. בברכה

 • + הוסף תגובה
התשובה שלך תמוהה מיכל 14/01/2020 19:06
 • היי, עד כמה שידוע לי קיימות מספר שיטות עיקריות ל״העלמת״ קמטים: פילינג עמוק (כימי/לייזר), בוטוקס והזרקת חומרי מילוי. קמטים בצידי השפתיים הם דבר דיי נפוץ, ואני מניחה שיש שיטת טיפול מקובלת בקמטים האלה ורופא עור שעוסק באסתטיקה אמור לדעת מה מקובל בטיפול בקמטים אלה. בכל מקרה תודה על התשובה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!