נשירת שיער (Hair Loss)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מומלץ לבני אדם אשר שמים לב לכך ששיער ראשם נושר, נעשה דליל, או שהם מבחינים בכמות שיער חריגה על גבי המסרק או מברשת השיער שלהם, לפנות לרופא אשר מתמחה בטיפול במחלות עור (דרמטולוג). אבחון נכון יכול לסייע למרבית בני האדם אשר סובלים מנשירת שיער. רופא עור יאמוד את בעיית נשירת השיער של המטופל, וזאת על מנת לאבחן את הסיבה להופעת הבעיה וכן על מנת לקבוע האם התופעה תחלוף מעצמה או שיש צורך במתן טיפול תרופתי לבעיה.

צמיחת שיער טבעית 

·          כ- % 90 מן השיער צומח בכל זמן נתון. פרק הזמן של הצמיחה יכול לנוע בין שנתיים לשש שנים.
·          עשרת האחוזים הנותרים נמצא בפרק זמן של מנוחה אשר נמשך בין חודשיים לשלושה חודשים, ובסוף פרק זמן זה השיער נושר.
·          כאשר השיער נושר, שיער חדש צומח מזקיקי השיער, ומעגל הצמיחה מתחיל מן ההתחלה.
·          שיער הראש צומח בין 10 מ"מ ל- 15 מ"מ בכל חודש, אולם ככל שהולכים ומתבגרים, קצב צמיחת השיער הלוך ומואט.
·          מרוב נשירת השיער היא כתוצאה ממחזור הצמיחה הרגיל. נשירת שיער בקצב אשר נע בין 50 ל- 100 שערות ביום הוא מצב תקין בהחלט.

תרופות לטיפול בנשירת שיער:
פרופסיה


סיבות וגורמי סיכון


הסיבות לנשירת שיער מוגברת


נשירת שיער מוגברת יכולה לנבוע ממגוון רחב של גורמים. במקרים מסוימים של נשירת שיער, יצמח שיער חדש במקום השיער אשר נשר. במקרים אחרים ניתן לטפל בהצלחה בתופעת הנשירה על ידי פניה לרופא עור. למקרים אשר להם אין כיום טיפול לנשירת השיער, מבוצעים מחקרים על בסיס שוטף ועל פניו נראה כי יש מקום להיות אופטימיים לעתיד לבוא. שוחח עם רופא העור המטפל בך לגבי אפשרות הטיפול הטובה והיעילה ביותר למקרה שלך.


טיפולים כימיים מזיקים


ישנה קבוצה גדולה של נשים וגברים אשר משתמשים בטיפולים על בסיס כימי לשיער שלהם. טיפולים אלה כוללים צבע לשיער, גוונים, חומרי הבהרה, מחליקי שיער וחומרי תלתול למיניהם. במידה והשימוש בתכשירים אלה מבוצע על פי ההוראות, טיפולים אלה פוגעים בשיער לעיתים נדירות בלבד. 

אולם, במידה ומשתמשים בחומרים כימיים אלה לעיתים קרובות מדי, ייתכן והשיער יהפוך חלש, ויהיה בעל נטייה להישבר. במידה והשיער הופך פריך ונוטה להישבר כתוצאה מן השימוש בחומרים הללו, עדיף להפסיק ולהשתמש בהם עד אשר השיער יתחדש והשיער הפגוע ייעלם.


דלדול שיער והתקרחות על בסיס תורשתי


התופעה מוכרת גם בשם המדעי
Androgenetic Alopecia (או התקרחות גברית). זהי הסיבה הנפוצה ביותר לנשירת השיער, והיא עוברת בתורשה מצד האם או האב במשפחה. נשים אשר סובלות מבעיה זו נוטות לשיער דליל מאוד, אולם הן לא הופכות קירחות לחלוטין. נשירת שיער על בסיס תורשתי יכול להתחיל בשנות העשרה, העשרים או השלושים. 

נשירת שיער חלקית (Alopecia Areata)


הגורמים לתופעת ההתקרחות החלקית אינם ידועים, אולם סוברים כי היא קשורה לבעיה במערכת החיסונית (הגוף מייצר נוגדנים לשיער של עצמו). התופעה יכולה להופיע אצל ילדים או מבוגרים בכל גיל. האדם הסובל מן התופעה נמצא בדרך כלל במצב בריאותי כללי תקין. ההתקרחות הזו מאופיינת על ידי יצירת קרחות קטנות ועגולות, שקוטרן כקוטר מטבע או מעבר לכך. 

למרות שהתופעה של נשירת שיער חלקית נדירה מאוד, היא יכולה להגיע עד כדי נשירה כללית של כל שיער הראש והגוף. במרבית המקרים השיער חוזר לצמוח בסופו של דבר, אולם טיפול על ידי רופא עור יכול לזרז את הצמיחה המחודשת של השיער.


נשירת שיער על בסיס כרוני (Telogen Effluvium)


מחלה, לחץ או מתח נפשי, וגורמים נוספים יכולים לגרום כמות שערות רבה מדי להיכנס למצב המנוחה (
Telogen) של מחזור צמיחת השיער, דבר אשר מוביל לנשירה מוגברת של השיער (effluvium), לרוב בלא היווצרות טלאים קרחים לחלוטין. במרבית המקרים נשירה מסוג זה נפסקת מעצמה לאחר חודשים מספר. 

הגורמים לנשירה על בסיס כרוני כוללים בין השאר:


·        
חום גבוה, זיהום חמור, שפעת חזקה
·        
ניתוח רחב היקף / מחלה כרונית
·        
מחלות של בלוטת התריס
·        
משטר תזונה העני בחלבון
·        
חוסר ברזל בדם
·        
נטילת תרופות
·        
נטילת גלולות למניעת היריון
·        
טיפולים במחלת סרטן


פטרת הקרקפת - גזזת (
Tinea Capitis)


הפטרת נגרמת כתוצאה מהתפתחות זיהום פטרייתי, פטריית הגזזת, והיא מאופיינת על ידי היווצרותם של טלאים מכוסי קשקשת על גבי הקרקפת, אשר מתפשטים וגורמים לשבירת השיער, להופעת אודם, נפיחות ולעיתים גם להפרשות מעור הקרקפת. המחלה היא מחלה מידבקת ביותר, והיא נפוצה מאוד להופיע אצל ילדים. מחלת הגזזת מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי.


תלישת שעיר כפייתית – טריכוטילומניה (
Trichotillomania)


מחלה זו מאופיינת על ידי פיתול, משיכה ותלישת שיער הראש, הגבות או הריסים אצל ילדים, ולעיתים גם אצל מבוגרים. לעיתים מדובר רק בהרגל רע אשר חולף לאחר מתן ייעוץ והסבר לגבי תופעות הלוואי והנזקים של מעשה התלישה. לעיתים תלישת השיער היא תגובה רגשית למתח או לחץ נפשי ולעיתים מדובר בהפרעה קשה על בסיס נפשי.


התקרחות צלקתית (
Cicatricialalopecia)


זהי תסמונת נדירה ביותר אשר גורמת להיווצרות קרחות בשיער אשר יכולות להיות מלוות בגרד ו / או כאב. היווצרות דלקת מסביב לזיק השערה גורמת לנזק לזיקי השיער, להופעתן של צלקות ונשירת השיער במקום לצמיתות. הגורם להתקרחות צלקתית אינו ידוע. הטיפול מתמקד בעיקר בעצירת התפשטות הדלקת למקומות נוספים.


<<לפורום נשירת שיער>>

טיפולים ותרופות


ניתוח לשיקום השיער

רופאי עור ומנתחי עור מבצעים ניתוחים שונים לשיקום השיער על מנת לשחזר ולשקם את המקומות בהם נשר השיער, כמו גם בכדי להעניק לקו השיער מראה טבעי ככל שניתן. בני אדם אשר להם התקרחות אשר בולטת לעין, שיער דליל מאוד, נשירת שיער כתוצאה מפציעה של עור הקרקפת או כתוצאה מכוויות הם בדרך כלל מועמדים טובים לניתוח לשחזור השיער.

סוג ניתוח השחזור הוא בהסתמך על היקף וצורת ההתקרחות. על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר, רופא העור יוכל להמליץ לך על אחת משיטות השיקום אשר מבואות להלן:

השתלת שיער

השתלת שיער מבוססת על העיקרון של תרומה דומיננטית, כלומר לקיחת שיער ממקור בריא אשר יושרש בזמן הניתוח על מנת לצמוח מחדש במקום הקלט שהוא מקום ההתקרחות. השתלת שיער מצריכה בין השאר:

·        
הסרת פסים של עור הקרקפת אשר מכילים שיער מאחורי הראש ובצדדים, אזורים אלה מכונים אזורי תרומה, אזורים אלה מכילים שיער אשר ימשיך ויצמח במשך כל החיים
·         תיקון אזור התרומה, הליך שתוצאותיו הם בדרך כלל הישארותה של צלקת קטנה אשר תוסתר על ידי השיער שמסביב לה.
·         לקצור פסים של עור קרקפת אשר מכילים שיער, ולחלק אותם לקבוצות שתלים לצורך השתלה באזורי ההתקרחות.

גודל השטח המכוסה משתנה בהסתמך על היקף ההתקרחות ועל שיטת ההשתלה המיושמת. לאחר כחודש ימים מרבית שיער השתל ינשור. כחודשיים לאחר מכן יתחיל לצמוח שיער חדש אשר ימשיך ויצמח בקצב הגדילה הטבעי. לאחר כשישה חודשים יתחיל שיער השתל להיראות כמו השיער הטבעי שלך.

צמצום עור הקרקפת

צמצום עור הקרקפת מספק פתרון עבור אלה אשר סובלים מהתקרחות רחבת היקף. זהו הליך ניתוחי אשר במהלכו מצמצמים או אף מעלימים לחלוטין אזורים קרחים, וזאת על ידי הסרת מספר סנטימטרים של עור נטול שיער, ועל ידי משיכתם של שני צידי החתך האחד אל עבר השני והצמדתם על ידי תפר. ניתן לבצע ניתוח לצמצום עור הקרקפת בלבד או לשלב אותו יחד עם ניתוח להשתלת שיער.

הרחבת עור הקרקפת / מתיחת רקמות

מכשור זה מוחדר אל מתחת לעור הקרקפת לפרק זמן של שלושה עד ארבעה שבועות על מנת למתוח את העור נושא השיער, וזאת בכדי להגדיל את יעילות הניתוח לצמצום עור הקרקפת. המותח פועל בדומה לסרט אלסטי והמרחיב פועל בדומה לבלון, והם מאפשרים את צמצום השטחים נגועי הקרחת על פני הקרקפת.

בעת ביצוע ניתוח לשחזור השיער, המטופל יכול לצפות ל :

·        
טיפול המבוצע תחת הרדמה מקומית, אשר מבוצע במרפאה של רופא העור, במרפאה של קופת החולים או במסגרת אשפוז יום במרכז רפואי
·         חזרה לפעילות שגרתית, תוך הימנעות מפעילות פיזית מאמצת ופעילות גופנית עד למתן אישור מן הרופא המטפל בך.
·        
הופעתן של תופעות לוואי קלות, אשר כוללות בין השאר: נפיחות והופעתן של חבורות באזור שמסביב לעיניים במשך יומיים עד שלושה ימים (ניתן לצמצם תופעות לוואי אלה על ידי רטיות קרח ושינה בתנוחה של חצי ישיבה). יתר על כן ייתכן כי האזור שממנו נלקחו השתלים, כמו גם באזורי ההשתלה תופיע חוסר תחושתיות, אשר חולפת על פי רוב לאחר פרק זמן של כשלושה חודשים.
·        
ייתכן והתהליך יהיה מורכב מביצוע מספר הליכים רפואיים במועדים שונים, והשלמת ההליך כולו יכול לקחת בין מספר חודשים למספר שנים.
·        
כמו בכל ההליכים הניתוחיים, תמיד ישנם סיכונים מסוימים אשר יכולים להיות חלק מן ההליך המבוצע. אולם, הופעתם של סיבוכים כתוצאה טיפולים לשחזור ושיקום השיער הם נדירים ביותר.
פורומים, השתלת שיער

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חברת DHI ביוון נימרוד 08/05/2019 09:38
 • לדעתי הכי איכותיים שיש 3 חברים שלי עשו בסניף סלוניקי ויצא להם פצצה! וטבעי הרבה יותר מכל השתלה שראיתי בטורקיה

 • + הוסף תגובה
השתלה DHIביוון סלוניקי דודו 30/06/2019 18:09
Www.hairtransplant.org.il Nimrod 30/06/2019 19:25
בקשר ללינק דודו 01/07/2019 00:16
 • זה הסניף שלאותה קבוצת DHI אבל שנמצא בארץ בתל אביב לא ביוון ובכלל מה ההנבדל בין הסניף שננמצא בארץ לעומת יוון ?

 • + הוסף תגובה
אין סניף בארץ זה רק מרכז אבחנה ויעוץ בר 05/07/2019 21:21
בקשר לסניפים באתונה ויוון דודו 06/07/2019 00:32
 • תודה על התשובות הקודמות באיזה שיטוך DHI וה FUE עובדים הסניף בסלוניקי ,והסניף באתונה ,? איזה שיטה מביאה יותר הצלחה ? ואיזה סניף מבין השתיים הוא יותר טוב ויותר אמין

 • + הוסף תגובה
אותו דבר שניהם חלק מרשת DHI אבי 08/07/2019 15:02
 • זו רשת ענקית המונה כיום 75 סניפים בעולם והקונספט היחידי בו הרופא מבצע את כל ההליך מהתחלה ועד הסוף זה לא קורה באף מקום!

 • + הוסף תגובה
מבולבל לגבי שיטות השתלת שיער nan 30/10/2018 19:15
 • אחת ולתמיד האם שיטת השתלת שיער dhi זה שיווק פרסומי או פריצת דרך בתחום השתלות השיער? מה השיטה הכי יעילה היום?

 • + הוסף תגובה
מקור מוסמך אוריאל 26/12/2018 14:38
 • אני שמעתי ממקור מוסמך מתוך בית החולים MEDICAL שביצע אלפי השתלות ששיטת DHI מצליחה על אחד מתוך 10 אנשים. מעדיף באופן אישי את שיטת FUE שמבטיחה יותר הצלחה

 • + הוסף תגובה
תשובה ל DHI קובי 29/06/2019 17:46
 • בעיקרון DHI זה טיפה יותר ישן אבל אני אסביר את ההבדלים,בDHI מוציאים זקיק זקיק מהאזור התורם מה שגורם לשיטה להיות איטית יותר ובגלל זה בדרך כלל מזתילים עד 2000 זקיקים,גם ראיתי כאלה שמשתילים יותר אבל לקח 14 שעות ועלה אקסטרה,ההחלמה בשיטת DHI היא הרבה יותר מהירה מFUE יותר מדוייקת והשתלים נשמרים יותר. פשוט FUE עושים למי שצריך הרבה שתלים זה יותר אפקטיבי ומהיר

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר אבג 31/05/2019 18:06
 • שלום, האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעור או בבריאות? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפרומונים המופרשים בבית השחי ובמפשעות? לא יופרשו פרומונים כשאין שיער שצומח? האם הסרת שיער בלייזר פוגעת בבלוטות האפוקריניות? מה ההבדל בין הסרת שיער בשעווה או בסכין להסרת שיער בלייזר בעניין הפרומונים וכדו'? מה ההשפעות על הגוף בהסרת שיער? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעוד תחומים? אני רוצה להתחיל בהסרת שיער בלייזר אבל חוששת. תודה רבה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!